Jump to content
IGNORED

Before Sunrise/Sunset/Midnight


Turnbull

Recommended Posts

//spoilers ahead za drugi deoZavrsnicu tek treba da pogledam i malo je reci da jedva cekam, ali razmisljam da mi se mozda drugi deo - Sunset - i vise svideo iako sam poodavno gledala i zaboravila detalje...Najvise to skrivanje iza ~intelektualnih razgovora o dnevnim ekoloskim temama - ispod te fasade emocije kljucaju i ocekujemo imploziju svakog momenta da bi onda sama kulminacija bila spokojna kao rano jutro posle kise; oni sede, pijuckaju caj(?vino?) i slusaju muziku. Mozda zato sto sam iskustvo slicno tom imala i sama pa znam osecaj.//spoilers off
meni je implozija ona scena u kolima. najbolja u filmu, imo. i jedna od najbolje odglumljenih i napisanih u ovom žanruprvo ona pukne skroz, pa on. tu nema više pretvaranja , tu vidimo koliko je onaj susret u beču (i izostanak onog dogovorenog vidjanja posle 6 meseci) ostavio traga na oboje. odatle je već nekako jasno da im nema nazad
Link to comment
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    30

  • Amos

    15

  • Singer

    7

  • Alis

    6

Top Posters In This Topic

E dobro. Zavrsio sam, za neko vreme, sa filmovima u kojima ostanem i nakon sto ih odgledam. Sta mi to treba? Vracam se ja na moje omiljene after d vrk komedijice-limunadice i mega spektakle za vikend popodneva.Ova triologija™ je odlicna a treci film je "kamen"... pizdu materinu i film i sve ti jebem...

Link to comment
  • 3 months later...

Na temi o poslednjem filmu smo načeli poređenje između Before Midnight i Blue Valentine, pa htedoh nešt da napišem na tu temu.Zapravo mi je zanimljivo poređenje jer ističe ono što smatram najboljim kvalitetima Before Midnight - a to je neusiljenost i činjenica da svoju temu tretira uvek na ivici farse. Blue Midnight ima neku neku indi patetiku, neku tragičnost gde joj mesto očigledno nije. Ah, raspada se jedna velika ljubav koja to možda nikad nije ni bila. Well, shit happens, pomirite se s tim, and get on with your life. Mladi ste, zdravi ste, naći ćete nekog drugog. Kraj. Nema tragedije. A opet film igra na tu tragičnu notu, pa to malo smeta.Before Midnight, s druge strane, nikako ne zaboravlja da ima nečeg farsičnog u toj temi. Iako su njegovi junaci stariji, pa je samim tim za njih više toga at stake, ni u jednom trenutku ne shvataju sebe preozbiljno. Brakovi se raspadaju, oni to dobro znaju (Hok je već izašao iz jednog), nema tu ničeg tragičnog. Nisu baš tako mladi, ali su dovoljno mladi da imaju vremena da i nakon toga sastave neki život za sebe, itd. U stvari, film je i o tome zašto toliko pažnje pripisujemo romantičnoj ljubavi i koja je njena uloga u našem životu. Zašto oni toliko investiraju u svoj odnos, i zašto mi, kao publika toliko investiramo u njih?BM (a i Blue Valentine) su se često poredili sa Revolutionary Road i Who's Afraid of Virginia Wolf. Ali oba filma su znatno manje tragična od prvog, i manje gorka od drugog. Prosto, prvi od ova dva jeste tragičan, a drugi ima tragediju kao background (što je zapravo i osnovna potka). Ali u BV i BM, nema tragedije, a opet nam je stalo do toga što se dešava. I najgori ishod nije strašan, ali nam je bitan. Zašto nam je bitan? To je nešto čime se BM ozbiljo bavi, a BV šmira dajući neki lažni gravitas temi koja ga ne zaslužuje.

Edited by Syme
Link to comment

nisam gledala blue valentine pa ne mogu da poredim. iz trejlera sam ga već doživela tako kako ga opisuješ. kad sam videla paćeničke face goslinga i mišel smorila sam se... vuklo mi na neki hipsterajja sam raspad u BM doživela tragično možda više nego oni. to je film za razbijanje iluzija a oni su tako dobro izgradili tu bajku na ivici stvarnosti u prva dva filma, da treći dođe kao neki šamar. znaš da se to redovno događa, al nekako naivno misliš možda njima neće

Link to comment
Nema tragedije, a imaju dete? Hm. Meni poslednja scena iz BV, kad ga klinka juri niz ulicu jedna od najsjebanijih u filmu. Ne mogu da verujem da ti je BM bolji film.
Pa neće detetu ništa da bude. A ta scena mi je najproblematičnija u celom filmu. To je zapravo taj lažni gravitas o kojem ti pričam - film o odnosu njih dvoje nije uspeo da opravda težinu kojom pristupa svojoj temi, pa je onda mora da ubaci dete koje trči za taticom (think of the children! :cry: ). Zamisli da se u BM, nakon cele njihove rasrpave, pojave ona dva mala plavokosa anđelčića, zagrle Hoka i počnu uglas: "Tata, nemoj da ideš!". To je prilično jeftina emotivna manipulacija . Edited by Syme
Link to comment

Pretpostavio sam da ćeš se pozvati na pateriku, ali to trčanje na kraju je samo jedna od mučnih scena. U svakom slučaju tragičnije od straobalne svadje ovo dvoje na temu da li će živeti u Parizu ili Americi. Njena karijera je u pitanju, zaboga!

Link to comment

Trudim se da ne poredim, ali ne mogu da izdržim kad Syme kaže da nema nikoga kome film nije odličan. :) BM mi je ok. Da se pogleda pred spavanje, zaokruži trilogija i za par godina manje više zaboravi. BV mi je baš dobar i težak i ne znam da li bih ga opet gledao.

Link to comment
Pretpostavio sam da ćeš se pozvati na pateriku, ali to trčanje na kraju je samo jedna od mučnih scena. U svakom slučaju tragičnije od straobalne svadje ovo dvoje na temu da li će živeti u Parizu ili Americi. Njena karijera je u pitanju, zaboga!
Ali šta je tačno tragičnije?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...