Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

45 minutes ago, laser lotus said:

Oni su već digli ruke od skakaonice - za Type 002 najavljuju elektromagnetni katapult poput ovog sa kojim i Amerikanci imaju problema na Džeraldu Fordu. LM, i sami su svjesni koliko treba da uče, navodno će tek Type 003 biti na nuklearni pogon. U narednih par desetina godin  neće biti blizu Amerikancima, ali će vjerovatno imati mn i sve mnogo ozbiljniju mornaricu nego što je SSSR ikad imao (ne računajući podmornice).

Ovo je tema za skoro pa poseban topik: ne radi se o priblizavanju Amerikancima, iako naravno oni, njihova mornarica, ostaje kao reper i to ne samo tehnoloski.

Pitanje je, pre svega, definisanja kineskog pristupa problemu pomorske moci, inace rabote koju mnogi pre Kineza nisu uspeli da rese uprkos neverovatno velikim troskovima i arcenju resursa: dovoljno je, od novijih primera, setiti se Nemacke uoci WW1.

U vojnim stvarima verovatno ne postoji slozeniji i zajebaniji posao od izgradnje ratne mornarice: tiranosaurusu kakav je bio CCCP je trebalo, od Gorskovljevog poziva, tamo negde 1955. nekoliko decenija da doktrinu postavi na noge, a da posao ni izdaleka nije bio zavrsen do propasti CCCP-a

Sa sve sovjetskom pricom o nosacima: mukotrpnim putem na koji se krenulo od prakticno nule - od Moskve, preko Kijeva do jedva pravih nosaca koji i danas jedva da ispunjavaju minimum upotrebljivosti.

Na sve to Amerika je u sred te price, promenila nosackutm doktrinu i pretvorila ih u puko sredstvo da njima radi sirom sveta u poslovima koji vise ni u nacrtu nemaju delovanja velikih sastava, pomorske bitke i sve ono sto je islo uz nosace.

Americki nosac danas je ploveci aerodrom koji treba da obezbedi neku lokalnu intervenciju, a ni sami Amerikanci tesko da ih vide vise od 2 na jednom mestu istovremeno, na stranu cinjenica da danas na svetu ne postoji pomorska moc sposobna da im se suprotstavi: dovoljno je pogledati trenutni raspored njihovih borbenih grupa rasutih sirom sveta.

Tacnije, oni nece da rade tamo gde postoji i najmanja mogucnost da im neko uzvrati ravnom merom, a Libija, Iraka, Irana i ostale sirotinje ce se uvek da nadje.

To vazi, u manjoj meri, naravno, i za jedina dva preostala ozbiljna korisnika nosaca, Britaniju i Francusku koje su izgradnjom novih nosaca potvrdile njihovu uslovnu renesansu, s obzirom da treba podsetiti da im je jos tamo 90-ih najavljivan kraj zivotinjskoj vrsti.

Kinezi su poseban problem, i tehnoloski, i doktrinarno, ali pre svega politicki: mi ne znamo, niko ne zna, koliko je program izgradnje nosaca danak mozda postojecim strujama u kineskom vojno-pomorskom vrhu, igracka za admirale - sto ne bi bio prvi slucaj u istoriji - cena kojom kinesko rukovodstvo placa mir i cutanje vojnih struktura koje se verovatno ideoloski poprilicno vrpolje, a koliko rezultat promisljene i dugorocne politike izgradnje pomorske moci, cak i globalne, sto je posao od nekoliko decenija i enormno mnogo para.

Tehnoloski, nije sve bas tako prosto: katapult, samo parni, muci i Francuze i Britance, elektromagnetni je van njihovog domasaja sto pokazuju najnovije konstrukcije i uzdanje u VSTOL verziju F-35. Sovjeti ga nisu savladali do kraja i tesko da ce - kako stvari sada stoje - da se u to upustaju, a Kineze taj posao tek ocekuje.

Ali, katapult nije najveci problem: sta ce i kako da rade kineski nosaci, s kim ce to da rade, koliki dometi im se predvidjaju ili prizeljkuju na globalnom nivou, kako i na kojim osnovama koncipirati mornaricu dovoljnu da ih podrzi i odrzi na svetskom moru, sa sve nuznoscu da se obezbede prikladne baze, pomorski putevi, snabdevanje, saveznistva...

I pre svega, naravno, sta se od tih pomorskih snaga ocekuje da rade u svetu: mozda dolazi vreme kineskih intervencija

Ovakva kakva je i kakva ce moci da bude narednih 20, a mozda i svih 30 godina, jer u mornarickim stvarima ne moze brze, kineska pomorska moc je veoma ogranicena: pre svega na komsiluk i njegovo disciplinovanje, i - ako se pokaze da su kineske pomorske ambicije globalne - na obezbedjivanje pomorskoj moci prodora na svetsko more, inace posao veoma zahtevan i zajeban s obzirom na nepovoljan kineski geografski polozaj.

A glavni paradoks, a bice i problem definisanja kineske pomorske doktrine i na njoj zasnovane izgradnje pomorske moci bice kako pomiriti zivotno vazan i u strateskom pogledu primaran zadatak zastite izuzetno duge i izlozene obale sa flotom zamisljenom da deluje globalno.

