Jump to content
IGNORED

Dnevni tupan


Аврам Гојић

Recommended Posts

3 hours ago, JozoMujica said:

Kome je u interesu da drzava Srbija ne ostane bez drzavljana ako su "Srbima siroka polja"? 

 

Meni je u interesu (doduše neću to doživeti) da ovo društvo opstane i napreduje, a mislim da je doseljavanje ovamo jedna od boljih stvari što nam se (dugoročno) može desiti.

A kome je do Srbovanja i do čuvanja kulture i običaja, neka čuva, široko mu polje. Ja od sve te "kulture" danas vidim samo najsramniji mogući sunovrat.

Link to comment
1 minute ago, Frile said:

 

Meni je u interesu (doduše neću to doživeti) da ovo društvo opstane i napreduje, a mislim da je doseljavanje ovamo jedna od boljih stvari što nam se (dugoročno) može desiti.

A kome je do Srbovanja i do čuvanja kulture i običaja, neka čuva, široko mu polje. Ja od sve te "kulture" danas vidim samo najsramniji mogući sunovrat.

 

Ne znam za to srbovanje, ali čuvanje kulture i običaja je nešto čemu svaka ne samo nacija, već i svaka druga grupacija teži, inače danas ne bismo imali pojmove "evropska kultura", "svetska kultura", "američka kultura", "bliskoistočna kultura", "gradska kultura", "seoski običaji", "lokalni običaji"... 

To što ti vidiš najsramniji mogući sunovrat nije karakteristično samo za ovaj prostor, i nema veze sa kulturom i običajima. 

 

Ali to uopšte nije bila tema mog posta, nisam mislio da će se doseljavanjem gomile religioznih fanatika narušiti domaća kultura i običaji, već da će uklapanje različitih kultura i običaja biti izuzetno problematično ako do toga uopšte dođe u šta ne verujem. Ne možeš da očekuješ da će "za 25.000 ako nećeš ti za 30.000" da ti dođu nadahnuti intelektualci, već upravo onakva ekipa kakvu ti ovde okrivljuješ za najsramniji mogući sunovrat.

 

 

Link to comment
14 minutes ago, ragasto said:

Pricamo valjda o jeftinoj radnoj snazi iz drugih sredina koja bi ovom drustvu navodno trebalo da donese napredak, zar ne?

 

Ne sasvim, ja sam mislio da se priča o radnoj snazi koja bi se ovde trajno nastanila
Ako je o gastarbajterima koji bi naprimer ovde bili po gradilištima pa posle kući - to čini mi se imamo već sada u nekom obimu.

 

@JozoMujica
što se tiče ostalog, pretpostavljam da bi uklapanje različitih kultura i običaja samo u početku bilo teško. Mislim da su i Mile i tamo neki Ibrahim u suštini dobri ljudi i da to mogu sami da skapiraju, ako imaju sreće da neko vreme provedu dalje od trovača.

Link to comment

Moze da se prosiri i u tom pravcu, sto da ne. Ni u jednoj od te dve varijante ne vidim dobar ishod zato sto su radna prava narusena do znamo koje mere, i omasovljenje jos jeftinije radne snage bi samo produbilo probleme i st orilo nove. Pozitivan efekat u smislu smanjivanja ksenofobije postoji, da, ali bojim se da bi ukupno gledano bio zanemarljiv u odnosu na negativne. 

 

@Frile

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Frile said:

 

Meni je u interesu (doduše neću to doživeti) da ovo društvo opstane i napreduje, a mislim da je doseljavanje ovamo jedna od boljih stvari što nam se (dugoročno) može desiti

Ko bi po tebi došao da živi u Srbiji?

Ne mogu da zamislim par stotina hiljada koji dođu u Srbiju da bi srećno i zadovoljnop motali kablove za 300€.

Bojim se da Srbija ne postane logor za nesrećnike koji pređu hiljade kilometara, a ne stignu gde su hteli, ili budu vraćeni nazad. Možda se nekom i svidi čuvanje ovaca na zelenim pašnjacima, ali takvih neće biti mnogo. Za motanje kablova neće biti niko. Inžinjeri i doktori će otići u Nemačku. Nema nama sreće od imigracije, jer nismo destinacija u koju bi neko normalan došao. Budala već imamo.

Link to comment
2 minutes ago, duma said:

Ko bi po tebi došao da živi u Srbiji?


Ne znam ni sam ko bi (pri zdravoj pameti) došao u Srbiju onakvu kakva je u ovom trenutku, a da ne proba da nastavi dalje gde je trava mnogo zelenija.
Mada sigurno postoje ljudi koji žive u tako lošim uslovima da misle da vredi doći ovde na rad. Za rad na gradilištima se već našlo mučenika (seti se onih prevarenih Indijaca u Kraljevu).
Ja sam pisao o hipotetičkom dugoročnom procesu doseljavanja, koji nadilazi period Vučićeve vladavine.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...