Jump to content
IGNORED

Orange is the New Black


Calavera

Recommended Posts

Mene tu interesuje (vezano za seriju) kako privatni zatvori prave pare u stvari, kakav im je finansijski model? Pošto država ne pravi više zatvore, plaća privatniku (koji ima odobren fasiliti) određenu sumu po glavi inmejta, a ovi šta uštrpnu od toga su zaradili?

Link to comment
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Calavera

    25

  • Mil@n

    14

  • Lrd

    14

  • Weenie Pooh

    12

Top Posters In This Topic

Pa da, privatne zatvore i dalje finansira država, oni su više kao neki upravnici koji se trude da skrešu troškove da bi zaradili na razlici. 

 

A najbolje je što imaju ugovorom zagarantovne kvote kad je radna snaga u pitanju. Država mora da obezbedi određeni broj zatvorenika u svakom trenutku (valjda 95% max kapaciteta), pa ako se desi da policija nije dovoljno hapsila tokom jednog kvartala, poreski obveznik mora gazdi zatvora da plati penale.

Link to comment

ako se desi da policija nije dovoljno hapsila tokom jednog kvartala, poreski obveznik mora gazdi zatvora da plati penale.

 

Perish the thought.

 

Country (or dependent territory, subnational area, etc.) Incarceration rate (Prisoners per 100,000 population):

 

1. Seychelles 868

2. United States of America 707. (Rate is for inmates held in adult facilities. For juvenile detention numbers see Youth incarceration in the United States.)

3. St. Kitts and Nevis 611

4. Anguilla (United Kingdom) 543

5. Virgin Islands (USA) 535

...

Link to comment

Ne znam, vama je ono brčkanje na kraju malo razgalilo duše pa se previđa da je ovo realno postalo... Baš loše ili ti sranje. 

 

Ne znam odakle bih krenuo prosto. Od relativno ozbiljne prve sezone u kojoj gledamo privikavanje na težak život u zatvoru, borbu da se izboriš sa milion stvari, smrti, batine, noževe, na kraju - jednostavno da opstaneš, u trećoj gledamo kako nam Pajperica dila smrdljive gaće celu sezonu, a na kraju ono parodiranje sa kumom i njeno građenje wannabe mean madafaka kulta ličnosti  je jednostavno banalno, neubedljivo.

U 9oj epizodi kada se ispostavilo da pridošlica prati Vazovu pomislio sam konačno malo akcije, OZBILJNE akcije, a to se rasplelo na najgluplji mogući način. O Norma-jebenom-dvopek-Hrist pokretu da ne govorim. Daja u 10om mesecu sa trudovima i grčevima se guzi i preznojava tamo po boksu, niko da se seti da je smesti u ambulantu.

Ah da... Flešbekovi... Prosto me neopisivo zanima da vidim kako su tu dospeli likovi kojima dopada 3 rečenice po seriji, uglavnom po kuhinji ili nekim neobaveznim konverzacijama. Razumem da nam se približe situacije nekih bitnijih likova, Kaputova epizoda mi je recimo ok, ali samo zato što se dosta stvari vrti oko njega u sezoni pa gledalac uspe da se poveže sa njim, ostalo je tu kontam da popuni minute pošto pisci očigledno veze nemaju šta više rade i/ili rade to loše. 

 

O ovome što Vini priča, da ne govorim. Em što su se svi srodili, em je bezbednost u zatvoru na nivou zabavišta kada moraš da pitaš vaspitačicu da odeš u WC. 

Da ne prebiram više, ovo je imho jako loše, fali neka glavna nit sezone oko koje će sve da se vrti sa individualnim pričama i situacijama kao bonusom da sve to ima težinu, dilanje gaća i voršipovanje Norme to fakat nije. Drugo je što sam ja mazohista koji će odgledati i verovatno svaku sledeću jer jednostavno ne volim da ne završim započeto, uostalom to kaže neko ko je odgledao celu sezonu Outlandera što je odprilike nešto najdosadnije ikad snimljeno uz sav moj napor da dam neki smisao odgledanom. :)

Edit: da, ne znam od kada se ubica infiltrira u zatvor na mestu čuvara... Umesto da se plati koja tisuća dolara nekome unutra ili da kesica heroina ili koke nekom raspadu koji je unutra doživotno da odradi posao. Ne, bolje se pojaviti pred X ljudi, pokazati svoje lice koje će panduri lako povezati sa nalogodavcima, pa obaviti stvar lično. Right...

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

Ne znam, vama je ono brčkanje na kraju malo razgalilo duše pa se previđa da je ovo realno postalo... Baš loše ili ti sranje. 

 

Ne znam odakle bih krenuo prosto. Od relativno ozbiljne prve sezone u kojoj gledamo privikavanje na težak život u zatvoru, borbu da se izboriš sa milion stvari, smrti, batine, noževe, na kraju - jednostavno da opstaneš, u trećoj gledamo kako nam Pajperica dila smrdljive gaće celu sezonu, a na kraju ono parodiranje sa kumom i njeno građenje wannabe mean madafaka kulta ličnosti  je jednostavno banalno, neubedljivo.

 

Plus jedan. Imam utisak da se serija raspada polako i vrlo slicnim ritmom kao nekad Weeds. 

