Jump to content
IGNORED

Pad helikoptera


svashtabezneshto

Recommended Posts

  • Replies 2.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Muwan

    190

  • Prospero

    132

  • wall

    98

  • Аврам Гојић

    74

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sinoć sam na TW napisao da je neko mogao da okrene Gašića i da zatraži plotun haubica na komšiju i ovaj bi to uradio van lanca komande.

 

Jeste preterano ali nije neizodljivo.

 

To je ono što je strašno u čitavom ovom slučaju, a sigurno mu nije prvi put da se uživi u ulogu malog boga (tako je i batici Andreju dodelio Kobre, verovatno).

Link to comment

Ja čak mislim da ovo nereagovanje političara iz opozicije je "...nemoj da pričamo kad smo dizali heliše za tvoje iživljavanje..."

 

koje nereagovanje :fantom:

 

Zamenica predsednika Demokratske stranke (DS) i ministarka odbrane Vlade u senci DS Gordane Čomić izjavila je danas da će ta stranka podneti zahtev da parlament osnuje anketni odbor koji će utvrditi sve činjenice o padu vojnog helikoptera, u kojem je poginulo sedam osoba.

 

U pisanoj izjavi Gordana Čomić je navela da će DS predsednici Skupštine Srbije Maji Gojković podneti i zahtev da se zakaže sednica na kojoj će nadležni ministri i druga odgovorna lica odgovarati na pitanja poslanika u vezi sa padom helikoptera.

 

"Poštovanje za ljude, procedure, odgovornost i za vladavinu prava osnovi su demokratskog uredjenog društva i Demokratska stranka će nastaviti da traži odgovore, bez obzira na uvrede, hajku i etiketiranje kojima će zbog toga biti izložena", dodala je Gordana Čomić.

 

Београд -- ДСС оценила је да сужавање истраге о узроцима пада хеликоптера и сваљивање кривице на посаду говори о намери да се сакрије пуна истина.

 

Они наводе да је намера да се заштите они који су суштински одговорни за трагедију.

 

Како је саопштила та странка, извештај Комисије за основно испитивање удеса војног хеликоптера у којем је страдало седам особа обилује контрадикторностима и његов садржај је "политички инструиран и цензурисан".

 

"Сваљивање кривице на посаду хеликоптера по принципу 'мртва уста не говоре' и организаторе лета, потврђује јасну намеру да се сакрије пуна истина и заштите највише позиционирана цивилна и војна лица, која су суштински одговорна за трагедију", оцена је ДС С-а.

 

 

Edited by Hella
Link to comment

Danas A.Radic u 1na1 na RTV...

Moze da bude zanimljivo posto ovaj novi voditelj voli da "odspava" emisiju, pa ako se Radic zaleti....

 

A evo ovo sto je najavljivano...

http://tangosix.rs/2015/06/04/analiza-na-koja-pitanja-o-padu-helikoptera-izvestaji-vojske-nisu-dali-odgovor-1-deo/

 

 

Izveštaji ne govore o još jednom ključnom aspektu cele problematike – ovo je bio i civilni let. I čini se da vojska to u potpunosti ignoriše.

Ili je možda, poštenije reći, to ignoriše država potpunim nedostatkom finansiranja osnovnih stvari kao što je IFR obuka za pilote MUP-a ili kupovina boljih helikoptera za obe službe. Javašluk države ogleda se i u nedostatku finansiranja obe službe i njenih pratećih elemenata (vrhunske obuke, ulaganja u bezbednost letenja i sl.).

Let 13. marta je sproveden je vojnom letelicom, ali u svrhu prevoza civila. U definiciji upotrebe u 3. misiji očigledno da nije došlo do potpune sinhronizacije vojnih pravila letenja (koja tolerišu veći rizik) i letenja sa civilima gde je potrebni nivo bezbednosti mnogo veći i po kojima se na ovakav let ne bi ni išlo.

I tu dolazimo do poente – državu nije briga već više decenija da uloži u civilni deo priče koji bi bio bezbedniji a samim tim i skuplji i po ko zna koji put se ponovo okrenula vojsci. Vojsci koja je tu da uvek uradi zadatak kada drugi ne mogu ili ne žele ali ovoga puta je zbog lošeg funkcionisanja celokupnog sistema (porodice žrtava ne zanima da li je u pitanju vojska, MUP ili neko treći) došlo do žrtava.

