Jump to content
IGNORED

Istorijat F1


alpiner

Recommended Posts

Kakav je to lik bio! U neku ruku prototip modernog F1 vozaca, perfekcionista, rad, disciplina, 100% fokus i zalaganje, od garaze do staze. Ali, uz sve to, i neverovatna zelja za trkanjem i dokazivanjem. Uporan, tvrdoglav. Hladan i vatren u isto vreme. Njegovi lakonski komentari i izjave, bez okolisanja, uvijanja, femkanja, uvek pravo u srz. 

 

RIP Niki. Bas mi je bilo drago sto je uvek tu negde oko Formule 1 (posebno poslednjih godina od kad je bio u Mercedesu kao, da kazem, aktivan ucesnik), ceo dozivljaj je cinio kompletnim. Nedostajace. 

Link to comment

Covek koji je zauvek izbacio, ukinuo sliku trkaca kao ljudsko bice od krvi i mesa, pomalo razbarusenog boema kome nije strano ni popiti ni pojesti.

Doneo u trke nesto nemacki, tevtonski precizno, rodonacelnik potonjih kiborg vozaca.

A opet, veliki vozac, jedan od najvecih, vracanjem na stazu pozle nesrece, dokazao da - jebes masine - bez Coveka nema nista.

 

Link to comment

Da, Niki je bio neka vrsta sinteze te dve, da kazemo, suprotstavljene vozacke licnosti ili ta dva ljudska karaktera. Taj njegov "kiborg" element svakao nije znacio da nema coveka ispod, naprotiv. 

 

Evo ovaj clanak bas govori o tome: 

 

 

Link to comment

Niki Lauda je usao u moj dom jos pre nego sto sam kao klinac poceo da pratim F1. Stric mi za 3. rodjendan doneo ovu stonu lampu, tako da je i u mom slucaju on postao prva asocijacija za auto trke. Kad sam poceo da i pratim trke sredinom 80-ih, on se taman bio povukao, tako da nisam mogao i da navijam za njega, iako bih to sigurno radio..

 

Ono sto mi je kod njega uvek impresioniralo, sto je uvek govorio ono sto misli bez ustezanja. I kao vozac, i kasnije. Uvek sam voleo da citam/gledam njegove intervjue, posebno je ovaj dobar. Iako je uvek delovao preozbiljno, zapravo je bio vrlo duhovit, i spreman da prihvati salu na svoj racun. Posle okrsaja sa Davidom Purleyjem u Zolderu 1977, nazvao Britanca zecom, ovaj mu uzvratio da je pacov. Na sledecoj trci, Purley na svoj bolid zalepio slicicu zeca, Lauda na vizir "super rat". Eto, to je klasicni Niki.

 

Uspeo da natera smrt da ga ceka 43 godine. Alal vera majstore.

 

RIP

 

spacer.png

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment

Otisao je najveci junak mog detinjstva.

 

Neka od najranijih mojih secanja su vezana za njega, kako u dedinom krilu na malom crno-belom TV gledamo "cika-Laudu kako juri". Secam se koliko sam kevu smarao svako dan nakon onog njegovog udesa za nove vesti o njemu. Kad se vratio na stazu samo mesec dana kasnije onako sav u krvavim ranama od opekotina za mene je to bilo nesto najfascinantnije sto sam ikada video. Od tog dana sam postao ubedjen da su trkacki vozaci superheroji poput ovih u stripovima i da su jaci od svega. Niki Lauda, pa dva mesta prazna, pa Betmen i Spajdermen...

 

Pricao se vic u ona vremena, kaze umro trkac i ode na nebo, i Sv. Petar mu u raju pokazuje nebesku stazu - i tu sve poznati asovi voze svoje legendarne bolide, Nuvolari, Varci, Karacola, Rozemajer, Fandjo, Askari, Klark i ostali - tek odjednom prozuji neko u crvenoj kacigi u Ferariju 312T, i trkac iznenadjeno pita Sv. Petra: "Nisam znao da je Niki umro?" A Sv. Petar ce: "Ziv je Niki, nego to Gospod Bog voli da se pretvara da je faca..."

0a5627c3f85c0f0f05ee375c712cabac.jpg

Link to comment

za laudu sam cuo jos kao klinac. on je bio kao npr bitlsi, brus li, rolingstonsi i slicni. morao si da znas..

jedno od mitskih imena ranog detinjstva.

 pa kako niki a ne miki i jos austrijanac. decija posla

prvo lauda pa mnogo kasnije formula. 

posle vec malo malo pa  procitam nesto o njemu. aviokompanija, da li ce se vratiti na trke, pa o nesreci i tako.

sve je to  povecavalo znatizelju.

vec tada sam gledao formulu, one zute renoe, prost je bio aktuelan

i na kraju se vratio i antologijski dueli..

 

Edited by bradilko
Link to comment

Naleteh na dobar komentar

 

Quote

James Hunt will be waiting for him in heaven with a beer in his hand bragging how he got there faster.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...