Jump to content
IGNORED

mogu li se snimati serije u srbiji


kud u maglu Simoviću

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kud u maglu Simoviću

    14

  • Blueberry

    14

  • ToniAdams

    12

  • beatakeshi

    12

Uglavnom si u pravu u svemu što kažeš, ali ovo meni zavređuje malo diskusije. Ako pogledamo neke vrhove u SFRJ što se tiče serija - npr. Grlom u jagode, Kuda idu divlje svinje ili Prosijaci i sinovi - videćemo da sličnih serija na zapadu nije bilo nikad, ili ono, ako je bilo, mi za to ne znamo. To su potpuno bile neke Yu - priče. U slučaju Grlom u jagode, reč je o Karanovićevom ličnom stilu i jednoj veoma ličnoj priči, taj neki rad sa naturščicima i pseudodokumentarizam je nešto što je Karanović verovatno pokupio u Pragu na studijama, ali kasnije doveo do nivoa sopstvenog stila. Druge dve serije bi, kao serije čiji su glavni protagonisti šverceri možda izgledaju kao nešto što bi moglo da se uklopi u žanr krimi serija, ali su sam rediteljski prilaz i glumačka igra toliko drugačiji i autentični da ih je teško moguće svrstati tamo.Ovo mrsomudim samo da bih kazao jedno - danas više nema te slobode koju su autori tih serija imali - previše se polazi od para, sve se samo kroz njih gleda i zato produkcijske kuće/televizije neuko i diletantski traže od reditelja/scenarista da im ponavljaju obrasce koji već negde postoje i koji su već negde uzeli pare. A tako ne može da se napravi ništa dobro. Mislim, može - ako ima dosta para i dobrih zanatlija u američkom smislu te reči, pa eto, tehnološki kao ponoviš nešto slično originalu. Ali nema ni para ni zanata. Tako da to nije naš put, rekao bih.Paradoksalno, ovakvi projekti poput Ravne gore su jedina prilika da se nešto dobro uradi. Ali, na žalost, pogrešni ljudi, pogrešna tema.....
E, jeste, dobar prilog. Većina domaćih serija samo prevodi dinamiku i zaplete američkih, a u poslednjih par godina smo počeli i da otkupljujemo licence, dok opet, koliko vidim, najviše pohvala sa svih strana dobija Državni posao. Nije serija u klasičnom smislu, ali jeste domaće, domaći tekst, domaće teme, jeftina izvedba. Dakle, dokaz da može. Kao osamdesetih one drame kojim već beše danom, većina njih nisu bile skupe, ali je postojao kvalitet.
Link to comment
znam da nije bitno za priču, ali hteo bih ipak da dodam da je ta serija u velikoj meri i grlićeva.
Apsolutno. Ja sam se nevešto izrazio kada sam rekao lična priča, mislio sam više generacijska. Iz ove perspektive izgleda da je Grlićev udeo bio veoma bitan.
Link to comment
E, jeste, dobar prilog. Većina domaćih serija samo prevodi dinamiku i zaplete američkih, a u poslednjih par godina smo počeli i da otkupljujemo licence, dok opet, koliko vidim, najviše pohvala sa svih strana dobija Državni posao. Nije serija u klasičnom smislu, ali jeste domaće, domaći tekst, domaće teme, jeftina izvedba. Dakle, dokaz da može. Kao osamdesetih one drame kojim već beše danom, većina njih nisu bile skupe, ali je postojao kvalitet.
Moram da priznam da sam dugo imao otpor prema tom Državnom poslu, međutim, par puta sam slučajno pogledao kad sam naleteo i stvarno nije loše, ljudi, ako ništa imaju svoj neki humor u kom uživaju i to se vidi.
KIDS - kakav scenario, kakvi likovi, kakav kasting !!! Remek delo.
Kad Crni Rok kaže Šojci - "Šojka, jedi govna"! - to je tri puta jače nego da ga je odvalio drškom pištolja. :) Edited by kobni zelaya
Link to comment

ono što nama fali (a i generalno celoj svetskoj produkciji, ali aj nećemo sad o tome) je ljubav. ljubav i entuzijazam onih koji su kreativni deo cele priče. dakle, kreativni departmenti. ovde se sve radi isključivo zbog para. i treba da se radi zbog para, ali mora da ima malo i ljubavi prema tome što radiš, pa i poznavanja filmske/tv kulture, jezika, tradicije. već neko vreme radim na filmu, i to je strašno koliko ljudi koji rade na filmu ne znaju ništa o filmu. ne što ne znaju, već ih apsolutno ne zanima. jedino što ih zanima je koliko ima nedelja priprema/snimanja i koliko se plaća po nedelji. i tu je kraj. ende. garantujem da 95 % ljudi sa filmskog pdfa na ovom forumu zna mnogo više o filmu od prosečnog srpskog filmskog radnika. ovo što poslednjih decenija izlazi sa FDU-a je strava i užas, da ne pominjem ove manje privatne škole i školice, "univerzitete" i tako to. oni bi svi da se zovu rediteljima, glumcima, scenaristima, ne da se zaista time bave. pronađite onaj moj topik od pre par godina, gde smo stavili sve što je snimljeno ovde posle raspada juge. plač majke božije. sve što iole vredi došlo je od ljudi formiranih u YU kinematografiji. ovi ostali... ni r od režije, ni s od scenarija, ni g od glume. ajde bre...

