Jump to content
IGNORED

Najdraži YU albumi


3opge

Recommended Posts

За претходни коментар сам морао да скинем ружичасте наочаре којима гледам на 1980-те, јер осећај ушушканости коју декада изазива, праћена електронским футуристичким звуком новог таласа и новог романтизма (а нарочито пошто нисам директан сведок те декаде) приморава да се човек препусти уверењу да је урбана утопија достигнута. И код аутора постоји накнадни осећај двојности у свести, са једне стране имају препотентну потребу (на албуму из 90-тих) да свој стари микро свет назову "Аркадијом", а у другом слоју свести знају да нису живели ни приближно у Аркадији.

 

 

Link to comment
8 hours ago, Lancia said:

Istina je negde na sredini, Beograd je 80-tih bio daleko zeleniji, opticki ulice zu bile mracnije i cistije.

bilo je vise zelenila, sijalice su bile slabije i bio je mracniji nego u prvoj deceniji 21. veka. kao sto su poslednjih desetak godina slabije osvetljene ulice nego deceniju ranije. svetlosno zagadjenje ne racunam.

poenta: jebalo nas zelenilo. beton, beton samo beton....

  • +1 3
Link to comment
8 hours ago, Lancia said:

I to mi slabo pije vodu, Beograd je u to vreme bio u pravom zamahu, pun zanimljivih tribina i koncerata, rame uz rame sa svetskom scenom. FDU, FLU, DADOV, Dom Omladine, SKC, KCB, Bozidar Adzija, Djuro Salaj, cak i Topciderska zvezda...ako je onda bilo sivilo, ne znam koja bi sad boja bila odgovarajuca.

Pravda za "F" i "Pivaru" :mad:

Link to comment
On 7.12.2017. at 15:37, Meazza said:

Sad iscitah ovaj topik. Izgleda da je devedeset posto vas koji ste pisali preferira Novi val jer ste ta generacija... :) Nego vidim da su neki napisali kako Smak nije imao tekstove... Da, oni su progressive rock i muzika, zvuk i pevanje su definitivno tu najbitniji za razliku od panka (koji ja licno ne volim). Ali to prosto ne stoji, jesu imali neke glupe pesmice (a ko nije?), ali i remek-dela poput ovog:

Imam celu plocu u lossless formatu, nazalost nikad nije remasterovana i steta sto je ovde kvalitet tako los. Po meni jedan od dva najbolja njihova albuma, ali je objavljen u lose vreme (1980). Verovatno najmracnija yu rock stvar (tema je klinicka depresija). Moja omiljena od Smaka u svakom slucaju.

Ogledalo se brzo krivi

i slutim svoj pregazen lik

Ali tu su i stvari kao sto je Sumadijski bluz, Blues u parku, Plava pesma, instrumental "Tegoba", Juzni voz... Nije Smak samo Daire, Ljudi, nije fer i Zajdi zajdi. E sad, meni licno je iznad svega vazna muzika, a tekst ako je dobar to je samo bonus.

 

Sto se tice najdrazeg albuma, it hardly gets any better than this:

Bitanga_i_princeza_(Bijelo_dugme).jpg

Sjajan tekst Marine Tucakovic.

Link to comment

Volim i ja iz čisto sentimentalnih razloga te bluz varijacije Smaka (mislim ja volim taj bend, sam po sebi, nekako me vraća u neka bolja vremena, slab sam na taj bend), ali i tu su tekstovi blagi užas, banalni do bola, a kako sam stariji sve mi to lošije zvuči, i Borisovo pjevanje, na stranu što je to već tad bilo passe i što je Točak vazda tražio to nešto i bio pogubljen u tim ganjanjima nekog savršenog tona pa se to često pretvaralo u demonstraciju sile i umijeća koja je često odlazila u pretencioznost. Taj osjećaj recimo imam kad slušam Neverne bebe, uživo. Studijski je to tek nepodnošljiva taština praznine. Smak je i dalje mnogo slušljiviji, iako je to sve kao što rekoh vrlo ili lirički banalno (od Glišića, tako li se zvaše taj nesretnik čija je većina tih tekstova, neki lokalni pjesnik) ili se bazira na Točkovom kurčenju na gitari. Meni je od Točka najdraži Ulazak u harem (ni to njegovo), pogotovo akustična varijanta i isto tako Ukor. On kad svira već razrađene i utvrđene teme, da ne kažem narodnjake, tad mi je najbolji, tj. talenat mu najbolje dolazi do izražaja.

