Jump to content
IGNORED

Sve što ste želeli da znate o Nemanjićima


Jerry

Recommended Posts

  • 4 months later...
Imam ja jedno pitanje za istoricare.Jel' ova karta Srbije iz 814. tacna?Europa_Srbija_814_g.JPGI ako je tacno kako je bila tako da izvinete ovolika?
Jes da nekom moze lepo da izgleda :D , ali sasvim sigurno nije bila tolika. Govorimo o srpskoj plemenskoj drzavi pocetkom 9. veka i osim sto se otprilike znaju imena nekih vladara, nemamo pojma dokle se ka jugoistoku prostirala. Na istok mnogo dalje od Morave sigurno nije isla, a pitanje je da li je isla i preko Ibra. Ovo sto je dole (Makedonija, severna Grcka) ubaceno u okvir Srbije (ajd bar da su napisali "Srbi" umesto "Srbija") su bile bile oblasti naseljene mahom Slovenima pod nestabilnom vrhovnom vlascu Vizantije. Karta ima jos netacnosti - u vezi sa Slovackom, Pribaltikom, pa i Hrvatskom. Iz koje godine je ovaj Longmanov atlas?p.s. vidi, vidi, pa na mapi je i Kordobski kalifat, koji je osnovan vise od sto godina kasnije Edited by M16
Link to comment

Edit: izvinjavam se, emirat. to vec moze. ali je nacrtan kao da je bila odvojena drzava, a nijeHm, malo sam se udubio. Na drugu loptu mi se cini da je crtac hteo da istom bojom oznaci zemlje koje su naseljavali Sloveni (a sad mi izgleda i da pise "Slavs" ili tako nesto), a da malim slovima "Servia" pise na onom mestu gde je otprilike i bio centar tadasnje Srbije. Naravno, to stvar cini jos gorom jer ispada da u onim zemljama koje su jasno pripadale Vizantiji ili Franackom carstvu (ili bugarskoj drzavi) Sloveni uopste i nisu ziveli. Sloveni pokradeni angry.gif :D

Edited by M16
Link to comment

Otkud im ovo Servia? Ako se ne varam, taj pojam se prvi put spominje kod Konstantina Porfirogenita i izvlaci se kao naziv Srba, od servus. Ako se ponovo ne varam, ne postoje dokazi odakle se dokle prostirala ta Servia, a i sam Konstantin spominje kako Sloveni zive u sklavinijama koje su nosile ime po npr. reci oko koje su se nastanili. Dakle, definitivno to nije Srbija.A na karti nema moravske knezevine.

Link to comment
Jes da nekom moze lepo da izgleda :D , ali sasvim sigurno nije bila tolika. Govorimo o srpskoj plemenskoj drzavi pocetkom 9. veka i osim sto se otprilike znaju imena nekih vladara, nemamo pojma dokle se ka jugoistoku prostirala. Na istok mnogo dalje od Morave sigurno nije isla, a pitanje je da li je isla i preko Ibra. Ovo sto je dole (Makedonija, severna Grcka) ubaceno u okvir Srbije (ajd bar da su napisali "Srbi" umesto "Srbija") su bile bile oblasti naseljene mahom Slovenima pod nestabilnom vrhovnom vlascu Vizantije. Karta ima jos netacnosti - u vezi sa Slovackom, Pribaltikom, pa i Hrvatskom. Iz koje godine je ovaj Longmanov atlas?p.s. vidi, vidi, pa na mapi je i Kordobski kalifat, koji je osnovan vise od sto godina kasnije
Ja sam na kartu naisao nesto trazeci na internetu oko srednjevekovne srpke drzave i iznenadio se koliko vidim ovo nije karta koja izradjena na ovim prostorima. Prosot mi je nverovatno pa to je islo do Atine.Ne znam slovenska plemena su oznacena na severu istom bojom kao i Srbija ali kao sto vidim i na Iberijiskom poluostrvu ima iste sive boje.Inace naziv Servia je isto kao i Serbia tj. isto kao sto mi kazem Vizantija a npr. Nemci Bizant barem tako mislim.
Link to comment

Карта користи различите прилазе. Негде се приказују државе, попут Франачког царства Карла Великог, а негде простирања народа и других популационих група. Понегде се једно ради на уштрб другог, а понегде обрнуто. Истина је да је простор означен као Србија настањен Словенима, али је Словенима настањен и део простора унутар Франачког царства (Славонија, Словенија - мислим, већ из имена је јасно, а модерна истраживања хаплогрупа то и ван сваке сумње потврђују).Србија као организациона целина се није простирала на целом словенском простору. Штавише, под тим називом је постојала само једна од 4 административне целине унутар којих су живели Срби, а које су обухватале у данашњим терминима средњу и јужну Далмацију, Херцеговину, Црну Гору и залеђе тј. велики део Босне (тај део се управо звао Србија). Сами Срби су били не претерано бројна група од не више од 50000 досељеника, а вероватно и мање, по свој прилици језгро из степа средње Азије словенизовано и проширено међу Словенима, које је по доласку на наведене просторе западног Балкана ступило у додир и интензивно мешање са локалним староседелачким становништвом, онима који су у историјском времену познати као Илири и који су били бројнији. Тако нпр. 70-80% становништва Херцеговине, јужне Далмације и дела Црне Горе дан данас има хаплогрупу I1b, дериват хаплогрупе I коју носи популација која је провела последње ледено доба на Балкану, да би један крупан део након тога у пред историјском периоду отишао натраг на север и обрео се у Скандинавији, где данас 70-80% становника на југу Норвешке и Шведске (дакле, тамо где мање више сви живе) носи хаплогрупу I1a. Мањи делови становништва које је провело ледено доба на Балкану су се окренули ка руским степама, па и тамо постоји незнатнији удео хаплогрупе I међу доминантном за Словене из историјског времена карактеристичном хаплогрупом R1a. Каснији Готи и низ племена проистекао од њих који су се у смирај старог века, непосредно пре почетка Велике сеобе народа, спустили из Скандинавије на север Црног мора да би се затим покренули на запад и југ Европе и вековима мешања ушли у састав низа новонасталих и сада актуелних народа су такође носили хаплогрупу I у трећем и четвртом облику. Данас је средиште мање више тамо где је био центар државе Карла Великог, око Бенелукса, севера Француске и северо-запада Немачке.Ово је била мала дигресија, али сматрам да кога стварно занима, неће да шкоди.

