Jump to content
IGNORED

SpaceX


Prokleto Djubre

Recommended Posts

Kako znate da ima puno tih ljudi? Pa nije to poljem proći tako promeniti život.

Ono sto Mask planira za Mars je ludilo, ja nemam sad brojke (nije mi knjiga pri ruci), ali to je nesto kao regularna linija za Mars (sa SpaceXom, ofkors). Hocu reci, ti ljudi ce moci da se vracaju ovamo, i opet idu tamo. Ko zna kad ce to biti, ali ne bi me cudilo i da bude.

Link to comment

Upravo isčitavam waitbutwhy (da ponovim link), jeste podugačko, ali imate odgovore na sva pitanja koja ovde postavljate...

 

Fascinantno, preporučujem

 

Dobar je ali je i prilicno ostrascen, tako da treba uzeti sa zrnom soli zakljucke i teorije. 

Link to comment

Naravno da sve ovo treba uzeti s rezervom, sto kaze u knjizi o Masku, jedna jedina tragedija sa ljudskom misijom moze ceo SpaceX da posalje pod led. (Pogotovo ako bi se to, daleko bilo, desilo na prvoj takvoj misiji).

Link to comment

Dobro je poredjenje sa kolonizacijom Amerike. U početku je put isto trajao nekoliko meseci, išli su uglavnom avanturisti (da zanemarimo sad one koje su tamo oterali), trebalo je sve praviti ispočetka, od sela do poljoprivrede i gradova...

 

P.S. samo što živimo u doba interneta... zamisli prvi selfie sa Marsa  ;)

Edited by braca
Link to comment

Koji bi bili vaši razlozi?

 

Ja bih volela da prodjem prvo taj put, vidim Zemlju sa te udaljenosti, volela bih da imam gajbu ko iz sci-fi filmova i tako neke super inteligentne ljude around. Ali nisam sigurna da bih bila kolonista. Mislim, meni ne pada na pamet da bilo koju državu na Zemlji proglašavam kao trajno životno rešenje, nego samo neki über cool poslovni aranžman može da je opredeli. I dok traje, traje.

E tako, ja bih volela da nekako doprinesem (a mislim da ne mogu nikako :-/ ) tom inicijalnom naseljavanju sa drugim super pametnim inženjerima i astrofizičarima. :D

Vi vikend kolonisti ste najgori <_<

 

Ja bih voleo da ako već živim u bedi, pustoši, lošem vazduhu, i raznim neurozama, to bude na drugoj planeti -_- I ako bih samo ribao tunele, imao bih svest da sam deo nekog projekta od istorijskog značaja, nečega svrhovitog.

Link to comment

Zavisi od definicije normalnog, mada mislim da smo o tome već pričali. Evo ja prvi bih, da postoji neka iole uverljiva varijanta i da me nekim čudom proglase fizički sposobnim. Jebeš život na Zemlji, realno.

ja sam s vinijem. ja bih isla na keca.

Edited by Aineko
Link to comment

 

 

(da zanemarimo sad one koje su tamo oterali)

Sad mi pade na pamet, SpaceXov rezervni biznis plan bi mogao da se zove Mars penal colony :fantom: a koloniste bi zvali pomes - prisoners of mother earth.

 

Štaviše, da se SpaceX kotira na berzi, verovatno bi se našao neki vulture fund sa takvom idejom za hostile takeover

Link to comment
 

^Sad sam čitao malo o tome, reddit ima dosta informacija - fizičkih dugmića ima relativno malo, zato što im se funkcija menja na osnovu promene konteksta (tj. imaju više funkcija).

 

Kao Lebedev tastaura? Ne hvala. 

 

SpaceX je potrosio $90 miliona, NASA budzet je $18.4 biliona. Dakle, SpaceX je potrosio 0.5% godisnjeg NASA budzeta da napravi potpuno nov motor i raketu. Jbg, nije sve u spejs satlu, ima nesto i u viziji i nacinu vodjenja tima. 

 

Bilo bi super da vidimo SABRE motore i slicne stvari. I mislim da niko nije rekao da je Elon Musk izmislio nesto revolucionarno. Ali on jeste postigao nesto recolucionarno. Uspeo je sa relativno malo kinte da pokrene toliko stvari, napravi zamajac i sada gledamo u mnogo vedriju buducnost. Zbog toga i treba da mu se klanjamo. Mozda on nije izmislio nista novo ali je pokrenuo snagom titana nas razvoj u pravom smeru. A za time ce sledeti mnogi mladi genijalci koji ce konacno imati mesto gde ce njihove ideje i entuzijazam da dobije prostor umesto da bude unisten dal u nekom mracnom kutku NASA ili blistavom ofisu velike berzanske kompanije.

 

Teško. NASA im je kroz različite programe dala 396 miliona dolara, plus su uložili 450 miliona sopstvenog novca. To su cifre koje su mnogo manje od onoga što bi NASA potrošila usled drugačijeg poslovnog modela. U industriji se obično koristi Cost plus contract pristup a oni su upotrebili Fixed price contract. Ove umanjene cifre je upotrebio njihov COO kada je govorio o troškovima razvoja. 

 

 

1) SpaceX već ima druge suvlasnike (kroz dokapitalizaciju je Maskov udeo pao na 2/3 od inicijalnih 100%)

2) SpaceX već ima tonu narudžbina, samoodrživ je dakle koliko shvatam bar na godišnjoj bazi profitabilan. Da li se Masku isplatila inicijalna investicija, ne znam, verovatno nije, ali on je rekao na početku kada je osnovao firmu da on ima para da sprži na 3-4 lansiranja, i da nakon toga firma mora biti u stanju da sama pravi pare.

