Jump to content
IGNORED

Before Sunrise/Sunset/Midnight


Turnbull

Recommended Posts

Trudim se da ne poredim, ali ne mogu da izdržim kad Syme kaže da nema nikoga kome film nije odličan. :) BM mi je ok. Da se pogleda pred spavanje, zaokruži trilogija i za par godina manje više zaboravi. BV mi je baš dobar i težak i ne znam da li bih ga opet gledao.
Baš tako. Moje prvo gledanje BV me toliko potreslo da sam se plašio iskreno da ga pogledam i drugi put...BM je sjajna trilogija i inteligentno smišljen ali BV mi je jedan od najboljih filmova koje sam do sada pogledao... Brutalno iskren i po meni bez trunke patetike...
Link to comment
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    30

  • Amos

    15

  • Singer

    7

  • Alis

    6

Top Posters In This Topic

To što je BM par koji nam prikazuje true love story, par koji se posmatramo kroz filmove i godine kao uspešnu priču ili bar priču sa nekim svakodnevnim problemima long term odnosa kao što su lagano zasićenje ili odluke o pravcu obe uspešne karijere. Zdrava, lepa, sita deca, letovanje i mekana filozofija u šetnjama kroz sigurne evropske pejzaže.Sa druge strane imaš dvoje nedovršenih i neostvarenih klinaca, koji su završili sa detetom koje možda nisu ni hteli u tom trenutku. Od pejzaža su videli onaj neonski motel, ovaj podgojen i pijan, ona ceo dan u bolnici. Nema uspeha, nema perspektive, nema ljubavi, a kamoli da bude ljuta što ne žive u Parizu i ostali problemi ajped karijerista. I na kraju ne ide, gotovo, ende, finec, kraj. Mislim, daj, ti si čovek koji treba ovo da piše a ne ja. :)

Link to comment
Na temi o poslednjem filmu smo načeli poređenje između Before Midnight i Blue Valentine, pa htedoh nešt da napišem na tu temu.Zapravo mi je zanimljivo poređenje jer ističe ono što smatram najboljim kvalitetima Before Midnight - a to je neusiljenost
o bože, da li smo mi gledali isti film? naterao si me da tražim script BM na netu. BM je jedan etalon usiljenosti, loše glume, foliraže, ne verujem mu, u dugom kadru za dugim kadrom tačno znaš kuda su pošli.hm, sve veći broj naših odnosa je virtuelan. duh!hm, a šta kada kompjuter napiše bolju knjigu od (pogodite koje? rat i mir, naravno.)hm, bojim se da zaboravljam lik svog pokojnog muža, pa ga onda jako zamišljam pred zoru (ili u sumrak, beše), svaku poricu i boricu, ali avaj, realnost ...hm, 90% veza koje trenutno postoje biće raskinute :cry:i šta kažeš, na kraju se raziđu? da si rekao da se ne raziđu, gledala bih baš da vidim kako li su to izveli do kraja.
Link to comment

@MosSlažem se, u BV je mnogo istaknutiji klasni momenat i njihovi životi su i inače mnogo sivlji, ali to nije pitanje, pitanje je šta konkretnu priču o njihovom rastanku čini tragičnijom.

Edited by Syme
Link to comment

pa ne raziđu se na kraju.jes bezveze ubeđivati nekoga zašto mu je film glup ili sjajan. sve je u oku posmatrača. nekome je scenario usiljen nekome je totalno realan. neko se baš svađa kao ono dvoje u hotelskoj sobi pa se prepoznao, a nekome to nema veze s vezom . nije da imam dilemu da li da živim u njujorku ili parizu, ali mogu da shvatim da to nekom bude životno pitanje.inače ta dilema je samo kap u moru te prekretnice jer su osećanja dosta izvetrela i da nije toga, svađali bi se oko nečeg drugog

Link to comment
o bože, da li smo mi gledali isti film? naterao si me da tražim script BM na netu. BM je jedan etalon usiljenosti, loše glume, foliraže, ne verujem mu, u dugom kadru za dugim kadrom tačno znaš kuda su pošli.hm, sve veći broj naših odnosa je virtuelan. duh!hm, a šta kada kompjuter napiše bolju knjigu od (pogodite koje? rat i mir, naravno.)hm, bojim se da zaboravljam lik svog pokojnog muža, pa ga onda jako zamišljam pred zoru (ili u sumrak, beše), svaku poricu i boricu, ali avaj, realnost ...hm, 90% veza koje trenutno postoje biće raskinute :cry:i šta kažeš, na kraju se raziđu? da si rekao da se ne raziđu, gledala bih baš da vidim kako li su to izveli do kraja.
:lolol:Pa art imitates life, pa i razgovore koji se u istom vode. A to je razgovor između ljudi koje razdvajaju klasa, nacija, generacija, obrazovni nivo, itd., tako da nije ni čudo što se koriste najsvedenije ili najopštije reference. Meni je inače uvek super kad neko u filmu uspe da prikaže dug razgovor sa više učensnika, i to je ovde super uspelo. (Drugi film koji sam ove godine gledao koji je uspešan u istom poduhvatu je Trotina "Hana Arent".)Edit: Inače, ono što je super u tom razgovoru jeste upravo kako relativizuje njihovo shvatanje ljubavi. Na lagan i neusiljen način nas vodi ka saznanju da je romantična ljubav oko koje su oni izgradili svoj život, istorjski relativan fenomen, so much so da već nešto starijim generacijama ona nije zauzimala ni približno značajno mesto u životu, a da onima koje tek dolaze zauzima neko potpuno drugačije. Može se živeti i drugačije, i živi se drugačije, pa ipak, taj temeljni mit oko kojeg su oni izgradili život je njima bitan, on je zbog njega žrtvovao svoj prvi brak, bliskost sa sinom, ona karijeru, itd. Edited by Syme
Link to comment
@Mospitanje je šta konkretnu priču o njihovom rastanku čini tragičnijom.
Meni upravo to sto nemaju momenat "srodnih dusa" iz Before trilogije. Njihova ljubav i zivot je jedan projekat. Njegova tragedija je sto jeste bio zaljubljen u nju i shvata da je sve otislo niz kanalizaciju ali se trudi na svoj pijani, debeli nacin da to sacuva onako kako nespretno ume, i naravno ne vredi. Dok sa njene strane ona nekako nije ni htela da bude sa njim, pa ostaje da kontemplira da li bi mogla od svog zivota nesto da uradi da je bilo kako nije bilo. A za oboje je verovatno gubitak najlepseg dela zivota na ocigledno pogresnu stvar.Jednostavno oni nisu prikazani kao karakteri koji su u fazonu - raskid, sta ces, ex to the next - da bi moglo da ti bude svejedno. Plus, sto meni tu dete daje i odredjenu dozu drame za dalje, a kapiram da je tebi taj deo patetika. Edited by Mos
Link to comment

