Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

1 hour ago, čekmeže said:

S tim da se te dagnje prodaju i imaju svoju cenu, a ovde se osporava pravo da se bankarska usluga prodaje i ima cenu.

 

Kako pričaš ispašće još da je banka na gubitku, da joj je jedina zarada bila ta (troškovi obrade...) pa ako joj to oduzmu, eto belaja

 

Uzgred, odgovorio sam ti na pitanje šta sa troškovima rada oko kredita koji na kraju ne bivaju odobreni pa nema kamate niti zarade od njih... otuda analogija sa neprodatom robom na pijaci. Naplati se od zarade od robe koja jeste prodata.

Link to comment

meni u naplati troškova obrade kredita ipak nije jasno zbog čega se to vezuje za odobren iznos. mislim, radi se isti posao svejedno da li je 100000 ili 100000000.

Link to comment
2 minutes ago, djordje geprat said:

meni u naplati troškova obrade kredita ipak nije jasno zbog čega se to vezuje za odobren iznos. mislim, radi se isti posao svejedno da li je 100000 ili 100000000.

Pa sad, i advokatska tarifa se razlikuje u zavisnosti od vrednosti spora. Rekao bi čovek da je isto da li tuzis za dug od 50k ili 3 miliona, nista se ne razlikuje u dokaznom postupku. 

Ili što neko reče, majstor kad radi kuhinju, ili ormar, obično naplacuje 30-50% od cene materijala. U čemu je razlika? 

Link to comment

'bem ga. koliko znam advokat uzima procenat od zahtevane sume. ima rezona. ovde je samo administrativni posao. iznos za kreditni biro je fiksan, cena menice je fiksna. kada smo žena i ja uzimali kredite, istog dana, kod iste žene u PŠ, obavljen je u dlaku isti posao a "naknada" je bila različita

 

sad, znam da se cena podizanja haube i bacanja pogleda na motor kod juga i mečke razlikuje.

Link to comment

Djordje, ako majstor pocne nesto da radi, pa pogresi, vise ce da nadrlja ako osteti  mecku, nego  yuga. Nije bas da skroz nema smisla, ali bi i nadoknada usled greske trebalo da bude srazmerna pozjamljenoj sumi. 

 

Ili ovaj primer sa kuhinjom, skuplji materijal, greska, veci belaj.

Edited by Moonwalker
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Frile said:

 

Kako pričaš ispašće još da je banka na gubitku, da joj je jedina zarada bila ta (troškovi obrade...) pa ako joj to oduzmu, eto belaja

 

Uzgred, odgovorio sam ti na pitanje šta sa troškovima rada oko kredita koji na kraju ne bivaju odobreni pa nema kamate niti zarade od njih... otuda analogija sa neprodatom robom na pijaci. Naplati se od zarade od robe koja jeste prodata.

Ovo su tarife. Stav se zove trošak obrade kredita, nema veze sa ishodom kreditnog zahteva. Kao što se naplati platni nalog, bez obzira da li se izvrši ili ne.

Rizici u bankarstvu se ne vezuju za to da li će neko odustati od kredita, nego da li će vratiti kredit. Taj rizik se možda može kalkulisati u kamatnu stopu.

Što se tiče zarade, ona je u velikim brojevima, ne u procentima.. 

Link to comment
1 hour ago, djordje geprat said:

meni u naplati troškova obrade kredita ipak nije jasno zbog čega se to vezuje za odobren iznos. mislim, radi se isti posao svejedno da li je 100000 ili 100000000.

Ne radi se isti posao, keš kredit za 15 minuta ti odobrava neka aplikacija, a za veliki kredit, barem što ja znam od ranije, sedne par viših glava pa donose odluke. Neki finansijski analitičari pre toga sažvaću cifre pa im predoče. Jer nije isto kada nekom pozajmiš 100 dinara i milion dinara.

