Jump to content
IGNORED

Finansiranje porodice&prijatelja back home(tm)


maximus

Recommended Posts

Pa šta je rešenje, da ako ja imam decu na čuvanje i majku koja hoće da ih čuva, istovremeno unajmim bejbisiterku a majku kojoj trebaju pare pošaljem da bejbisituje komšinicinoj deci? Mislim u čemu je potreba da se međugeneracijska soldarnost izbaci iz porodice na tržište?

resenje za sta? zasto mislis da je to nesto sto treba resavati? ja ne mislim da tu ima ili treba bilo sta da se resava. ako bi srbija jednog dana postala razvijena zemlja stvari bi se verovatno promenile same od sebe, bez da tu bilo ko nesto resava. ali nije to nesto sto je problem koji treba da se resava, nego signal, nesto sto pokazuje da je srbija drustveno blize siromasnim zemljama nego ravijenim, uz to perverziju da stari ljudi izdrzavaju mlade odrasle ljude, za koju mi nije poznato da je masovna u 3. svetu.

Link to comment
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    27

  • Leia

    21

  • Shan Jan

    19

  • Dagmar

    14

Top Posters In This Topic

resenje za sta? zasto mislis da je to nesto sto treba resavati? ja ne mislim da tu ima ili treba bilo sta da se resava. ako bi srbija jednog dana postala razvijena zemlja stvari bi se verovatno promenile same od sebe, bez da tu bilo ko nesto resava. ali nije to nesto sto je problem koji treba da se resava, nego signal, nesto sto pokazuje da je srbija drustveno blize siromasnim zemljama nego ravijenim, uz to perverziju da stari ljudi izdrzavaju mlade odrasle ljude, za koju mi nije poznato da je masovna u 3. svetu.

 

Ne mislim, delovalo mi je da ti to misliš. Inače ako si samo htela da konstatuješ da smo primakli 3em svetu, pa da jesmo, 25 godina samo siromašimo, da smo od standarda Švedske krenuli opet bismo primakli.

 

To sa perverzijom koju pominješ, porodice se pomažu, i mladi pomažu starije odrasle, i stariji pomažu mlade odrasle, kako je ko u mogućnosti i potrebi. To što je neko mlad odrastao ne znači da ga treba izbaciti na ulicu pa nek se prostituiše, prodaje drogu, krade, radi u sweat fabrici ili šta je već na tanjiru od mogućnosti. Kad ovo potonje postane modalitet, e onda ćemo se zakucati na spisku zemalja trećeg sveta i u tom aspektu, al nije perverzija da i mladim odraslim ljudima i te kako može biti potrebno izdržavanje.

Edited by Dagmar
Link to comment

naprotiv, ja mislim da je srbija uvek bila tacno tu gde je sada, i da ce najverovatnije uvek i biti tu. mislim da je secanje na slavnu i bogatu proslost delusion of grandeur od koje gradjani masovno pate.

Link to comment

naprotiv, ja mislim da je srbija uvek bila tacno tu gde je sada, i da ce najverovatnije uvek i biti tu. mislim da je secanje na slavnu i bogatu proslost delusion of grandeur od koje gradjani masovno pate.

 

 

I ja patim od tog delusiona, zamišljam tako ponekad kako su moji roditelji digli kuću od 200 kvadrata za pet godina od svojih plata, i još za to vreme nas decu vodili na letovanje. Ustvari im je bilo potpuno isto kao i meni koja sam 30 godina kasnije sa fakultetskom diplomom radila u struci za 300 evra, a i mojim drugaricama koje posle fakulteta nisu ni našle posao pa makar i za 300 evra je isto kao njihovim roditeljima neobrazovanim radnicima koji su takođe od tih plata svojevremeno podigli takođe velike i lepo opremljene kuće. 1000 evra vs 200-300 evra, sve je to isto, i sve je to neki treći svet, i malo deluzije u našim zbunjenim glavama.

Link to comment

zaboravila sam jos veoma cest slucaj, da u srbiji roditelji kupe (ako su u mogucnosti) stan deci, ili po svaku cenu cuvaju da ostave onaj u kome zive, umesto da taj novac sacuvaju za svoju starost.

