Jump to content
IGNORED

Ja biti ponosna na predakove, topik o porodici i aktivnostima građanina Karađorđevića


Filipenko

Recommended Posts

Nemam ja šta da se odlučujem, i ne treba im ništa vraćati, samo kažem da je simptomatično da ne žele natrag ono što je dobri kralj Petar svojim sopstvenim rukama izgradio (figurativno rečeno) i to se zadužio da izgradi, mesto gde su im preci pokopani, i jedno od tri stvari koje je kralj Petar zapravo imao u svom vlasništvu kada je umro, ali zato hoće sve dvorce i nekretnine koji su izgrađeni iz budžeta preko uprave za staranje o kraljevskim dvorovima. Čisto da ukažemo malo na to koliko im je zapravo stalo do tradicije, predaka, Boga. Ali kukaju da nemaju gde da spavaju i traže vile budalaseći se sećanjima kako su se tu kao deca igrali, a za koje se posle ispostavi da je FNRJ 1952. zidala za Kardelja.

Link to comment

Nastavlja se...što i mi njih ne možemo da isto tako volimo? :(

Vladimir Karađorđević: Volim brata, ali ne dam mu imovinuSin kraljevića Andreja i unuk kralja Aleksandra I Karađorđevića juče je, u ime cele porodice, podneo zahtev za povraćaj oduzete imovine.428697_princ-vladimir-karadjordjevic280114ras-foto-nebojsa-markovic-083_f.jpg?ver=1390945650Princ Vladimir kaže da se radi o nekretninama i vrednostima koje im je režim Josipa Broza Tita oduzeo između 1945. i 1947. godine.Šta konkretno tražite?- Da se sva imovina i sve što je bilo u privatnom vlasništvu porodice, njoj i vrati. Sudskom odlukom iz 1938. ta imovina se deli na tri dela koja pripadaju kralju Petru II, kraljeviću Tomislavu i kraljeviću Andreju, mom ocu. Celokupnu dokumentaciju predali smo juče. Tražimo objekte poput Belog i Starog dvora, kao i sadržaj sefa 555 (Titov sef).Da li znate šta je u sefu?- Samo mali deo predmeta pripada Titu, a čak 98 odsto stvari pripada kraljevskoj porodici. Radi se o zlatnim polugama, novčićima, nakitu... Najviše predmeta iz sefa je privatno vlasništvo koje je u najvećoj meri pripadalo kraljici Mariji i kralju Aleksandru I.Šta biste najviše voleli da vam vrate?- Više se radi o principu nego imovini kao takvoj. Naravno, divno bi bilo dobiti dvorove i kuće nazad, ali na kraju radi se o pravdi. Restitucija je šansa za Srbiju da pokaže da je sve što se dogodilo 1938. bilo ilegalno. Ne mislim samo na svoju porodicu, već i na sve ostale koji su kao i mi sve izgubili. Najviše bi voleo da Beli dvor bude vraćen jer se radi o divnom objektu sa puno potencijala koji može da bude korišćen u razne svrhe, i od strane porodice, ali i države.U kakvim ste odnosima sa prestolonaslednikom Aleksandrom?- Volim svog rođaka, branim ga gde treba i borim se za njega. Međutim, neću prelaziti preko nezakonitih akcija koje su usmerene protiv drugih članova porodice, a tiču se imovinskih, moralnih i institucionalnih prava. Nažalost, on je odlučio da povuče neke vrlo grube poteze protiv nekih članova porodice, naročito kada se radi o kompleksu na Dedinju. Nisam spreman to da prihvatim. Njemu zakonski pripada trećina tog poseda i ne bi trebalo da ga okupira i svim ostalim članovima porodice osporava pravo da žive tamo. :0.6:Da li ste još ljuti na rođake zbog sahrane vašeg oca na Oplencu?- Bio sam razočaran i vrlo ljut jer sam sa svojim ocem proveo poslednje dane pred smrt i znam da ne bi voleo da se vrati u Srbiju na način na koji je to urađeno. Za to nije kriva Vlada, već sama porodica. Sve je urađeno u pogrešno vreme i na pogrešan način, a to moj otac ne bi voleo.
Zanimljivo da bi kraljevići™ da se dvorovi dele na ravne časti, a ne da pripadaju glavi kuće :kralj: Zanimljivo. Eto šta se dogodi kada se dvorac otme, i iz državne imovine pređe u privatne ruke monarha, kao što je to učinio kralj Aleksandar tokom diktature.Takođe, imamo potvrdu da lažni kralj Petar II nije ni želeo da bude sahranjen u Srbiji...
Link to comment

Podmukli dr Ribar, koju je on žrtvu podneo za ovu zemlju naspram Karađorđevića, izuzev što je izgubio dva sina u ratu? :mad:

