Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

dobro, do koje mere drustvo, a do koje trziste odlucuje ishode je pitanje za raspravu (u koju necu da ulazim). ali cinjenice je da ako ti je ideja vodilja: hocu da pronadjem lek za rak ili uradim nesto dobro za covecanstvo, imaces skoro sigurno drugaciji ishod nego ako ti je ideja hocu da zaradim sto vise, pa nema veze sta i gde radim. i nije tacno da je jedino logicno ponasanje ovo drugo. kao sto sam rekla, ljudima je u proseku novac tek na 5-6 mestu (u USA) i imaju u proseku mnogo kompleksniji odnos prema svom radu nego maximiziranje zarade. 

 

Pa ne mozes ti izleciti rak tako sto odlucis da ces da se bavis time. Postoje sistemi koji moraju biti na mestu da bi se to moglo desiti i tvoja odluka je tek deo. Ono sto ja zelim da kazem je da je sergej mogao to da zeli, ali generalizovano gledano - tamo niti bi doprineo nesto preterano, niti bi mu iko rekao bravo, niti bi on najverovatnije izlecio rak. Tako da ne, nije logicno da se iko tako ponasa i ogromna vecina se i ne ponasa tako. Mozda sam pominjao, ali imam u okruzenju prijateljicu koja se odlucila za akademiju u Beogradu a industrija joj nudi 4-5 soma dolara mesecno za tek nesto vise rada (mereno u satima nedeljno). Znaci, opcije su da ne bude postovana prakticno ni malo, jer je hijerarhijski ispod svakoga prvih beskonacno godina, prilike za napredovanje da ovise o tome kako je polizala cmar nekom metuzalemu koji nema u zivotnom CVju njenih poslednjih 6 meseci posla i plata tako da mora da razmislja koja salama je na snizenju. S druge strane, kad ti neko daje najvisu platu u firmi, da vidis kako uz to ide sve ono sto ljudi zele iz odnosa sa drugim ljudima - postovanje, ljubaznost, razumevanje, odmor... Jer postovanje ide s kintom i to je to. Ova slika je slicna skoro svuda, samo sa manje drasticnim razlikama nego u nasoj kaljuzi.

 

Sto se tice tih prica s novcem na ne znam kom mestu, one mozda mogu da stoje, ali samo pod nekim okolnostima. Pricamo o srednoj klasi koja zna da nece biti gladna, a s druge strane se nikad ne otvara opcija bivanja milionerom pa kao njima nije bitno. To su neke razlike koje se sastoje u tome da vozis priusa ili hondu nize klase. Realan kvalitet zivota nije nesto razlicit. Kao sto sam video u nekom filmu sto sam nedavno gledao kad bogat lik kaze klincu "nije sve u novcu", a on odgovori "cudo kako taj savet uvek cujem od onih koji novac imaju".

Tako da treba imati na umu kad ljudi pricaju da su imali izbor gde su se odlucili za nesto od opsteg dobra naustrb svoje materijalne situacije jer oni u ogromnom broju slucajeva seru. U prici se poveca potencijal jedne strane, smanji vrednost druge jer svako voli da deluje kako mu je opste dobro jako bitno. Obicno su ljudi svoje najvaznije zivotne izbore birali na blef ili ih nisu birali sa svim saznanjem o mogucim ishodima. Uz to, ljudi jako cesto vole da idu na sigurniju stvar od rizicnije, koja se po prirodi manje isplati i onda taj trejdof prikazuju kao svoju dobrotu.

 

TLDR: ljudi se dele na uglavnom sebicne i one koji lazu o tome.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

ok, moracemo da se neslozimo ovde.

 

Nema frke, cak mislim da se pola danasnje ekonomije zasniva na tome da veliki broj ljudi mora da ima misljenje kao tvoje. Laz bez koje ne bismo bili u stanju da opstanemo kao drustvo.

Link to comment

Nema frke, cak mislim da se pola danasnje ekonomije zasniva na tome da veliki broj ljudi mora da ima misljenje kao tvoje. Laz bez koje ne bismo bili u stanju da opstanemo kao drustvo.

