Jump to content
IGNORED

Politika i poplave


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    161

  • harper

    56

  • Aće

    54

  • ficfiric

    53

Top Posters In This Topic

Posted Images

Progovorio i Milos Milosevic. Prica sta se desavalo tih dana i u petak

 

 

 

 

Kako su se u ponedeljak pojavila dva saopštenja za javnost, od dva štaba za vanredne situacije? Šta se zapravo dešava u Šapcu? 

-U Šapcu je funkcionisao štab koji je Odlukom gradskog parlamenta formiran 2011. godine i to u skladu sa svim važećim zakonskim propisima. On je funkcionisao i poslednji put kad je doneo odluku da se 14. maja uvede vanredna situacija na području grada Šapca zbog obilnih padavina. U tom trenutku smo imali u vidu bujične vodotoke koji se ulivaju u Cerski obodni kanal (COK), a potom i u Savu, ali smo već tad znali šta nam sledi – visok vodostaj COK-a i, potom i reke Save, zbog obilnih padavina u celom regionu. Štab je doneo sve ostale prateće odluke – o formiranju operativnih timova za praćenje situacije na terenu, a zaduženi su i pojedinci za upravljanje ljudskim resursima. Nemanja Pajić je bio zadužen za ljudske resurse, Sovranije Čonjagić za evakuaciju i logistiku, a Miodrag Filipović za upravljanje građevinskom operativom, obezbeđenje peska i džakova. 

I da li su džakovi i pesak bili obezbeđeni? 

- Filipović je već u sredu (14. maja) kontaktirao „Intekop“ gde su mu rekli da na svojoj deponiji u Dumači imaju 110 hiljada kubika peska, dakle, više nego dovoljno. Džakove obezbedjuju Srbijavode preko svog magacina na Kočinom kanalu. Kontaktirali smo člana štaba Dragana Topalovića, direktora VP „Sava“, koji je glavni izvođač i poznavalac hidrotehničkih objekata, kao i radova na njima. On je izvođač radova od osnivanja tog preduzeća za potrebe Srbijavoda. Nije imao u tom trenutku džakove, bilo mu je naredjeno da ih pošalje u Valjevo, ali smo se mi vrlo brzo snašli. Već smo napravili punkt za sakupljanje peska na Letnjikovcu i tamo je napunjeno nekoliko hiljada džakova. Intenzivno smo pratili i funkcionisanje kišne kanalizacije gde se u 12 ulica, od ukupno 300, pojavljuje voda na kolovozima i trotoarima. Te džakove smo obezbeđivali za potrebe građana kako bismo sprečili da im voda uđe u kuće. Tražili smo i podršku vojske i te noći nam vojska pomaže. 

U četvrtak je Vaš Štab proglasio vanrednu situaciju. U kakvom su stanju tada bili Cerski obodni kanal i Sava? 

-U sredu ni Cerski kanal a ni Sava nisu bili visoki, ali sam znao da će se vrlo brzo ta situacija promeniti. Te večeri je kanal bio ogroman, počeli su da se prazne vodotokovi Dumače, Bele reke, Dobrave, pa raste brzo i COK. Mi već imamo slična iskustva, ovo nam je četvrta takva situacija. U četvrtak se COK izlio kod Elektrodistribucije, oko „Galeba“, a kritična mesta su Dalmatinska ulica, Stari Lipolist, deo Bogosavca, Bela Reka, Petkovica. Bilo nam je bitno da se vrh poplavnog talasa iz COK ne sudari sa vrhom poplavnog talasa Save. Međutim, sva sreća, te je poplavni talas COK prošao dok Sava nije dostigla veći vodostaj, i to je srećna okolnost. 

U petak je počelo ojačavanje nasipa na Čevrntiji, po čijem nalogu? 

-To je naredba Pješčića, direktora Republičke direkcije za vode. Zvonko Kocić, glavni inženjer u Srbijavodama i sektorski direktor zadužen za Šabac Panić, rukovodioci su odbrana od poplava. Moje je bilo da izvršavam njihove naredbe. Mi obezbeđujemo logistiku, ljudstvo, mehanizaciju... kako bismo ispunili zadatke. Oni daju naredbu: 15.000 džakova postaviti na lokaciji Čevrntija! Na pitanje koliko nam za to treba ljudi, odgovaraju - 150 ljudi da pune džakove sa peskom i pet traktora sa 200 ljudi. Taj zapisnik je donet. Zatim, 7.000 džakova postaviti u HI Zorka, a 3.000 u selu Mrđenovac. Obezbediti pesak, dok će džakove pripremiti Srbijavode. Te noći me zove Goran Ješić i nudi mi da pošalje džakove, zvali su me i iz drugih gradova Srbije da nude pomoć. 

Kad počinje ojačavanje nasipa? 

