Jump to content
IGNORED

Finansiranje porodice&prijatelja back home(tm)


maximus

Recommended Posts

italik i posebno boldovani deo je osnovni problem sa tvojim i slicnim stavovima. osnovni problem srba nije sto ne vole ili ne umeju da se snalaze u datim uslovima. malo ko je propao (procentualno definitivno manjina) ko je otisao tamo gde sistem kako tako funkcionise. to znaci da su srbi u tom smislu isto sto i svi ostali. problem jeste sto se malo radi na tome (ponavljam, ja prvi) da se drustvo dovede u red i da korupcija ne bude normalna pojava, da ako te neko prebije iz cista mira da ode u zatvor i da ako ti neko ne ispostuje valutu placanja da se onda zna sta sledi. problem sa srbima (i slicnima) je upravo suprotan od onoga sto se ovde navodi - brinu iskljucivo i samo o sebi, retko ko ima osecaj da zivi u nekom drustvu gde svakom nesto zavisi i od onog drugog. uzroci zasto je to tako prosto nisu za ovaj topik. ti zelis da odvojis moralne norme u one koje se ticu porodice i drugog neposrednog okruzenja od moralnih normi koje se ticu sire zajednice, a to je u prakticnom zivotu i u glavi jednog coveka - nemoguce. kada se desi moral breakdown, njegovi efekti se ne zavrsavaju ni na jednoj zamisljenoj granici sve dok ne dodju do gole fizicke sile.

 

malo ko je propao ko je otisao tamo gde sistem funkcionise tako da su ljudi svesni svog okruzenja i brinu o njemu, to je tacno, al rekla bih pre zbog toga sto prosto mali broj novopridoslih a neodgovornih i ne moze da nanese neku vidljivu stetu vec samim tim sto se antisocijalno ponasanje sankcionise. dok je kod nas ako ne bas prihvatljivo a ono barem ignorisano, sto mu na kraju izadje na isto.

 

jeste, kod nas ljudi uglavnom brinu samo o sebi, a i to ne narocito uspesno.

Link to comment
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    27

  • Leia

    21

  • Shan Jan

    19

  • Dagmar

    14

Top Posters In This Topic

lenji, kukavice, inertni, nezainteresovani, bezvoljni, a zavidljivi, umisljeni, ukratko ljudi kojima je vaspitanjem usadjen kompleks nize vrednosti i manija velicine kao druga strana medalje. sistem vrednosti nego sta, a gde ga drugo stices nego u porodici.

retko ko tako upropascen je uopste svestan toga sta propusta (svoj sopstveni zivot, takoreci), a jos manje ih izadje iz tog vrzinog kola bez zesceg picvajza sa familijom. jer se to titranje matoroj deci kvalifikuje kao bezuslovna i vecna roditeljska ljubav, i sad ajd ti to dovedi u pitanje ako smes. cesto sam cula i pricu da je nekom emigracija bila jedini nacin da se bezbolno a uspesno osamostali, sto u domacem okruzenju prosto nije bilo moguce, sto zbog ekonomske situacije koja nikom ne ide na ruku, sto zbog familije koja ne pusta.

 

e ok, nek si ti zavrsila rant :D mozes da napises - apsolutno sve je sranje i nek se svi nose, a mozes da razmislis sta je tacno sranje i kako je do toga doslo. ako ti licno je lakse prvo - nikakav problem, potpuno je razumljivo :)

Link to comment

malo ko je propao ko je otisao tamo gde sistem funkcionise tako da su ljudi svesni svog okruzenja i brinu o njemu, to je tacno, al rekla bih pre zbog toga sto prosto mali broj novopridoslih a neodgovornih i ne moze da nanese neku vidljivu stetu vec samim tim sto se antisocijalno ponasanje sankcionise. dok je kod nas ako ne bas prihvatljivo a ono barem ignorisano, sto mu na kraju izadje na isto.

 

jeste, kod nas ljudi uglavnom brinu samo o sebi, a i to ne narocito uspesno.

