Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Beograd nekada

Featured Replies

@katamaran

 

jeste iz narodne ali ne sa njihovog sajta nego sken ili fotkanje novina :)

 

hmhmhm, nesto se prisecam da sam pre iks godina naletao na te reklame apotekarskih radnji ali se ne secam da li sam ih stavljao ovde

Verovatno je bilo ovde al opet 90% slika nestalo.

 

http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=15057&page=1

 

Samo ja vizionarski koristim uploadhouse i posle pet godina slika i dalje na svom mestu :)

Edited by katamaran

  • Replies 397
  • Views 87k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • le petit nicolas
    le petit nicolas

    sveziji pogled:   poz

  • kronostime
    kronostime

    Prilicno netacno - Dalmatinci u Polet nisu svracali zbog obliznjeg Kazbeka, u Zonu Zamfirovu je svracao samo k`o mora, islo se u Staru Hercegovinu, Zupu, Presernovu Klet, Sumatovac, Orac, Kovac i Vlta

  • Zvali su ga "Cep". Bio je ulaz kao u podzemnu garazu. "Matine", od 16:00-19:30 je bio za nas, maloletnike. Bio sam dva puta, 1976, imali su odlicno ozvucenje, svaka pesma je bila dobra na tom ozvuce

Posted Images

Slazem se, mada i to je Beograd nekad.

A fotografiju sam stavio zbog neuobicajene orijentacije, sever, N, je okrenut u desno umesto uobicajeno 'gore'

Ipak, raspoznaje se deo Venecije, podrucje danasnjeg Sajma, lozionica (ona polukruzna gradjevina) ali nikako ne mogu da identifikujem onu veliku ulicu koja 'silazi' ka Savi i veliku zgradu u obliku cirilicnog slova P...

Ulica bi mogla da bude danasnji autoput, Fransova, Stevana Prvovencanog, kako se vec zvala, ALI: njom se do probijanja autoputa, odnosno probijanja uspona u Bubanj potoku nije ulazilo u Beograd: zaboravilo se da je do sredine 60-ih, otprilike, sav drumski saobracaj sa juga u Beograd ulazio carskom dzadom, odnosno avalskim putem od Kragujevca, ili smederevskim sa istoka.

Evo ovako: velika kvadratna zgrada gore je BIGZ, a ona niže zgrada koja je na uglu vojvode Mišića i Ruske, jedna monumentalna zgrada, tačno naspram hale 1 Sajma. Svakodnevno sam se pela Ruskom na posao i raspoznajem okuku pri vrhu kod kafane "Lepi izgled" gde izlazi na Koste Glavinića.

Velika bela široka ulica bi bila Vase Pelagića, koja izlazi prvo na pijacu senjačku, pa kod Bigza se ulica u vojvode Mišića. Nemam pojma zbog čega je bila tako dominantna, moguće da je to bio direktan put za Topčider, vodi i do manastira Vavedenje...

Slazem se, mada i to je Beograd nekad.

A fotografiju sam stavio zbog neuobicajene orijentacije, sever, N, je okrenut u desno umesto uobicajeno 'gore'

Ipak, raspoznaje se deo Venecije, podrucje danasnjeg Sajma, lozionica (ona polukruzna gradjevina) ali nikako ne mogu da identifikujem onu veliku ulicu koja 'silazi' ka Savi i veliku zgradu u obliku cirilicnog slova P...

Ulica bi mogla da bude danasnji autoput, Fransova, Stevana Prvovencanog, kako se vec zvala, ALI: njom se do probijanja autoputa, odnosno probijanja uspona u Bubanj potoku nije ulazilo u Beograd: zaboravilo se da je do sredine 60-ih, otprilike, sav drumski saobracaj sa juga u Beograd ulazio carskom dzadom, odnosno avalskim putem od Kragujevca, ili smederevskim sa istoka.

Gazela je malo levo od ovog mosta. Ne vidim na koju veliku ulicu u tom pravcu mislis.

Gazela je malo levo od ovog mosta. Ne vidim na koju veliku ulicu u tom pravcu mislis.

Na belu, koja je pod uglom u odnosu na bulevar vojvode Mišića. Skroz u vrhu slike je Bigz, autoput je još gore, a ova ulica je Vase Pelagića, pa Koste Glavinića i tu izlazi sa Senjaka na Bigz i Mostar.

Bigz sam prepoznao al ostatak slabo jer ne znam Senjak bas najbolje.

