Jump to content
IGNORED

Visokoškolsko obrazovanje na budžetu ili ne


maximus

Recommended Posts

...onda i Srbija treba da smatra da ona sama sebi treba da plati školovanje. I kvit.

 

Zar nisu njeni roditelji placajuci porez platili njeno skolovanje?

Link to comment
  • Replies 874
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    255

  • MancMellow

    138

  • Dagmar

    127

  • Prospero

    64

Voleo bih da vidim kako u praksi izgleda to kada Srbija "smatra da ona sama sebi treba da plati školovanje". Tu odluku fakulteta ili neke institucije. 

 

Sad kako sam ovo napisao, skapirao sam da ne bih voleo da vidim.  :wacko: 

Edited by pacey defender
Link to comment

Zar nisu njeni roditelji placajuci porez platili njeno skolovanje?

ja mu to već napisao, ali je odlučio da apstrahuje taj fakat.

 

Naravno da sam zanemario tu tvrdnju, jer smo se dvojica nas ubili objašnjavajući unazad da to nije baš tako i zašto nije tako.

Link to comment

Ja rekoh, stvar je vrlo jednostavna, ukineš budžetske studije i te pare ostaviš privredi da stvara nova radna mesta. Ako već ne može da se deca iškoluju na faxu i da im se nađe posao, iškoluješ u srednjoj i pošalješ u fabriku.

Znači, ti se brineš za srednjeročnu budućnost zemlje, jer će ovim tempom do tada da odu svi koji nešto znaju i umeju, a kao rešenje predlažeš da jednostavno prestanemo da "proizvodimo" iste te čiji je odlazak toliko štetan. Takođe mi je čudno što očekuješ privredni rast u hipotetičkoj situaciji u kojoj ne postoji priliv mlade visokokvalifikovane radne snage. Ja bih rekao da Nemci i ostali privlače takve ljude upravo zato što je bez njih rast teško moguć.

 

Pišeš da bi buduće generacije školovao u srednjoj i šibnuo u fabriku. Ti si svoje obrazovanje dobio, a za stotine hiljada mlađih od tebe te baš briga. To malo vas mislećih koji ste ostali u Srbiji ćete da mislite, a novi klinci neka fizikališu i ostanu neprosvećeni. Jesi ti beše pisao o "ja sam sam sebi najbitniji" načinu razmišljanja?

Link to comment

Odlazi jedna desetina fakultetski obrazovanih, ne svi. Oni koji ostaju su i više nego dovoljni da zadovolje potrebe populacije, što se može videti i po nezaposlenosti fakultetski obrazovanih koja je tu negde sa opštim nivoom.

 

A inače devojka koja je pokrenula novi val diskusije planira da ode sa druge godine FONa, a ne kao neko ko je obrazovan ili stručnjak ili šta već ne. Bar kako tamo piše, ona namerava da se visoko obrazovanje stekne u Švajcarskoj.

Link to comment

Znači, ti se brineš za srednjeročnu budućnost zemlje, jer će ovim tempom do tada da odu svi koji nešto znaju i umeju, a kao rešenje predlažeš da jednostavno prestanemo da "proizvodimo" iste te čiji je odlazak toliko štetan. Takođe mi je čudno što očekuješ privredni rast u hipotetičkoj situaciji u kojoj ne postoji priliv mlade visokokvalifikovane radne snage. Ja bih rekao da Nemci i ostali privlače takve ljude upravo zato što je bez njih rast teško moguć.

 

Pišeš da bi buduće generacije školovao u srednjoj i šibnuo u fabriku. Ti si svoje obrazovanje dobio, a za stotine hiljada mlađih od tebe te baš briga. To malo vas mislećih koji ste ostali u Srbiji ćete da mislite, a novi klinci neka fizikališu i ostanu neprosvećeni. Jesi ti beše pisao o "ja sam sam sebi najbitniji" načinu razmišljanja?

