Jump to content
IGNORED

The Revenant (2015)


Hella

Recommended Posts

Namenski, nisi u pravu:

 

Evo ti paralela između The Shining i The Revenant. Videćeš da se koriste potpuno isti simboli, ali da su kod Kubricka implementirani na daleko suptilniji način.

 

Danny ulazi u sobu 237 i kaže: „Mama, jesi li ti unutra?“. U sledećem kadru vidimo Wendy u kotlarnici. U kotlovima zagrevanjem vode nastaje para. Para, dim, sve su to simboli duha. Wendy čuje Jacka kako vrišti. Odlazi u Colorado Lounge gde ga zatiče kako spava za stolom, prolazeći kroz košmar.

 

Kod Kubricka u filmovima značajnu ulogu igra muzika. Ove scene prati „The Awakening of Jackob“ Krysztofa Pendereckog. Odnosi se na Jakovljev san. Jakov prinuđen da pobegne od kuće zbog Isavovog besa, sanja o nebeskim lestvama u divljini. Pritom, kao jastuk koristi kamen. Pominjao sam simboliku kamena vezanu za duh koji se krije u njemu, opisujući scenu sa kamenjem, indijancem i usnulim Glassom - mislim da je jasna paralela i sa "The Shining" i sa Jakovljevim snom. Pritom, Colorado Loungeom dominiraju ogromne stepenice koje se nalaze ispred Jackovog pisaćeg stola. Uglavnom, Jakov je iz svog sna izvukao pouku, a Jack, kao što će se ispostaviti kasnije, nije.

 

Zatim se pojavljuje Danny sa otiscima od davljenja na vratu. Danny se u sobi 237 suočio sa svojim najvećim strahovima, odnosno senkama, i ovo potpuno odgovara simbolici inicijacije. Na primer, Luck Skywalker prolazi kroz čin inicijacije i sučeljavanja sa svojim strahovima, ulaskom u Dark Side Cave gde se susreće sa Darth Vaderom. Ko pažljivo prati detalje koje je Kubrick ostavio u filmu, zna da se Dannyjevi strahovi odnose na seksualno zlostavljanje koje proživljava od strane oca. Ovde imamo opet motiv Kronosa koji proždire svoju decu. Međutim Danny nosi džemper na kome piše Apollo. Apolon je bio Zevsov sin, a Zevs je jedino Kronosovo dete koje ovaj nije pojeo. 

 

Sada je red da se i Jack suoči sa svojim senkama. Odlazi u sobu 237 gde zatiče vrata otvorena. Ovo je važan detalj, jer kada Jack bude napuštao sobu zaključaće vrata. Ne samo da nije u stanju da se suoči sa svojim senkama, već ih još dublje potiskuje. To odgovara onom guranju smeća pod tepih koje sam pominjao i ovde Jack pravi iste greške koje čini i Fitz.

 

Ono što Jack zatiče u sobi 237 odgovara nekom ko je žrtva kompleksa majke i kastracionog kompleksa. „U Arhetipovima i kolektivno nesvesnom“ Jung kao primer navodi slučaj jednog njegovog pacijenta, koji je patio od ova dva kompleksa, i koji je uradio seriju crteža svoje majke, koji predstavljaju poređenje od većeg ka manjem. Citiram: „Najpre je majka bila božanski hermafrodit kome je onda kroz razočaravajuće iskustvo, koje se više nije moglo osporavati, oduzeta stvarnost njegove platonovske savršenosti i koji je onda preobražen u kukavnu pojavu jedne obične stare žene“.

 

Dalje, Jung kaže da ako se subjekat identifikuje sa jednim ovakvim arhetipom, on često izaziva razorne promene ličnosti, najčešće u obliku manije veličine. Jackova manija veličinom, koja se ogleda u njegovom boravku sa porodicom u ogromnom napuštenom hotelu, gde on sedi u najvećoj prostoriji, zapravo  je kompenzacija za kompleks niže vrednosti. Psihoterapeut Alfred Adler je hajpoznatiji po svom konceptu konpleksa inferiornosti. Otud i naziv za Jackovu pisaću mašinu „Adler“. 

