Jump to content
IGNORED

Novi Zeland - Aotearoa


mrdja

Recommended Posts

mrđa, care, stvarno zavidim. 

 

samo mala sugestija. lupi space između dve fotke kada ih postavljaš, kako bi bile odvojene. mislim da bi bio mnogo bolji efekat. 

Edited by pacey defender
Link to comment

vozi, vozi :)

fala....znam da cu ispasti zanovetalo koje trazi preko leba pogace, ali jel ti ne bi bilo tesko da uz poneku sliku ubacis komentar, tipa sta predstavlja ona skulptura sa brojevima, raspuknuta loptasta stena itd... :)

Link to comment

+1

 

Ne znam, ne sećam se tog poređenja. Uglavnom, ne znam ja to turistički, možda je više bilo onako za život, i generalno. Nema ništa mnogo tu da se kaže (što ne biste sami znali, ili izguglali), ali recimo da je - prilično očigledno, ako se pogleda mapa - Aotearoa insularnija. Posebno u unutrašnjosti (što može biti i u turističkim područjima) se to oseća, kao da si upao u nečiju spavaću sobu. Pa se neko tamo, u gaćama, čudi šta ćeš ti tu, a tebi malo neprijatno. U gradovima (tj. ova 2-3 što se broje u gradove u užem smislu) je to manje izraženo, posebno u centru Aucklanda, koji (skoro) liči na svaki drugi grad. Sama priroda je, međutim, uglavnom prijateljski nastrojena (osim onih "Južnih Alpa" na Južnom Ostrvu, gde možeš pogubiti glavu).

 

U Australiji su i bašte i okućnice manje druželjubive. I zbog temperature (i suvoće), kao i zbog naravno živuljki koje manje-više sve hoće da ubiju, ili barem treba tako misliti dok se ne pokaže drugačije. Naravno, to se (nešto fatalno) užasno retko događa, ali je percepcija ipak da je to situacija "čovek vs priruda", u velikoj meri. OK, što se tiče mora tj. okeana, tu je manje-više sve isto, premda se u Australiji, kao znatno većoj, naravno može pronaći mnogo više relativno bezbednih mesta za brčkanje u (uglavnom toplijem) moru. (Na plažama, koliko god da to izgleda uncool, zaista treba plivati između zastavica; ogromna većina davljenja se dešava kad se pliva van zastavica. More je divlje i struje su nepredvidljive, posebno ako ima nekih stena u blizini. Ne znam više koliko je ljudi poginulo pecajući sa stena, pa ih potkači talas, i odnese.)

 

Kultura je dosadnija na NZ, što se tiče pre svega onih koji tu žive, turistima ne mora da smeta. Naprotiv, to može i da relaksira (na kraće vreme). Predstave npr. nacionalnog baleta na NZ-u su na nivou verovatno neke srednje škole u Rusiji (ovo kaže moja žena, ja se u balet razumem izuzetno). Najzanimljiviji su im, pored Maora, Irci, koji zadržavaju svoje nacionalne karakteristike i posle nekoliko generacija. Recimo, kad je bila ona pošast Riverdance, Lord of the Dance, ono pre deceniju i po, bila neka irska manifestacija u našem malom mistu (na NZ). I mi, kao ljubitelji egzotičnog folklora, odemo. Bilo je OK, jedino su se u sali sve vreme između sedišta kotrljale i zveckale flaše, bez obzira što je oficijelno to bila jedna fina priredba. Možeš Irca isterati iz Irske, ali ne obratno. Maori su vrlo dobri za druženje, oni su onako baš orijentisani na ljude (kao što je i kod nas bilo nekad). I premda izgledaju ratnički i imaju istetovirana lica, to uopšte ne znači da su stvarno agresivni (naravno, ne treba ih čikati, ovo posebno važi za saobraćaj, gde im nije problem da zaustave auto i izađu da se objasne, ako treba.)

 

Australija je mnogo raznovrsnija (u svakom smislu), pa je logično da će i skoro svako naći nešto što mu se sviđa. Možda jedino fali neka baš-baš visoka kultura (u evropskom smislu), ali ne meni, ja to nisam pratio ni u Evropi. Fale i veoma visoke planine, ali to ima na NZ. Imamo i skijanje, i to sasvim OK (mada je tu naravno NZ bolji). Urbani život, ovo što zanima mlađe, to je pretpostavljam OK, premda ima dosta tog anglo-napijanja do besvesti (povraćanje po ulicama i sl.) Ne umeju da hendluju alkohol, skoro tradicionalno, doduše i ja sam znao kao mlad da se vraćam kući četvoronoške, pa nije u redu da im se podsmevam. Ovi malo finiji izlasci, fini restorani i sl, to nema da fali, meni je bolje od Pariza (u Melburnu, tj.), makar toliko što ne moram da se mučim sa francuskim. OK, nije baš bolje od Pariza, ali je tu negde. Fali (u obe zemlje) arhitektura, u smislu ono, katedrale, zamkovi i sl, ali za to se ionako iz celog sveta ide u Evropu.

 

Za one koji to vole, posebno su zanimljivi urođenički narodi (mada su, tehnički, Maori takođe "dođoši" na NZ - bio je nenaseljen do pre oko 1000 godina). Za mnoge moderne cinike, to je smaranje sa "političkom korektnošću koja se otrgla kontroli", ali ja mislim da su ti moderni cinici moroni, i da su priče tih starih naroda više nego fascinantne. Svakom svoje, kako bilo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...