 

e ovo je vec bolje ;)

Link to comment

e ok, nek si ti zavrsila rant :D mozes da napises - apsolutno sve je sranje i nek se svi nose, a mozes da razmislis sta je tacno sranje i kako je do toga doslo. ako ti licno je lakse prvo - nikakav problem, potpuno je razumljivo :)

pa od samog pocetka tvrdim da je problem tacno u vaspitanju, ti kazes u sistemu vrednosti, na kraju se to svede na isto jer se sistem vrednosti i obrasci ponasanja koji iz istog proisticu nasledjuju od prethodne generacije.

hvala lepo na evaluaciji mojih postova i misaonog procesa, al to nije tema

Link to comment

pa od samog pocetka tvrdim da je problem tacno u vaspitanju, ti kazes u sistemu vrednosti, na kraju se to svede na isto jer se sistem vrednosti i obrasci ponasanja koji iz istog proisticu nasledjuju od prethodne generacije.

hvala lepo na evaluaciji mojih postova i misaonog procesa, al to nije tema

 

nema na cemu. u vaspitanju - da, ali ne u nekoj preteranoj zastiti, nego u prenosenju esencijalnih moralnih vrednosti. a to nije zato sto su zli i nesposobni, nego znaju da ako "preteraju sa moralom", deca mogu lose da se provedu. tako se naravno dobija drustvo gde roditelji prosto moraju do duboko u zivot, i ako su u mogucnosti, da zastite decu, jer ako oni to ne urade - niko nece. Sud? Zakon? Ne, od toga, gledamo svaki dan, nema nista. Zato kazem da skacete uz pogresno drvo. Da su sustinski lenji propali bi, vecina, svuda. Ali onda dolazimo do teme topika - sine placali smo te toliko i cuvali, red je da nam se nadjes kad je nama frka (a ovde je frka non-stop). Pa onda mozemo da postavimo pitanje da li su i roditelji besmocni, lenji i kukavice? I odgovor je, bar sto se mene tice - svi smo bespomocni sve dok upiremo prstom jedni u druge. 

Edited by MancMellow
Link to comment

kako to mislis, ako preteraju sa moralom deca mogu lose da se provedu? vaspitavaju ih da se prilagodjavaju lazuckanju i kraduckanju ili da barem ne talasaju kad vide da to neko radi? nemam pojma, ovakve primere stvarno nemam u svom okruzenju...niti mislim da je to glavni razlog zasto su se oni prezasticeni losije proveli.

 

sta to znaci uopste biti sustinski lenj? sto kaze rajka, mnogi kod nas ne prihvataju ni te sanse koje su im u srbiji dostupne niti se uopste potresaju da ostvare svoj potencijal ni u okviru datih mogucnosti, a kamoli da se cimaju da emigriraju. zato sto im je ispod casti da rade za 200€, nece da se muce kad ne moraju niti ih porodica zbog takvog stava osudjuje, dapace. dok se ocigledno ne kapira kao ponizavajuce trositi neciju zaradjenu penziju, zasluga je vec to sto neko sedi tu i smrdi i ponekad ode do prodavnice i apoteke. ako ovo nije pervertiran pogled na prava i obaveze u okviru porodice ja stvarno ne znam sta je.

Edited by Leia
Link to comment

Naravno da je pervertiran, ali kukanjem na to i dominantnom kritikom upravo toga se jednostavno pokusava leciti posledica, a ne uzrok. Cini mi se, mozda gresim, da suzavate pricu na neke ljude koje neposredno znate pa vam je diskusija malo emocionalnije obojena. Bogu hvala retko ko direktno uci decu da lazu i kradu, ali deca nisu glupa, gledaju svet oko sebe, ukljucujuci i svoje roditelje i rano shvataju kako stvari funkcionisu. Opet, da bi roditelji nekako uopste odgajili tu svoju decu, cak i oni sa visim moralnim standardima su prosto prinudjeni da se ponasaju i delaju po dominantnom obrascu, i tako se dolazi do zacaranog kruga. Iz koga ih nece izvuci ni vasa prica jer predvidja ili pokusaje u datim okolnostima (koje, btw, nikad nisu, eto tako date, pale s neba) ili emigraciju. U tim vasim okvirima nade za boljitak u nekom opstijem smislu nema, a to znaci da ce vecinski nastaviti da opstaje upavo sve ovo sto kazete da vam smeta. 