 

Cela fora je opet u asimilaciji. Danny je Duh, koji je Wenddy simbolično oslobodila u kotlarnici, asimilovao, a Jack nije. Još ranije, Danny je započeo asimilaciju arhetipa anime koji takođe simboliše njegova majka.

 

Pogledajmo tarot kartu broj 2. U pitanju je The High Priestess. Simbol je nesvesnog, intuicije, ženskog principa, Anime... Broj dva simbol je dualnosti, a na ovoj karti je predstavljen rimskim brojem II.

 

The%20High%20Priestess_zpswz9cpdtb.jpg

 

Sad pogledajte ovu scenu sa početka filma:

 

The20Shining.mkv_000258689_zps2mlbqqdi.j

 

Tačno iznad kevine glave imamo slanik, so i biber, crno i belo - kao simbol dualnosti, koji tačno odgovara onome što vidimo na ovoj karti. Wendy, pritom, drži i otovrenu knjigu.

 

Sally Nichols u knjizi „Jung i tarot“ o ovoj karti kaže: „Na slikama „Objave“ Devica Marija je često slično prikazana, sa otvorenom kjigom; ona drži kjigu proročanstava, koja predskazuje njenu sudbinu, kao Božanskog deteta. Izgleda da ovde u tarotu knjiga ima slično značenje. Ukazuje na to da će duh biti realizovan, ostvaren".

 

Da Danny polako i postepeno asimiluje svoju suprotnu žensku stranu ličnosti, personifikovanu kroz njegovu majku, Kubrick nam pokazuje u sledećoj sceni. Obratite pažnju na bliznakinje koje podsećaju na slanik iz kuhinje.

 

The20Shining.mkv_002986775_zpswvagqaqm.j

 

Pritom, dok Danny vozi tricikl kroz hotel, neodoljivo podseća na Wenddy. Plave tregerke i naslon od sedišta izgledaju k'o kevina haljina s početka filma. 

 

The20Shining.mkv_002094442_zpsgq5c1sbj.j

 

The20Shining.mkv_000863629_zpssrh5pcdu.j

 

Kubrick je GENIJE, a "The Shining" je najveći alhemijsko ostvarenje u istoriji kinematografije, između ostalog i zbog suptilnosti na koji su simboli i alegorijske slike i predstave implementirani u film. O orginalnosti da i ne govorim. Jednostavno, čovek je TATA. Pritom, ovo je samo mali delić koji sam prikazao ovde... Praktično, svaki kadar ovog filma je remek delo za sebe.

Link to comment
  • Replies 270
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Musky

    30

  • ToniAdams

    22

  • kobni zelaya

    17

  • rezwalker

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

In the book, the spooky events are set in Room 217, not Room 237. The Timberline Lodge, which was used as the hotel’s exterior for some shots, is to blame for this swap. The Lodge’s management asked for the room number to be changed so that guests wouldn’t avoid Room 217. There is no Room 237 in the hotel, so that number was chosen. The website of The Timberline Lodge notes, “Curiously and somewhat ironically, room #217 is requested more often than any other room at Timberline.”

Link to comment

Setio sam self help knjige iz bojacka

 

The house is a metaphor for a home. Happiness is a metaphor for change.

You got to conquer that hill.

The hill is a metaphor.

Everything is a metaphor.

You are literally a metaphor.

Link to comment

Namenski, nisi u pravu:

 

The20Shining.mkv_000258689_zps2mlbqqdi.j

 

Tačno iznad kevine glave imamo slanik, so i biber, crno i belo - kao simbol dualnosti, koji tačno odgovara onome što vidimo na ovoj karti. Wendy, pritom, drži i otovrenu knjigu.

Mozda nisam potpuno u pravu, mislim ipak da mi dodjes pokusaj odgovora na moje primedbe.