Za zastitu obale, naime, Kinezima su ponajmanje potrebni - nosaci aviona: potpuno celavatm kineska obala ne pruza skoro nikakve mogucnosti za manevar ne samo nosaca nego i iole krupnijih pomorskih jedinica, pa ce biti posebno interesantno pratiti razvoj - u kineskom entuzijazmu poslednjih decenija skoro potpuno zapusten - lakih jedinica, sorte u kojoj su Sovjeti svojevremeno izveli jednu od najznacajnijih pomorskih tehnoloskih i taktickih revolucija.

Link to comment
46 minutes ago, Eraserhead said:

 

Marks je brilijantan filozof ali ovo je jedan potpuno prazan tekst.

A ti se u Marksa i filozofiju razumes k'o Marica u krivi... :fantom:

 

Doduse, kako ljubavnicki se lepis za najjace, eto tebe za par godina kao ubedjenog marksiste kineskog tipa.

Link to comment
4 hours ago, namenski said:

A ti se u Marksa i filozofiju razumes k'o Marica u krivi... :fantom:

 

Doduse, kako ljubavnicki se lepis za najjace, eto tebe za par godina kao ubedjenog marksiste kineskog tipa.

 

Ko je studirao ekonomiju a nije citao i Marksa nije morao ni da studira. Da ja se lepim za najjace evo kao dokaz imamo to sto volim Trampa, Putina, Vucica. Sa druge strane ti si veliki gerilac. Forum svasta trpi. :lol: 

Edited by Eraserhead
Link to comment
19 minutes ago, Eraserhead said:

 

Ko je studirao ekonomiju a nije citao i Marksa nije morao ni da studira. Da ja se lepim za najjace evo kao dokaz imamo to sto volim Trampa, Putina, Vucica. Sa druge strane ti si veliki gerilac. Forum svasta trpi. :lol: 

Tramp, Putin, Vucic - najjaci :isuse:

 

Ovaj svet je otisao u kurac krasni, kada branitelji aBsolutne istine pomenutu trojicu u najboljem slucaju mediokriteta svrstavaju u najjace u bilo kom kontekstu.

Doduse, mozda i jesu najjaci: ali po tvojoj meri :sleep:

 

 

Edit: Kapital?

Rasprava o visku vrednosti?

Edited by namenski
Link to comment

ah™ te simpaticne razlike medju civilizacijama :D  najebali su svi narodi sveta i sve ostale rase ako u buducnosti Carstvo formira neki svoj SS
 

Quote

 

Takođe veruju i tvrde da se kineska deca razlikuju od sve ostale dece sveta. Rečenice u kojima objašnjavaju njihovo ponašanje uvek počinju sa: "Deca u Kini su posebna, nisu kao u drugim zemljama..."

Kineze u školama uče da su najstarija, najrazvijenija, najmoćnija i najprosperitetnija nacija na svetu.


 

 

Link to comment

Jebote, šta su ti razlike među generacijama, gde ja vidim problem sa mlakim pivom deda Pontijak vidi problem sa fašističkim podmlatkom u nastajanju :violin:

Edited by slow
Link to comment
1 hour ago, slow said:

nema ladnog piva u Kini

 

Ma dje nema.

 

Istina jeste da su caj i vruca voda svuda prisutni, i da je bolja za tijelo nego extra hladni napitci, ali da nema hladnog pitja uopste nije tacno. Pa Kina ima vise KFC lokala nego Amerika, i u svakom ima barem jedna tocilica sa hladnim Pepsijem. Ditto za pivo, svugjde se moze naci hladno. Hladni i topli napitci su u NR Kini u miroljubivoj i aktivnoj koegizsteniciji.

 

Evo car Bane zivi od prodaje hrane u Kini, pa moze preciznije, ali ja nikad nisam imao problem naci hladne napitke, niti sam to od ikoga cuo. Led, to vec malo teze, ali mislim da samo u Americi postoji taj fetish sa ledom, tako da ni to nije problem.

Link to comment
1 hour ago, Pontijak said:

ah™ te simpaticne razlike medju civilizacijama :D  najebali su svi narodi sveta i sve ostale rase ako u buducnosti Carstvo formira neki svoj SS
 

 

Na nekom seminaru kome sam nazocio prije nekih 15-godina, kaze glavni US pregovarac sa Kinom (ispred tadasnjeg US Chamber of Commerce) da u Kini dominira ogroman nacionalizam i revansizam glede Zapada, i uopste taj neki resentiman , i ja pomislim - gle ovoga kako lupeta generalizacije. Uporedo s tim moja tadasnja firma zapocne veliki globalizacijski push (prodaja i outsourcing) poglavito usmjeran na Kinu, ja dobijem priliku da putujem tamo i saradjujem sa njima, i vidim da je covjek bio u pravu. Ne znam koliko to rezim inducira kroz skole, a koliko je "organic", ali sam ubijedjen da velika vecina smatra da njima "pripada" dominatna pozicija, jer su 4,000 godina bili vodeca civilizavija, ima ih milijardu i po, i da je zadnjih 200-ak godina samo aberacija koju treba sto hitrije otkloniti.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...