Link to comment

Ali te ipak posle svega saceka unapred pripremljeni ugovor na sgs obrascu koji je odobren i o kome ti ne mozes da pregovaras, zar ne

Link to comment

Itekako možeš, pogotovu što je u Srbiji bara sve manja a krokodila sve više. Svakoj banci je u interesu da veže klijenta dugoročno za sebe, tako da klijenti za stambene kredite, još ako su veći sigurno nešto mogu da izboksuju. Tu onda ide ceo paket, zarada, kartice...

Link to comment

Koliko protiv-ponuda ugovora o stambenom kreditu si realno video u zivotu gde klijent trazi da mu se smanji naknada za obradu kreditnog zahteva sa 1,5% na 1,2% od iznosa odobrenog kredita ili da trazi brisanje stavke naknada za administriranje kredita u zamenu za veci procenat naknade za obradu kreditna ili koliko puta si video da se klijent pismeno obratio zasto mora da placa osiguranje kredita kod NKOSK kad je po slovu zakona to obaveza banke, a ionako postoje instrumenti obezbedjenja kredita u vidu vansudske hipoteke 1. reda itd...

Link to comment

Ne radim u prodaji više od 10 godina ali ako je tada bilo pregovora i dogovora ne vidim zašto ih ne bi bilo sada, kada je konkurencija među bankama veća. Konkurencija unutar banaka je takođe velika, postoje ciljevi koji se moraju ispuniti. Svaki vispreniji menadžer će odobriti nekome npr smanjivanje naknade za obradu kreditnog zahteva jer em ispunjava ciljeve banke em svoje lične. Taj trošak neće on pokrivati iz džepa, a sebi će kroz bonuse na ostvarenje cilja staviti u džep.

Sama pojava refinansiranja kredita govori u prilog tome da je neko spreman da ti ponudi bolje uslove samo ako kod njega preneseš zaradu, kartice, kredit...onda se vratiš u svoju banku i kažeš oni mi nude to-i-to, da li možete da mi date istu/bolju ponudu? Verujem da je u dobrom broju slučajeva odgovor pozitivan.

Link to comment
9 hours ago, čekmeže said:

Ne radi se isti posao, keš kredit za 15 minuta ti odobrava neka aplikacija, a za veliki kredit, barem što ja znam od ranije, sedne par viših glava pa donose odluke. Neki finansijski analitičari pre toga sažvaću cifre pa im predoče. Jer nije isto kada nekom pozajmiš 100 dinara i milion dinara.

dobro, preterao sam sa brojkama. gospđa je uzela 700000 na 5 godina, ja 300 na tri. potpuno ista procedura, u procentima jednaka naknada.

10 hours ago, Moonwalker said:

Djordje, ako majstor pocne nesto da radi, pa pogresi, vise ce da nadrlja ako osteti  mecku, nego  yuga. Nije bas da skroz nema smisla, ali bi i nadoknada usled greske trebalo da bude srazmerna pozjamljenoj sumi. 

 

Ili ovaj primer sa kuhinjom, skuplji materijal, greska, veci belaj.

naravski. zato sam i napisao da se cena razlikuje.

10 hours ago, djordje geprat said:

ovde je samo administrativni posao. iznos za kreditni biro je fiksan, cena menice je fiksna. kada smo žena i ja uzimali kredite, istog dana, kod iste žene u PŠ, obavljen je u dlaku isti posao a "naknada" je bila različita

 

sad, znam da se cena podizanja haube i bacanja pogleda na motor kod juga i mečke razlikuje.

 

Link to comment

Šta rade suprotne strane u transakcijama poslednjih par nedelja, pa to nije normalno - u sred due diligence-a krenu u statusnu promenu ili prodaju deo firme nekom trećem licu, a bez da nas i kupce makar obaveste o tome. Totalno odsustvo bilo kakve poslovne kulture. Sad ćemo videti da li će kupci da traže odštetu, jer su svi bili pod obavezom ekskluziviteta kada se to dogodilo. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...