Jump to content
IGNORED

Gavrilo Princip, lik i delo, kontekst, politicka upotreba..


odmor

status GP kod forumasha  

79 members have voted

  1. 1. Uopsteno gledano, lik G.Prinicipa vidim kao..



Recommended Posts

Не, јер није забележено, колико знам. Ко зна које све идеје, и којим токовима, су протицале. Ни ти свињарски трговци нису листом били неписмене туке, него за своје време господа човеци, штогод начитани, виђани по Бечу и Питеру или макар у додиру са Србима из Угарске. Ко зна шта је ту куда протицало. Али уочи како циклус из устанка не одудара баш много од косовског - исти стил, исти речник.

 

Da, pravio je svoje pesme na osnovu već postojećih, kao što i većina ljudi radi. Jel to sad nešto sumnjivo?

 

 

 

Pa nema taj pojma sa istorijom, jebiga. Objasni mu.

 

Nek prvo on objasni mučenom Butcheru, da se ne sramoti naokolo svojom neobrazovanošću.

Link to comment
  • Replies 433
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    52

  • Prospero

    35

  • Yoda

    33

  • Turnbull

    32

Ok, vratimo se Principu.

 

Dagmar, svaka sledeća  ocena o baratanju istoričarskim alatima od strane konkretnih forumaša vodi te na neko vreme na PZD.

Edited by Yoda
Link to comment

(izvinjavam se ako je bilo)

 

SPOMEN PRINCIPU

O Balši, i Dušanu Silnom, da umukne krik.
Vlastela, vojvode, despoti, behu sram.
Hajdučkoj krvi nek se ori cik.
Ubici dište Vidovdanski hram!

Slavi, i oklopnicima, nek umukne poj.
Despotica svetih nek nestane draž.
Gladan i krvav je narod moj.
A sjajna prošlost je laž.

A ko nas voli, nek voli kamen goli.
Nek poljubi mržnju i mrtve.

 

 

 

Iskopane oči, vino što se toči,
u slavu ubistva i žrtve.

O pravdi i pobedi svetoj nek umukne krik.
Ocevi i braća i sestre behu sram.
Osveti, majci našoj, nek se ori cik.
Raji, riti, dište kosovski hram.

A suncu i manastirima ugušite poj.
Kadife i svile nek nestane draž.
Jauk i groblje je narod moj.
A sjajna prošlost je laž.

Moj narod nije steg carski što se vije,
nego majka obeščašćena.
Znoj i sirotinja i mržnja što tinja
u stidu zgarišta i stena.

 

 

Pročitati i "Itaka i komentari"

Link to comment

...osmansko carstvo je samo sebi sve vise i vise suzavalo pravo da vlada teritorijom i stanovnistvom.  

Ovo ti nije malo premoderno?

Mislim, lako bismo danas za pravo, ali se Otomancima suzavalo nesto drugo, kudikamo vaznije od prava.

Link to comment

Da, pravio je svoje pesme na osnovu već postojećih, kao što i većina ljudi radi. Jel to sad nešto sumnjivo?

 

Не, зашто би било? То је био нормалан, савремени (буквално!) начин да идеје круже народом. Што не мора да је била било чија изричита намера нити пак лукави план, него напросто израз тадашњих тежњи. Да народ то није хтео да чује, не би слушао; да идеје нису биле примамљиве организаторима, оне не би нашле одраза у оном што се говорило.

 

Само нудим могуће објашњење пута којим су идеје о националној држави, самоопредељењу итд, у неком облику могле да стигну до раје.

Link to comment

(izvinjavam se ako je bilo)

 

SPOMEN PRINCIPU

O Balši, i Dušanu Silnom, da umukne krik.

Vlastela, vojvode, despoti, behu sram.

Hajdučkoj krvi nek se ori cik.

Ubici dište Vidovdanski hram!

Slavi, i oklopnicima, nek umukne poj.

Despotica svetih nek nestane draž.

Gladan i krvav je narod moj.

A sjajna prošlost je laž.

A ko nas voli, nek voli kamen goli.

Nek poljubi mržnju i mrtve.

 

 

 

Iskopane oči, vino što se toči,

u slavu ubistva i žrtve.

O pravdi i pobedi svetoj nek umukne krik.

Ocevi i braća i sestre behu sram.

Osveti, majci našoj, nek se ori cik.

Raji, riti, dište kosovski hram.

A suncu i manastirima ugušite poj.

Kadife i svile nek nestane draž.

Jauk i groblje je narod moj.

A sjajna prošlost je laž.

Moj narod nije steg carski što se vije,

nego majka obeščašćena.

Znoj i sirotinja i mržnja što tinja

u stidu zgarišta i stena.

