Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

- 1

 

Zbog jednog oborenog aviona ne ide se odmahu vojnu odmazdu i tepih bombardovanje.

Tom logikom, moze se govoriti i o EU i Amerima kao drugorazrednima impotentnim silama koje nisu vojno pomogle Ukrajinu i Gruziju.

Ne mislim ja na invaziju i zauzimanje Ankare ali neki nacin da se pokaze ko je glavni. Da nije u pitanju Turska nego neka zemlja sa manjom snagom i ledjima kao recimo Gruzija koju si naveo siguran sam daa ne bi sve ostalo na "necemo vam vise slati turiste".

 

Rusi sigurno neće ići u aktivnu odmazdu. Ako uopšte planiraju nešto tog tipa, sačekaće tursko RV da ih opet uzme na nišan a onda kom opanci tom i džeri. Uzmi u obzir i to da već 24h peglaju turske konvoje tik uz granicu što možda nije šamar reda veličine obaranja aviona ali jeste u rangu: "Ajde da te vidim sad" poziva. Pa ako šampioni iz MB izgube živce i krenu u neku junačku zaštitu tih konvoja onda ćemo videti čiji planovi o izrastanju u supersilu su ranjiviji.

.

 

Da da to si u pravu. Mislim da ce ih cekati da naprave gresku. Ono sto je tu zanimljivo je sto gledamo (pasivnu) agresiju dve drzave koje pretenduju na to da prerastu u nesto vise od onoga sto su sada.

 

Nego kakvi su konvoji u pitanju?

Link to comment

Ama...Turska nije ni u ludilu "supersila". Što se tiče Rusa...kao i u slučaju Ukrajine, Rusija verovatno sebe ovde isto vidi mnogo pre kao nekog ko brani status quo i ko radi damage control (po sebe), a ne nekog ko je krenuo u  menjanje sveta po svojim planovima. Drugo je pitanje što "status quo" posle 4 godine građanskog rata više praktično ne postoji i što Asad 2015 nije isto što i Asad 2010. 

Link to comment

Eu nije supersila

 

Кад би се некако стрпали под заједничку команду итекако би били.

Чак и са већим могућностима за дејствовање по свету од Русије.

Овако су још на нивоу свако за себе.

Link to comment

Кад би се некако стрпали под заједничку команду итекако би били.

Чак и са већим могућностима за дејствовање по свету од Русије.

Овако су још на нивоу свако за себе.

Da, ali kljucno je ako

 

Послато са GT-P7500 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Imam jedno pitanje. Kad čitam neke tekstove, nešto mi promiče. :D 

 

Jesu interceptors lovci, a fighters bombarderi po našem? Ako jesu šta su onda attackers aircrafts?

Link to comment

pa zar nisu svi zajedno pod nato komandom?

 

Јесу али само за одбрану Европе.

А и ту имају квоте колико ко треба да да у заједничку команду, не делују као једна армија.

 

За остале акције колико се ко испрси.

У 2. Заливском рату су ишли само Британци. Немци се ретко ангажују.

Link to comment

Imam jedno pitanje. Kad čitam neke tekstove, nešto mi promiče. :D

 

Jesu interceptors lovci, a fighters bombarderi po našem? Ako jesu šta su onda attackers aircrafts?

 

attackers bi ti bili 'jurišni avioni' tj. bombarderi u ovom slučaju

fighters bi ti bili 'bobeni avioni', dakle univerzalnijeg tipa

interceptors su ti 'presretači' tj. lovci

 

mada to sve baš i nisu stručni izrazi na engleskom za te stvari, više su neki 'novinarski pojmovi' :)

Edited by akibono
Link to comment

Interceptors su lovci za uspostavljanje vazdusne nadmoci - dugi domet, radar veceg dometa, rakete veceg dometa - obicno se ide na to da uspostavljaju kontrolu na vecoj teritoriji i biju sa daljine - npr. F-15, F-22, MiG-31 i slicno.

 

Figters su manji lovci koji sluze za krace misije i dog-fight. F-16, MiG-29 i slicno.

 

Attack aircrafts su jurisnici - velicine obicnog lovca ali sluze za bombardovanje i podrsku trupama - A-10, F/A-18, Su-25, Su-24. 

 

Bombers su veci bombarderi koji obicno deluju sa vecih visina - B-52, Tu-22 i slicno, mada mogu da imaju opciju i niskog letenja zarad izbegavanja radara kada se ide na nuklearni napad (B-1, Tu-160).

Link to comment

Imam jedno pitanje. Kad čitam neke tekstove, nešto mi promiče. :D

 

Jesu interceptors lovci, a fighters bombarderi po našem? Ako jesu šta su onda attackers aircrafts?

 

Interceptor - по нашки ловац-пресретач. Ради се о брзом авиону чија је примарна намена борба са другим авионима.

Чистокрвни ловци се данас све мање користе. На пример МиГ-21 или ултрамодерни Ф-22 Раптор.

 

Fighter-Bomber - ловац-бомбардер - вишенаменски авион који може да се бори и са другим авионима, али и да делује по циљевима на земљи. Практично сви данашњи ловци имају овакве могућности, нпр. F-16, МиГ-29, Грипен, Тајфун.

 

Bomber - бомбардер, авион који дејствује по циљевима на земљи великом количином бомби. Примери амерички Б-52, Б-1, Б-2, руски Ту-160, Ту-95 и нешто мањи фронтовски Су-24 који је скоро оборен.

 

Attack - односи се на јуришну авијацију, мање и спорије авионе који могу да дејствују на линији фронта, са мање висине. Нпр. А-10 и Су-25 који се сад користе у Сирији. Углавном су оклопљени, имају системе заштите, мањи домет и дејствују по тачкастим циљевима (возила, зграде и сл.).

 

Руски контигент у Сирији се до скоро састојао отприлике од 12 Су-24, 12 Су-25, 12 Ми-24 (јуришни хеликоптер), 4 Су-34 - што су све авиони за дејство по земљи - и свега 4 ловца Су-30СМ који су ловци-бомбардери.

Link to comment
×
×
  • Create New...