Jump to content
IGNORED

Šarli Ebdo


Lezilebovich

Recommended Posts

pa zar nisi primetio da sam ja ovde taj koji se zalaze za slobodu govora? dok bi je recimo ti ogranicavao, samo da se neka budala negde mozda ne uvredi.

  

 

Nisi ti to bas dobro procitao. Ja npr. mislim da je problem nezavisnih medija ubedljivo najveci problem danasnjeg sveta, ali to naprosto nije kljucno po pricu o CH, i naprotiv sva ta halabuka oko "slobode govora" vodi doticnu pricu ravno u kukuruz, sto ova tema odlicno ilustruje.

 

A ono sto jeste kljucno - to si i sam dotakao u donjem kvotu: marginalizacija, getoizacija i radikalizacija kakve manjinske grupe, a onda i radikalizacija (= blagi do otvoreni fasizam) vecine naspram te manjinske grupe. Gde sloboda govora, gle, odjednom postaje instrument te radikalizacije, sasvim suprotno svojoj prirodi.

 

multikulti je, sustinski, suprotan pojam integraciji. on podrazumeva da razlicite kulture zive jedna pored druge, u miru, slozi i ljubavi. belcima on odgovara jer mogu da iskoristavaju jeftinu radnu snagu bez da se petljaju u njihov monkey business, a arapima i ostalima jer mogu da se i dalje ponasaju ko u pustinji iz koje su izmileli. problem naravno nastaje kad ljubav prodje- nema vise radnih mesta za svakoga, a (cesto uvezene) hodze pune mozak pastve baljezgarijama. pa se zavrsi na tome da niti alohtono stanovnistvo ima korist od dodjosa, vec im smetaju sa svojim nakaradnim pogledom na svet i kojekakvim zahtevima- od ogromne dzamije pa do socijalne pomoci. ionako je ideja bila da se isele kad odrade posao. a dodjosi zive ko psi, ako i imaju posao onda je bedno placen. niko tu na kraju nije zadovoljan.

 

da se islo na integraciju, makar i polunasilnu, sad bi imali drugaciju situaciju, i glavni problem bi isao po bogati vs siromasni liniji. on se nekako u perspektivi i da resiti, dok ima nekih para. ali kad se tu upetljaju vera, potpuno razliciti obicaji, dijametralno suprotan pogled na svet, resentman™ i ostali kurci palci, dobijamo jedno veliko neresivo sranje.

Ovde ima puno istine. Stvar na zalost nema nikakve veze sa "generacijama". U Americi crnci zive stotinama godina, pa je dobar deo njih sve manje integrisan, do te mere da pocinje da se razmatra da li je jesik kojim govore i dalje engleski ili je evoluirao u nesto drugo? Multi-kulti metod, done right - je verovatno najbrzi i najbezbolniji put za integraciju. Stvar se potpuno zavrsava u jedno 2-3-4 generacije, sto na zalost pomalo zavisi i od boje koze, t.j. "vidljivosti" manjine, kako se to PC kaze.

 

Kanada je primer i vrlo uspesnih i vrlo neuspesnih integracija. Kod ovih drugih (Kvebek, Indijanci) se stvar po pravilu da odmotati do kakve katastrofalne a dugogodisnje drzavne politike. Kad postoji dobra volja i dovoljno para - integracija nije problem. Zna se tacno kako se to radi, citav ovaj kontinent je sazdan na tome. Medjutim, kada nam ustreba kakav pogodan Drugi da na njemu istresemo svoje sitne frustracije, a bajama na vlasti se ucini sasvim zgodnim da se mi malko time zanimamo a njih pustimo na miru da si rade biznis... Kad krene, drugim recima, uzajamno pujdanje - onda imamo sta imamo. Naravno da ce kojekakvi imami i popovi da budu avangarda mrznje i pujdanja. Ali to je vec ona prica o parama: ako toj deci ne ponudis kvalitetne skole i odlicne poslove, ako ih pustis da trunu po kojekakvim getoima - pa naravno da ce im prvi do mozga stici imami, popovi, video igrice i Internet. Iliti ISIS, koji je prosto savrsena kombinacija toga.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    132