Zbog ovoga je bitno da se krivica nikako isključivo ne fokusira samo na Mehića, Bandića ili nekog u Operativnom centru. Jer ukoliko se na tome završi ništa nismo naučili.

 

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Recimo da je ovo dole ono što već imamo. Možda par apdejtova ovih 2 Bell-206L-1 Long Ranger-a na poslednji standard i to je to.

 

 

 

Aircraft Origin Versions Number Notes

Bell 206 23px-Flag_of_the_United_States.svg.png United States 206B-3 206L-1 6 2  

Bell 212 23px-Flag_of_Italy.svg.png Italy AB 212 3  

Soko Gazelle 23px-Flag_of_France.svg.png France/23px-Flag_of_SFR_Yugoslavia.svg.png Yugoslavia SA 341G SA 342L 7 3  

Sikorsky S-76 23px-Flag_of_the_United_States.svg.png United States S-76B 1  

 

Ukupno: 22 komada

 

 

 

Nema potrebe ništa da se kupuje, još manje da se kuka.

 

Cek, sad si me zbunio, sta su cifre pored modela? Ako je broj letelica, onda 2+3+3+1 nije 22.

 

Ali nebitno, neka murija ima 9 ili 22 helikoptera, letece medicinske sluzbe nema, a izgleda da fali i obuke i instumenata da se leti po ovakvim ili onakvim vremenskim uslovima. Pa onda neka traze to - opremu, obuku, delove, logisticku pomoc. I neka kukaju, zapomazu i naricu ako treba.

 

Pre ili kasnije o-ruk akcije prerastu u katastrofu, narocito kada se leti. Nije to zajebancija.

Edited by ManicMiner
Link to comment

Imaš po dva modela Bell 206 i Gazele, dakle zbir je 6+2+3+7+3+1=22.

 

Bilo kako bilo, ne treba izmišljati toplu vodu nego samo pogledati kako su to uradile zemlje u okruženju. Hrvatska je dobar primer, može i Makedonija, može i Češka iako nije u okruženju. Vrlo je to jednostavno kada se hoće. Ali se neće. Srpskim političarima nije potrebna nijedna stručna služba čija svrha nije da statira u njihovim PR kampanjama.

Link to comment

Cek, sad si me zbunio, sta su cifre pored modela? Ako je broj letelica, onda 2+3+3+1 nije 22.

 

Ali nebitno, neka murija ima 9 ili 22 helikoptera, letece medicinske sluzbe nema, a izgleda da fali i obuke i instumenata da se leti po ovakvim ili onakvim vremenskim uslovima. Pa onda neka traze to - opremu, obuku, delove, logisticku pomoc. I neka kukaju, zapomazu i naricu ako treba.

 

Pre ili kasnije o-ruk akcije prerastu u katastrofu, narocito kada se leti. Nije to zajebancija.

 

Наравно да није зајебанција,јер се  завршило најгорим могућим исходом.

 

Код овог лета проблем је све.Од начина на који је тај лет ангажован,па до тога где је требало да слети и по чијем наређењу.

Колико год да смо земља у курцу срамота је да се само он појављује на тв-у бранећи олош,пошто изгледа министар војни не сме нигде да се појави.Ја и даље верујем да се на овоме неће завршити.

Link to comment

Lepo na sajtu avijatičara objašnjeno:

 

Ne postoji moralni osnov (činjenica spasavanja bebe) da se helikopter uputi u samoubilačku misiju naređenjem nekog lica, jer bezbednosni uslovi zahtevani zakonom nisu ispunjeni.

 

Link to comment

Imaš po dva modela Bell 206 i Gazele, dakle zbir je 6+2+3+7+3+1=22.

 

Bilo kako bilo, ne treba izmišljati toplu vodu nego samo pogledati kako su to uradile zemlje u okruženju. Hrvatska je dobar primer, može i Makedonija, može i Češka iako nije u okruženju. Vrlo je to jednostavno kada se hoće. Ali se neće. Srpskim političarima nije potrebna nijedna stručna služba čija svrha nije da statira u njihovim PR kampanjama.