 

tako da se vracamo na ono s cime sam pocelu, u ovome srbija mnogo vise lici na drzavu 3. sveta nego na razvijenu zemlju, posto se velik deo te medjugeneracijske solidarnosti odvija u obliku besplatnog rada i stednji u porodici a ne trzistu.

Rajka, mislim da nisi u pravu. 

 

Veoma čest slučaj, da u Srbiji roditelji kupe (ako su u mogućnosti) stan deci je slučaj da roditelji prodaju imovinu svojih predaka i kupe imovinu svojim potomcima. Varijanta da su ljudi u Srbiji, koji danas imaju oko 60 godina, za svog radnog veka zaradili za novu nekretninu koja vredi 50+ hiljada € je vrlo nečesta. Ja zaista ne znam niti jednog svog vršnjaka (oko 30) koji ima tu sreću da su mu roditelji kupili stan iz sopstvene ušteđevine. Jednostavno, ljudi naslede pa proslede dalje. Malo ko je ovde nešto kapitalno stekao poslednjih 30 godina svojim radom. 

 

Rekavši ovo, složio bih se sa tobom da je jedan deo mlađe populacije inertan i ne preduzima sve što je u njihovoj moći da samostalno unapredi sopstveni položaj. Gledam svoju generaciju - da, neki su nezaposleni jer je sranje u zemlji, neki su nezaposleni jer su se predali kolotečini. Što bi rekao drug Miralem, sve to ima svoje.

Edited by pacey defender
Link to comment

Pa šta je rešenje, da ako ja imam decu na čuvanje i majku koja hoće da ih čuva, istovremeno unajmim bejbisiterku a majku kojoj trebaju pare pošaljem da bejbisituje komšinicinoj deci? Mislim u čemu je potreba da se međugeneracijska soldarnost izbaci iz porodice na tržište?

 

Да је то неко од оних са фетишом БНДа (енгр: џидипија), онда да разумем, јер неопорезовани рад ту не улази па земља изгледа сиромашнија него што јесте. То кад сам заливаш башту, то је сива привреда, треба неком да платиш и да он на то плати порез.

Link to comment

Да је то неко од оних са фетишом БНДа (енгр: џидипија), онда да разумем, јер неопорезовани рад ту не улази па земља изгледа сиромашнија него што јесте. То кад сам заливаш башту, то је сива привреда, треба неком да платиш и да он на то плати порез.

e to je vec druga stvar, inace dobro poznat metodoloski problem u. merenju gdp-ja. mislim da je bas neko ovde (mislim indy) pominjao kako ljudi u srbiji recimo porede svoje plate, sa platom nekog u razvijenim zemljama, a zaborave da uracunaju sve one usluge koje dobijaju besplatno, a napolju bi morali da plate.

Link to comment

Rajka, mislim da nisi u pravu. 

 

Veoma čest slučaj, da u Srbiji roditelji kupe (ako su u mogućnosti) stan deci je slučaj da roditelji prodaju imovinu svojih predaka i kupe imovinu svojim potomcima. Varijanta da su ljudi u Srbiji, koji danas imaju oko 60 godina, za svog radnog veka zaradili za novu nekretninu koja vredi 50+ hiljada € je vrlo nečesta. Ja zaista ne znam niti jednog svog vršnjaka (oko 30) koji ima tu sreću da su mu roditelji kupili stan iz sopstvene ušteđevine. Jednostavno, ljudi naslede pa proslede dalje. Malo ko je ovde nešto kapitalno stekao poslednjih 30 godina svojim radom. 

 

Rekavši ovo, složio bih se sa tobom da je jedan deo mlađe populacije inertan i ne preduzima sve što je u njihovoj moći da samostalno unapredi sopstveni položaj. Gledam svoju generaciju - da, neki su nezaposleni jer je sranje u zemlji, neki su nezaposleni jer su se predali kolotečini. Što bi rekao drug Miralem, sve to ima svoje.