Karađorđevićima imovinu i državljanstvo oduzeo Tito! :(Dinastiji Karađorđević 1947. oduzeto je državljanstvo i zaplenjena celokupna imovina odlukom Predsedništva FNRJ, koju je potpisao Ivan Ribar, lični Titov prijateljJosip-Broz-Titi-Aleksandar-Karadjordjevic-670x447.jpgPorodici Karađorđević Predsedništvo prezidijuma Narodne skupštine FNRJ oduzelo je 8. marta 1947. godine državljanstvo i konfiskovalo celokupnu imovinu, a sam ukaz potpisao je lično Ivan Ribar, ratni i lični prijatelj Josipa Broza Tita!U Arhivu Srbije pod brojem 392. nalazi se rešenje – odluka Predsedništva prezidijuma Narodne skupštine FNRJ kojom se kompletnoj porodici Karađorđević oduzima državljanstvo i pleni celokupna imovina. Karađorđevići kojima je oduzeto državljanstvo Jugoslavije ovim ukazom su: kralj Petar II Karađorđević, Kraljica Marija, prestolonaslednik Aleksandar II, prinčevi Tomislav, Andrej, Pavle, Aleksandar i Nikola, kao i princeza Olga (laž, nigde nisu navođene titule, već samo imena, kao što ćete videti na donjim slikama, prim. Fil). Da se radi o čisto političkoj odluci govori i činjenica da je ovo rešenje potpisao lično tadašnji predsednik Predsedništva FNRJ i lični prijatelj Broza, Ivan Ribar, a njeno sprovođenje je povereno tadašnjoj Vladi FNRJ čiji je predsednik bio lider KPJ Tito.Zanimljivo je da ovakva odluka nije obrazložena nijednom jedinom rečenicom, samo je na kraju spiska Karađorđevića kojima se oduzima državljanstvo i imovina napisano – “svi u inostranstvu”. :lol:Drzavljanstvo-670x476.jpgDrzavljanstvooooo-670x477.jpgDrugarstvo Ivana Ribara i Josipa Broza potiče još od 1941, a zajedno su učestvovali u raznim bitkama, poput one na Sutjesci 1943. godine, gde je Tito bio ranjen. Ribar i Tito su bili toliko dobri prijatelji da je Broz lično saopštio Ribaru da su mu poginula dva sina, Ivo Lola i Jurica.Dinastija Karađorđević je legitiman titular Srbije, čiji starešina Aleksandar II Karađorđević ima pravo na krunu Srbije, jer njegov otac Petar II od Jugoslavije nikada nije abdicirao, kroz istoriju zadužila je našu državu, a u njenom porodičnom stablu i krvi pored slavnog Karađorđa – osnivača porodice – ima i gena slavnih Nemanjića :lol: , Romanovih iz Rusije, kao i kraljevske porodice iz Rumunije, ali i onih iz Grčke.Titule koje su Karađorđevići tokom istorije nosili su: knez Srbije, kralj Srbije, kralj Srba, Hrvata i Slovenaca i kralj Jugoslavije.Dinastija Karađorđević je podnela zahtev za restituciju celokupne imovine u Srbiji. Povraćaj zahteva deset naslednika kralja Petra i prinčeva Tomislava i Andreja.
Link to comment

Pa šta misliš, da će im Slovenija ili Hrvatska nešto vratiti? :lol: Uostalom, nisu oni baš do tih vila, zemljišta i ostalih poseda™ po tim republikama došli na mnogo drugačiji način od Tita.

Link to comment
  • 1 month later...

Karte se polako otkrivaju.

 

 

- Nema potrebe da se održi referendum na kome bi građani odlučivali o povratku monarhije, jer je moj otac kralj Petar II Karađorđević uklonjen na nelegalan način - kaže prestolonaslednik Srbije

 

 

princ_aleksandar_karadjordjevicPREDSJEdN

Link to comment
  • 3 weeks later...

Koja smo mi banana država. Damo jednoj familiji preko 7 miliona evra na izvol'te, i još se pitamo na šta li su utrošene te pare  :isuse:

 

 

"Uprava za zajedničke poslove republičkih organa predala je 2004. godine Beli dvor u odličnom stanju porodici Karađorđević na staranje", kaže za Novosti direktor ove Uprave Zoran Trninić. "O tome postoji zapisnik. Od tada Uprava nema nadležnost nad Dvorom, već porodica Karađorđević". 
 
Od 2001. do 2004. godine, prema podacima kraljevske porodice, iz privatnih izvora u Dvor je uloženo 3,694 miliona evra. Od juna 2004. do danas iz budžeta je izdvojeno 7,712 miliona evra. Prema podacima Ministarstva kulture, godišnje se ulaže oko 40 miliona dinara za "preventivnu zaštitu dvorskog kompleksa“ i njegovu dostupnost javnosti. Sve ukupno, za 13 godina uloženo je oko 11,5 miliona evra.

 

 

 

I naravno, odmah apeli na državu od "neutralnih radnika".

 

 

"Ovaj ogroman kompleks je zapušten. Kriza je uzela svoj danak, i teško je očekivati da, kad nema para za socijalu, bude za adaptaciju dvora. Ali država ne sme da dozvoli da takvo neprocenjivo bogatstvo propadne", kaže Gordana Gordić, istoričar umetnosti. 
 
Da se to ne bi desilo, prema njenom mišljenju, prestolonaslednik Aleksandar mora hitno da alarmira Ministarstvo kulture, Gradski i Republički zavod za zaštitu spomenika

 

 

 

A da mi malo njega alarmiramo izbacivanjem napolje i tužbom zbog uništavanja državne imovine?

Link to comment

Slusam pre neki dan izjavu americkog ambasadora (ili vec nekog ko vrslja po zadatku kod nas) i covek izuva kako prica sprski :o! Zaprepastio sam se u smislu da je neko ko ima, mozda, dve-tri godine zivota kod nas bez greske ubacuje u padeze svaku recenicu!

 

Odma se setim i gradjanina Karadjordjevica sa suprugom koji i posle X godina zivota ovde jednostavno ne propuste prilku da izmase po vise padeza u toku recenice :isuse:

Link to comment

Sada mi je jasno zašto su mi dedovi pričali da kraljevi jedu zlatnim kašikama, malterišu špaklom od brilijantina i koriste rokovnik optočen dijamantima sa olovkom od slonove kosti.  :fantom:

 

 

 

 

Ah, nadam se da će svakome u familiji obezbediti po jedan dvor/vilu na ime restitucije, i nastaviti da plaćaju njihove troškove visokog života. Pišaj po Srbinu!  :0.6:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...