Jump to content
IGNORED

Istorijat F1


alpiner

Recommended Posts

Tuzna vest. Veliki vozac i jos veci borac. Sinonim za F1 i brzu voznju (u kolokvijalnom govoru).

Negde sam procitao da se sam "odvezao" avionom na operaciju, u 70toj godini.

Link to comment

Lauda je, izmedju ostalog, povukao nogu i poceo sa proterivanjem sa trka F1 one latentno uvek prisutne i naravno nikada priznate privlacnosti mirisa krvi i cirkuzanerije: izbacio je u prvi plan sigurnost vozaca, suprotstavio se otvoreno patkometrisanju i insistiranju da se posto-poto i po svaku cenu odrzi takozvana forma, rizikujuci svojevremeno i dobru dozu podsmeha, ali i opstrukcije od strane sponzora i organizatora.

U svakom slucaju, cinjenica je da od njega i s njim pocinje 1 drugaciji tretman vozaca.

Ono, tesko da je i on mogao da predvidi u kom pravcu ce se stvari dalje da odvijaju i koliko ce neke od ideja koje su vodile njegovu generaciju da prerastu u svojevrstan apsurd, ali to vec nije do njega.

 

Link to comment

Jackie Stewart je bio taj koji je pitanje bezbednost vozaca podigao na visi nivo. Lauda je bio medju onima koji su nastavili tu borbu..

Link to comment

Sad razmišljam..da li je onaj njegov povratak u Monci, dok je još krvario, najspektakularniji trenutak u istoriji sporta?

 

Kakva propaganda nesalomivosti ljudskog duha. Svi ti vozači F1 60-ih i 70-ih su bili superheroji. 

Link to comment

Apsolutno, monca 76, povratak iz mrtvih, a opet, na poslednjoj trci u suzuki bio je spreman da se odrekne titule jer je bilo preopasno za voznju. 

Link to comment

RIP

 

 

Ko nije imao prilike, neka odgleda Rush, možda baš nije najtačnije prikzan odnos Laude i Hanta (koji je bio mnogo prijateljskiji nego na  filmu), ali je lep i dirljiv.

Link to comment

bilo večeras na hrt2 pa ko ima nek vrati obavezno. ja ću se podsetiti sigurno

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

Ja sam juce ponovo gledao, legenda. Ali tek u ponovnom gledanju videh da onde kad stopira sa buducom zenom iz ovog klipa gore prolazi Zastava 128... :D

Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Pre ce biti Fiat 128, auto godine 196 i neke...

Al' nije ni vazno :)

 

Ovo je ipak bila novija 128-ica, sad da li Fiat ili Zastava ko ce ga znati. Kockasti farovi i zadnja svetla. Stara je imala okrugle farove, prednje zmigavce kao stari Stojadin onako pored farova a pozadi dva okrugla svetla slicno 850 Sport.

 

Sto se tice filma, meni je omiljena scena ovo (isto istinit dogadjaj):
 

 

Lauda je iznapusavao Forgjerija jer nakon prvih testova gde je imao gomilu primedbi na novi bolid nisu uradili nikakve promene na bolidu (312B3). U Ferariju je postojala rigidna struktura komandovanja gde su vozaci raportirali sefu mehanicara, ovaj inzenjeru, inzenjer dizajneru a dizajner direktno Encu; onda Enco aminuje, izda direktive, pa istim putem ide nazad do mehanicara koji setapuju bolid. Naravno, niko nije imao muda sefu da prizna da nije uradio posao i uvek bi ulepsavali stvar pa dok stigne do Enca bolid bi bio zmaj a rezultata nema samo zato sto su vozaci sise. Lauda kad je ukapirao sta se dogadja krenuo je da uci italijanski taman toliko da moze sam da se sporazumeva sa Encom. Otisao je direktno kod sefa i rekao mu u lice da je bolid govno:
 

 

Ostatak je istorija. Tu je posejano seme Ferarija 312T koji je u raznim varijantama vozen do 1981. godine i doneo Ferariju 3 vozacke i 4 konstruktorske titule...

Edited by Radoye
Link to comment

:D

Tata od Keca, jakako.

Nisam hteo da @Grandilof pomisli da teram mak na konac, ali 128 je zasluzio da ga se postuje u svakom pogledu, obaska sto sam svojevremeno gledajuci Rush i ja prvo pomislio da ona dvojica Zabara koji su povezli Laudu i devojku mu, voze Alfu.

 

Nije Alfa :mad:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...