Jump to content
IGNORED

istorija srednjeg veka


MayDay

Recommended Posts

18 minutes ago, Meazza said:

Ako te dobro razumem nacional-socijalizam nije bio izuzetno baziran na nemackom rodu i nemackom jeziku kao sredstvu identifikovanja arijevske rase? To hoces da kazes?

Greska je u previse pojednostavljenom posmatranju nacizma: on je mnogo vise od ekstremnog nacionalizma: predstavlja, nedopustivo uprosteno naravno, kompleksnu ideologiju zasnovanu na itekakvim teorijskim predloscima, i sticajem nesrecnih okolnosti nakalemljenu na post-WW1 Nemacku sa svim njenim specificnostima, a lakoca kojom su se ideje rasne cistote, krvi i tla i ostalih budalastina primale diljem planete, Evrope narocito.

Nemacki rod i nemacki jezik na znacaju dobijaju tek sa etabliranjem nacizma kao vladajuce ideologije: tek tada je moguce pokazati zube i pokusavati teorijski uobliciti samu ideologiju: ti zaboravljas da se arijevstvo, sa sve zvanicnim potvrdama nije davalo u odnosu na istinsketm arijevske odrednice, vec iskljucivo u odnosu na jevrejsko poreklo, odnosno % ucesca istog i plemenitom nemackom arijevcu/arijevki, a to je vec nesto bitno drugacije.

 

Nazi_Caliper.jpg

 

himler_soviet_POW.jpg

Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

ti zaboravljas da se arijevstvo, sa sve zvanicnim potvrdama nije davalo u odnosu na istinsketm arijevske odrednice, vec iskljucivo u odnosu na jevrejsko poreklo, odnosno % ucesca istog i plemenitom nemackom arijevcu/arijevki, a to je vec nesto bitno drugacije.

 

A slovensko i romsko poreklo? Da li je biti arijevac znacilo biti germanskog roda ili biti ne-Jevrej? Ako je ovo prvo, onda sta je znacilo biti germanskog roda? 

 

Odgovor obojici: ja pisem o glavnom faktoru identifikacije u okviru arijevskog identiteta koji su nacisti negovali.  Jer pricamo o identitetima u razlicitim ideologijama. Sta je bilo glavno kohezivno sredstvo, dovoljno prosto da ga svaki Hans i Fric mogu razumeti? Sta je bilo glavno sredstvo Osmanlija? Islamska vera. Sta je bilo glavno sredstvo Rimljana? Rimska kultura i prihtatanje Rimskog Imperatora. Sta je bilo glavno sredstvo Sovjeta? Komunisticka ideologija. U tom istom smislu (jer o tome se i vodi rasprava a ne o uzrocima svakog pojedinacnog od tih sredstava) sta je bio glavni identifikacioni cinilac nemackog nacizma? 

 

To je moje pitanje.

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

 

A slovensko i romsko poreklo? Da li je biti arijevac znacilo biti germanskog roda ili biti ne-Jevrej? Ako je ovo prvo, onda sta je znacilo biti germanskog roda? 

 

Odgovor obojici: ja pisem o glavnom faktoru identifikacije u okviru arijevskog identiteta koji su nacisti negovali.  Jer pricamo o identitetima u razlicitim ideologijama. Sta je bilo glavno kohezivno sredstvo, dovoljno prosto da ga svaki Hans i Fric mogu razumeti? Sta je bilo glavno sredstvo Osmanlija? Islamska vera. Sta je bilo glavno sredstvo Rimljana? Rimska kultura i prihtatanje Rimskog Imperatora. Sta je bilo glavno sredstvo Sovjeta? Komunisticka ideologija. U tom istom smislu (jer o tome se i vodi rasprava a ne o uzrocima svakog pojedinacnog od tih sredstava) sta je bio glavni identifikacioni cinilac nemackog nacizma? 

 

To je moje pitanje.

Nema, ne postoji odgovor na ovako postavljeno pitanje: III rajh jednostavno nije postojao dovoljno dugo da bi ozbiljnotm institucionalizovao probleme identifikacije.

Stvar je - posto je bilo precih problema - prepustena u teorijskom delu fanaticima: u prakticnom delu se pokazala sama sustina nacizma i tu su bilo kakvi identifikacioni mehanizmi koje pominjes bili bez ikakvog znacaja, jer kada identifikacioni cinioci dodju do Ausvica ili Treblinke mesta za dalju pricu nema.

Nacizam nije osvajao ideologijom, buduci zasnovan na bioloskim premisama, to ne bi imalo ni svrhe, ali je utoliko pre u ideologiji imao uporiste za svaki postupak.

Ako ti je bas do odgovora - glavni identifikacioni cinilac nemackog nacizma bila je - ideologija.

Za nesto preko toga jednostavno nije bilo vremena, a nema sumnje da bi cinioci na kojima insistiras morali da budu trazeni u antropologiji, genetici...

 

Link to comment
12 minutes ago, Meazza said:

 

A slovensko i romsko poreklo? Da li je biti arijevac znacilo biti germanskog roda ili biti ne-Jevrej? Ako je ovo prvo, onda sta je znacilo biti germanskog roda? 