3) High profit margin != profitability. Može se biti profitabilan i bez jurenja najveće marže i ne vidim zašto je to uopšte za facepalm. Mislim ima tona takvih kompanija za kojima su još i investitori bili ludi, sećam se kako Amazon prvih par godina i pored toga što je bio tada najveći hit na berzi nije isplaćivao uopšte divedende (i još je mrtav ladan Bezos izjavljivao da on u dividende ,,ne veruje" i da treba sve reinvestirati u kompaniju i ko oće dividende nek kupi blue chip stock, nešto u tom fazonu), a pored toga ispisani su redovi i redovi o tome kako kompanije koje samo jure najveći mogući kvartalni profit nisu baš uvek pametna investicija na dugi rok...

 

Tržište satelita je ograničeno, kao i broj mesta gde se ti sateliti mogu smestiti. Telekomunikacioni traju 9-10 umesto ranijih 3-4 godine. U 2014 su obavljena 92 lansiranja, u 2015 86. SpaceX može da računa na SAD tržište (mada ni tu neće dobiti sve) kao i na mali deo međunarodnog. EU, Indija, Rusija, Kina i Japan neće slati svoje terete na stranim raketama i potkopavati sopstvenu industriju. 

 

Za ovo poslednje OK, pogrešno sam protumačio da im sugeriše da razmotre blagodeti gubitaškog poslovanja For Science.

 

Za ovo prethodno, nemam uvid u njihove knjige ali nešto sumnjam da može da se priča o održivosti na godišnjem nivou na osnovu desetina long-term dilova o lansiranju koji su in the works do daljnjeg. Super je što očekuje da zaradi 7 milijardi od transporta satelita do orbite, ali ako u isto vreme priča o misijama na Mars, onda će biti zanimljivo videti odakle misli da izmuze (po najskromnijim procenama) preostale ~93 milijarde.

 

Svaka od tih kompanija ima računicu koja govori koliko ugovora moraju da dobiju na godišnjem nivou kako ne bi propali. Problem sa takvim kompanijama je što bi gotovo sve propale da se dobrim delom ne oslanjaju na sigurne državne ugovore. 

 

http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-03-04/spacex-profitable-as-musk-pulls-in-nasa-contracts-google-cash

 

 

 

:D

 

Jebiga to moze kad si privatna kompanija :D za sad ostaje samo da mu verujemo. Ali valjda i ovim ostalima sto mu daju pare.

 

Inace, za Mars je valjda sam rekao da je to izvodljivo ako uspe da spusti cenu na 500k dolara po ,,glavi" (u jednom pravcu, s tim sto je povratak dz, dakle povratna karta). Sad koliko investicija treba da bi dosao do tog nivoa, pojma nemam.

 

Neće slati samce, već parove. Milionče je mislim još uvek puno. Ti praktično iz određenog života prelaziš na kampovanje skopčano sa svakodnenvom opasnošću od pogibije. Retki su ljudi koji i imaju para i žele da izvrše takvu promenu. 

 

Ono sto Mask planira za Mars je ludilo, ja nemam sad brojke (nije mi knjiga pri ruci), ali to je nesto kao regularna linija za Mars (sa SpaceXom, ofkors). Hocu reci, ti ljudi ce moci da se vracaju ovamo, i opet idu tamo. Ko zna kad ce to biti, ali ne bi me cudilo i da bude.

 

Sa postojećom tehnologijom hemijskih motora? Teško. Potrošiti godinu dve u putu tamo i nazad nije prihvatljivo. 

Link to comment

Nisam razumeo da on misli da ce ti ljudi nuzno sami placati za put, vec se radi o ceni misije po glavi. Maska (to ce neke iznenaditi) ne zanima svemirski turizam, i on nije u ovom toliko zbog profita, koliko zato sto je do balcaka zadojen SF-om. Multiplanetarno covecanstvo je njegova 'ideologija'.

Link to comment

Imagine the current air travel industry with one key difference: an airplane works for one flight only. Each flight is on a brand new plane, and after the flight, passengers exit into the terminal and the plane is broken down into scrap metal and possibly-reusable parts that are sent off to be refurbished for use in a future plane.

 

An airplane costs around $300 million to build. So in this new model, in addition to paying for the crew’s time and fuel, airlines have to spend $300 million extra each flight to build a plane. How would that change things?

 

First, there would be very few flights available—the schedule would be limited by the pace of plane production. Second, the price of a round-trip ticket between Chicago and San Francisco would now cost about $1.5 million per person. For economy.

 

Air Force One would still exist. Wealthy countries would have a small military air fleet. A few governments would fly in order to perform certain types of science experiments. People with 10 billion dollars would probably fly a decent amount, but people with only one billion dollars couldn’t really afford it. And you? You would be born, live your life, and die without ever riding on a plane.

 

If this were the situation, people would probably look at the non-existent air travel industry and determine that clearly, there was no public will to travel by air. Politicians would argue against putting much government funding into the exorbitant activity. Most people wouldn’t even fully understand how airplanes worked, and they wouldn’t waste any time imagining what the world would be like if everyone could use them. It would become a non-topic. We’d travel by car and railroad and ship and that would be that.

Link to comment

Eto, taj me pristup nervira - pravi se da je sve stvar političke volje, investicija, i kreativne ingenioznosti pa retorski poredi babe i žabe. Kad bi svaki avion bio prinuđen da ostvari brzinu od 8 kilometara u sekundi da se ne bi slupao - u pravu je, avionske industrije praktično ne bi ni bilo.

 

Kad postanemo civilizacija tipa 2, onda neka poredi komercijalne lokalne letove sa interplanetarnim putovanjima. Trenutno smo tip 0, i takve priče su besmislene.

 

Ali neću više da džvankam, srećno mu bilo. Ako se za života većine nas ne pokaže kao bust, priznaću da nisam bio u pravu -_-

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...