Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Datumi za komonveltske monarhije su malo proizvoljni (npr. zašto za Kanadu 1931., Australiju 1942., a Irsku 1922.?). Takođe bliskoistočne zemlje nisu bile ni deo UK (kao Irska) niti kolonije tj. deo britanskog carstva (kao Aus., Kan., NZ, afričke kolonije) već mandati Lige Nacija i to mandati Klase A (tj. protektorati), tako da je upitno uopšte njih definisati kao zemlje koje su ,,postale nezavisne od UK"

Link to comment

jbt, do buboko u osamdesete su imali overseas kolonije/protektorate/mandate/kurce palce... i nekako se gubitak poslednjih poklapa sa pocetkom srozavanja UK u svakom smislu. Sta ce ljudi, nisu navikli da nemaju robove koji rade za njih i da nemaju odakle da dovlace resurse za dzabe :(

Link to comment

Pa ne vidim po čemu se tu razlikuju od ostalih zapadno-evropskih država...Francuske, Španije, Portugalije, Holandije, Belgije? Sve što je preživelo 60te su bile ili nedođije (Nova Gvineja) ili neka ostrvca. A i dalje imaju neke minorne ostatke tog kolonijalnog carstva, ostrva koja su suviše mala da bi bila održiva kao nezavisne države (Bermuda i sl.), isto važi i za Francuze (Sen Pjer i Mikelon npr.) i Holanđane (Aruba, Kurasao, itd.).

 

Uvek se setim Gandijeve (valjda?) izjave: "Ako je Britaniji bilo potrebno pola planete da se industrijalizuje, koliko će planeta biti potrebno Indiji?"

Link to comment

pa nista, svi oni su krenuli u sunovrat kad su izgubili robove. Sad, Holandjani jos i djene-djene, to je ipak drustvo koje zna da se organizuje i da napravi po nesto i bez robova i besplatnih resursa, al ovi ostali su komedija, drzi ih u zivotu jos samo old money razvlacen iz kolonija vekovima. Neke, a neki su vec i to pojeli i popili i sad nema vise :(

Link to comment

Samo su Švabe die beste, unište ih do temelja, uzmu im i sve kolonije i pola teritorije i pobiju im značajan procenat stanovništva i svedu ih na to da budu protektorat 50 godina, i oni opet postanu najjača ekonomska sila u Evropi a i šire :fantom: #našaprijateljicaangelamerkel

Link to comment

gde sam ja to rekao? Svabe su istorisjki luzeri koji cak ni to nikad nisu znali, a silno su zeleli. Na kraju svaka susa evropska imala imperiju "nad kojom sunce ne zalazi" sem njih. Pa jadni spali na to da danas glume neku silu po Ceskama, Slovackama, Srbijama i Rumunijama :(((((

Link to comment

Ja sam napisao :fantom: A ni Italijani nisu loši. Kolonijalno carstvo im je bilo malo i kratkotrajno, ujedinjena država postali su tek 1871., vekovima su bili pod dominacijom spoljašnjih sila, bili na pogrešnoj strani u drugom svetskom ratu, tradicionalno (naročito od 1945.) politički faktor nula, ne mogu da sastave vladu koja traje duže od 2 godine, politički disfunkcionalni, a opet su 9. ekonomija u svetu i 4. u Evropi. Pritom, nemaju taj izraženi kompleks bivše imperijalne sile (kao UK, Francuska) i želju da dominiraju svetom, koji su svejedno inficirali svojom kulturom (postoji li zemlja na planeti gde ne postoji italijanski restoran?). Pa ta zemlja je fenomen #bellaitalia 

Link to comment
3 hours ago, MancMellow said:

Covek bi pomislio da nema gorih mesta za zivot od Zapadne Evrope... 

 

U oštroj konkurenciji...

 

tumblr_p3focr9FYu1rasnq9o1_1280.png

 

 

Disclaimer: ič nisam zadovoljan mapama, niti podržavam u potpunosti humor u istima...

Link to comment
Ja sam napisao :fantom: A ni Italijani nisu loši. Kolonijalno carstvo im je bilo malo i kratkotrajno, ujedinjena država postali su tek 1871., vekovima su bili pod dominacijom spoljašnjih sila, bili na pogrešnoj strani u drugom svetskom ratu, tradicionalno (naročito od 1945.) politički faktor nula, ne mogu da sastave vladu koja traje duže od 2 godine, politički disfunkcionalni, a opet su 9. ekonomija u svetu i 4. u Evropi. Pritom, nemaju taj izraženi kompleks bivše imperijalne sile (kao UK, Francuska) i želju da dominiraju svetom, koji su svejedno inficirali svojom kulturom (postoji li zemlja na planeti gde ne postoji italijanski restoran?). Pa ta zemlja je fenomen #bellaitalia 
Zaboravio si Vatikan(ski "tihi" imperijalizam).
Link to comment

Izbegavaju vesto placanje poreza cak i u slucajevima kad moraju npr. "religiozni hoteli" po gradu. evo gradonacelnica dogovara (...) da plate nekih zaostalih 400M (cifra koja je recimo slicna onoj koju ni Srbija na racun SPC-a ne ubire, negde sam procitao)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...