Tako je, ja pisao o "ja sam sebi najbitniji načinu razmišljanja". Razlog za uopšte pominjanje tog načina razmišljanja leži u tome što mi je, na argument da se društvu nešto duguje za džabe školovanje, odgovoreno kontrargumentom da se duguje mami, tati i užoj porodici. Logično po tome, pošto se društvu ne duguje ništa na kontu uloženog u tvoje školovanje, bilo kakva ideja po kojoj bi se besplatno visoko školovanje uslovljavalo ostankom u zemlji (na način na koji to čini vojna akademija recimo) jeste blasfemija, jer društvo je dužno da tebi omogući besplatno školovanje kako god, a ti si slobodan da odeš kad hoćeš jer smatraš da ovde nećeš biti dovoljno plaćen. Jel tako?

 

Što se mene tiče, ja sam svoj dug prema društvu odradio svojom voljom i sticajem nekih okolnosti, rekoh već, a i ostajem tu pa ću svakako ispuniti svrhu radi koje je i jedan dinar uložen u mene, te uredno plaćati porez da bi se i kasnije generacije školovale na isti način. A sad dal ću zarađivati 300, 1.000 ili 3.000 evra, to je stvar tržišta.

 

To što kažem a vezano za onakve primere (malo će me platiti pa idem), to stvarno ne zaslužuje besplatno obrazovanje. I stojim iza toga.

Link to comment

Što se mene tiče, ja sam svoj dug prema društvu odradio svojom voljom i sticajem nekih okolnosti, rekoh već, a i ostajem tu pa ću svakako ispuniti svrhu radi koje je i jedan dinar uložen u mene, te uredno plaćati porez da bi se i kasnije generacije školovale na isti način. A sad dal ću zarađivati 300, 1.000 ili 3.000 evra, to je stvar tržišta.

 

 

valjda je stvar tržišta i to da li će se državi isplatiti pare uložene u nečije 'besplatno' obrazovanje? 

 

država uložila, taj neko otišao, loš r.o.i. za državu jbg, dešava se, tržišni rizik...

Link to comment

Besplatno obrazovanje plaća društvo, jer mu koristi potcenjena cena obrazovane radne snage, od koje i dalje ostaje 90% u Srbiji, a tih 90% višestruko zadovoljavaju potrebe društva za njihovim radom (čak pretekne i lepa cifra nezaposlenih).

 

Ti pričaš kao da je Srbija jedna od onih afričkih država u kojoj imaju tri lekara ukupno jer su svi ostali emigrirali, a ne država u kojoj se ti besplatno obrazovani bore još kako ne bi li našli neko radno mesto.

 

Kad društvo dođe u situaciju da ono plaća univerzitete, a onda ne može da nađe učitelje, ćate i lekare za pare za koje hoće da mu oni rade, onda će to već biti i znatno siromašnije društvo nego sad, pa će fakultetsko obrazovanje već i samo odumreti u ovom obliku zbog nedovoljne ekonomske moći građana.

 

Until then, ovo je i ekonomski i moralno i kako hoćeš najisplativiji model školovanja za ovu državu.

Link to comment

valjda je stvar tržišta i to da li će se državi isplatiti pare uložene u nečije 'besplatno' obrazovanje? 

država uložila, taj neko otišao, loš r.o.i. za državu jbg, dešava se, tržišni rizik...

 

To pod uslovom da se učinak i doprinos visokoobrazovanog u društvu meri samo & jedino novcem. Mislim, može i tako, ali onda meriš izgubljeni razvojni potencijal za društvo kao celinu odlaskom pojedinca koji ne bi samo zarađivao i stvarao dobra sa novčanim ekvivalentom, već još mnogo štošta. Napravi se neki ponder na bazi raznoraznih kriterijuma i meri šta od toga pretegne.

 

Besplatno obrazovanje plaća društvo, jer mu koristi potcenjena cena obrazovane radne snage, od koje i dalje ostaje 90% u Srbiji, a tih 90% višestruko zadovoljavaju potrebe društva za njihovim radom (čak pretekne i lepa cifra nezaposlenih).

Ti pričaš kao da je Srbija jedna od onih afričkih država u kojoj imaju tri lekara ukupno jer su svi ostali emigrirali, a ne država u kojoj se ti besplatno obrazovani bore još kako ne bi li našli neko radno mesto.

Kad društvo dođe u situaciju da ono plaća univerzitete, a onda ne može da nađe učitelje, ćate i lekare za pare za koje hoće da mu oni rade, onda će to već biti i znatno siromašnije društvo nego sad, pa će fakultetsko obrazovanje već i samo odumreti u ovom obliku zbog nedovoljne ekonomske moći građana.

