Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

kosulja je kap u moru. primer jedne od sitnica koje kad se nagomilaju odvracaju zene od nauke. lepo je to beti napisala u nekom od prethodnih postova, ne bih da ponavljam.

 

To da ce kosulja da odvrati neku zenu od nauke mozda, ali slabo. Problem sa naukom i generalno zaposlenjem je da sefovi zene od nauke odvracaju jednostavno tako sto im posao ne daju.

 

Pisala sam vec ovde, razgovor koji me je svojevremeno izvadio iz mozga.

Bivsi sef, profesor, kao sedi u nekom odboru za ravnopravnost, pa eto zadesio se u zenskom drustvu na nekoj konferenciji, pa da nas pita kako eto da oni povecaju broj zena u nauci. Skoro su imali hajring, i sve su muskarci dobili posao. Onda ja pitam, ok da vidimo gde je problem, jel se zene manje prijavljuju? Ne kaze, imali smo skoro isti broj muskih i zenskih kandidata. Onda sledece pitanje, jesu li zenski kandidati bili losiji od muskaraca, jesu li im kandidatkinje bile gluplje? Ne, niposto, sve su to pametni ljudi. Ja ga gledam u fazonu jel me zezas, on vrti istu pricu za stolom, i kao mi da mu kazemo. Sta oni da urade da bi nas vise bilo u nauci? Pa dajte nam jebeni posao, i sad mi pritisak skace kad se setim te dubioze od razgovora.

Edited by Dagmar
Link to comment

kosulja je kap u moru. primer jedne od sitnica koje kad se nagomilaju odvracaju zene od nauke. lepo je to beti napisala u nekom od prethodnih postova, ne bih da ponavljam.

 

pazi, znas me, znas da nisam ljubicica. ali, da li bi mi smetalo da moj kolega nosi takvu kosulju? da, bi. da li bi mi bilo neprijatno da me, recimo, za posao intervujise lik u takvoj kosulji? da, veoma. da li bi me to odvratilo od tog posla? ne znam, ali nije nemoguce.

 

 

Da li bi mi smetalo da kolega nosi takvu kosulju na poslu?

Smatrao bih kolegu za frika sa kojim ne delim kulturne vrednosti i ne bih se socijalizovao sa istim.

 

Sa druge strane, da li bi smetalo da te intervjuise lik prljave kose u strokavom radnickom kombinezonu?

 

Zasto to pitam?

Zato sto pitanje ekscentricnosti (i posledicnog manjka socijalne inteligencije) pretvarate u zensko pitanje.

 

A zensko pitanje je tamo gde sede ugladjena gospoda u kravatama koja iza ledja odradjuju bitching, ili, neretko, direktno i jasno to stavljaju do znanja, recimo na seminarima.

Link to comment

Ovaj topic se raspao tj pretvorio u sisometriju jedne kosulje.

 

^^^ (Dagmar) Probacu da postavim jedno pitanje, ne bi li se diskusija unormalila: sta je resenje za situaciju koju si opisala (osim shitstorma po ljudima koji se neukusno oblace)? Kvota? (pitam ozbiljno)

Ogradicu se odmah, u mojoj struci nije jednak broj zena kandidata, sto ukazuje na jedan mnogo sistemskiji problem od sisometrije (ne studira ih dovoljno), i kad se neka pojavi cuvamo je kao malo vode na dlanu (ne nosimo one kosulje ;) ).

Edited by burekdzija
Link to comment

Pa ja mislim da vise imas ti problem posto ocigledno ne mislis da prikaz zena kao polugolih sa istaknutim seksualnim atributima ima ikakve veze sa tim, nego su to valjda prosto opasne heroine sa pistoljima koje su slucajno tako golisave, ispalih sisa i sl.

 

Pa, da, znamo da se Bananaman pretvara u Erika, i Supermen u Klarka Kenta, a ne obratno.

 

Inace, najjaci superheroj koji nije objektifikovan.

 

 

super-hik.jpg

Link to comment

Ovaj topic se raspao tj pretvorio u sisometriju jedne kosulje.

 

^^^ (Dagmar) Probacu da postavim jedno pitanje, ne bi li se diskusija unormalila: sta je resenje za situaciju koju si opisala (osim shitstorma po ljudima koji se neukusno oblace)? Kvota? (pitam ozbiljno)

Ogradicu se odmah, u mojoj struci nije jednak broj zena kandidata, sto ukazuje na jedan mnogo sistemskiji problem od sisometrije (ne studira ih dovoljno), i kad se neka pojavi cuvamo je kao malo vode na dlanu (ne nosimo one kosulje ;) ).

 

 

U strukama gde iz nekog razloga nemaju podjednak broj zenskih i muskih kandidata svakako ne.

