Jump to content
IGNORED

Globalno zagrevanje


iDemo

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Ne znam da li je ovo pravi topic al kapiram da je ekologija uvezena sa svim ovima. Elem, Bliski Istok je sada ubedljivo najveci proizvodjac sveze vode putem desalinacije. Sa jedne strane imamo uticaj hemikalija i soli koja se vraca u more, nafte koja se trosi da pokrece ova postrojenja (mada se to zamenjuje polako sa solarom) i posledicno sve vece bahacenje sa vodom. Sa druge strane naravno - bolji zivot ljudi, razvoj poljoprivrede, smanjenje pustinje itd...

 

Ne znam sta da mislim o celom pokretu i koliko je dobar odnosno los za buducnost. Evo jednog zanimljivog clanka: https://arabcenterdc.org/resource/the-costs-and-benefits-of-water-desalination-in-the-gulf/

 

Jedna zanimljivost re bahacenja:

Quote

Moreover, there are few signs that GCC countries are willing to be more frugal in their water consumption. Generous state subsidies keep water prices low, but demand has increased in the domestic, industrial, and agricultural sectors so that today the annual per capital water use in GCC countries is 560 liters per day, compared with a global average of 180. Saudi Arabia is now the third largest per capita water consumer in the world after the United States and Canada. And the region’s nations certainly have a taste for water-intensive megaprojects. For example, it was estimated that during the 2022 World Cup in Qatar each football pitch required 10,000 liters of desalinated water per day.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

svako pati za onim što nema, tako mi sanjamo da max dnevne temp budu do 30C :D što je prosečna max temp za ovaj mesec u zadnjih 40 godina, arapi se pale na zelenilo, a da bi se tamo održalo cveće i trava, sistem kap po kap mora da radi non stop

Link to comment
  • 2 weeks later...

howsitgoing.jpg

 

Ukoliko se neko pita kako klimatska mitigacija ide... Ovo je za Austaliju*, ali sumnjam da je drugde bitno bolje. (*- realno je situacija jos znatno gora, jer ovaj grafikon u emisije ne ukljucuje australijski izvoz fosilnih goriva).

  • Tužno 1
Link to comment
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...