Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Očigledno su obuhvaćene i međunarodno nepriznate otcepljene države, kao i zavisne teritorije. UN trenutno ima 193 članice.

Edited by vememah
Link to comment
8 hours ago, vememah said:

 

 

 

Odsečen je tekst, ovo je ostatak:

 

Quote

 

Italy: 63%

Argentina: 33%

Japan: 6%

 

 

Link to comment
16 minutes ago, Shan Jan said:

@vememah da li znas da li postoji plan neke od tih zemalja da predju na desnu stranu?

 

Ne znam, ali je bio jedan prelazak 2009.

 

Kanada, Poljska i Španija prešle su pre tačno 100 godina, a pre 96 Brazil i Portugal.

 

Imaju ovde fotke haosa kad su Šveđani prelazili na vožnju desnom stranom 1967.

 

https://www.wired.com/2014/02/throwback-thursday-sweden/

 

Iz članka:

Quote

Sweden isn't the only country to switch sides, of course. As recently as 2009, Samoa made the left/right shift. The first officially established right-hand driving rule in the US was established in 1792, applying to the Philadelphia and Lancaster turnpike. Okinawa, while under US control, drove on the right until it reverted to the left in 1978, a few years after returning to Japanese sovereignty. In 1924, Canada, Poland and Spain switched to the right-hand side, and in 1928 Brazil and Portugal did the same. Austria made the switch gradually between 1919 and 1938. Britain, Ireland, Malta and Cyprus are the only European countries still sticking to the left.

 

  • +1 2
  • Haha 3
Link to comment
23 minutes ago, Lucia said:

a UK jos bolje: Costa del Sol y Costa Blanca :)

UK nisu hteli na ostrva, vec su pobegli sa jednog :D

  • Haha 2
Link to comment
4 minutes ago, Stela said:

UK nisu hteli na ostrva, vec su pobegli sa jednog :D

Ne znam, i Kanarska i Balearska su i dalje vrlo popularna (bar za odmor).

Link to comment
22 minutes ago, vememah said:

 

Ne znam, ali je bio jedan prelazak 2009.


ja mislim da ako neko bude menjao stranu, to ce biti neke manje zemlje, kao npr. gorepomenuta Samoa, gde nema previse vozila. 

Link to comment
39 minutes ago, jms_uk said:


ja mislim da ako neko bude menjao stranu, to ce biti neke manje zemlje, kao npr. gorepomenuta Samoa, gde nema previse vozila. 

Takodje, verujem da ce izolovane zemlje (tipa ostrva ala Japan i Indonezija ili Indijski podkontinent i ove zemlje odsecene dzunglom od ostatka sveta) da jos dugo odolevaju. Ako bih se na nesto kladio to bi bile Africke zemlje sa juga i istoka. Ukoliko zapad i sever Afrike znacajno uznapreduje ekonomski moze se desiti da skapiraju, jedna po jedna, da im se isplati radi bolje saradnje da se prebace.

 

P.S: Hong Kong i Makao su verovatno prvi na listi za odstrel.

Edited by Shan Jan
Link to comment

Samoa je inače 2009. prešla na britanski sistem da bi uvozila jeftinija nova i polovna kola iz bliskih država - Australije, Novog Zelanda i Japana. Dotad su se navodno uglavnom oslanjali na američka vozila.

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Pa i Srbija/Jugoslavija je presla na desnu stranu tamo nekih tridesetih godina. Isprva su i kocije i tramvaji koji su vukli konji, a i ono malo automobila isli levom stranom.

  • Hvala 4
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...