 

Autoput ide levo od Bigza i na ovoj slici se ni ne vidi.

Edited by katamaran

jedna monumentalna zgrada, tačno naspram hale 1 Sajma. Svakodnevno sam se pela Ruskom na posao i raspoznajem okuku pri vrhu kod kafane "Lepi izgled" gde izlazi na Koste Glavinića.

 

Ta monumentalna je po meni  :D, zezam se naravno, nekadasnje uhljebljenje, inace Zavod za ispitivanje materijala, predratna zgrada koje je, kako sam cuo, bila napravljena da bude kovnica novca, nisam proveravao.

Inace, posle zgrade Geozavoda i direkcije zeleznica u Nemanjinoj, zgrada sa mozda najlepsim enterijerima od svih poslovnih zgrada u Beogradu.

Hrastovi paneli na zidovima, arhitektura koja podseca na unutrasnjost zgrada velikih starih brodarskih kompanija u Hamburgu ili nekom od severnonemackih luckih gradova.

Naravno, sve uredno upropasceno, pregradjivano, prilagodjavano...

  • 2 weeks later...

"Mali žurnal", Beograd. 10.3.1896.

 

1013343_10204111272660769_91427731054624

Sjajno :)

 

Bilo bi mnogo zanimljivo nekako saznati sta je dalje bilo sa ovom ticom.

:lolol:

tica bi se danas osecala sjajno u knez mihailovoj sa sve smartfonom :lolol:

 

a ja se cudim kako nema saveta da zenskinje samo opauci samarcinu tici sa aparatom ali ipak je to kraj 19. veka :lolol:

Edited by Pontijak

aaaaa, pa bile su vaspitavane da budu čedne i tihe, pokorne i ljubazne... sufražetkinje su tek počele sasvojim radom, a do osmog marta se mora sačekati...

 

tica bi se danas osecala sjajno u knez mihailovoj sa sve smartfonom :lolol:

 

a ja se cudim kako nema saveta da zenskinje samo opauci samarcinu tici sa aparatom ali ipak je to kraj 19. veka :lolol:

  • 2 weeks later...

"Vreme", Beograd. 24.3.1938.

 

1937207_10204217159907884_89761826478570

sve je isto k'o nekad. gledam juče iz trolejbusa one kućerke od slavije ka kikevcu. neki to smatraju ambijentalno celinom.

Vrlo pregledna mapa tramvajske mreze iz 1937. godine:

 

82_metro-beograd-1912.png

 

Da ne bude zabune, mapa na kojoj su linije nacrtane pokazuje danasnji grad (tacnije iz 2012. kada je nacrtana). Mada mislim da bas to daje odlicnu orijentaciju i poredjenje.

 

Pored standardnih stvari koje znamo sa starih slika (tramvaj do Zemuna, tramvaj na Terazijama, okretnica na Trgu) mislim da ima interesantnih manje poznatih detalja:

 

- centar je bio vise premrezen tramvajima nego danas, osim gore spomenutog tramvaja do Trga preko Kralja Milana i Terazija imamo vezu Bogoslovije i centra kroz danasnju Despota Stefana, a imamo i tramvaj u Svetogorskoj i Garasininovoj (sa vezom sa Kraljice Marije cini mi se kroz Majora Ilica). U Despota Stefana danas nema elektricnog prevoza a tramvaj kroz Svetogorsku su zamenile kao sto znamo trole.

 

- jasno se vidi razlog uklanjanja tramvaja do Zemuna - gradnja SIVa (pruga je isla po sred danasnje zgrade). Tu liniju je prvo zamenila trola koja je isla preko Brankovog mosta a kasnije autobusi.

 

- postojao je tramvaj na Vracaru, kroz Mekenzijevu (sto je zamenjeno trolama), a i ovaj ,,lakat" kroz Svetog Save i Kneginje Zorke (ulice kroz koje danas koliko znam ne prolazi nikakav javni prevoz).

 

- tramvaj je umesto kroz Savsku isao kroz Kneza Milosa, i odatle se racvao za Dedinje (danas je to trolejbuska linija).

 

Meni je ova mapa interesantna i zbog toga sto se vide predratna imena nekih delova grada - pregdradje Kralja Aleksandra (Olimp i okolina), pregradje Kraljice Marije (gornji Vozdovac, pre Banjice), naselje Kneza Pavla (stara Karaburma).

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.