Jump to content
IGNORED

Evroazijska Unija - to je ta Evropa kojoj težimo!


Filipenko

Recommended Posts

Dosta dramaticna analiza situacije u Bugarskoj. Eto kandidata za novu Ukrajinu. Cini se da ce uskoro Bugarska doci na "dnevni red". Polako se podize temperatura. Ono sto vidimo je borba EU i Moskve u BG. Pitanje je koliko su jake americke pozicije tamo. Amerikanci se za sada nekako ne vide. 

 

http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/06/04/2315077_zadunaiskata_guberniia_bulgariia/

 

:huh:  Ovaj tekst je banalan i povrsan, kao i 90% tekstova u tabloidnom Dnevniku.

Cudno kako se nekako ta rusifikacija bugarske dogadjala ispod radara. Kao da se niko nije bavio Bugarskom na Zapadu. Zemlja uvucena u EU i NATO, a u stvari postala zapusten slucaj. Brisel i Vasington su imali sve vreme ovog sveta da zacementiraju svoje pozicije tamo. Umesto toga, Bugari su ostavljeni na vetrometini. Onda se pojavio stari gazda, poceo da se snazno infiltrira u politiku, privredu i sad najednom situacija se potpuno preokrenula. Postavlja se pitanje koje instrumente Zapad uopste ima tu.

 

Naravno, ne radi se samo o Juznom toku. Juzni tok nije vise previse izvestan. Ali ruski uticaj jaca nezavisno od toga. Jasno je i to, sto kaze Manc gore, da ce to samo pojacati pritisak na Srbiju da udje u NATO.  

 

Kakva rusifikacija Bugarske? Ti si bas siguran da se niko na Zapadu nije bavio Bugarskom?

 

Pises kojesta o ovome.

Link to comment

Znaimljiv clanak na DW vezan za Bugarsku i Juzni tok.

 

http://www.dw.de/južni-tok-i-njegova-logika/a-17681220

 

Ovo je vec daleko ozbiljniji tekst. Pritisak na Bugarsku oko Juznog toka iz EU i SAD pojacao se nakon prilicno slabog rezultata vladajucih bugarskih socijalista na izborima za evropski parlament i uspeha njihovih koalicionih partnera - proturskog DPS i GERB-a Bojka Borisova. U okviru BSP postoji vrlo uticajna proruska struja, posebno u energetskom sektoru kojoj najverovatnije pripada i ministar Stojnev. Drugi ozbiljan energetski fajt je oko izgradnje nuklearne elektrane Belene (planirana jos u vreme Zivkova) gde su se ozbiljno sukobili BSP i GERB dok je Borisov bio premijer.

Edited by Yoda
Link to comment

Ovo je vec daleko ozbiljniji tekst. Pritisak na Bugarsku oko Juznog toka iz EU i SAD pojacao se nakon prilicno slabog rezultata vladajucih bugarskih socijalista na izborima za evropski parlament i uspeha njihovih koalicionih partnera - proturskog DPS i GERB-a Bojka Borisova. U okviru BSP postoji vrlo uticajna proruska struja, posebno u energetskom sektoru kojoj najverovatnije pripada i ministar Stojnev. Drugi ozbiljan energetski fajt je oko izgradnje nuklearne elektrane Belene (planirana jos u vreme Zivkova) gde su se ozbiljno sukobili BSP i GERB dok je Borisov bio premijer.

 

Ne pratim bugarsku politiku, ovo boldovano: kod komsija zaista postoji PROturska politicka partija?

Ili je Frojd umesao prste?

Link to comment

Postoji. Ta partija bi bila mnogo jača da Todor Živkov nije etničkim Turcima uručio šut-kartu krajem osamdesetih godina. Dardaneli i ostrva Gokčeada i Bozčaada imaju koliko hoćeš Turaka prognanih iz Bugarske, a neki su se naselili na imanja Grka koji su izbačeni, tj. "razmenjeni" šest decenija pre toga :isuse: 

Sticajem jako čudnih okolnosti upoznao sam i dve stare Romkinje srpskog porekla koje su se u Bugarskoj izjasnile kao Turkinje i posledično su oterane u Grčku. 