- Tokom noći donosimo naredbe, zadužujemo čoveka iz Ševarica da organizuje mobilizaciju ljudi iz ovog mesta i traktore, takodje i u Drenovcu. Ujutro ljudi kreću sa radom, stiglo je 20 šlepera sa peskom, obustavljamo saobraćaj na putu Šabac – Sremska Mitrovica. Obaveštavamo Direktore „Zorkinih“ fabrika i dostavljamo pesak i džakove, izdajemo naredbu da zaštite fabriku. Tamo ima više od hiljadu radinika. 
U Mrđenovac nije bilo moguće ući,izlila se Dobrava. Sa generalom Dikićem Mile Filipović odlazi u Mrđenovac vozilom kojim je bilo moguće proći.Prethodno smo zvali vojsku da tražimo vozila koja mogu da prođu kroz vodu. Mi imamo jasno uputstvo iz Srbijavoda da ne smemo da naredimo evakuaciju stanovništva dok ne dobijemo napismeno od njih da sve preduzete mere ne mogu zaštiti područje i tek tad možemo narediti evakuaciju. To nismo čekali, jer ljudi iz kuća zovu da ih spasu vatrogasci. Mi im obezbeđujemo smeštaj u školi u Oridu. 

Šta se desilo posle sednice Vlade u petak? 

- Tokom zasedanja štaba pojavljuje se problem. Meštani Pričinovića neće da idu na Savu, već kažu da će braniti svoje selo. Pozivam Birmančevića da se dogovri sa ljudima u Pričinoviću. Tokom zasedanja Štaba dobijam informaciju od Srbijavoda da su se opredelili da mašinama nasip nadvise zemljom i da nema potrebe za ljudima. Nisam znao da se održala sednica Vlade otovrena za javnost. Birmančević me obaveštava da na hiljade njihovih članova dolazi u Šabac da brane grad. Masa se okupila ispred lokalne samouprave. Dolazi Babić, Diković, Dikić, general policije Kuribak i neko privatno obezbeđenje. 
Nekoliko ljudi je pokušalo da upadne u moju kancelariju, jedva ih je sprečio jedini prisutni policajac. Ja nisam mogao da izađem iz zgrade kako bih otišao do televizije „As“ gde sam imao dogovoreno gostovanje. 
Dolazi Zorana Mihailović, a novinari me upoznaju sa saopštenjem za javnost gde se „gradonačelnik Šapca Miloš Milošević razrešava sa mesta komandanta Štaba za vanredne situacije zbog nesavesnog rada“. Pokušao sam da uđem u svoju kancelariju ali me je sprečio jedan aktivista SNS obučen u majicu žandarmerije. Ipak sam došao do ministarke i pitao je da li je tačno da sam razrešen sa mesta komandanta štaba, ona je klimnula glavom i rekla „da“. Na pitanje ko je imenovan umesto mene, pokazala je na Birmančevića. Zahvalio sam se i izašao iz prostorije. Ostao sam u zgradi do ujutro, cele noći su me kontaktirali ljudi, ne znajući da sam smenjen. Između ostalih zvao me je i ministar Selaković, kako bih ga uputio na Dumaču, zovu iz republičkog MUPa, sa aerodroma u Batajnici, tražeći informacije gde da isporuče određene stvari. Bio sam sve vreme na raspolaganju generalu Dikoviću. Preslušao sam pomenutu sednicu Vlade i zaključio da je pitanje odgovornosti gradonačelnika pretilo da se pretvori u politički problem. Želeo sam da sprečim politizaciju tog pitanja, jer nije bilo vreme za to. Najvažnije u tom trenutku je bilo da se zaštiti stanovništvo, a potom da se utvrdi odgovornost svakog člana štaba, naravno i moja. 

Zašto ste čekali 15 dana da reagujete? 

-Svaki dan je traženo od Birmančevića da dostavi odluku o imenovanju za komandanta štaba. Nije stigao nijedan dokument kojim je razrešen bilo koji član prvobitnog štaba, kao ni imenovanje novih.

Zamera Vam se da ste nesavesno radili i da ste građane doveli u opasnost? 

- Objaviti da nesavesno obavljam svoj posao je veoma ponižavajuće i neistina. Jedino što sam stekao za proteklih 14 godina koliko se bavim politikom je moj ugled i to je jedini kapital koji imam. Savest mi je mirna, svu svoju snagu, energiju i iskustvo sam uložio da zaštitim grad postupajući po nalozima Srbija voda i Republičke direkcije za vode – kaže Milošević. 

http://sabac.info/vesti.php?id=1872
Edited by ficfiric
Link to comment

djubrad lazovska radikalska, nikog od tih srs govana nije bilo tamo gde se rintalo, radili sapcani, malo ljudi sa strane i robijasi iz pozarevca i nisa. 

 

mi kad smo dosli pred ponoc sa drugarom iz klenja, ta bagra se vec islikala, obavila sto je trebalo i vratila se u bg.

Edited by Aće
Link to comment

Bio juče u Obrebovcu, tačnije u Rojkovcu gde CK deli dnevnu pomoć.I to dele tamo jer im je vlasnik magacinskog prostora ustupio isti.

Narod je potpuno poludeo a kako i ne bi...