 

 

Pročitati i "Itaka i komentari"

 

 

Ceo dan mi je ta pesma na pameti.

 

Kusturica i zvanice, među kojima su i srpski patrijarh Irinej, potpredsednik Vlade Srbije i šef diplomatije Ivica Dačić i ministri Aleksandar Vulin i Nikola Selaković, princ Aleksandar Karađorđević, akadaemik Matija Bećković, prvo su obišli crkvu svetog kneza Lazara i srpskih mučenika koja je danas osveštana.

 

„Принцип је јунак српског народа“
 
dot.png
 
PinExt.png
inShare

Режисер Емир Кустурица рекао је у Андрићграду да је Гаврило Принцип јунак српског народа и један од оних које су у историји често погрошено доживљавали и стављали тамо где му није место.

kusturica-kustendorfsajt-650x458.jpg

Фото: Кустендорф сајт

„Ја сам се дуго питао шта би било да је Штраус видео да је Гаврило имао плаве очи, да ли би се песма ‘На лепом плавом Дунаву’ звала ‘На лепим плавим очима’. Вечерас, цела планета може да слави заразну реч – слобода“, казао је Кустурица отварајући свечану академију поводом обележавања стотину година од Првог светског рата.

Академик Матија Бећковић је оценио да се у Андрићграду „укрштају висока култура и непоколобљива вера“. „Ово је град где су поново збраћени Мехмед и Макарије, паша и патријарх српске цркве, обновитељ Пећке патријаршије која је ставила српски народ под један кров и тај кров траје до дана данашњег“, казао је је Бећковић.

Он је казао да је то што је цар Лазар изабрао царство небеско, уместо царства земаљског, „најдалекосежнији избор у српској историји и субини“. „То се догодило пре 625 Видовдана, који је српски празник од памтивека, а тај дан је све од тада остао оно што славимо, а то је да је црква један кров, Видовдан један дан, Косово једно поље, божур један једини цвет“, рекао је Бећковић.

Говорећи о обележавању 100 година од почетка Првог светског рата, он је казао да је тај рат „огласио пуцањ малолетног Г.П, чије је име и презиме, како је написао Милош Црњански, састављено од имена једног архангела и једног начела“.

Извор: Вести онјалн

 

Edited by Turnbull
Link to comment

Ovo ti nije malo premoderno?

Mislim, lako bismo danas za pravo, ali se Otomancima suzavalo nesto drugo, kudikamo vaznije od prava.

 

ne, nisam mislio formalno, to ne postoji ni danas apsolutno, a i onde gde se pominje je uglavnom rec, bar malo, o propagandi.  mislio sam na willy-nilly preuzimanje tj objektivno postojanje istorijske odogovornosti za dogadjaje na odredjenim prostorima kojima vladas. 

 

i ajde da ovaj nicim izazvani troll privedemo kraju. jbg, i ja sam kriv sto suvise ulazim u neke rasprave

Link to comment

Он је казао да је то што је цар Лазар изабрао царство небеско, уместо царства земаљског, „најдалекосежнији избор у српској историји и субини“. „То се догодило пре 625 Видовдана, који је српски празник од памтивека, а тај дан је све од тада остао оно што славимо, а то је да је црква један кров, Видовдан један дан, Косово једно поље, божур један једини цвет“, рекао је Бећковић.

 

 

Potpuno me vratio u 1989. Tako se tad besedilo! Doduše bilo je više besednika, sad ostali samo najjaći.

Edited by Yoda
Bold samo koriste modovi, stavljajte citate pod quote, navodnike, italik...
Link to comment

Potpuno me vratio u 1989. Tako se tad besedilo! Doduše bilo je više besednika, sad ostali samo najjaći.

Da nije 1989. i onog izmedju, covek bi pomislio da se radi o demenciji, ovako jebem li ga gde ti ljudi zive, sta jedu i piju...

Sta se mota po tim vidovdanskim glavama, sta se hoce sa prebrojavanjem Vidovdana, jebo te suvi ocaj kad ovo vidis i procitas.

Da znam da smiraju i foliraju bilo bi mi OK, i to je neka opcija, ali da sa ovakvim mislima idu na spavanje, ustaju, hodaju, drye govore u koje veruju...

Link to comment

Potpuno me vratio u 1989. Tako se tad besedilo! Doduše bilo je više besednika, sad ostali samo najjaći.

 

 

Jedna crkva, jedan krov, jedan dan!

 

Link to comment

„Ја сам се дуго питао шта би било да је Штраус видео да је Гаврило имао плаве очи, да ли би се песма ‘На лепом плавом Дунаву’ звала ‘На лепим плавим очима’. 

 

ouaj, nek mu neko javi da je ta lepa pesma ispevana cirka 30 godina pre gavrilovog rodjenja

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...