Sime, dakle, doziveli smo da poentiras Zoranom Milivojevicem.Drugo, ovaj film je (losa) radio drama. Mogli su da citaju dijalog listu na Marsu, nema vizuelnu komponentu. Kao totalni opozit pada mi na pamet 12 angry man.

Link to comment

Sime, dakle, doziveli smo da poentiras Zoranom Milivojevicem.Drugo, ovaj film je (losa) radio drama. Mogli su da citaju dijalog listu na Marsu, nema vizuelnu komponentu. Kao totalni opozit pada mi na pamet 12 angry man.

Link to comment

:lolol:Upravo suprotno! Zoki bi odatle izvukao zaključak da je romantična ljubav "iluzija" - a odgovor bi bio da iako je iluzija (as opposed to what?), ona je naša iluzija, iluzija oko koje gradimo živote. Nema povratka na staro, niti bekstva u tradicionalizam. Ona nema nikakvu spoljašnju garanciju, ni u prirodi, ni u tradiciji, jedina njena vrednost je u tome što je mi vrednujemo, ali - pa šta?Meni je film zapravo jako dobar odgovor na zoćinski cinizam, koji (odgovor, ne cinizam) pritom ne beži u bajkovitost Sleepless in Seatle, nego unflinchingly suočava romantične ideale sa pritiscima kojima su izloženi da vidi hoće li izdržati.A za ambijent prosto uopšte nisi u pravu - kao i u prva dva filma, ambijent igra jako značajnu ulogu, ne znam na osnovu čega uopšte možeš da tvrdiš suprotno. Radio drama naravno nije opcija, jer je ritam njihovog razgovora nedvojido povezan sa ritmom njihovih koraka. U stvari i ovaj i raniji filmovi neerovatno dobro skida te hodajuće razgovore.

Edited by Syme
Link to comment

odlican je i treci deo. mada sam odavno gledao. mogao bih celu seriju da pogledam, ali sve znam, samo sto mi se prvi i drugi mesaju. treci deo je mozda i najzreliji. sve je realno i jako, barem sam ja tako doziveo.syme |imam pitanje za tebe, jel si pomislio da je ona inteligentnija od njega, i ako jeste, da li si uradio nesto sa tim, da li si razvio taj momenat. meni je nesto palo na pamet, ali nije vredno pomena. tu ideju sam dobio tek u trecem delu, a negde u prvom ili drugom mi je sinula, nije blesak.btw. smatram da je ovo poslednji deo.

Link to comment

hajde:deo kada su na mostu, i kada se podsecaju da li je bilo seksa ili nije. ona je zapravo ispitivala njegovu inteligenciju, i tu je pukao. postoji jos jedan momenat cini mi se, ali ne mogu da se setim gde i koji. treci deo naglasava to amerikom/francuskom. zapravo, problem je i dalje tu, tj. ona ne zeli da se spusti na njegov nivo, i ode u "ameriku", zeli da ostane tu gde jeste. kada sam poceo da razvijam tu ideju, sve vreme me je pratila u trecem delu, i nisam nikako mogao da je pustim ili sebi da kazem: "ne tripuj!" njegov + u svemu je sto je srcan, nikad nije odustao.

Link to comment

Ima nečeg u tom odnosu Amerike i Francuske, i ja mislim da ona njega definitivno vidi ako ne kao manje inteligentnog, onda kao površnijeg i plićeg, i to ima veze sa tim što je on Amerikanac.Ali nisam shvatio onu scenu kad pričaju o seksu u Beču na taj način. Mislim da je prosto fora u tome da se ona pravi blesava jer je besna na njega zbog te knjige, tako nešto mu posle i kaže.Inače je njen odnos prema toj knjizi i njemu kao piscu zanimljiv i ima veze sa ovim što pominješ - mislim da se njoj čini da joj je on oduzeo glas u njihovoj zajedničkoj istoriji time što je baš on ispričao njihovu priču. Uz to mislim da ga ne smatra naročito dobrim piscem i potajno smatra da bi ona to bolje :)

Edited by Syme
Link to comment
Inače je njen odnos prema toj knjizi i njemu kao piscu zanimljiv i ima veze sa ovim što pominješ - mislim da se njoj čini da joj je on oduzeo glas u njihovoj zajedničkoj istoriji time što je baš on ispričao njihovu priču. Uz to mislim da ga ne smatra naročito dobrim piscem i potajno smatra da bi ona to bolje :)
slazem se sa ovim sto si napisao.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...