Jump to content
IGNORED

The Revenant (2015)


Hella

Recommended Posts

  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Musky

    30

  • ToniAdams

    22

  • kobni zelaya

    17

  • rezwalker

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

naravno, pa ovo je diskusioni forum.

 

a jese vama ucinilo da u jednom od svojih delirijuma glas vidi toma hardija kao onog oficira sto ubija indijance?

il mi je samo zalicio.

Meni se isto ucinilo. Sad, sa Rezovim pisanijem, meni ta scena zapravo dobija objasnjenje.

Inace, na wiki kaze da su pravom Glasu zasili parcice medvedje koze preko rana jer su bile toliko otvorene da nije moglo da se sije drugacije. I da je stavljao crve na te rane da ciste trulo meso jer se naravno sve inficiralo. Ja ocekivala da vidim tako nesto i u filmu ali nista od toga.

Link to comment

Evo kako izgledaju neke alhemijske operacije predstavljene u space okruženju  „Odiseje u svemiru 2001“.

 

Pominjao sam Soluciju - operaciju vode - i simboliku koju ona nosi sa sobom vezano za matericu, odnosno povratak u matericu radi ponovnog rođenja. U „The Revenant“ ova operacija je predstavljena rečnom bujicom koja je nosila Glassa.

 

Solucija u „Odiseji“:

 

2001_A20Space20Odyssey.mp4_002373815_zps

 

2001_A20Space20Odyssey.mp4_002349434_zps

 

2001_A20Space20Odyssey.mp4_002457099_zps

 

Brod u kome je Floyd, kao nosilac muškog principa, „uranja“ u podzemnu stanicu, koja ovde predstavlja matericu, a koja se nalazi na Mesecu - univerzalnom simbolu žene. Ponovo, Kubrick od nas očekuje da se prepustimo muzici i da u Straussovoj kompoziciji „Na lepom plavom Dunavu“ vizuelizujemo i osetimo tok reke. U „Odiseji“ ovo scene predstavljaju i početak mesečeve „Albedo“ faze.

 

Međutim, ovo je drugi put da tokom filma slušamo „Na lepom plavom Dunavu“. Ovu kompoziciju prvi put čujemo u sceni koja počinje nakon što Moonwatcher baci kosku u vis. Kubrick nas seli u zemljinu orbitu i sada pratimo Floyda koji putuje sa zemlje prema Mesecu. Usput će se na kratko zadržati na svemirskoj stanici koja rotira, kako oko zemlje tako i oko sopstvene ose. Ovde Kubrick očekuje da u Straussovoj kompoziciji prepoznamo kružni pokret waltzera.

 

Ovo je operacija Separacije. Odnosi se, između ostalog, na razdvajanje subjekta od objekta i mnogi kosmogonijski mitovi opisuju čin nastanak kosmosa upravo Separacijom i to ću objasniti kasnije.

 

Ono što je sada zanimljivo je dovesti kružni pokret u vezu sa separacijom. Edward Edinger kaže „Drevni geometričari su posebnu važnost pridavali idealnoj proporciji koja se postiže zlatnim presekom. Ovo se čini tako što se linija date veličine podeli na takav način da je njen manji deo u odnosu na veći isto što i njen veći deo u odnosu na celinu. Tako da, ukoliko se linija dužine c podeli na kraći deo a i duži deo b, proporcija će glasiti a/b = b/c gde će b predstavljati takozvanu zlatnu sredinu. Ova proporcija se smatrala i najlepšom.

 

Edinger dalje kaže kako je zlatni presek zanimljiv simbol separacije koji izražava ideju da postoji način na koji možemo razdvojiti suprotnosti koji će tako stvoriti treću stvar od velike vrednosti.

 

Pogledajmo sada scenu iz „The Reverant“ koja odgovara operaciji Separacije. U pitanju je trenutak kada se putevi Glassa i Fitza razdvajaju. Bridger ostavlja čuturu pokraja Glassa. Spirala koju je uklesao na čuturu kao i kratak kadar dve puževe kućice odnose se na zlatni presek i fibonačijev niz. Zapravo, puževa kućica je jedan od poznatijih primera gde priroda koristi idealnu proporciju zlatnog preseka.

 

The.Revenant.2015.DVDSCR.x264.DD5.1-NoGr

 

The.Revenant.2015.DVDSCR.x264.DD5.1-NoGr

 

Kao što sam pomenuo gore, kosmogonijski mitovi se povezuju sa separacijom. Marie-Louise von Franz kaže da u mnogim takvim mitovima prvi roditelji - Nebeski Otac i Majka Zemlja - prvobitno postoje u stalnom zagrljaju. U ovom stanju ništa ne može nastati, jer Nebeski Otac leži toliko blizu na Majci Zemlji da nema prostora u kome bi bilo šta između njih moglo rasti. Prvi čin stvaranja će prema tome biti separacija božanskog para kako bi se mogao stvoriti prostor za ostatak kreacije.