Until then, ovo je i ekonomski i moralno i kako hoćeš najisplativiji model školovanja za ovu državu.

 

Nema potcenjene cene, ima precenjenih pojedinaca. Cena je stvar odnosa ponude i tražnje na tržištu, tolika je kolika je. Kad odlaze visokoobrazovani, po pravilu odlaze oni sa izneverenim očekivanjima da će moći da zarađuju toliko koliko im treba ili koliko misle da vrede (s tim da negde van verovatno i vrede toliko). E sad, mi smo siromašno društvo sa razvaljenom privrednom bazom, pa kod nas takav jedan sigurno neće dobiti toliko koliko očekuje, niti ćemo mi ni na duži rok sustići razvijene države. No, ako već takvog jednog društvo finansira jer nije mogao sam sebe tj. nije od svojih para otišao na MIT, onda treba da ostane ovde bar neko vreme i da tom istom društvu na kontu uloženog u njega vrati makar deo tj. radom/istraživanjima pomogne da se situacija poboljša. Da ne pričam o tome da će takav sasvim sigurno biti aktivan i u nekim drugim sferama društvenog života.

Link to comment

Da ne pričam o tome da će takav sasvim sigurno biti aktivan i u nekim drugim sferama društvenog života.

 

u svemu sto si na ovu temu napisao, ovo jedino stvarno ima smisla. No, to je upravo jedan od razloga zasto treba da ostane budzetsko finansiranje. To sto 10% ode, to je veoma podnosljivo u poredjenju sa ovim.

Link to comment

Nema potcenjene cene, ima precenjenih pojedinaca. Cena je stvar odnosa ponude i tražnje na tržištu, tolika je kolika je. Kad odlaze visokoobrazovani, po pravilu odlaze oni sa izneverenim očekivanjima da će moći da zarađuju toliko koliko im treba ili koliko misle da vrede (s tim da negde van verovatno i vrede toliko). E sad, mi smo siromašno društvo sa razvaljenom privrednom bazom, pa kod nas takav jedan sigurno neće dobiti toliko koliko očekuje, niti ćemo mi ni na duži rok sustići razvijene države. No, ako već takvog jednog društvo finansira jer nije mogao sam sebe tj. nije od svojih para otišao na MIT, onda treba da ostane ovde bar neko vreme i da tom istom društvu na kontu uloženog u njega vrati makar deo tj. radom/istraživanjima pomogne da se situacija poboljša. Da ne pričam o tome da će takav sasvim sigurno biti aktivan i u nekim drugim sferama društvenog života.

 

 

Da je cena samo stvar ponude i potražnje, imao bi da se kupi ferari za pet hiljada evra jer potražnja je samo takva.

Ali sa cenom ima neke veze i to koliko košta pravljenje nekog proizvoda (eventualno samo damping može da proizvod prodaje ispod cene, a i to samo neko vreme dok se ne ostvari cilj, npr ubijanje proizvoda konkurencije pa se onda digne cena još više).

 

Ako pravljenje lekara/učitelja/ćate košta manje (jer je bio na budžetu pa je plaćao samo troškove života i knjige), biće manja i cena rada tih ljudi tj proizvedene robe.

 

Ako pravljenje lekara bude koštalo porodicu tog lekara direktno, a oni vide da mu je plata 55 hiljada, oni će te pare uložiti u alkohol, farmu pilića, drogu, broj lekara će opasti, njihove plate porasti, ljudi početi da plaćaju da bi to studirali, i da novac uložen u pravljenje sebe kao robe naplaćuju onima koji imaju to da plate.

A to nije prosečan građanin Srbije.

 

Ako hoćeš da se igraš tržišta u obrazovnoj politici, stićiće te tržište i u ceni robe (tj ceni rada obrazovanog čoveka).

 

Za jednu siromašnu zemlju ne isplati se da političkom odlukom od svojih obrazovanih radnika pravi skupu robu.

Link to comment

ama bre. ljudi koji su se besplatno shkolovali :cry:

 

 

 

(al misli ovo neko da splituje? <_<. pa da se okache roze rezanci -_-)

Edited by gospa buba
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...