Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

1 hour ago, radisa said:

Bačka nije odmah pala pod Turke, tek 1542, 16 godina posle mohačke bitke i pada Segedina i Budima...

 

E sad kako su došli do 10 godina, a ne do 16, nemam pojma...

Zato sto ima perioda koji prakticno mogu da se raucnaju i ovako i onako.

Link to comment

Inače, jeste tragično koliko se u školama malo uči o tom periodu od oko 350 godina, okvirno sredina XV veka do početka XIX (mislim na stanovništvo generalno, ne na istoričare naravno). 

Link to comment
7 minutes ago, pbg12345 said:

meni zanimljiv kontrast veceg dela cazinske krajine i ovog dela bosne ispod (drvar, grahovo, glamoc) i vecinskih nacija u tim krajevima

Držali su Ugri taj deo Bosne do pada Ugarske, čak i malo posle. Ako i ne celu teritoriju, a ono neke "tvrde" gradove. Poenta je samo kako ćeš računati to. 

Link to comment
21 minutes ago, MancMellow said:

Inače, jeste tragično koliko se u školama malo uči o tom periodu od oko 350 godina, okvirno sredina XV veka do početka XIX (mislim na stanovništvo generalno, ne na istoričare naravno). 

Verovatno je to poslednica što se u tih 350 godina u Srbiji malo šta dešavalo vezano za same Srbe, pa se onda ovakva istorija kakva se uči u školama, a koja je, jbg, jako nacionalno nastrojena, nema ni čime pohvaliti™, osim da su se Srbi sjurili ka Vojvodini, a za njima Turci trčali kao pičektine™...

 

I sa druge strane, Srbima je pod Turcima bilo toliko loše, ni 350 godina nije prošlo, a oni podigli ustanak.. Ona dva ustanka u međuvremenu su dizali Banaćani i Hercegovci... :)

 

 

Link to comment
43 minutes ago, radisa said:

Verovatno je to poslednica što se u tih 350 godina u Srbiji malo šta dešavalo vezano za same Srbe, pa se onda ovakva istorija kakva se uči u školama, a koja je, jbg, jako nacionalno nastrojena, nema ni čime pohvaliti™, osim da su se Srbi sjurili ka Vojvodini, a za njima Turci trčali kao pičektine™...

 

I sa druge strane, Srbima je pod Turcima bilo toliko loše, ni 350 godina nije prošlo, a oni podigli ustanak.. Ona dva ustanka u međuvremenu su dizali Banaćani i Hercegovci... :)

 

 

Ma Srbija proper je bila opustela, ti Banaćani su Srbijanci, Srbijanci su (staro)Hercegovci, tako da je pitanje o cemu se uopste govori :D 

Link to comment
On 3/20/2018 at 9:08 AM, radisa said:

Pa da, ok je to...

Samo je Makedonija bila 500 godina, Srbija ni teoretski nije mogla toliko, a Beograd je i u 18 veku bio jedan dobar deo Austrijski grad, pa je on još manje...

Ksd sam ja išao u školu od pada Smedereva do 1804, ne znam da li je bilo više od dve lekcije... 350 godina istorije je svedeno na seobu Srba u Ugarsku...

Akcije Eugena Savojskog i odbacivanje turaka skoro do Kosova, car Jovan Nenad, ustanci u Srbiji (bilo ih je par komada, valjda), Austrijsko osvajanje BG, pa odlazak iz BG, kao da se nisu dešavali...

Jako mudo car Jovan Nenad, moj hrčak je duže živeo od njegovog carstva™.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...