Link to comment

prosto ne treba mešati i upoređivati serije koje su se snimale u sfrj i one koje su se snimaju u srbiji. druga tehnologija, drugi autori, glumci, šljakeri, tržište, vreme....ovde je nadam se putokaz za izlaz iz kreativnog ćorsokaka preuzimanje licenci poput na terapiji. i u usa je jedna od dve najbolje serije, po emi nominacijama, uz bb bila izraelska franšiza homeland. to će se desiti i ovde, valjda, kada ovo nesretno tržište malo ojača i izbaci još kojeg igrača, koji neće zatvarati konstrukciju tako što će biti i producent i medija bajer i glavni za sve i svja u toj medijskoj kloaki.

Link to comment

naredio mi boshoku da prepisem ovde:

veliki problem filmskog/televizijskog miljea še nu, pored apostrofiranih scenarija, režije (dan danas se stresem kad se setim onog horora lisice, ane rodić i gorčina ...), te cajtgajsta u produkciji koji forsira gledanost ispred jote kvaliteta, jesu i fdu glumci (ostale institucije da i ne pominjem), a koji se 95% vremena provedenog u oškolovljavanju, pripremaju za pozorište, dakle za drastično drugačiji kontekst u kome se praktikuje ta profesija
Link to comment
ono što nama fali (a i generalno celoj svetskoj produkciji, ali aj nećemo sad o tome) je ljubav. ljubav i entuzijazam onih koji su kreativni deo cele priče. dakle, kreativni departmenti. ovde se sve radi isključivo zbog para. i treba da se radi zbog para, ali mora da ima malo i ljubavi prema tome što radiš, pa i poznavanja filmske/tv kulture, jezika, tradicije. već neko vreme radim na filmu, i to je strašno koliko ljudi koji rade na filmu ne znaju ništa o filmu. ne što ne znaju, već ih apsolutno ne zanima. jedino što ih zanima je koliko ima nedelja priprema/snimanja i koliko se plaća po nedelji. i tu je kraj. ende. garantujem da 95 % ljudi sa filmskog pdfa na ovom forumu zna mnogo više o filmu od prosečnog srpskog filmskog radnika. ovo što poslednjih decenija izlazi sa FDU-a je strava i užas, da ne pominjem ove manje privatne škole i školice, "univerzitete" i tako to. oni bi svi da se zovu rediteljima, glumcima, scenaristima, ne da se zaista time bave. pronađite onaj moj topik od pre par godina, gde smo stavili sve što je snimljeno ovde posle raspada juge. plač majke božije. sve što iole vredi došlo je od ljudi formiranih u YU kinematografiji. ovi ostali... ni r od režije, ni s od scenarija, ni g od glume. ajde bre...
Lep post.Pa ipak, new generation is coming...
Postoji neki dobar vajb vezan za ovo, ne samo što je prva veb serija sa ovih prostora. Jako mlada ekipa je radila seriju - od rediteljke do glumaca - i ako mogu da udelim neki kompliment, to je anti-Maja Miloš te generacije. Za mene - u ovoj zemlji i u ovom trenutku - osmeh što znam da postoji i to.
Link to comment

dobar ovaj #samokazem. jes da se sada odsecam kao da imam 100 godina i da su takve scene bile u nekom drugom zivotu, ali je lepo podsetiti se. scena kada taksistu volis kao rod najrodjeniji jer je uradio nesto malo (pojaca pesmu, dozvoli ti da srolas), ali si ti u takvom stanju da ti to izgleda kao najveca usluga na svetu

Link to comment

Izbrisaše mi pogrešan post, pa moram ponovo. Elem, meni ovo Samodakažem malo ne pripada ovoj priči. Mislim, to je ok projekat, kakav je stvarno potreban ovom društvu, koji promoviše neke vrednosti u kojima oskudevamo, samo nema veze ni sa entertainmentom, niti sa nekom umetnošću, čak najšire shvaćeno. To je više nekako utilitarni projekat, za razvijanje tolerancije i političke korektnosti među mladima.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...