Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

Pitao sam Gandalfa zato što je mračnjak, nisam kapirao da si i ti. Ako si se pronašao, slobodno. #StopDiskriminaciji

kako to tacno funkcionise? ako sam kontra "sekularnog" nasilja nad verujucima, po definiciji sam za teokratiju? nema tu neke varijante da mogu da budem i protiv prisiljavanja ljudi da veruju i protiv prisiljavanja da ne veruju?

 

 

Gandalfe... 

 

Cekaj, moram da stanem u red, ne? 

moras.  :D

gandalfe, siti ili barsa?

Siti.

Gandalfe, kakvo je tvoje mišljenje o novom Gejmenovom Sendmenu, meni je žestoko sranje?

jeste sranje.

Edited by Gandalf
Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

kako to tacno funkcionise? ako sam kontra "sekularnog" nasilja nad verujucima, po definiciji sam za teokratiju? nema tu neke varijante da mogu da budem i protiv prisiljavanja ljudi da veruju i protiv prisiljavanja da ne veruju?

 

 

Pa prvo, to "sekularno nasilje" je čisto cmizdrenje i licemerje. Drugo, po milijarditi put - ne može se suditi o istorijskim događajima prema današnjim standardima. Ne znam kako ti zamišljaš da se pre 100 godina mogla obaviti jedna takva revolucija, da se ugasi viševekovni kalifat i da se država pretvori u sekularnu republiku sa latiničnim pismom? Suočenjem i katarzom?

Link to comment

To što je uradio Kemal-paša je bilo pitanje opstanka države, ne možete o tome da pričate bez solidne podloge. Pitanje je na šta bi danas ličila Turska, ako bi je uopšte i bilo, da nije bilo tog i takvog pokreta. Lako je izvući jedan element i onda reći, sve super, samo da toga nije bilo, ne može to tako da se gleda.

Link to comment

da, ispada po toj priči da je uspon Turske republike došao u vakuumu, a da joj nije koincidirala Megali idea i potpuni slom starog sistema. kad čovek čita o tom periodu, uopšte mu se ne čini nemogućim alternativni scenario u kome više nikakva Turska ne postoji izvan centralne I istočne Anadolije, ako i tamo, a Smirna je grčka metropola.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ataturk nije samo stvarao republiku, vec je stvarao i Novog Coveka. to je valjda ok, kada se radi o istrebljivanju nakaradnih ideja i promociji Razuma & Progresa? :)

 

Atatürk told his friend Falih Rıfkı Atay, who was on the government's Language Commission, that by carrying out the reform, "we were going to cleanse the Turkish mind from its Arabic roots."

Edited by Gandalf
Link to comment

tako je. to je bio modernizatorski proces koji se može meriti samo po aršinima tog vremena.

genocidne prakse koje su to pratile ipak su druga priča.

Link to comment

tako je. to je bio modernizatorski proces koji se može meriti samo po aršinima tog vremena.

genocidne prakse koje su to pratile ipak su druga priča.

 

Neko je negde nekad lepo rekao otprilike da je svaki veliki državnik u istoriji po današnjim merilima baraba i zločinac.

Link to comment

nista bolje za stvaranje zdrave nacije i drzave od dobrog genocida i etnickog ciscenja.

 

zanima me dali isto razmisljate o ciscenju indijanaca u americi, recimo. to se cak i ranije desilo..

Link to comment

nista bolje za stvaranje zdrave nacije i drzave od dobrog genocida i etnickog ciscenja.

 

zanima me dali isto razmisljate o ciscenju indijanaca u americi, recimo. to se cak i ranije desilo..

 

to nema opravdanje. ni po tadasnjim merilima. odnosno, moglo je i bez toga. ali bez stvaranja posebnog turskog nacionalnog narativa i identiteta, odvojenog od univerzalizma kalifata - to nije moglo. U tom istorijskom momentu i na tom geografskom mestu, nacionalnost je bila = legitimacija. 

Edited by MancMellow
Link to comment

nista bolje za stvaranje zdrave nacije i drzave od dobrog genocida i etnickog ciscenja.

 

zanima me dali isto razmisljate o ciscenju indijanaca u americi, recimo. to se cak i ranije desilo..

a ko se izrazio pohvalno prema dobrom genocidu?

Link to comment

To što je uradio Kemal-paša je bilo pitanje opstanka države, ne možete o tome da pričate bez solidne podloge. Pitanje je na šta bi danas ličila Turska, ako bi je uopšte i bilo, da nije bilo tog i takvog pokreta. Lako je izvući jedan element i onda reći, sve super, samo da toga nije bilo, ne može to tako da se gleda.

 

to nema opravdanje. ni po tadasnjim merilima. odnosno, moglo je i bez toga. ali bez stvaranja posebnog turskog nacionalnog narativa i identiteta, odvojenog od univerzalizma kalifata - to nije moglo. U tom istorijskom momentu i na tom geografskom mestu, nacionalnost je bila = legitimacija. 

 

Upravo tako, nikako se multinacionalna carevina nije mogla pretvarati u jednonacionalnu državu sa fiksiranim granicama bez elemenata genocida.

 

Sad, druga priča je što je ideja države iz 19-tog veka u 21-vom veku pogrešna i glupa.

 

edit: Tusko carstvo je tad bilo plen za podelu, Ataturk je zagrabio šta je mogao, bez njega ne bi bilo nikakve Turske.

Edited by Anonymous
Link to comment
×
×
  • Create New...