Jedva sam izbegao "ujed šumadijske kobre " kad je baja došao pored reda nesećnika koji čekaju za onu sirotinju.

Šut i stvari se slabo ili uopšte ne odnose.Gledao sam kako radnici čistoće u 14h prekidaju, gotovo im radno vreme!

Ne bi me čudilo da mučeni nesretnici krenu da pale te gomile, ali ovi bi verovatno samo zatvorili most na ulazu i ćao!

 

Послато тетејцем

Link to comment

meni si gori ti Veljo kada te sve ovo i dalje cudi... doslo je vreme da se prekine sa obecanjima i pocne nesto raditi, pa naravno da su se svi politicari pogubili u magli i naravno da nema nicega od svega sto je obecavano... ipak sada valja utvrdjivati ko je sirio paniku na facebooku, a obrenovcani ce se vec snaci nekako

Link to comment

meni si gori ti Veljo kada te sve ovo i dalje cudi... doslo je vreme da se prekine sa obecanjima i pocne nesto raditi, pa naravno da su se svi politicari pogubili u magli i naravno da nema nicega od svega sto je obecavano... ipak sada valja utvrdjivati ko je sirio paniku na facebooku, a obrenovcani ce se vec snaci nekako

I neka sam gori.A da se čudim to izmišljaš zli čoveče!

 

Послато тетејцем

Link to comment

Predsednik je apelovao i na Vladu Srbije da procedure prilagodi situaciji u kojoj se Srbija nalazi, kako bi rekonstrukcija kuća i javnih objekata mogla da se realizuje bez ikakvih blokada.

- Teško da će u ovo obdanište deca da se vrate brzo ako ne preduzmemo hitne i vanredne mere i ako se vlada ne izjasni da u ovoj situaciji neke procedure predvidjene za redovnu situaciju treba na neki način izbeći. Ako bi se ovo smatralo normalnom adaptacijom, ne verujem da bismo u decembru ovde imali dece, jer dovoljno je da jedan ponuđač obori tender da biste čekali iduću godinu. To je nazamislivo - objasnio je Nikolić.

 

 

ma da, jebeš proceduru i tendere :isuse:

Link to comment

doslo je vreme da se prekine sa obecanjima i pocne nesto raditi, pa naravno da su se svi politicari pogubili u magli i naravno da nema nicega od svega sto je obecavano... 

 

Nažalost, od prvog dana jasno k'o dan. Koja je to bagra, pi3da li im materina. Stvarno im od srca želim sve što je zadesilo ove nesrećne ljude, a definitivno nisam zlobna osoba.

Neko ko je u poziciji da pomogne, na stranu što mu je to i jedina obaveza / ovlašćenje, da ne mrdne ni malim prstom - pa to je za dobre robije. 

Link to comment

Bio juče u Obrebovcu, tačnije u Rojkovcu gde CK deli dnevnu pomoć.I to dele tamo jer im je vlasnik magacinskog prostora ustupio isti.

Narod je potpuno poludeo a kako i ne bi...

Jedva sam izbegao "ujed šumadijske kobre " kad je baja došao pored reda nesećnika koji čekaju za onu sirotinju.

Šut i stvari se slabo ili uopšte ne odnose.Gledao sam kako radnici čistoće u 14h prekidaju, gotovo im radno vreme!

Ne bi me čudilo da mučeni nesretnici krenu da pale te gomile, ali ovi bi verovatno samo zatvorili most na ulazu i ćao!

 

Послато тетејцем

 

Šta je to šumadijska kobra i ko je baja?

Link to comment

Šta je to šumadijska kobra i ko je baja?

Šumadijska kobra je daska sa dva eksera pri vrhu po mogućstvu zarđala.Baja je kreno da maše ispred reda ljudi.Srećom nije dokačio nikog.

 

Послато тетејцем

Link to comment

Gradonacelnik Sapca u ostavci, na lokalnoj televiziji je pricao sat i po o desavanjima u vreme poplava. Opisao je kako je tekla odbrana dok je on komandovao kao i haos koji se desavao u petak uvece u zgradi gradske uprave. 

 

Objasnio je i sta je cija nadleznost. Kaze da su za reku Savu nadlezne Srbijavode i da grad izvrsava njihove naredbe. Rekao je da je tu i nastao najveci problem. Od Srbijavoda je dobio zadatak da toliko i toliko dzakova postavi na to i to mesto, i to je radjeno. O naredbama Srbijavoda postoje i dokazi na papiru - zapisnici i slicno. Kako kaze, u petak se najsrdacnije pozdravio sa Puzovicem kad je odlazio iz Sapca da bi posle cuo kako je Puzovic na sednici vlade pricao potpuno drugu pricu... Kaze jos kako su kasnije postavljana brda dzakova na tacke koje nikada nisu pominjane kao problematicne, itd...

 

Rekli su da ce biti snimak sutra na yt-u.

Link to comment

Pada li nekome na pamet da taj šut pobaca u reku?

Nekako mi to deluje kao najbrže rešenje.

 

Бацали су тако у баричку реку,па су направили брану па онда им полавила куће.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...