Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

Mislim da nisu to Kelvini nego boja svetla. I meni se cini da sam negde procitao da je 2700K idealna.

 

edit:

 

 

Compact Fluorescent Lighting (CFL)
CFL lights are available in blue (Daylight 6400K) and red (Warm White 2700K) spectrums, and in four different wattages between 125W and 250W. The blue spectrum lamps are by far the best selling of the two, they’re excellent at all forms of propagation and early stage plant growth - chilli’s seem to be especially suited to this type of light . A basic lamp and reflector starts at around £40.00 for a 125W version or £60.00 for the 200W version, twin lamp reflectors with 200W lamps can cost as much as £150.00. Red spectrums CFL’s are something and nothing, they do an average job as a complete light source for chillis in indoor areas with no sunlight at all, they can at least keep plants growing. However, even the most powerful red spectrum CFL lights seem to struggle with making chillis flower properly, for this purpose you should really look at HPS lighting.
If what you want from a grow light is to be able to get a handful of healthy young chilli plants ready to be planted outdoors early in the summer, then the blue spectrum growtips9CFL lights are the natural choice. The 125W does a reasonable job over a smaller propagator, but if you really want to get things moving quickly then the 200W and 250W versions are much better. Don’t forget that you will also need a timer to turn the light on and off, up to 250W can be safely run off a normal household segmental timer, with most chillis responding well to 14-16 hours light per day. There is now also purple CFL version (Bio Tropic 2500K), this lamp will do all stages of the plants life cycle because it produces light from both ends of the spectrum. Blue benfits growth and red benefits bloom, so fit purple and your plants will get the full range!

 

 

Citava nauka :)

 

http://www.chillisgalore.co.uk/pages/chilli_growing_tips.html

Edited by katamaran
Link to comment

Cekajte te stedljive imaju 2700 kelvina?

Izvinjavam se na dez info. Moja lampa namenski kupljena za papricice ima 6500K /1950 LM/30W rekao bih da je turski brand Global,naravno made in PRC,tu sam jedinu nasao.ako se dobro secam neposredno po klijanju paprike traze > 6000 K,posle moze i manje.

edit:

evo ova

aRYDw6R.jpg

Edited by Haralampije
Link to comment

Mislim da nisu to Kelvini nego boja svetla. I meni se cini da sam negde procitao da je 2700K idealna.

  

 

 

Citava nauka :)

 

http://www.chillisgalore.co.uk/pages/chilli_growing_tips.html

Pa to i pitam kelvini su za color temperature...Ovo 2700K je ispod ili tu negde od klasicne volfram sijalice...Sunceva svetlost u vedrom danu od 5900 -6500 K

 

S4ZAzc5.jpg

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Bem li ga...

 

Ovi gore kazu da je 2500K idealna

 

There is now also purple CFL version (Bio Tropic 2500K), this lamp will do all stages of the plants life cycle because it produces light from both ends of the spectrum. Blue benfits growth and red benefits bloom, so fit purple and your plants will get the full range!

 

 

Trenutno na lusteru imam neke dve stedljive sijalice (dodacu najmanje jos jednu ovih dana)

 

Ove moje biljke od prosle godine fino prezivljavaju. Jesu izgubile mnogo lisca ali mnoge polako ali sigurno dobijaju novo i generalno jako zdravo izgledaju tako da mi se cini da su ovo ok uslovi. Na habaneru cak imam i par plodova koji su sazreli brzo po unosenju u kucu. Mislim da su napolje jedno mesec dana bili zeleni po onom kilavom novembarskom suncu. Jos ih ne berem jer su tvrde i bolje da mi budu sto svezije kad budem pravio cili.

 

edit: ne znam koje su ove moje sijalice al verovatno 2500k. U svakom slucaju zuckasto svetlo.

 

edit 2:

 

Ovo 2700K je ispod ili tu negde od klasicne volfram sijalice

 

Kolko ja kapiram ovu tvoju skalu zarulje su negde na 1500k (tungsten light)

 

 

nisam siguran bas da su ljute papricice najbolja kultura za gajiti na taj nacin.....  :fantom:

 
Moze sigurno tako da se gaji al se treba cimati oko svetla. Ja samo gledam da preguram do proleca pa se ni ne upustam previse. 
 
Ne znam kakve su sa plodovima al ovo izgleda zdravije od bilo cega sto sam ja odgajo napolju
 
 
edit: posle sam ukapirao na koju kulturu si mislio :)
 
Negde sam citao da na zapadu ljude koji kupuju ovu opremu za gajenje cesto ume da obidje policija.
Edited by katamaran
Link to comment

nedeljama se pitam gde su mi se zagubile semenke od onih halapenjosa iz izraela, ukljucujuci i neociscene papricice koje su krenule da se pretvaraju u crveno kao sto je mudri katamaran prorekao. mislio sam da ih je nasa luda i zbunjena kucna pomocnica bacila, kad malocas, tragajuci za ostacima belog luka u kuhinji, naletim na tanjiric na kome sa ih ostavio.