  • iDemo

    100

  • Weenie Pooh

    94

  • ToniAdams

    88

Top Posters In This Topic

Posted Images

  

 

Nisi ti to bas dobro procitao. Ja npr. mislim da je problem nezavisnih medija ubedljivo najveci problem danasnjeg sveta, ali to naprosto nije kljucno po pricu o CH, i naprotiv sva ta halabuka oko "slobode govora" vodi doticnu pricu ravno u kukuruz, sto ova tema odlicno ilustruje.

 

A ono sto jeste kljucno - to si i sam dotakao u donjem kvotu: marginalizacija, getoizacija i radikalizacija kakve manjinske grupe, a onda i radikalizacija (= blagi do otvoreni fasizam) vecine naspram te manjinske grupe. Gde sloboda govora, gle, odjednom postaje instrument te radikalizacije, sasvim suprotno svojoj prirodi. 

 

Ovde ima puno istine. Stvar na zalost nema nikakve veze sa "generacijama". U Americi crnci zive stotinama godina, pa je dobar deo njih sve manje integrisan, do te mere da pocinje da se razmatra da li je jesik kojim govore i dalje engleski ili je evoluirao u nesto drugo? Multi-kulti metod, done right - je verovatno najbrzi i najbezbolniji put za integraciju. Stvar se potpuno zavrsava u jedno 2-3-4 generacije, sto na zalost pomalo zavisi i od boje koze, t.j. "vidljivosti" manjine, kako se to PC kaze.

 

Kanada je primer i vrlo uspesnih i vrlo neuspesnih integracija. Kod ovih drugih (Kvebek, Indijanci) se stvar po pravilu da odmotati do kakve katastrofalne a dugogodisnje drzavne politike. Kad postoji dobra volja i dovoljno para - integracija nije problem. Zna se tacno kako se to radi, citav ovaj kontinent je sazdan na tome. Medjutim, kada nam ustreba kakav pogodan Drugi da na njemu istresemo svoje sitne frustracije, a bajama na vlasti se ucini sasvim zgodnim da se mi malko time zanimamo a njih pustimo na miru da si rade biznis... Kad krene, drugim recima, uzajamno pujdanje - onda imamo sta imamo. Naravno da ce kojekakvi imami i popovi da budu avangarda mrznje i pujdanja. Ali to je vec ona prica o parama: ako toj deci ne ponudis kvalitetne skole i odlicne poslove, ako ih pustis da trunu po kojekakvim getoima - pa naravno da ce im prvi do mozga stici imami, popovi, video igrice i Internet. Iliti ISIS, koji je prosto savrsena kombinacija toga.

prvo, naravno da sloboda govora moze da postane instrument raznoraznih fasizama, ali to ne znaci da probleme treba ignorisati i gurati pod tepih. konkretno, ti problemi se sastoje trenutno od toga da su odredjene grupe ljudi (crnci u usa i arapi u evropi) previse, sto ti kazes, vidljivi. niti oni zele da se integrisu i postanu francuzi/spanci/holandjani/danci, niti ih domoroci zele, niti su potrebni kao radna snaga, a i u slucaju da belci dobronamerno hoce da ih drze van getoa, za to se nema para. otprilike sve pocinje malo da lici na odnos srba i albanaca na kosovu, a tu srece nema. dzaba ti i novci, moj sinovac, dzaba ti bilo dobre volje, da parafraziram balasevica.. ne znam sta je resenje, ali znam da je multikulti model propao. vezbali su ga npr u holandiji 20-30 godina, i pocetne pozicije su na kraju udaljenije nego neke 1980te.