 

dobro, ali jednom kada su dosli do imovine, bez obzira kako su je stekli, mogu da je koriste da finansiraju penziju, ili da je ostave nekom. ako ostave nekom, onda mi je sasvim prirodno da taj daroprimac oseca odgovornost da pomogne darodavcu, nezavisno os emotivnih veza.

Link to comment

To je kao reci nekom ko redovno daje prosjacima i pomaze siromasnima, kad se nadje u nevolji - e vidis ti si bezuslovno davao tako da se to puj pike ne vazi, sam se snadji. Naravno da roditelj bezuslovno daje ali to ne znaci da to svejedno ne treba postovati. Ako hoces mozes to gledati i sa sebicne strane - u kakvom drustvu zelis da zivis kad ostaris? Tamo gde te deca&rodjaci sutnu u ugao i puste da istrunes ili budu sa tobom do kraja? A slazem se da ovde ima puno licnog, jako su razlicite familije. 

 

izvini, ali to uopste nije isto :). prosjaci su ljudi koji, je li, su vec tu, postoje, i treba im pomoc. odluka da se napravi dete je nesto sasvim drugo. ja i nisam za bezuslovno davanje (losa sintagma u proslom postu), tj. ne mislim da roditelji treba da odvajaju od usta da bi se dete rasipalo, ali nikako nisam ni za to da se deca prave sa motivom da u starosti budu neka ispomoc. jbt, stvaras nov, nezavistan zivot, ne svog care takera. a ja bih volela da zivim u drustvu gde i stari ljudi do kraja imaju neki svoj ispunjen, smislen i nezavistan zivot, gde su deca i unuci samo bonus.  

Link to comment

dobro, ali jednom kada su dosli do imovine, bez obzira kako su je stekli, mogu da je koriste da finansiraju penziju, ili da je ostave nekom. ako ostave nekom, onda mi je sasvim prirodno da taj daroprimac oseca odgovornost da pomogne darodavcu, nezavisno os emotivnih veza.

Možda, ne znam. Kapiram da postoji onaj princip, kako došlo (od roditelja) tako otišlo (deci). 

 

Govorim o slučajevima kada nije stvorena nova vrednost, što je u Srbiji vrlo čest slučaj, imajući u vidu šta se ovde dešavalo poslednjih 25 godina. 

Link to comment

naprotiv, ja mislim da je srbija uvek bila tacno tu gde je sada, i da ce najverovatnije uvek i biti tu

 

mislim da je ovo mala pukotina u tvojoj argumentaciji koja pokazuje da ni ona nije toliko racionalna kako na prvi pogled izgleda. kada aparaturom mikroekonomije pokušaš da objasniš neke kompleksne društvene pojave, sve što možeš da daš je ekonomski model, a u tom modelu ljudi su tačkice, moralni i emocionalni razlozi za (ne)delanje su pretočeni u nekakvu korisnost, etc. ne kažem da takav pogled na svet ne može da bude koristan, da ne može da pruži neki uvid, ali ostaje impotentan, beskrajno redukcionistički kada se na njemu zasniva nekakav pokušaj objašnjenja (tih pojava). kao ekonomska analiza kriminala - nikada ne može da objasni uzrok, može samo da pomogne (pomogne, ne da samostalno razreši) neka pitanja koja se tiču, recimo, kaznene politike. mislim, OK, evo ti si detektovala intertnost pojedinca i detektovala si da je porodica u srbiji taj safety net, da ima socijalnu funkciju koju u nekim drugim društvima imaju neki drugi instituti. onda si kazala da tu zapravo nema problema, da to što si primetila i nije issue. onda si rekla i da će se sve ovo menjati kako srbija bude od trećeg napredovala ka valjda nekakvom prvom svetu. kazala si i ovo gore - da srbija najverovatnije nikada neće napredovati.

a možda porodični odnosi i ne treba da se menjaju, možda pravila ekonomskog života treba da se prilagode onome što je rigidnije? ne kažem da je to tako, kažem da je arogantno izostaviti tu mogućnost iz računice.

Edited by gagorder
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...