Link to comment
Србија као организациона целина се није простирала на целом словенском простору. Штавише, под тим називом је постојала само једна од 4 административне целине унутар којих су живели Срби, а које су обухватале у данашњим терминима средњу и јужну Далмацију, Херцеговину, Црну Гору и залеђе тј. велики део Босне (тај део се управо звао Србија). Сами Срби су били не претерано бројна група од не више од 50000 досељеника, а вероватно и мање, по свој прилици језгро из степа средње Азије словенизовано...
Sa Kavkaza. A o genetici cemo uzivo kada se jednom (konacno) budemo sreli. Genetika nije za ovu temu i ne moze se genetikom tumaciti istorija jer narodi nisu genetska kategorija.
Link to comment
Genetika nije za ovu temu i ne moze se genetikom tumaciti istorija jer narodi nisu genetska kategorija.
Meni nije jasno ovo tvoje? Zašto, nije dozvoljeno grupisanje lljudi po krvnom srodsvu, osim Albancima? Možda nacija, etnicitet i sl, nisu genetske kategorije, ali naš rod (narod) , meni se čini, običan svet percipira od davnina, kao krvno povezanu (plemensku, bratsku) zajednicu ljudi .D, ne znam da je dokazano da je I1b ilirski, a R1a slovenski marker? Po čemu? Prožimanje ove dve grane je verovatno započeto posle ledenog doba.Samoopredeljenje ljudi po pojedinim makerima ili procentima markera je neosnovano. Naprimer, nosioci markera I1b se permanentno žene nosiocima R1a markera. Marker I1b će najverovatnije biti sačuvan kod muških potomaka i oni će po njemu biti identifikovani, ali 99.9999% njihovog genetskog nasleđa je od majki. :s_w: Te će tako potomak 100% hrvata, na koncu, biti crnac sa I1b markerom....ja ovo, čisto zbog opreza u zaključivanju. ipak, genetika mi deluje pouzdanije od istorije pobednika. a el zna tko štogod naškrabat, stručno i razumjivo, o trenutnim stavovima genetike? Edited by billadni
Link to comment

Не, не, наравно ниједан маркер није "народни", јер су народи новији. У том смислу, народи су историјска категорија, док сви маркери сежу далеко у праисторију. Међутим, народи јесу састављени од претходно постојећих популационих група и генетика нам помаже да тај, условно говорећи, мрак из кога се они појављују у историји, осветлимо и ту има оправдања да се историјска методолигија прошири.Тако да ниједна група није стриктно говорећи народна, али јасно се указује да одређени историјски народи имају јасну предоминацију одређене хаплогрупе, па је могуће самим тим пратити и гро популације онога што данас знамо као народе.Када је I1b у питању, она је сасвим извесно старија од Илира, али је исто тако сасвим извесно да су Илири, осим ако се нису иселили сви одједном и нагло, а нису, били носиоци те групе у огромној већини, јер они су асимиловани и све је нестало и језик и евентуално писмо и идентитет, али не и хаплогрупе једне исте популације на једном истом простору. То управо и помера границе, јер народи и језици много брже еволуирају до настајања и нестајања, него што то чине хаплогрупе, па тако можемо коначно да се упустимо и у срж тог процеса и пратимо који народ је састављљен од којих претходних народа, а ови од својих претходних народа, итд. Уствари, ми једва и знамо пар кругова таквих настајања и нестајања у историјском периоду.Иначе, радо бих се уживо састао на неке теме.Е да, што се ових процената тиче, разуме се да опредељење појединца на основу сопствене хаплогрупе нема основа, јер се ради само о једној од милиона предачких линија. Међутим, гледано на нивоу популације није тако. Унутар једне популације која има нпр. 30% појединаца са једном хаплогрупом, 25% са другом, 20% са трећом, 15% са четвртом и 10% са петом и сваки појединац унутар те популације има приближно 30% предака из популационе групе прве хаплогрупе, 25% из друге, итд. Тако да познавање лично своје хаплогрупе не говори никоме ништа о његовом пореклу, осим да су му 90-ти, 150-ти и сл. чукун-чукун-деда били ту и ту пре 5000 и 10000 година. Али скуп личних хаплогрупа целе једне популације реверзно говори сваком појединцу из те популације о свим његовим прецима.

Link to comment
Da čovek prosto požali što je genetika uopšte izmišljena...
ne samo genetika. mnogo šta u nauci je samo prolazna faza. opovrgavanje prethodnog.tako nemoć klasične mehanike nadopuni nemoć kvantne. kvantna zaglavi na pitanju zašto.za njom i ostale iz nje izvedene. izostajanje finalnog odgovora, ne znači da ne postoji značajan napredak na tehnološkom i duhovnom planu. mogo bi i ti dati svoj...

tako što ćeš nam otkriti

u kom je selu prvi put izrečena čuvena misao

da komšiji crkne krava

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...