Jump to content
IGNORED

stenli kjubrik u raljama vremena


Crin-Blanc 1953

Recommended Posts

Nisam njegov fan. Inace, Odiseja mi je super kad radim nesto po kuci, pa da pustim u pozadini.Izuzetak mi je jedino Eyes Wide Shut, koji me je o d u s e v i o.

Link to comment

Kjubrik je jedan od onih reditelja (uz Tarkovskog, Bergmana i Bunjuela mi) bez kojih bi mi film kao umetnost izgledao dosta drugacije.Genije ne moze bit' precenjen.

Link to comment
Не знам шта те ту изненађује,двапут је освојио НИН-ову награду.Током седамдесетих и поготово осамдесетих је имао великих паузе између снимања филмова,тако да је савим логично што је током тих периода имао потребу да се на неки други начин уметнички изражава.Тако је Параџанов током репресије совјетског режима био посвећен ликoвној уметностиИ зато сам уосталом и нагласио да треба сагледати целокупни уметнички опус,да би се могло судити о његовој величини.
o kojim velikim pauzama pricas? osamdesetih je snimio tri filma: dovidjenja u sledecem ratu, zadah tela i katangu. od 1980 do 1987. kada je bio u nemilosti u srbiji snimao je u sloveniji. osamdesete su godine domacih ceha. autori novog filma nisu imali prodju.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

A koji to Kjubrikov film nije prošao test vremena?Pomenut je Spartak. Pa on je i danas školski primjer kako treba da izgleda epski spektakl. Prvi put sam ga gledao nedugo nakon Hrabrog srca i Spartak ga šije na skoro svim poljima. A i Gibson je priznao da mu je Spartak bio najveći uzor kad je radio svoj ep.Ili Paths of Glory? To je jedan od najzajebanijih filmova koje sam ikada gledao, najjačih antiratnih filmova i sigurno jedan od vrhova Kjubrikovog opusa.Ili Dr Strangelove? Ili Killing?...Skoro svaki Kjubrikov film je bitan dio filmske istorije i kad ga gledam imam utisak da gledam nešto epohalno.Moj jedini problem sa Kjubrikom je što zadrijemam svaki put kad gledam Odiseju, pa je nikad nisam gledao u cjelosti. :)

Edited by colonelo
Link to comment
A koji to Kjubrikov film nije prošao test vremena?Pomenut je Spartak. Pa on je i danas školski primjer kako treba da izgleda epski spektakl. Prvi put sam ga gledao nedugo nakon Hrabrog srca i Spartak ga šije na skoro svim poljima. A i Gibson je priznao da mu je Spartak bio najveći uzor kad je radio svoj ep.Ili Paths of Glory? To je jedan od najzajebanijih filmova koje sam ikada gledao, najjačih antiratnih filmova i sigurno jedan od vrhova Kjubrikovog opusa.Ili Dr Strangelove? Ili Killing?...Skoro svaki Kjubrikov film je bitan dio filmske istorije i kad ga gledam imam utisak da gledam nešto epohalno.Moj jedini problem sa Kjubrikom je što zadrijemam svaki put kad gledam Odiseju, pa je nikad nisam gledao u cjelosti. :)
Ali te zato kraj definitivno razbudi...hal-9000.jpg
Link to comment
a Barry Lyndon nista?
ne znam, na mene nije ostavio neki jak utisak. Kao i Strejndžlov ali za to krivim okolinu koja mi je do besvesti hajpovala film bukvalno mesecima pre nego sam ga odgledao. elem, da ne budem pogrešno shvaćen kad napisah što napisah - ne mislim da su Stenlijevi filmovi loši - naprotiv, on je bio jedan od većih inovatora u Holivudu i nije se plašio menjanja žanrova i prilagodjavao je svoj stil svakom filmu (što je meni najveći kvalitet).
Link to comment
Не знам шта те ту изненађује,двапут је освојио НИН-ову награду.Током седамдесетих и поготово осамдесетих је имао великих паузе између снимања филмова,тако да је савим логично што је током тих периода имао потребу да се на неки други начин уметнички изражава.Тако је Параџанов током репресије совјетског режима био посвећен ликoвној уметностиИ зато сам уосталом и нагласио да треба сагледати целокупни уметнички опус,да би се могло судити о његовој величини.
ne sporim da je i odlican pisac, ali filmovi mogu da se gledaju i potpuno samostalno
Link to comment

