Jump to content
IGNORED

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

sto vodi do bitnijeg pitanja, sto je megi onoliko osjetljiva na pitanje rastove samoce, je li samo dosadna ili ima neke intimne razloge?

 

Ti kod da nikad nisi videla ženu. To je maltene arhetip da se žene angažuju oko napaćenih, usamljenih duša koje niko ne razume, i za koje su samo one u stanju da pomognu, da spreme normalan obrok, da im nađu devojku, da saslušaju...izvedu na pravi put ukratko.

Link to comment

Stvarno ne razumem čemu ovaj sophomore anti-PC humor iz šesnaeste ruke. "A što nisu ispoštovali i medvede i foke," haha. gur-gur, muv-muv. Mislim, kome je to smešno, stvarno? Pavlu Ćosiću?

 

Nigde nisam video da se iko žali na to da seriji fali gej likova. Zašto? Upravo zato što serija nije o tome, i ne mora da ima gej likove. Nijedna serija ne mora da bude o svemu. Problem je u sledećem - ova serija u velikoj meri jeste o o tome kako muškarci loše tretiraju žene i svode ih na stereotipe (kurva, majka, svetica, etc.), a istovremeno i sama loše tretira žene i svodi ih na stereotipe. Možda je to namerno i promišljeno, odnosno možda je to deo autorove strategije (verovatno ste videli ovaj tekst, koji tvrdi upravo to), ali nije nimalo patronizing postaviti to pitanje. U izvensom smislu, sama serija ga postavlja.

 

Lubo, naravno da ima mnogo slabijih, a popularnijih serija koje su mnogo stereotipnije, i nije tačno da se niko time ne bavi. Samo mi se čini da su očekivanja s pravom veća, kada se radi o seriji koja je inteligentna i ozbiljno promišljena.

 

Neverovatne skokove u logici izvodiš. Prvo lepo objasniš da je serija o tim likovima i njihovom odnosu prema ostalima, uključujući i žene i prema tome kako se odnose prema njima, a onda odjednom izvedeš samo tebi jasan skok ka tome da "serija sama tretira žene kao arhetipove", što je stvar koju samo ti vidiš. I to posle svega što si pisao prošlih strana. Dakle, ništa logika, samo agenda: rešio si da je tako i onda samo tražiš potvrde toga umesto da realno sagledavaš stvari.

Link to comment

naravno da je to realna mogucnost, i najvjetovatniji slucaj, a druga opcija je da ima neko slicno iskustvo u okruzenju

 

Moguće i to da je uzrok. Ja se nisam ni pitao oko toga jer mi je to toliko normalno i uobičajeno. :)

Link to comment

true detective je serija o arhetipovima, mitskim, filmskim i realnim. veoma uspjesna.

true detective je serija o arhetipovima, mitskim, filmskim i realnim. veoma uspjesna.

+1

najbolja ekranizacija elroja, a nije elroj.

 

@syme

 

meni je smesno :( volela bih da umem tako da plasiram sarkazam, da ne zvuci eltisticki.

 

uopste se ne slazem sa tobom, zao mi je. stereotip je u oku posmatraca, je li. ja je gledam kao jednako "surovu" prema oba roda. blizu sam slaganju sa ovom slejtovom kriticarkom, za razliku od one nusbaum koja u svakoj nazovi analizi toliko promasuje bruklinskim ideologiziranjem, ne samo za td.

 

ja ni u jednom sekundu tda ne vidim da su zene (samo) kurve, svetice i sta bese trece. lazna ejva, sefica od trejler park bordela ne deluje ugnjetavano i zlostavljano nimalo, bet je od trnja do zvezda stigla, megi je megi. jedini mozda stereotip je njena keva koja joj govori pricu kao iz knjige rules.

 

ili da budem banalna - megina, nazovimo je osveta, bolnija je, surovija i zakucavajucija od svih martijevih varanja. ne samo u luizijani. a da ne spominjem da je jednim udarcem sjebala dve muve.

 

dalje, rastova sopenhauerijana pada u vodu kvikijem u kuhinji. ubermens pada, kao i svaki obican covek.

 

love is evil, lepo kaze zizek.

Link to comment

true detective je serija o arhetipovima, mitskim, filmskim i realnim. veoma uspjesna.

 

kako misliš, o arhetipovima kao takvim? ili o (nekim) konkretnim arhetipovima?

 

 

edit. lubo, dobra je nusbaum, ne diži ruke od nje!