 

Ovakvih mitova ima na svim meridijanima a meni je posebno lep mit o kreaciji polinežanskih Maora.

 

Evo kako je to Kubrick predstavio:

 

2001_A20Space20Odyssey.mp4_001700041_zps

 

Heywood Floyd kao Sky Father, planeta zemlja kao Earth Mother. Njihova ćerka, koju vidimo na ekranu, predstavlja onu treću stvar od velike vrednosti koju pominje Edinger. . 

Link to comment

Rez, koje je znacenje naslova filma u skladu sa tvojim tumacenjem? I nisam razumeo, on je po tebi ubica one zene koja mu se javlja u snovima? Ne shvatam najbolje kako se to vidi iz samog filma.

 

Inace, samo zbog tvog posta sam ga odgledao i nisam se pokajao. :)

Edited by IndridCold
Link to comment

Evo definicije koju sam našao na netu: Revenant is a person who returns as a spirit after death; a ghost. Ovo se lepo uklapa u Glassa koji personifikuje arhetip Senke, ali i celu onu priču sa Hikucom i oslobađanjem duha. U materijalnom svetu, Fitz je klasičan šljam, tako da Glass kao njegov pozitivni aspekt ličnosti egzistira kao Senka, zakopan duboko u Fitzovom lično-nesvesnom. Međutim, on tu nije jedini stanovnik: tu su i svi ostali sadržaji koje ovaj potiskuje, kojih se stidi, koje želi da zaboravi ili kojih nije ni svestan. U te mračne sadržaje spada i pokolj koji su napravili u indijanskom selu. Pročitaj ponovo onaj deo iz prvog posta gde pominjem nigredo fazu, prima materiju, senke i medveda. Medved sa kojim se bori Glass je zapravo mečka, ženka medveda. Vide se i njeni mladunci. Mladunci su uvek uz majku, koja ih često mora čuvati i od mužjaka medveda, koji bi ih bez razmišljanja ubili, jer bi tako opet mogli da se pare. Ova mečka predstavlja majku koju je Fitz/Glass ubio. Poenta je da je Glass spreman da se suoči sa tim zločinom, dok od istog zločina Fitz pokušava da pobegne. 

 

Oni su napravili ozbiljan pokolj, a tome najbolje svedoči ova scena:

 

The.Revenant.2015.DVDSCR.x264.DD5.1-NoGr

 

Lobanje bizona kao simbol pokolja počinjenog nad indijancima. Seti se da Fitz/Glass pripadaju grupi trappera - love bizone zbog njihovog krzna. Međutim, u ovim scena Glassa vidimo u vojničkoj uniformi - on je ovde lovac na indijanske glave. Naravno, sa ovim scenama cela priča dobija širu dimeziju i ne mora da se odnosi samo na likove koje vidimo u filmu, već na pokolj koji je počinio beli čovek, a koji je počeo njegovim dolaskom na Američki kontinent.

Edited by rezwalker
Link to comment

Dobar capture si odabrao. Primetio si da dosta pominjem Personu. U pitanju je "maska" koju svako od nas svakodnevno nosi. Veza je između ega i materijalnog sveta. Preko te maske mi nastojimo da sebe, u društvu drugih, predstavimo u najboljem svetlu i kao takva pedstavlja samo deo naše ličnosti. Međutim, problem nastaje onda kada se neko isuviše identifikuje sa tom maskom i potpuno zanemari sve one stari kojih se kod sebe stidi, kojima nije zadovoljan, koje bi da zaboravi... Tada ti sadržaji odlaze u lično-nesvesno, u Senke, i odatle počinju da se projektuju na druge. Tako nastaju i mnogobrojni kompleksi.

 

Ovaj film se, između ostalog, dosta bavi Personom, a film koji se u potpunosti bavi Personom i njenim odnosom sa Senkom je Bergmanova Persona

Edited by rezwalker
Link to comment

takodje, nikakve veze nema.

lepo je i zabavno citati rezwalkera ali najveci deo tih paralela sa alhemijskim konceptima i Jungom je diskutabilan i jako nategnut.

Ja smatram da ima i potrudio sam se da to podrobno objasnim, uz dosta citata i amplifikacija. Ti kažeš da nema nikakve veze i tu staješ.

 

Takođe kažeš da je cela priča sa alhemijom i Jungom diskutabilna i nategnuta, opet bez objašnjenja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...