Mogu da govorim za bio nauke, gde su zene i vise od pola PhD studenata. Jedno od sasvim prigodnih resenja bi mogle biti i kvote, sto da ne, recimo bar 40% assistant, associate i redovnih profesora. Jer drugacije mi te poslove ocigledno ne dobijamo.

Link to comment

Ono što je u ovoj priči zaista zabrinjavajuće jest što je većini važnija benigna slika na majici, nego nauka.

 

 

 

Sad ti nije jasna ni wikipediina slika? Zena je objekat, tu je da ima velike sise i dupe, da lezi ili cuci u raskrecenoj pozi. To je sve sto je njena uloga.

 

@Dagmar

 

Znači li to da treba imati male sise i dupe i da prekriži noge ili trebamo naginjati talibanskom društvu pa zamotati žene u crne plahte da ne bi kojim slučajem ikome palo na pamet da žene smatra objektom?

Link to comment

temelj pristrasnosti u (ne)zaposljavanju zena je vjerovatnije stav da one nisu kompetentne za svoj posao nego da sluze samo za seks, tako da bi uvredljivo bilo da je onaj kometojahac obukao kosulju na pripravnice, asistentkinje i trecepozivkinje u laboratoriji, sto, cini nam se po radnim uniformama, one tete nisu

Edited by morgana
Link to comment
Sa druge strane, da li bi smetalo da te intervjuise lik prljave kose u strokavom radnickom kombinezonu?

smetalo bi mi ukoliko bi uz to i vonjao, jer mi prosto smrad smeta. ali ne bi smetalo u smislu da se ne bih pitala da li moju kompetentnost vrednuje na osnovu toga da li jesam ili nisam dobra riba, da li jesam ili nisam dovoljno sisata, etc, sto bih mogla da se pitam ukoliko bi imao onakvu kosulju.

 

jasno mi je da ti ne vidis problem u toj kosulji, kao sto ni mnogi muskarci to ne vide, iz jednostavnog razloga sto se (verovatno) nikad nisi nasao u situaciji da te navodno ocenjuju prema kvalifikacijama, a realno prema izgledu i uklapanju u neku njihovu viziju sta ti mozes, kako treba da izgledas i kako treba da se ponasas.

Edited by palchica
Link to comment

 

 

jasno mi je da ti ne vidis problem u toj kosulji, kao sto ni mnogi muskarci to ne vide, iz jednostavnog razloga sto se (verovatno) nikad nisi nasao u situaciji da te navodno ocenjuju prema kvalifikacijama, a realno prema izgledu i uklapanju u neku njihovu viziju sta ti mozes, kako treba da izgledas i kako treba da se ponasas.

 

 

 

... a što neki upravo rade naučniku - procjenjuju ga po tome što ima na sebi, a ne što ima u glavi. Nije li to identičan problem?  :)

Edited by Zoe
Link to comment

Da li bi mi smetalo da kolega nosi takvu kosulju na poslu?

Smatrao bih kolegu za frika sa kojim ne delim kulturne vrednosti i ne bih se socijalizovao sa istim.

 

Sa druge strane, da li bi smetalo da te intervjuise lik prljave kose u strokavom radnickom kombinezonu?

 

Zasto to pitam?

Zato sto pitanje ekscentricnosti (i posledicnog manjka socijalne inteligencije) pretvarate u zensko pitanje.

 

A zensko pitanje je tamo gde sede ugladjena gospoda u kravatama koja iza ledja odradjuju bitching, ili, neretko, direktno i jasno to stavljaju do znanja, recimo na seminarima.

 

Iz tog posta kog si kvotovao ispala ti je možda ključna stvar oko koga se lome koplja ovde:

 

 

iz nekog mog licnog iskustva, vecina muskaraca nije ni svesna tih sitnih detalja koji mogu da smetaju. prosto, nikada se nisu nasli u situaciji da njih neko nipodastava, a oni sami to ne rade. ali takodje, ni ne primecuju kad drugi to rade.

 

 

Što je vrlo logično. Mene sad zanima zašto ti (i bilo ko drugi) ima otpor da to prihvati? Evo, recimo, par forumašica što je razumno objasnilo šta je problem sa košuljom, ali ljudi opet neće da prihvate tu stvar. Onda ispada da ti ljudi koji ne žele da prihvate objašnjenje problema posmatraju te forumašice, ne znam, mitomankama, lažljivicama, hejterkama...

Link to comment

... a što neki upravo rade naučniku - procjenjuju ga po tome što ima na sebi, a ne što ima u glavi. Nije li to identičan problem?   :)

 

 

al on je musko, to je drugo :fantom:

 

Čak se dijagonalnim čitanjem ovog topika vidi da niko nije sudio o naučniku samom, već o tome da li je košulja problematična ili nije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...