 

jebem ti Balkan.

Link to comment

Postoji. Ta partija bi bila mnogo jača da Todor Živkov nije etničkim Turcima uručio šut-kartu krajem osamdesetih godina. Dardaneli i ostrva Gokčeada i Bozčaada imaju koliko hoćeš Turaka prognanih iz Bugarske, a neki su se naselili na imanja Grka koji su izbačeni, tj. "razmenjeni" šest decenija pre toga :isuse:

Sticajem jako čudnih okolnosti upoznao sam i dve stare Romkinje srpskog porekla koje su se u Bugarskoj izjasnile kao Turkinje i posledično su oterane u Grčku. 

 

jebem ti Balkan.

Nisam imao pojma da postoji.

A sutiranju Turaka bio u neku ruku prisutan: Turci sa porodicama tovareni u rashodovane teretne vagone pokupljene po celoj Bugarskoj, a bogami i dovlacene iz bratskih zemalja.

Iza Svilengrada, ka turskoj granici, vrsen utovar, a kako tamo pruga ima mali nagib ka Turskoj kompozicije samo malo poguravane manevarskim lokomotivama pa je Turcima ostajalo samo da ih sacekaju da se dokotrljaju.

Scene na turskoj strani bile uobicajeno balkanske kad se radi o izbeglicama, kod Bugara vojska nije davala pristup, ali je sam Svilengrad bio tih dana pun Turaka prikupljanih po celoj Bugarskoj.

Interesantno je da se nijedna stampa pa ni zapadna nije tada pretrgla od izvestavanja o tome; svelo se, koliko se secam, samo na suvo konstatovanje dogadjanja, pa i to onako usputno...

 

Balkan, jbg.

Link to comment

Mnogo realnija brojka je oko 300.000, od toga se pola posle vratilo kuci.

 

Ali to je bio samo poslednji cin dugotrajne kampanje asimilacije. 

Link to comment

Mnogo realnija brojka je oko 300.000, od toga se pola posle vratilo kuci.

 

Ali to je bio samo poslednji cin dugotrajne kampanje asimilacije. 

Milion skoro sigurno ne, a neki Turci za koje se moglo pretpostaviti da su upuceni vrteli su se oko nekih 500,000, koja hiljada manje-vise.

Interesantno je da su se tih godina ako se vozi od Soluna ka Aleksandrupolisu - nije bilo ovih novih EU dogradnji, pa je put prolazio kroz naselja - mogle videti i posetiti gomile poslasticarnica i kafana koje su drzali Turci. Vec negde sredinom osamdesetih nestale su sve do jedne.

Grke i egejske Makedonce da ne pominjem, tek je to bila asimilacija, a ni prema svojim Albancima Grci nisu bili nista nezniji: skoro svako njihovo selo u severnoj Grckoj i Epiru imalo je u centru podignutu pravu pravcatu strazarsku kulu sa vojnom posadom uz permanentan pritisak da se iseljavaju u Albaniju.

Doduse, u ova EU vremena, tesko je i zamisliti o kakvom stepenu vukojebanosti se tada radilo kada su ovi krajevi u pitanju.

Link to comment

Koliko je tačno Turaka proterano, neki su spominjali cifru blizu milion?

 

U "Velikoj ekskurziji" od juna do avgusta 1989. godine oko 360 000 Turaka je napustilo Bugarsku, do kraja iste godine odmah nakon pada Zivkova vratilo se oko 40 000, a do kraja 1990. jos 150.000.

 

"Velika eksurzija" je posledica "Procesa preporoda" koji je Zivkov zapoceo 1983. godine kada je krenula nasilna asimilacija Turaka.  Od Balkanskih ratova pa sve sedamdesetih godina bugarski Turci su se iseljavali iz Bugarske najvecim delom na osnovu bilateralnih sporazuma dve zemlje.

 

@Gresni Vasa: Na stranu vrlo negativan prirastaj Bugara, a pozitivan bugarskih muslimana - za visok rejting DPS vazna je pre svega harizma Ahmeda Dogana, koji vodi tu stranku od 1989. godine. Covek je jedina konstanta u bugarskoj politici. Erdogan je pokusao da pre dve godine napravi svoju partiju u Bugarskoj uz pomoc dvojice nakadasnjih najblizih Doganovih saradnika - nista nije uradio.