Edited by malkin
Link to comment

@luba

 

Šta znam, meni se čini kao što sam već i rekao pre par strana, da sve zavisi od toga kako će na kraju da izvedu stvar. U ovom trenutku, serija zaista igra na prilično tankoj liniji između komentara  na zanr, ili samosvesnog žanra, sa jedne, i jednog zapravo nekritičkog i headfirst uranjanja u žanrovska opšta mesta, sa samo malo nekog shallow deep talk sa strane. Zato je meni onaj Nusbaumkin tekst bio dobar, jer je verbalizovao neke nedoumice koje sam i sam imao. U startu se činilo da serija samo koristi žanrovska opšta mesta kao odskočnu dasku za nešto više (i Picolato je davao neke izjave u tom smislu, ako se ne varam - ovo je priča o priči priča o pričanju priče, itd, a tu su i one prilično jasne Rastove reference o tome da su oni zarobljeni u dvodimenzionalnom svetu, tj na ekranu, itd), ali kako serija odmiče, strah mi je sve veći od nade, i sve se više bojim da je serija zapravo samo eksploatacija za malo nerd-astiju publiku, a to je ono što primećuje i Nusbaum. Nadam se da nisam u pravu.

 

Pritom, naravno, Rast neće imati nikakvih problema da uklopi ono što mu se desilo sa Megi u svoju šopenhauerovsku shemu - evolucionistički imperativi, itd. Uostalom, nismo li ga čuli još u pravoj epizodi kako kaže da ustaje svakog jutra ne zato što za to ima ikakvog razloga, nego zato što mu je takav "program". O tome koliko Megino ponašanje iskače iz sterotipa - ne iskače nimalo; žene su manipulativne i koriste their feminine wiles da manipulišu muškarcima i unose razdor između njih. Uopšte, žene su prave žene, muškarci su pravi muškarci, a mala čupava stvorenja sa Alfa Kentaura su prava mala čupava stvorenja sa Alfa Kentaura.

 

Edited by Syme
Link to comment

kako misliš, o arhetipovima kao takvim? ili o (nekim) konkretnim arhetipovima?

 

 

edit. lubo, dobra je nusbaum, ne diži ruke od nje!

mnjah. vidi kad sam ja hajpovala amerikance, dok se ona jos bavila velicanjem girls. a ima i ogromne rupe u zanrovskom znanju <_<

Link to comment

Neverovatne skokove u logici izvodiš. Prvo lepo objasniš da je serija o tim likovima i njihovom odnosu prema ostalima, uključujući i žene i prema tome kako se odnose prema njima, a onda odjednom izvedeš samo tebi jasan skok ka tome da "serija sama tretira žene kao arhetipove", što je stvar koju samo ti vidiš. I to posle svega što si pisao prošlih strana. Dakle, ništa logika, samo agenda: rešio si da je tako i onda samo tražiš potvrde toga umesto da realno sagledavaš stvari.

 

 

Nisam ja pominjao nikakvo arhetipove, a stvarno ne znam kako se odgovara na ovakvu zbrku od posta.

Link to comment

U startu se činilo da serija samo koristi žanrovska opšta mesta kao odskočnu dasku za nešto više (i Picolato je davao neke izjave u tom smislu, ako se ne varam - ovo je priča o priči priča o pričanju priče, itd, a tu su i one prilično jasne Rastove reference o tome da su oni zarobljeni u dvodimenzionalnom svetu, tj na ekranu, itd), ali kako serija odmiče, strah mi je sve veći od nade, i sve se više bojim da je serija zapravo samo eksploatacija za malo nerd-astiju publiku, a to je ono što primećuje i Nusbaum. Nadam se da nisam u pravu.

Ne znam kakva to visoka očekivanja imaš od krimi serije sa elementima horora u osam epizoda? Stilske vežbe na temu "mi smo svi samo elementi priče" mogu da budu stage dressing, ali nikako centralna tema. Pritom, nije mi jasno kako povezuješ ta nedefinisana očekivanja nečeg sadržajnijeg sa primedbama o male fulfillment fantasy i sveprisutnoj mizoginiji?

 

Šta bi trebalo da se desi u sledeće dve epizode da serija dobije prelaznu ocenu od tebe? Da Maggie reši slučaj i odjaše u pravcu zalaska sunca, pokazavši po srednji prst mužu i kolegi mu?

Link to comment

Prelaznu je već dobila, sad još da vidimo šta će da dobije na pismenom, pa možda na kraju ispadne i četvroka, a ako joj treba za uspeh možda joj prepravim i na peticu.