 

Ajd' da se ne baci: ti se zalazes za slobodu govora - tako sto bi mi pretis banom?  :naughty:  :naughty:

tebi svaku zajebanciju treba objasnjavati. kako ja mogu da te banujem? nit sam mod niti lokalni kinik.

Link to comment

prvo, naravno da sloboda govora moze da postane instrument raznoraznih fasizama, ali to ne znaci da probleme treba ignorisati i gurati pod tepih. konkretno, ti problemi se sastoje trenutno od toga da su odredjene grupe ljudi (crnci u usa i arapi u evropi) previse, sto ti kazes, vidljivi. niti oni zele da se integrisu i postanu francuzi/spanci/holandjani/danci, niti ih domoroci zele, niti su potrebni kao radna snaga, a i u slucaju da belci dobronamerno hoce da ih drze van getoa, za to se nema para. otprilike sve pocinje malo da lici na odnos srba i albanaca na kosovu, a tu srece nema. dzaba ti i novci, moj sinovac, dzaba ti bilo dobre volje, da parafraziram balasevica.. ne znam sta je resenje, ali znam da je multikulti model propao. vezbali su ga npr u holandiji 20-30 godina, i pocetne pozicije su na kraju udaljenije nego neke 1980te.

 

Bas lepo sto si se setio Balasevica, posto se isti sasvim odlicno mapira na pricu. Pustis takvog da tambura, malo po bagrenju, malo po Slovencima, malo po Gedi - ali nikad, niposto, niti jednog sekunda sam po palanackom sebi... i gledaj si cuda.

 

Multi-kulti model itekako radi, dao sam ti i adresu. Dodji i uveri se, ako meni ne verujes.

 

tebi svaku zajebanciju treba objasnjavati. kako ja mogu da te banujem? nit sam mod niti lokalni kinik.

 

Ma pre ce biti da tvoja potreba da objasnjavas zajebanciju pocinje tacno onog trenutka... kada se ista malko okrene protiv tebe? :)

Link to comment

Bas lepo sto si se setio Balasevica, posto se isti sasvim odlicno mapira na pricu. Pustis takvog da tambura, malo po bagrenju, malo po Slovencima, malo po Gedi - ali nikad, niposto, niti jednog sekunda sam po palanackom sebi... i gledaj si cuda.

 

Multi-kulti model itekako radi, dao sam ti i adresu. Dodji i uveri se, ako meni ne verujes.

 

 

Ma pre ce biti da tvoja potreba da objasnjavas zajebanciju pocinje tacno onog trenutka... kada se ista malko okrene protiv tebe? :)

jeste, sad je balasevic za sve kriv.

 

multikulti radi kod manje "vidljivih" manjina, to jest tamo gde zapravo nije ni potrebna nekakva ideologija. evropljani ce se sami od sebe integrisati u evropi i americi, npr, ako bi uspeo da mi navedes jednu zemlju sa velikom recimo arapskom integrisanom manjinom, pobedio si.

 

kako se to moja potreba okrenula protiv mene? ne budi naporan.

Link to comment

multikulti radi kod manje "vidljivih" manjina, to jest tamo gde zapravo nije ni potrebna nekakva ideologija. evropljani ce se sami od sebe integrisati u evropi i americi, npr, ako bi uspeo da mi navedes jednu zemlju sa velikom recimo arapskom integrisanom manjinom, pobedio si.

 

Pa sad, nemamo bas Arape, ali imamo vrlo "vidljive" Kineze, Induse, Filipince, Vijetnamce i nesto manje vidljive Irance (koje mnogi ovde smatraju Arapima, pa ako mogu njih da podmetnem? - u pitanju je jedna od uspesnije integrisanih grupa, a od relativno skorasnjih talasa emigracije), i svasta jos nesto razno vanevropsko. Je l' mogu bar nereseno da izvucem?

 

I izvini sto sam naporan. U moje vreme se to nosilo.