Link to comment

A jebi ga, takav joj je izbor dramedy tematike koji je inicijalno zabavan zato što je blesav, ali čim proba malo da se oduži i dodatno dramatizuje, kao da bude neka ozbiljna priča, svi shvatimo da realno nema šta da se gleda.

 

Ubuduće neka Jenji Kohan pravi po jednu sezonu čega god se dohvati, pa posle neko drugi neka pokušava da produži.

Link to comment
  • 11 months later...

Danas su poceli sa kacenjem sezone ka kioscima. Pogledala uz rucak prvu, onako standard jenjievski ali ajd' videcemo kao ce dalje ...

 

Ako prvih par epizoda bude u maniru treće sezone, ćao poz od mene, pa nek valjaju gaće do mile volje.

Link to comment
  • 2 weeks later...

sta bi, niko se ne javlja? ja nesto nemam previse vremena, samo tri epizode odgledao do sad :(

 

prosla sezona mi je malo iscilela iz secanja pa ne znam kako da uporedim, ali ovo sto sam do sad video mi se uglavnom svidja. 85% scena su suvi kvalitet, ali u onih 15% zna da bude i nekih skaredno losih delova, u prvom redu sve scene s lolly. ne znam kome je palo na pamet da bi lik koji kao da je izasao iz south parka mogao da bude zabavan, ali debelo su omasili. no eto, na kraju trece epizode konacno saznajemo kako utice na radnju, dakle mozda njene scene dobiju i neki smisao.

 

judy king je fino pojacanje, ali dobija malo previse prostora na pocetku za moj ukus, i to uglavnom naustrb solidnih role-playera iz ranijih sezona tipa watson ili yoga jones. ali to je problem kod ovolikog ansambla, uvek ce neko izvisiti. svidja mi se sto caputo nastavlja da mece™, ali ne vidim kako bi se njegova prica uspesno zavrsila.

Edited by Calavera
Link to comment

Odgledao sam prvih 5. I dalje je ovo jako klimavo. Pajpericina uloga u seriji je postala groteskno loša. Šeta, tripuje ds je baja i i dalje dila gaće. Apsolutno nikakva interakcija emocija ili bilo šta sa bilo kim. Užas. Ni ostalo mi nije nešto mnogo bolje osim priče koja se tiče ubistva.

 

Btw, jel moguće da niko ne provaljuje da nema čuvara i da niko ne može da poveže da se nije odjavio sa smene ida je negde u krugu ćorke? Dizasta.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment

Negde mi nestao fles od 16GB sa napakovanim epizodama pa sad ne mogu da se nakanim da ponovo pocnem da gledam. Solidna serija. Ima zenske, ima sve

Link to comment

Bogme, mnogo bolja druga polovina sezone.

 

Od kada je Pajperka dobila preko nosa, sve je nekako krenulo na bolje, jednostavno ozbiljnije. Dobili smo i najbolju tj najzanimljiviju tj najtragičniju flash back priču - naravno crazy eyes. Vidim da je dobila neke Emije i kojekakve nagrade, apsolutno zasluženo, da nema nje, nastala bi rupa samo takva u kastingu, priči, svemu. 

 

Da ne idem previše u spojlere, dobar kraj sezone, mnogo bolje od početka, sa trećom sezonom da ne poredim, treća je jednostavno smešno loša. Nadam se da će u petoj da nastave u maniru druge polovine četvrte.

Link to comment

meni se serija vise svidja kad se bavi tim trivijalnim pricicama poput dilovanja gaca i jurenja kokoski, ova druga polovina sezone mi je bila malo preteska. ali svakako se radi o dobroj televiziji koja ima nesto da kaze i radi to na pristojan nacin, sto je napredak u odnosu na trecu sezonu.

 

karakterizacija likova je bila tu i tamo... koliko god dobar posao uradili s coatesom ili caputom, tipovi poput humpsa su tolike karikature zlikovaca da je tesko pretvarati se da je realno da jos mogu da obavljaju posao umesto da gule kaznu u nekom dobrom cuvanom zatvoru.

 

i dalje ima dosta trenutaka koji deluju previse prenaglaseno i fejk da bi rezonovali s publikom. recimo onaj poslednji kadar s poussey je bio toliko sladunjav da me cudi da nisu stavili neku enyu u pozadinu da upotpuni 1 dozivljaj.

 

ali u globalu, da, bolje od trece sezone  :fantom:

Link to comment

meni ova sezona baš bila... onako. bila epizoda u kojoj je Maritza nosila nešto što nije jumpsuit i to je apsolutni hajlajt, ostalo mi je bilo dosta površno. kao da je cilj bio da se dotaknu svake bogovetne bitne društvene teme a da se nijednom ne bave pažljivije. i ptsd i samice i blm i mentalne bolesti i rasizam i izraelsko-palestinski konflikt... shoutout za svaku temu i malo šta više.

 

slično i sa likovima, svako je dobio po malo vremena a nisam ubeđen da se iko makao dalje od mesta na kom je bio pre godinu dana. izuzetak su Kaputo i Hili, kao i privatni zatvori kao tema. tu je ova sezona najjača.

 

na kraju, ne znam da li je tako bilo prethodnih sezona, ali ovog puta mi je baš zapao za oko više puta pojovljen dramaturški postupak: pravilo je da kad se u OITNB zbog nečeg smeješ, neće proći više od 5 minuta dok surova™ realnost nekome ne opali šamar. svaki ali svaki put.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...