  • +1 1
Link to comment

Gledo sam u nekom rokovniku kad pevac prica kako su snimili muziku komplet, a jos nemaju tekstove. I to negde u londonu. I onda on zove telefonom nekog u kragujevac i pevusi mu melodije svih pesama kroz slusalicu, pa onda ovaj tamo pise i salje tekstove. Tako su i izgledale te pesme, kao losa telefonska veza. Fala kurcu da je novi talas pocistio sva ta govna iz kragujevca i sarajeva, nije ni bilo narocito tesko, kao sto vidimo. Nije bilo nekog veceg novovalnog benda iz sarajeva, koliko se secam. A kako je i moglo da ga bude... 

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, MocaVukotic said:

Gledo sam u nekom rokovniku kad pevac prica kako su snimili muziku komplet, a jos nemaju tekstove. I to negde u londonu. I onda on zove telefonom nekog u kragujevac i pevusi mu melodije svih pesama kroz slusalicu, pa onda ovaj tamo pise i salje tekstove. Tako su i izgledale te pesme, kao losa telefonska veza. Fala kurcu da je novi talas pocistio sva ta govna iz kragujevca i sarajeva, nije ni bilo narocito tesko, kao sto vidimo. Nije bilo nekog veceg novovalnog benda iz sarajeva, koliko se secam. A kako je i moglo da ga bude... 

 

Na koji bend iz Sarajeva mislis?

(Dugme se, kao, prebacilo na ska na Svi mars na ples, a i nije da su pocisceni.)

Link to comment
36 minutes ago, MocaVukotic said:

Fala kurcu da je novi talas pocistio sva ta govna iz kragujevca i sarajeva, nije ni bilo narocito tesko, kao sto vidimo. Nije bilo nekog veceg novovalnog benda iz sarajeva, koliko se secam. A kako je i moglo da ga bude... 

Kakav komentar, klasicna nadobudnost prosecnog novovalnog fana :D

 

I to kazem kao neko ko voli novi talas :D

  • +1 1
Link to comment

I ja često volim da gledam svet novotalasnim očima ali kad se umijem bistrom vodom realnosti vidim  jasno da je to čišćenje refleksija globalnih pop kulturnih dešavanjau to vreme  i  i ispratilo se samo kod kritičara i manjeg dela publike.

 

Bar po tiražima izdanja i koncertnim posetama. Aj dobro, bili su uspešni Zana i Piloti. :fantom: 

Link to comment
Just now, MocaVukotic said:

Sve si mogao da mi kazes, ali da sam prosecni novovalni fan... Iako ga solidno poznajem, teako bi se moglo reci da ga volim.

Moguce da ti nisi, ali takav tip komentara jeste prisutan kod mnogih.

 

Sta volis da slusas npr. iz ex you?

Link to comment

Nista. Svidjao mi se nekoc rijecki pank, ponesto od ranih brejkersa i tako u tom stilu, ali nista specijalno, ono da pustam sa namerom. Medjutim... 

 

Ja sam uz to odrastao osamdesetih. Iako mi je islo sa radija kao bekgrand mjuzik, ostalo mi je u malom mozgu. Isli su sa tog radija i dugme i smak i corba, ali se nije lepilo, zasto nemam pojma. I dan danas volim da citam o tom novom talasu i o tim bendovima, gledam dokumentarce i tako to. Makes me feel safe. Mislim da je vrednost celog tog pokreta veca nego svih tih bendova pojedinacno, za svaki od njih imam vise kritika nego pohvala, ali vidim da je ta scena, ako se tako moze nazvati, imala meni mnogo blizu i bolju energiju. Znaci sveukupno, nevezano za odredjen bend. Cak i da nisam cuo ni jedan ton, samo kad vidim fotografije iz tog perioda osetim tu energiju i vidim ta lica, najlepsa lica u nasoj popularnoj muzici, i od onih pre i posle njih. I muzika je pratila te slike, cak i ona koja mi se nije narocito svidjala. 

  • +1 1
  • Wub 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...