Edited by condor
Link to comment

Nedavno sam pročitao knjigu „Pokoravanje“ Mišela Uelbeka. Ovaj roman ima i suštinsku vezu sa ovom temom, a reklo bi se i neku simboličku. Naime, promocija romana (ranije zakazana) trebalo je da se održi neposredno posle napada na Šarli Ebdo, pa je zbog toga i odložena.

 

Ovaj roman je neka vrsta poslednjeg upozorenja zapadnjacima pred nadolazećim islamom, koji je predstavljen kao trojanski konj zapadne Evrope. Čist vetar u leđa Nacionalnom frontu i sličnima. Kao neko rešenje nagoveštava se pretvaranje zapadnih demokratiju u izraelski model, gde se izraz umereni musliman vidi kao oksimoron. Ovo ne bi bilo za neku diskusiju da je Uelbek neki marginalac. Prvi tiraž od više stotina hiljada primeraka planuo je za nekoliko dana i u Francuskoj i Nemačkoj. Ne znam šta evropski muslimani mogu izvući iz ovoga, ali ovakvo mnjenje će ih sigurno dodatno uputiti na homogenizaciju i međusobnu solidarnost.

 

Evo i nekih mojih detaljnijih opservacija u vezi sa ovom knjigom:

 

 

 

U suštini ova knjiga se može opisati kao poslednje zvono na uzbunu pred nadolazećom opasnošću od islama, pri čemu je to sve uvijeno u neku nezainteresovanost glavnog junaka, francuskog intelektualca, koga prelomni događaji sustižu, dok je on kao sve vreme pasivan. Ono što je ovde jako opasno jeste da događaji u knjizi ne figuriraju kao neka fikcija, već pretenduju da prikažu stvarnu i blisku budućnost. Međutim, svakome ko se malo bolje informiše postaje jasno da je zaista prava fikcija da muslimanska braća osvoje vlast u Francuskoj 2022. Za pobedu na predsedničkim izborima neophodno je osvojiti bar nekih 10 miliona glasova da bi se ušlo u drugi krug. Znači muslimanska populacija bi trebalo da naraste sa sadašnjih 5-6 miliona na nekih petnaestak miliona. Čak i da se to ostvari neophodan uslov je da gotovo svi glasaju za muslimansku braću. Međutim, Uelbek dodatno utvrđuje realnost ove opasnosti kada na početku govori o antičkoj proročici Kasandri, kojoj je Zevs pljunuo u usta kako nadalje niko ne bi verovao u ono što ona priča. Zatim se na to nadovezuje priča o trojanskom konju za koga niko nije pretpostavio da predstavlja opasnost. I tu je pravac priče zapečaćen.

 

Čini se da stvarni likovi iz političkog života Francuske tek onako bauljaju po romanu kako bi poduprli glavnu tezu. Realno prikazano stanje predstavlja urušavanje establišment stranaka koje su se prethodnih dekada smenjivale na vlasti (Socijalistička partija i UFP). Ali to i nije velika novost. Sve establišment partije propadaju zbog nedostatka/gubitka ideološke podloge na šta se do skoro gledalo kao na nešto ne toliko bitno. Lideri kao što je Oland dopuštaju sebi da učestvuju u maršu podrške Šarli Ebdou, podržavajući slobodu govora, rame uz rame sa nekim poludiktatorima, a da zatim nekoliko dana posle toga otputuju na noge Saudijskoj dinastiji koja upravlja zemljom gde se slobode najmanje poštuju i gde se primenjuje strogi islamski zakon. Zanimljivo je da Britanci na ovaj događaj pored premijera Kamerona šalju i princa Čarlsa i spuštaju zastave na pola koplja povodom smrti saudijskog suverena. Ako bi se ljudi i bunili zbog ovoga ovi političari su uvek govorili da je to real-politika i da to mora tako. Ako bi im neko izneo valjane kontraargumente oni bi onda rekli da im se može da tako vode politiku. Pa ako je tako onda će se neminovno ispostaviti da se i običnim ljudima može da priđu nekome za koga veruju da ima ideju uz koju će stajati. Zato Mari le Pen fino stoji sa strane, znajući da vreme radi za njen pokret.