 

 

Pa ne znam koliko je Hrvatska dobar primer, mislim da i oni muku muce, svako leto procitam kako je hrvatska vojska evakuisala povredjene sa ostrva/obale do bolnice.  Ovo bi morala da bude civilna sluzba.

Link to comment

Tangosix je pokazao da je Mehić bio dežuran u to vreme, pa je bar taj deo razjašnjen.

Meni se čini da se pokušava minimizarati Bandićeva odgovornost, a meni tu on izgleda izuzetno crn. Gašić je njega zvao dok je bio na odmoru, siguran u to da će ovaj poslušati i nije hteo da rizikuje da ga operativni centar odjavi kao što je mup slinu. Bandić je taj koji je trebao prekinuti ovaj tragični lanac događaja. On je i potvrdio da je meteosituacija dovoljno dobra, a u izveštaju piše da je bila ispod minimuma - tu je opet on zajebao time što nije hteo da odbije ili onaj ko mu je dao podatke.

 

edit: evo gore upravo potvrda onog što sam napisao i tu Gašić ne laže, jer mu je Bandić potvrdio da meteo uslovi zadovoljavaju minimum (osim ako ja nešto nisam pogrešno shvatio)ž

 

edit 2 : ne znam koliko je ovaj blog relevantan u advokaturi, ali preneli su avijatičarevo pismo tužilaštvu. http://boljaadvokatura.com/pismo-tuzilastvu/

nadam se da će se nekako ipak formirati neka pametna masa koja će moći uspešno da ovu temu održi u životu i dovede do neke odgovornosti

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Da prenesem jedan komentar sa T6 (moj bold). Mislim da u određenoj meri pogađa suštinu, sad da li delimično ili u potpunosti...

 

 

 

Ovaj let i pad helikoptera je u suštini slika Srbije danas, i nas kao naroda, načina na koji živimo i funkcionisemo. Ceo ovaj poduhvat je izveden u totalnom rasulu, kršeći sve moguće procedure, čak i one jadne koje postoje. Na stranu što zvanična procedura za ovakv let ne postoji. Sve je organizovano putem mobilnog telefona po prinicpu – e bato jel može ovo, može bato će da sredimo. Nije ovde bilo nikakvih pritisaka ni od koga, ovo je slika kako stvari funkcionišu. I uvek su tako funkcionisale, tojest nisu funkcionisale, samo se sada tragično završilo pa isplivalo u javnost. Ministar i komandant jedinice koji je na odmoru organizuju let preko mobilnog. Dežurna posada nije na aerodromu već sede u blizini i piju pivo. Dolaze i menjaju helikopter (dežurni MI-8 za MI-17) po sugestiji pilota. Nema dokumenta da je helikopter ispravan. Ne proveravaju vremensku prognozu pre poletanja. Drugi pilot nije obučen za let u složenim uslovima (da je pokojni Mehić slučajno doživeo recimo srčani udar, ko bi spustio onda taj helikopter??). Kažete poleteli su pod pritiskom iako nije bilo uslova za let. Pa šta su svi oni bili, samoubice po vama. Uplašili se ministra odbrane i svog komandanta, pa hajde da poletimo da se poubijamo. Ma da nije. Ne insistira posada da sleti na VMA, jer plan leta ni ne postoji, oni po automatizmu pretpostavljaju da trebaju da idu na VMA, jer nose bolesnu bebu. Histerija po novinama da su novinari i ministar čekali na aerodromu NT da se slikaju. Pa gde su ti novinari silni, jel ima neki da se javio da kaže – evo ja sam bio na aerodromu sa ministrom i kamerama i čekao helikopter. Nema. Da neće neko da keže da je svim tim novinarima i kamermanima silnim zabranjeno da govore. Ajde budimo realni. To što su imali alkohol u krvi ne znači da su bili pijani, i ne vidim da iko to pokušava da predstavi kao uzrok pada helikoptera. Uzrok pada je totalni amaterizam, diletantizam, neozbiljnost i neoodgovornost nadležnih i posade, tojest potpuno nefunkcionisanje sistema. I to je to, To je čista istina, sviđala vam se ili ne. Mogli su da slete i da sve bude OK da su imali sreće. Al tako kod nas to funkcioniše, aj da probamo pa valjda će da prođe. I ovaj put nije prošlo.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...