 

Za DPS tradicionalno ne glasaju samo Turci, Romi i Pomaci, vec u poslednjih nekoliko godina sve cesce i - Bugari.

Edited by Yoda
Link to comment

U "Velikoj ekskurziji" od juna do avgusta 1989. godine oko 360 000 Turaka je napustilo Bugarsku, do kraja iste godine odmah nakon pada Zivkova vratilo se oko 40 000, a do kraja 1990. jos 150.000.

 

"Velika eksurzija" je posledica "Procesa preporoda" koji je Zivkov zapoceo 1983. godine kada je krenula nasilna asimilacija Turaka.  Od Balkanskih ratova pa sve sedamdesetih godina bugarski Turci su se iseljavali iz Bugarske najvecim delom na osnovu bilateralnih sporazuma dve zemlje.

Zeleznicka epizoda o kojoj pricam odigravala se 1978; ne znam koliko je trajalo, ja sam scene sa docecima vagona na turskoj strani video 2x u razmaku od dve nedelje - u odlasku i povratku - a trajale su najmanje toliko.

Jedini zvanicni materijali koji su mi dosli u ruke, a pominjali ta dogadjanja bili su neki bilteni za internu upotrebu u SSIP-u, mada sam od clanova SKJ cuo da je to proradjivano na partijskim sastancima kao poverljiva informacija.

Postojalo je i tako nesto.

Link to comment

Zeleznicka epizoda o kojoj pricam odigravala se 1978; ne znam koliko je trajalo, ja sam scene sa docecima vagona na turskoj strani video 2x u razmaku od dve nedelje - u odlasku i povratku - a trajale su najmanje toliko.

Jedini zvanicni materijali koji su mi dosli u ruke, a pominjali ta dogadjanja bili su neki bilteni za internu upotrebu u SSIP-u, mada sam od clanova SKJ cuo da je to proradjivano na partijskim sastancima kao poverljiva informacija.

Postojalo je i tako nesto.

 

Jeste, samo sto i ta prica ima svoj pocetak u stravicnim zverstvima nad Bugarima nekoliko godina ranije, oko cega su se hvatali za vratove Gledston i Dizraeli . No, da ne idemo u daleku proslost.

Edited by Yoda
Link to comment

Jeste, samo sto i ta prica ima svoj pocetak u stravicnim zverstvima nad Bugarima nekoliko godina ranije, oko cega vatali za vratove Gledston i Dizraeli. No, da ne idemo u daleku proslost.

Jodo, ja govorim o 1978, ne o 1878. ako slucajno nisi obratio paznju  :lol:

Tesko da se Zivkov naslanjao na Gledstona i Dizraelija, mada ko zna, Balkan je to.

Osim toga, ja jesam mator, ali ne bas toliko.

Link to comment

Dakle, Eraser i u Bugarskoj ima DPS da glasa za njega?

 

Elem, znao sam za neke stvari koje spominjete ovde, ali te cifre su mi megavelike u odnosu na predstavu koju sam imao. Ispada da su Bugari potpuno regularno i bez mnogo pompe odradili ono što je Srbima već 100 godina vlažan san da odrade na Kosovu.

Link to comment

@ Namenski: Nista, menjam dioptriju. :)

 

Sedamdesetih su Bugarska i Turska imali bilateralne sporazume oko iseljavanja, rekoh vec. Ne mogu u ovom trenutku da se setim do kada su vazili. Kako su operativno sprovodjeni - ne sumnjam da je bilo i na nacin na koji je SSIP zabelezio. Zivkov je radikalizovao pitanje Turaka u skladu sa sve vecim porastom nacionalne komponente u bugarskoj politici osamdesetih, kao i sve vecem oslanjanju na bezbednosne sluzbe koje su vodile unutrasnje borbe sa daleko meksim, partijskim strukturama.

 

U jednom razgovoru sa Gorbacovom, Turke tretira kao "petu kolonu NATO pakta".

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...