 

Odgovor obojici: ja pisem o glavnom faktoru identifikacije u okviru arijevskog identiteta koji su nacisti negovali.  Jer pricamo o identitetima u razlicitim ideologijama. Sta je bilo glavno kohezivno sredstvo, dovoljno prosto da ga svaki Hans i Fric mogu razumeti? Sta je bilo glavno sredstvo Osmanlija? Islamska vera. Sta je bilo glavno sredstvo Rimljana? Rimska kultura i prihtatanje Rimskog Imperatora. Sta je bilo glavno sredstvo Sovjeta? Komunisticka ideologija. U tom istom smislu (jer o tome se i vodi rasprava a ne o uzrocima svakog pojedinacnog od tih sredstava) sta je bio glavni identifikacioni cinilac nemackog nacizma? 

 

To je moje pitanje.

Da prihvatas nacional-socijalisticku ideologiju ili joj se bar aktivno ne opires 

 

Mnogi ljudi 21. veka imaju problem: ne razumeju XX vek. Zvuci cudno, s obzirom na to da su mahom rodjeni u njemu, ali tako je. Nit razumeju imperijalizam, nit razumeju nacizam i komunizam. Mogao je neko da bude Nemac 100 puta i po svim SS merilima "nemstva", ali ako je komunista nije deo "nemackog naroda". A ima remnanta toga i danas ne bi trebalo ljudima da izmice. Eufemizam za to danas je "ordinary people". 

 

Ono sto vidim da ti je problem da shvatis je da je nacizam takodje "univerzalisticka" ideologija. 

Edited by MancMellow
Link to comment

 

1 minute ago, namenski said:

Ako ti je bas do odgovora - glavni identifikacioni cinilac nemackog nacizma bila je - ideologija.  

 

U redu, dobar odgovor, prihvata se. Razumem na sta mislis.

 

Verovatno je Manc sustinski u pravu all along. 

Link to comment
4 minutes ago, MancMellow said:

Ono sto vidim da ti je problem da shvatis je da je nacizam takodje "univerzalisticka" ideologija. 

 

Univerzalisticka u smislu "inkluzivna"? Ne vidim kako, ali bilo bi zanimljivo procitati vise o tome. Osim ako ne mislis u smislu nekog "univerzalnog" (da ne kazem konacnog) resenja?

Link to comment

(Neke) religije i neke ideologije su univerzalisticke u smislu da su inkluzivne, svi su pozvani. Mozda je od pocetka trebalo da koristim tu rec. Kod nacizma, ili jesi ili nisi. Nisi arijevac? Better luck next time, to Treblinka you go.

Edited by Meazza
Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

 

Univerzalisticka u smislu "inkluzivna"? Ne vidim kako, ali bilo bi zanimljivo procitati vise o tome. Osim ako ne mislis u smislu nekog "univerzalnog" (da ne kazem konacnog) resenja?

Paaa ne, nije to "univerzalisticko". "Univerzalna" po tome sto nudi resenje za ceo svet i sve ljude. E sad, sto bi se neko nasao na debljem kraju (pri tom ak ni ne mislim na Holokaust) to ne negira univerzalizam. Zna se gde je kome mesto i tako svet funkcionise. 

Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

(Neke) religije i neke ideologije su univerzalisticke u smislu da su inkluzivne, svi su pozvani. Mozda je od pocetka trebalo da koristim tu rec. Kod nacizma, ili jesi ili nisi. Nisi arijevac? Better luck next time, to Treblinka you go.

Ukratko: inkluzija =/= univerzalizam.

Link to comment
Just now, MancMellow said:

Paaa ne, nije to "univerzalisticko". "Univerzalna" po tome sto nudi resenje za ceo svet i sve ljude. E sad, sto bi se neko nasao na debljem kraju (pri tom ak ni ne mislim na Holokaust) to ne negira univerzalizam. Zna se gde je kome mesto i tako svet funkcionise. 

 

Onda je nesporazum. Ja sam mislio bas na inkluzivnost i upravo zato sam nazvao etnicki nacionalizam primitivnijim.

Link to comment
Just now, Meazza said:

Religije i neke ideologije su univerzalisticke u smislu da su inkluzivne, svi su pozvani. Mozda je od pocetka trebalo da koristim tu rec. Kod nacizma, ili jesi ili nisi. Nisi arijevac? Better luck next time, to Treblinka you go.

Tesko je postaviti se: nacizam jednostavno i na srecu nije trajao dovoljno dugo da bi imao vremena da izgradi nuzne institucionalne okvire za sopstveno delovanje u okviru kako sopstvene ideologije, tako i resavanja prakticnih problema.

Cak i da su dobili rat, istrebili Jevreje, potisnuli Slovene iza Urala, upisali u arijevce Skandinavce, Britance, dodati nesto pocasnih arijevaca :isuse: , ostao bi problem vladanja Planetom: nacizam mozes da proglasis univerzalistickim samo ako je bez konkurencije jer on to po definiciji  jeste.

On na neki nacin jeste drustvena anomalija sa kojom se zapadna civilizacija izborila, ali to ni najmanje ne umanjuje opasnosti koje proisticu iz gomile njegovih teorijskih i prakticnih postavki, ali i iz celokupnog evropskog kulturnog nasledja.

Jednom recju - niko nije imun, a ni siguran.

Link to comment
Just now, Meazza said:

 

Onda je nesporazum. Ja sam mislio bas na inkluzivnost i upravo zato sam nazvao etnicki nacionalizam primitivnijim.

"Nacionalno" jednostavno ne barata sa "spasenjima". 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...