Link to comment

pazi ovde imamo emotivno obojene diskusije o nekakvim cedama i vucicima a necemo o nasem licnom i neposrednom okruzenju. to samo po sebi ne cini pricu suzenom jer mi ne deluje da bilo ko ovde smara kukumavcenjem nego se prica o jednoj drustvenoj pojavi koja se itekako ukorenila kao trend.

hajde kako bi ti lecio uzrok, sta drugo osim davanja svega od sebe u datim okolnostima covek moze uopste da uradi, bilo gde da je? jel to sto su u srbiji mogucnosti suzene treba da znaci da je bolje ne raditi nista da poboljsas svoj polozaj, nije vredno truda? mislim s takvim stavom cemu zivot uopste?

kad kazem date okolnosti mislim prosto na mogucnosti dostupne u sadasnjem trenutku, jel ti deluje da ce se te okolnosti u skorije vreme drasticno promeniti na bolje?

emigracija se i ne spominje kao varijanta za ovakve slucajeve koji birkaju i snebivaju se da rade bilo sta do svoje 35 godine, niti mislim da bi takvi naprasno procvetali cim predju granicu.

 

anyway ako nekom ovo maleno skretanje s teme o kupovini bojlera rodbini smeta bilo kome, iskljucujem se pa nastavite...

Link to comment

^pa to je to - provedes ceo radni vek™ znajuci da te ceka €200 mesecno pa se sa time onako dostojevski-depresivno pomiris umesto da te to ubije u pojam pa odlucis da zasuces rukave™ i sebi na neki nacin zaradis/ustedis dodatnih 200 npr. I zivis kako tako dostojno.

misim, matorci su videli svoju buducnost kao na dlanu - I odlucili da nista ne urade po tom pitanju osim penzionerskog glasanja&protesta - kad je trebalo da se brinu o svojoj buducoj mizernoj pemziji&i kako da je radom&stednjom nadomeste - oni su se bavili titom, slobom I ostalima.

 

nadam se da se klinci tamo ne upecaju na istu udicu™

Link to comment

Previse ocekujete od ljudi (da lice na vas). Sad neko ko je proveo zivot u sigurnosti i sporosti komunizma treba da grize pod stare dane. Jos ako je bio visokoobrazovan te imao zahvaljujuci tome dobar status u drustvu i dobijao poklone od istog (npr. prioritet prilikom dodele stanova) a sad treba da se navikne da diploma vredi manje od tolet papira i da ce gazda da te tretira kao zadnje govno jerbo ima jos 1000 takvih koji samo cekaju da dobiju priliku umesto tebe. Uz to verovatno nema znanja, niti snage, da se preobucava ne bi li naucio nove nacine rada. 

 

Dajte im kolko mozete i pustite ih da kukaju za dobrim starim vremenima. Mi bar imamo prednost sto nemamo za cim da kukamo. 

Link to comment

shan jan, meni je bas to depresivno sto vidjam da masovno stariji vuku mladje na grbaci, a ne to sto se stariji ne trude vise.

po mom misljenju trude se i previse.

Link to comment

pazi ovde imamo emotivno obojene diskusije o nekakvim cedama i vucicima a necemo o nasem licnom i neposrednom okruzenju. to samo po sebi ne cini pricu suzenom jer mi ne deluje da bilo ko ovde smara kukumavcenjem nego se prica o jednoj drustvenoj pojavi koja se itekako ukorenila kao trend.

 

 

Vrlo je jednostavno. Jedno od glavnih pitanja koja se sa vrha nameću celoj zemlji (bar do sada bilo) je ono da li će biti i kad će penzija. Nije osnovno pitanje kako da se pomogne single moms i nezaposlenim mladim roditejima ili kako se ljudi otpustaju ruseci sve pozitivne pravne norme i kako se jedna plata isplacuje nominalno, a druga na ruke, i još milion stvari. Celo društvo, i to je tragično i samoubistveno, međutim biološki, a time u konačnici i politički uslovljeno (prosečna starost stanovništva se približava 42 godine, 45 je inače point of no return) nije okrenuto tome da se stvore bolji uslovi za rad i zaradu. Dok se to ne uradi, imaćeš pojedinačne slučajeve, ali nećeš dobiti veliki entuzijazam mlađih ka preduzetništvu i, generalno, radu. Naprotiv, pošto u principu mlađi ljudi imaju višak energije, dobićeš, i dobijaš, agresiju i autoagresiju (to je ono što neki pogrešno nazivaju "lenjošću") ili oba istovremeno.