 

Uelbek konstatuje urušavanje etabliranih stranaka, ali se ne upušta preterano u ovu analizu. Nacionalni front vidi kao najpopularniju stranku, ali i dalje kao nekoga sa kim niko ne želi da sarađuje. Na nekoliko mesta je Fransoa Bajrua predstavio kao pravu karikaturu. Ipak, meni Bajru u stvarnosti deluje kao žilav regionalni političar koji će biti u stanju da izvede svoje birače na glasanje i preživi turbulencije. I ne izgleda baš toliko glup da bi mislio da će pobediti na izborima za predsednika, već u toj, najjačoj, utakmici samo potvrđuje svoj legitimitet. Gotovo da je potpuno preskočen Melenšon i Levi front, pomenut u samo jednom pasusu. Ovaj pokret levice sa komunistima i nekoliko manjih partija je zapravo u porastu, a Melenšon je na predsedničkimm izborima 2012. dobio 11% glasova. Ovaj front ima potencijal za rast jer je levica i dalje fragmentirana, a socijalisti su u opadanju. Dobar prostor se daje konspirativnom identitetskom pokretu koji je još ekstremniji od Nacionalnog fronta.

 

Poslednje poglavlje u kome se raspliće sudbina glavnog junaka počinje citatom ajatolaha Homeinija: „Ako nije politika islam nije ništa“.

 

 

Link to comment

Pa da, ali ovde je radnja samo kulisa za glavnu temu - pasivnost i opsednutost seksom i hranom, rekao bih kao podsmeh intelektualcima. MIslim da je namerno apsurdna ova stvar sa izborima i da poenta nije da je evropa ugrožena jer će mb pobediti na izborima, već da će jednostavno odumreti zbog pasivnosti. 

Link to comment

Pa da, ali ovde je radnja samo kulisa za glavnu temu - pasivnost i opsednutost seksom i hranom, rekao bih kao podsmeh intelektualcima. MIslim da je namerno apsurdna ova stvar sa izborima i da poenta nije da je evropa ugrožena jer će mb pobediti na izborima, već da će jednostavno odumreti zbog pasivnosti. 

 

Vidiš, dobro je i to viđenje stvari. Imamo potrebu da se vežemo i verujemo u neku ideju, a to smo negde izgubili.

 

Da nije onog dela o proročici Kasandri i trojanskom konju nekako bih poverovao da ovo sa muslimanskom braćom nije toliko bitno.

 

Na kraju ispade da seksualni život kod muslimana i nije toliko loš, a bogami ni hrana... 

Link to comment

Zanimljivo je da su osamdesetih godina obrazovanje i kultura promovisani kao sveta krava vladajućih socijalista, a u ovoj knjizi muslimanska braća i ne traže gotovo ništa osim da vode obrazovanje. Ispade da je nesretnim Francuzima jedino bio bitan njihov hedonizam.

Link to comment

problem lezi u islamskim organizacijama i ustanovama koje jednostavno nisu spremne na taj dijalog.

problem lezi u osobama koji ne zele da im drzava (sekularna, u ovom slucaju) odredjuje u sta ce da veruju i kako da se oblace. sto je ispravna reakcija, bez obzira da li je "pristojnost" koja se pokusava nametnuti religiozna ili nevernicka.

Edited by Gandalf
Link to comment

Ценим да ти имаш пар различитих диплома из више природних наука и то на врло високом нивоу. Познајеш материју. :fantom:

 Pokušaj uvrede ostaje samo pokušaj. Kao i pokušaj DSS-a da izbaci Darvina iz obrazovanja. 

Link to comment
×
×
  • Create New...