 

A rekao sam ti kako povezujem i stvarno ne znam koliko puta i u koliko varijacija treba to da ponovim - pitanje je da li se serija igra stereotipima ili oni njom. U prvo slučaju - super, u drugom - not so much. Isto će važiti i za rasplet.

Link to comment

@luba

 

Šta znam, meni se čini kao što sam već i rekao pre par strana, da sve zavisi od toga kako će na kraju da izvedu stvar. U ovom trenutku, serija zaista igra na prilično tankoj liniji između komentara  na zanr, ili samosvesnog žanra, sa jedne, i jednog zapravo nekritičkog i headfirst uranjanja u žanrovska opšta mesta, sa samo malo nekog shallow deep talk sa strane. Zato je meni onaj Nusbaumkin tekst bio dobar, jer je verbalizovao neke nedoumice koje sam i sam imao. U startu se činilo da serija samo koristi žanrovska opšta mesta kao odskočnu dasku za nešto više (i Picolato je davao neke izjave u tom smislu, ako se ne varam - ovo je priča o priči priča o pričanju priče, itd, a tu su i one prilično jasne Rastove reference o tome da su oni zarobljeni u dvodimenzionalnom svetu, tj na ekranu, itd), ali kako serija odmiče, strah mi je sve veći od nade, i sve se više bojim da je serija zapravo samo eksploatacija za malo nerd-astiju publiku, a to je ono što primećuje i Nusbaum. Nadam se da nisam u pravu.

 

Pritom, naravno, Rast neće imati nikakvih problema da uklopi ono što mu se desilo sa Megi u svoju šopenhauerovsku shemu - evolucionistički imperativi, itd. Uostalom, nismo li ga čuli još u pravoj epizodi kako kaže da ustaje svakog jutra ne zato što za to ima ikakvog razloga, nego zato što mu je takav "program". O tome koliko Megino ponašanje iskače iz sterotipa - ne iskače nimalo; žene su manipulativne i koriste their feminine wiles da manipulišu muškarcima i unose razdor između njih. Uopšte, žene su prave žene, muškarci su pravi muškarci, a mala čupava stvorenja sa Alfa Kentaura su prava mala čupava stvorenja sa Alfa Kentaura.

 

 

morala sam ovu zvucnu gadost da izbrisem iz kvota, dovoljan je patronising ton.

 

dozvolicu ga i sebi: rekla bih da ti zanr nije bas blizak. to jest, kao i nussbaum, primenjujes teoriju na zanr, ne dozvoljavajuci mu tumacenje koje ne mora da se potkrepljuje jednoumljem. primer: tebi je megino "ponasanje" stereotip drustvenog konezervativizma i zaostalosti, za mene je osveta i zakucavanje drugog. to sto je drugi muskarac, samo je rodna odrednica. ne mislim da je manipulativna zato sto je zena, vec zato sto je osoba koja zna (naucivsi na sopstvenoj kozi, ili intuitivno, sasvim svejedno) kako da povredi najjace sto moze i svog mucitelja i njegovog partnera, ovde antipoda sa kojim (marti) savrseno funkcionise.

 

no, na stranu i zanr, i patronising ton. necemo naci zajednicki jezik, te ne vidim razloga da dalje vrtimo svako u svoju plocu. o rodnim nepravdama mozemo negde drugde, ova serija mi je previse draga da bih se bavila isterivanjem maka na konac :)

Link to comment

Ne vidim o kakvom je jednoumlju reč, nisam ja nikome propisivao bilo kakvo obavezno tumačenje serije, Nisam primetio da se Nusbaumka poziva na bilo kakvu teoriju u svom tekstu, tako ne razumem ni primedbu za teoretisanje. Ali sve i da je tako - ne vidim zašto bi žanr bio zaštićen i od teorijskog promišljanja.

 

Ne znam ni na osnovu čega tvrdiš da mi žanr nije blizak, niti kako se meri ta bliskost. Uopšte, nije mi jasna ta posesivnost glede žanra i njegova odbrana od nekakve zle teorije koja valjda hoće da ga raščara, šta li? Ne vidim da mu je uopšte potrebna takva odbrana, posebno ne na ovom topiku.

Link to comment

Džabe ti je lubo, ako je žena manipulativna to je onda očigledan stereotip i autorska mizoginija. Nikad ništa nije samo u funkciji priče, ako ti se to učini onda nepažljivo gledaš/čitaš -_-

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...