Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

+1, sa amandmanom

"Ili da im obezbedi ambijent u kome će imati elementarnu zaštitu od mobinga, kršenja zakona o radu, diskriminacije pri zapošljavanju, podsticanja besplatnog rada, neredovnog ili nikakvog uplaćivanja zakonom propisanih doprinosa".

 

To, to.

 

Da ne jede mnogo govna i ne svira kurcu. Kao minimum minimuma.

 

Treba bre svima koji su ziveli ovde racunati duple godine zivota, sto kaze radovan treci, kakav crni dug prema srbistanu.

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Hoćeš da kažeš država koja nije sposobna da obezbedi takvu investicionu klimu i ulaganja...

 

I na to +1

 

Ne moze da sprovede zakone koje je sama donela, ali moze da zastiti mafiju i uvoznicke lobije.

 

Ko je kome tu sta duzan?

 

Vrhunac bezobrazluka. Za katran i perje!

Link to comment

Nou. Džabe mu je, po ustavu & međunarodnim konvencijama ;) A i nije projektovan da pruži više tom istom društvu od zadovoljavanja potreba sebe i svoje porodice, pa onda deset mesta prazno. Za razliku od onog što mu nije džabe, već što se u njega dobrovoljno ulaže da bi pružio malo više.

 

Devet desetina tih u koje je uloženo da bi pružili malo više ti sedi u Srbiji, neki od njih i bez ikakvog posla, zašto si se ti fiksirao na to da su ovih jedna desetina neki krem de la krem bez kojih nema materijala da se pruži više, samo je tebi jasno.

Link to comment

zašto si se ti fiksirao na to da su ovih jedna desetina neki krem de la krem bez kojih nema materijala da se pruži više, samo je tebi jasno.

 

Dobro bre Dagmar, ja deset puta rekoh da cela pojava uzima maha sve više i više, da se ne radi o 1/10 onih što su otišli, već o ovma što sada odlaze ili planiraju. A i zaradih hajku™ na kontu toga. :D

Link to comment

Dobro bre Dagmar, ja deset puta rekoh da cela pojava uzima maha sve više i više, da se ne radi o 1/10 onih što su otišli, već o ovma što sada odlaze ili planiraju. A i zaradih hajku™ na kontu toga. :D

 

Planira više od pola Srbije još od 1990te da emigrira, pa opet spadne to na jednu desetinu. Nije samo do želje, ima i do toga koliko posla ima napolju. Baš ako pričaš o planiranju, mnogo je veći pritisak i potreba, da ne kažem razmažena nepokušavačka tendencija, a i lakša emigracija bila 90ih, pa i tad nije otišlo više od tih desetak posto. A tek koliko ima ljudi koji vole tako da drame i pričaju o raspadu Srbije, a sa strukama, neki i sa gotovim papirima, a kad ih priupitaš da li su poslali par CVjeva spadne priča na eh, nije to za mene...

 

A pojava je inače u zamahu samo tako, za vreme moje generacije otišlo je dosta više ljudi nego sad kad je mnogo veća kriza, prosto nema više PhD pozicija toliko. Za druge poslove ne znam, al nešto sumnjam da je slično, sem verovatno za programere, i ponekog fizikalca sa dobrom specijalizacijom. Sem ako ne bude treći svetski, pa da opet Nemačka krene u ekonomsku ekspanziju a u uslovima eliminacije pola predratne radne snage, to se neće nešto značajno promeniti u neko realno dogledno vreme. Tako da imaš želje, a imaš i mogućnosti.

Link to comment

Idu itekako, baš u tu nesrećnu Nemačku koja polako kreće da prigrljuje sve što vredi. Za razliku od '70-ih, sad joj treba visokoobrazovana radna snaga koju prihvata oberučke. Od onih 7% i 1% da ode (50ak hiljada), to je katastrofa.

 

Tužno mi je i da zamislim da ćemo na kraju ostati sa visokoobrazovanima od kojih će 90% biti dr cvijovići sa megabrendova.

Link to comment

Meni to zvuči mitski, pogotovo što sedamdesetih svet nije bio globalno selo, nego su vukli imigraciju iz Jugoslavije i Turske, a sad imaju ceo evropski jug, indijske inžinjere, ceo istok Evrope koji nekad zbog zavese nije kompetirao, da ne pominjem "egzotiku" iz Indonezije, Kine, Arape, Filipince...

Link to comment

Meni to zvuči mitski

 

Došao mi pre par nedelja ex-cimer, švapski gastarbajter od pre par godina. Žena završila medicinu, odsvirala ovde staž da bi dobila licencu, konkurisala i dobila posao. 3 meseca aklimatizacija, 6 meseci probni i odmah specijalizacija anesteziologije. Ubiše se lekari po Srbiji od učenja nemačkog, šprehaju sve u šesnaest. Kaže cimer da švabiji trenutno fali 500K visokoškolaca, naše preferiraju zbog prepisanog starog visokoobrazovnog sistema (inače bolonju ne mirišu), sad su aktuelni elektroinženjeri banderaši (energetičari)... Odmah ausweis i za početak solidna platica od 2,5K ojra.

 

Nije baš toliki mit.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

E lekari (i medicinske sestre, i negovatelji starih lica) su potpuno druga priča. Nemačka je odlučila da drži njihove zarade niskim iz nekih svojih razloga, pa su im se lokalni lekari razbežali po okolnom severnijim i zapadnijim zemljama (ukinite im studije na budžetu). Ne možeš na osnovu priče sa medicinskim osobljem da aproksimiraš.

 

Poneki inženjerski smer je uvek išao, i tu i tamo neki zavarivač ili tako nešto, to je standardno za njih, ali to je maltene sve (+ programeri, oni su svuda još uvek deficitarni pa idu).

 

Ovo ostalo, a nisu baš svi lekari i inžinjeri probranih smerova, koliko ja vidim ne baš tako bajno.

Edited by Dagmar
Link to comment
Ovo ostalo, a nisu baš svi lekari i inžinjeri probranih smerova, koliko ja vidim ne baš tako bajno.

 

Stoji, ali će masa ljudi prihvatiti bilo šta, samo da bi otišla. Nije da ikoga krivim zbog toga u ovakvoj zemlji, ali se mora naći način da se što više tih ljudi ovde zadrži, ako se uopšte želi da se makne iz mesta. Pa sad ako je to i kombinacija prevencije i represije, bože moj, znam da je ružno ali ponekad mora i tako. Alternativa je da se totalno dignu ruke, pa kuda život odvede.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...