 

sad, ja se u papricice i semenke ich ne razumem i dosta sam skeptican da li se ovo moze posaditi i ocekivati uspeh. ali ajd, ako mislite da ima sanse da se nesto napravi, recite mi sta da radim. takodje ove 4 sada vec sasusene papricice, da li su upotrebljive semenke od njih? ove sto su ociscene su izvadjene iz zelenih halapenjosa kada su krenuli da polako propadaju (uzeo sam ih iz zdravog dela).

 

dakle, da li da se bakcem sa ovim ili ne, i pod dva, kolika saksija za koliko semenki? nije mi problem da zasadim vise toga, tj vise saksija. kakva zemlja? ako vas smara da pisete bacite linak.

 

fala :cry:

 

984328ae9a054bfb70f9bf5ffc61855a.jpg

 

 

55b067e7ed60461c21a76a6661ada6c0.jpg

Edited by yolo
Link to comment

Mislim da su mozda i savrsene. Na prosloj strani ima slika gomile klijanaca izraslih iz izmrvljene ovakve papricice. Jedina razlika sto je ova moja do tog stadijuma dosla na biljci.

 

1. Izdvoj semenke koje hoces da posadis i ostavi ih da se preko noci natope u caju od kamilice.

 

2. Uzmi case od jogurta ili nesto slicno i izbusi im par rupica dole za drenazu. Onda napunis zemljom negde 4/5 kapaciteta. Ja sam koristio prvu zemlju koja mi padne pod ruku ili uzmes onu najjeftiniju za cvece na pijaci.

 

3. Ne vise od dve semenke po casi i gledaj da ih razdvojis. Ako je neka veca posuda onda moze i vise od dve ali uz sto veci razmak. Spustis semenku na povrsinu zemlje i onda je prstom gurnes nekih 0.5cm i prekrijes zemljom. Zemlja treba da bude vlazna ali nikako mokra da ne bi istrulile.

 

4. ZA prvo vreme im je casa puna kapa. Kad dobiju par parova listova i malo porastu onda ih presadis u nesto vece ili napolju.

 

edit: gledaj da uzmes seme iz one gornje jer ona najzdravije izgleda.

 

edit 2: neophodno je da temperatura bude preko 20 stepeni da bi isklijale.

 

edit 3: moze naravno da se nagura i vise semenki u casu ali po meni to nije dobro jer posle guse jedna drugu. Posebno kad malo porastu

 

chilli%2Bseedlings.jpg

 

ne mogu lepo da procenim al cini mi se da je ovo ipak vece od obicne jogurt case.

 

onda samo odrzavas zemlju vlaznom (idealno fajtalicom) i cekas ovo

 

 

Meni posebno zanimljivo sto obicno i semenka izadje iz zemlje na jednom od ova dva prva lista.

Edited by katamaran
Link to comment

jao hvala ti ko bratu. sto znaci da imam mnogo vise semenki nego sto treba, tako da ako tebi ili nekom drugom chilly drugaru ovde trebaju poklon semenke neka se slobodno javi.

Link to comment

Samo da se ispravim da mozda case od jogurta i nisu najbolje. Jutrso sam pisao kako mi se nenormalno susi zemlja u jedinoj koju sam za sada posadio. Prosle godine mi je sve super islo u onim obicnim plasticnim casama.

 

edit: ovako nesto plus one kutijice od kineske kiselo ljute supe koju sam tada tamanio u nenormalnim kolicinama.

 

 

Videcemo koliko su dobre te tvoje semenke ali one generalno imaju jako visok procenat germinacije. Ako je sve kako treba ja bih ocekivao 8-9 klijanaca na svakih deset semenki. Gledaj da posadis nesto vise nego sto ti treba jer neke mogu i da uvenu u toj prvoj fazi kad su dosta osetljive.

 

edit 2: ovo je verovatno i bolji metod od mog. Svidja mi se ova fora sa duplim casama.

 

http://www.youtube.com/watch?v=S_3Bv52vi9c#t=587

Edited by katamaran
Link to comment

Ima gomila fora. Jedna od najpopularnijih je vlazna maramica.

 

On se hvali sa dve nedelje a meni juce isklijao prvi habanero posle 7 dana  :ss1:

Kamilica ftw

Edited by katamaran
Link to comment

Pa to i pitam kelvini su za color temperature...Ovo 2700K je ispod ili tu negde od klasicne volfram sijalice...Sunceva svetlost u vedrom danu od 5900 -6500 K

 

S4ZAzc5.jpg

Nemoj da te bune Kelvini:sam si rekao da se njima meri temperatura boje svetlosti,znaci nema veza sa jacinom osvetljenja koje se meri Lumenima.Ovde su nakon nicanja potrebne sijalice sa velikim K jer mlade biljke najbolje koriste delove spektra svetlosti koje bas takve sijalice emituju a to je najpribliznije dnevenom svetlu,sto je i logicno

Link to comment

Nemoj da te bune Kelvini:sam si rekao da se njima meri temperatura boje svetlosti,znaci nema veza sa jacinom osvetljenja koje se meri Lumenima.Ovde su nakon nicanja potrebne sijalice sa velikim K jer mlade biljke najbolje koriste delove spektra svetlosti koje bas takve sijalice emituju a to je najpribliznije dnevenom svetlu,sto je i logicno

Ma znam nego sam ja pretpostavio da trebaju sijalice sto blize spektru "dnevne svetlosti" sto ove 2700 K nisu....

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...