 

ahahaha, da. sad me malo pomazi po glavi, onako sazaljivo  :lolol:

Link to comment

ja sam ti nudila rezultate istrazivanja. ili svi ljudi lazu, ili tebi ne trebaju nikakva istrazivanja, zato sto ti znas kako je stvarno. tvoje shvatanje ljudskih motiva je infantilno, evo da ti kazem otvoreno, posto si se prvi odlucio na bezobrazluk.

Link to comment

ja sam ti nudila rezultate istrazivanja. ili svi ljudi lazu, ili tebi ne trebaju nikakva istrazivanja, zato sto ti znas kako je stvarno. tvoje shvatanje ljudskih motiva je infantilno, evo da ti kazem otvoreno, posto si se prvi odlucio na bezobrazluk.

 

Ti si nudila istrazivanja koja uopste nisu direktno vezana za ono o cemu ja pricam. Ja sam to veoma lepo objasnio ukljucujuci i veoma jasne predispozicije za takvo jedno istrazivanje. Reci meni da sam infantilan s tvoje pozicije je... pa hajde da ostavim na tome.

Link to comment

Ti si nudila istrazivanja koja uopste nisu direktno vezana za ono o cemu ja pricam.

mozda je i tako, i nemam nista protiv da ne budem u pravu, ali sam ti se svo vreme obracala sa duznim postovanjem. ti si se prvi odlucio na nizak udarac (bez potrebe IMO). 

Link to comment

mozda je i tako, i nemam nista protiv da ne budem u pravu, ali sam ti se svo vreme obracala sa duznim postovanjem. ti si se prvi odlucio na nizak udarac (bez potrebe IMO). 

 

Nisam ga osetio previse ostrim dok sam pisao. Izvini, ja i u RL cesto vodim diskusije na granici prihvatljivog, a malo sam zaboravio da se na internetu ne vidi moja neprirodno velika simpaticnost koja tu ostrinu potire :D Enivej, izvini...

 

BTW, ja bih u stvari voleo da ja nisam u pravu ovde. Bas bih voleo da smo kao ljudi na malo visem nivou svesti i da sve nije onako kako ga ja vidim. Nazalost, kompletna istorija, ekonomija, ekologija, nacin zaposljavanja i rada ogromne vecine ljudi i razlozi za rad me upucuju da je misliti bilo kako drukcije naivno. A malo se ostrije borim protiv toga zato sto imam osecaj da ljudi koji imaju moc i interes da oblikuju javno mnjenje bas zele da se misli tako naivno. Imam osecaj kao da se igra kosarka a neko sve vreme laze kako se poeni dobijaju tako sto zavrljacis loptu u konstrukciju kosa dok on cepa kroz obruc. Posle se svi pitaju kako je moguce da je rezultat milion : nula.

Edited by Prokleto Djubre
Link to comment

Slazem se sa vecinom iznesenog, samo mislim da je stvar malo kompleksnija. Posto je petak popodne, morao bih se pozabaviti pijenjem alkohola pa cu sutra probati da preciznije kazem na sta sam tacno mislio.

Link to comment

Nemojte splitovati. Ja sponzorišem temu i meni se dopada dinamika ovakva kakva je. :D

 

Btw, sad mi dovode neko dete da mu izvadim zub koji se klima. Svim drugim odraslima mrsko. Trebao bi mi neki tip ili ću da odradim sfrj style. :D

Link to comment

Nemojte splitovati. Ja sponzorišem temu i meni se dopada dinamika ovakva kakva je. :D

 

dollar-bill-166307_640.jpg

 

Btw, sad mi dovode neko dete da mu izvadim zub koji se klima. Svim drugim odraslima mrsko. Trebao bi mi neki tip ili ću da odradim sfrj style. :D

 

Zakači mu jedan kraj kanapa za zub, drugi za vrata od DVD-ja i klikni na eject.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...