 

Ako bi recimo, to je nemoguće, ali ako bi, u situaciji u kojoj je nezaposlenost kod stanovništva između 20 i 40 godina možda i 35-40%, nastupio nekakav kolektivni dogovor starijih da potpuno prekinu sa pomaganjem svoje dece, ne biste dobili neki naprasni nagli skok radne etike kod njihove dece, nego biste dobili nekakav masovni srpski Desni sektor. I još nešto, nije to ništa nešto specijalno karakteristično za Srbe ili nekog drugog, bilo je prilično slučajeva u prošlosti i kod naroda sa pretpostavljenom mnogo boljom radnom etikom, u kojima kada se pojavi veliki stepen neiskorišćenosti energije mladjih generacija koji se u datom sistemu ne može na pravi način iskazati ili utilizovati dolazi do agresije i to ka unutra i ka spolja. To je ljudski, a bogami, i tako evropski. 

 

 Ukratko, želite da definišete i objašnjavate neki društveni fenomen, a ne želite da ulazite u samo društvo i kontekst pojave. Ne mere to tako. 

Edited by MancMellow
Link to comment

shan jan, meni je bas to depresivno sto vidjam da masovno stariji vuku mladje na grbaci, a ne to sto se stariji ne trude vise.

po mom misljenju trude se i previse.

Pa i ovo je tacno....

Link to comment

pa nista onda, krivo je more. sagledali smo situaciju i shvatili da smo sistemski sjebani, sad mozemo na miru na kafu.

izvini al meni ovakav stav nikad nece biti shvatljiv a jos manje prihvatljiv. na kraju krajeva drustvo se sastoji od pojedinaca i svaki boljitak i krece od neke budale koja nije htela da se pomiri sa aktuelnom situacijom. ako dverasi imaju inicijative da se organizuju i bore za neke svoje principe koliko god bili debilni, kud ode energija ovih sto ne misle kao oni? kako to da je taj radulovic koji se pre mesec dana pojavio niotkud imao bolji score od chaddaha koji godinama samo tupi i grabi za sebe?

nije nikad besmisleno raditi i truditi se koliko god da su okolnosti lose. mozda bolje da se fokusiramo na takve primere...

ukratko, jasno je i meni da su slabe sanse za neki veliki preokret, ali se ne slazem oko razloga.

Link to comment

pa nista onda, krivo je more. sagledali smo situaciju i shvatili da smo sistemski sjebani, sad mozemo na miru na kafu.

izvini al meni ovakav stav nikad nece biti shvatljiv a jos manje prihvatljiv. na kraju krajeva drustvo se sastoji od pojedinaca i svaki boljitak i krece od neke budale koja nije htela da se pomiri sa aktuelnom situacijom. ako dverasi imaju inicijative da se organizuju i bore za neke svoje principe koliko god bili debilni, kud ode energija ovih sto ne misle kao oni? kako to da je taj radulovic koji se pre mesec dana pojavio niotkud imao bolji score od chaddaha koji godinama samo tupi i grabi za sebe?

nije nikad besmisleno raditi i truditi se koliko god da su okolnosti lose. mozda bolje da se fokusiramo na takve primere...

ukratko, jasno je i meni da su slabe sanse za neki veliki preokret, ali se ne slazem oko razloga.

 

e pa, to je to, zapravo se slazemo oko razloga, ne to sto dete daje roditelju ili roditelj detetu, nego nedostatak politicke akcije. e, a uzroci defo nisu za za ovaj topic. dok ljudima ne dodje u glavu da opstedrustvene okolnosti nisu date, nego da ih sami stvaraju nece biti bolje i nastavice se zacarani krug. i naravno da nije besmisleno raditi i truditi se koliko god okolnosti bile lose, samo sam hteo da pojasnim zasto ti individualni napori, pa taman ih bilo i 100k, nece promeniti bogznasta u globalu, ako svaki deluje sam za sebe. Resenje je da se drustvo natera da se kolektivno i politicki okrene mladjim ljudima i njihovim interesima. Ne milostinjom i deklarativno, nego stvaranjem uslova u kojima ce se prevashodno moci zaraditi dovoljno da se zapocne porodica. Inace nece biti dobro. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...