U sustini, da se manemo elitizma i ostalog sto sam pomenuo, evo o cemu se radi: stignes li da od obracanja paznje na polozaj i znacenjA slanika, soli i bibera - gledas FILM?

 

Inace, Kjubrik jeste genije.

Ne uvek doduse  :P

Link to comment

citam reza, i prilican problem sa njegovim svakako zanimljivim tumacenjem vidim u tome sto vecinu stvari na koje se u analizi oslanja moze samo da pretpostavi.

 

Toni,

 

Nisam ja do ovih zaključaka vezanih za scene oko sobe 237 došao prekjuče, već pre nekoliko godina. Sad, zamisli kako sam se osećao kada sam gledao "The Revenant" i kada su počele da se nižu simboli duha, kamena, motiv Jakovljevog sna, "Obešenog", Kronosa i povrh svega ona scena gde Glass grli drvo, koja je pravi omaž "Isijavanju", a referentna je na scenu u kojoj Wendy klečeći grli Dannyja u Colorado Loungeu. Meni je odma' bilo jasno da se sve to odnosi na sobu 237 i da je Iñárritu dešavanja u njoj i oko nje protumačio identično. Pritom, od ranije znam da se Iñárritu loži na Kubricka i "The Shining" i u njegovim filmovima uvek ima referenci na ovaj film. Na primer, scena iz "Birdmana". Pogledaj itison, pa ga uporedi:

 

Birdman.mp4_004633953_zpsr1pqb2kp.jpg

 

The20Shining.mkv_003485192_zpskfjh1uzd.j

 

Nismo mogli Iñárritu i ja do istih zaključaka da dođemo pukom slučajnošću, već zato što izučavamo jungovu dubinsku psihologiju i alhemiju, a na to nas je uputio upravo Kubrick. Obrati pažnju na razgovor između Jockera i poručnika u "Full Metal Jacket". Ovaj ga pita šta mu znači simbol mira koji nosi na grudima i natpis "Born to Kill" na šlemu, na šta mu Jocker odgovara "Duality of man. The Jungian thing". Ili još bolji primer:

 

The20Shining.mkv_000314132_zpsivqrt61j.j

 

Crvena knjiga koja stoji na Ullmanovom stolu sa desne strane. U pitanju je "Red Book". Ovde se možda ne vidi natpis zbog rezolucije, ali pogledaj film i videćeš da je zlatnim slovima ispisano Red Book. Jung je period života od 1912. do 1918. nazvao svojim "sučeljavanjem sa nesvesnim". Smatra se da je upavo u tom periodu razvio svoje teorije o arhetipovima, kolektivno nesvesnom i procesu individuacije. Iskustvao sa sopstvenim nesvesni, primenom tehnike aktivne imaginacije, Jung je opisao u ovoj knjizi. Pritom, o postojanju ove knjige se dugo pričalo, ali je tek izdata 2009, što znači da se Kubrick svog primerka dokopao znatno ranije. 

 

Inače, interesantno je da su Jung i Kubrick rođeni na isti dan - 26. jula - Jung 1875, a Stanley 1928.

Edited by rezwalker
Link to comment

Ma na kraju krajeva, nije bitno da li je reziser skroz planirao ove stvari. Jedan moguci nacin da se gleda, nije taj broj uglova ogranicen. Nista filmu ne smeta ni da se gleda kao najdirektnija survival prica, ali ovakvi pogledi ga cine interesantnijim.

Link to comment

Ma na kraju krajeva, nije bitno da li je reziser skroz planirao ove stvari. Jedan moguci nacin da se gleda, nije taj broj uglova ogranicen. Nista filmu ne smeta ni da se gleda kao najdirektnija survival prica, ali ovakvi pogledi ga cine interesantnijim.

 

Apsolutno se slažem. Mislim da se veličina jednog Kubricka ili Iñárritua, između ostalog, ogleda u tome što su u stanju da isporuče dva filma u jednom. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...