Kjubrik je bio genije. Znao je značenje scenarija za film i nijedan film mu nisu pisali holivudski scenaristi već je koristio poznata i manje poznata dela iz svetske literature, verovatno mu je zato svaki film malo remek delo. A verovali su mu i producenti i davali svaki put sve više i više love za svaki sledeći film iako predhodni nije zadovoljavao njihove zahteve na blagajni. A ne samo da su mu davali lovu i neograničeno vreme za snimanje već su bili spremni da mu omoguće najsavremeniju tehniku koju je par godina pre toga koristila NASA(Barry Lindon). Čak i posle tog fijaska, finansijskog i fijaska na dodeli Oskara(što je jedna od najvećih sramota američke akademije za film) za sledeći film mu omoguće tj. dopuste da ga snima dva sata dnevno i da za samo snimanje utroši četiri puta više vremena nego što je inače potrebno.Kako je cela diskusija inicirana Šerbedžijinim poredjenjem Živojina Pavlovića i Stanley Kubricka, a ne mojim, priznajem da stajem na stranu R. Š.-a. Iako nije imao NASA tehnologiju za svoja snimanja, koja je često završavao žickajući kameru ispred Takovske Žika Pavlović je stvarao dela koja mogu da stanu ruku pod ruku sa filmovima S. K.-a. Žika samo nije imao sreću da se rodi i radi u Hollywoodu. A bio je genije kao i Kjubrik. Razumem i Šerbedžiju sve fore je prvo video kod Žike, posle mu ih je prodao i Stanley.Barry Lundon i Paths of Glory, Budjenje pacova i Zaseda su mi medju najomiljenijim filmovima

Link to comment
A verovali su mu i producenti i davali svaki put sve više i više love za svaki sledeći film iako predhodni nije zadovoljavao njihove zahteve na blagajni. A ne samo da su mu davali lovu i neograničeno vreme za snimanje već su bili spremni da mu omoguće najsavremeniju tehniku koju je par godina pre toga koristila NASA(Barry Lindon). Čak i posle tog fijaska, finansijskog i fijaska na dodeli Oskara(što je jedna od najvećih sramota američke akademije za film) za sledeći film mu omoguće tj. dopuste da ga snima dva sata dnevno i da za samo snimanje utroši četiri puta više vremena nego što je inače potrebno.
Ne vladaš materijom. Kjubrik je bio sam svoj producent koji je kontrolisao i distribuciju (da ne ulazimo u detalje). O uspehu na blagajnama konsultuj wiki ili imdb. Sam svoj majstor - neograničena sloboda.I da citiramo Šerbedžiju: "Tom Kruz je njegov vojnik, kao što sam i ja nekada bio vojnik Živojina Pavlovića. I zaista ima neke duboke sličnosti između Kjubrika i Pavlovića. Neke intelektualne uzvišenosti i životne oporosti." Edited by beatakeshi
Link to comment
Lrd mi nikako nije jasan, na podforumu serije se zadovoljava trescinama i mediokritetskim sranjima, dok po ostatku foruma, malo malo pa se pokenja po najvecim autoritetima.
Treščine da, mediokriteti stop! A dovođenje u pitanje svega je suština zdravog razmišljanja. S tim što mene ovde (ceo svet) nervira što je Kjubrik svrstan uz najveće autoritete samo zato što je bio ozbiljan i nadrkan.
Ne volim ni ja Mozarta, pa ne smatram da je precenjen. :fantom:
Ne volim ni ja Mocarta, i mislim da je precenjen, ali ne mislim da nije velikan.
+1Jebo te, to je onaj sindrom sa sporta krenu po drugim oblastima foruma.Murinjo je precenjen, Rafa je precenjen, Gvardiola je precenjen, Gus je rupa, Antić je vezara se sad seli na umetnost.Još malo pa ćemo imati da je Tolstoj budala koja je pisala španske serije onog doba, da je Bah komponovao neka sranja, a da ni Pikaso nije bio bog znašta.
Kjubrik je jedan od onih reditelja (uz Tarkovskog, Bergmana i Bunjuela mi) bez kojih bi mi film kao umetnost izgledao dosta drugacije.Genije ne moze bit' precenjen.
Koliko me nervirate. Mešate nemešive stvari. Gvardiola jeste precenjen, ali ne znači da tu tezu treba trpati u isti koš sa tezom da je Nadal precenjen i Murinjo vezara. Ili ovo što je Kauboj napisao. Pa zar stvarno ne vidite razliku među istinskim velikanima kao što su Tarkovski i Bunjuel i prodavačima magle i nabijačima griže savesti kao što su Bergman i Kjubrik?
Kjubrik se poštuje, Spilberg se voli :)
Ma, WTMIL! Čuj, Spilberg se voli. Pa da je ovo neka država, ti bi odgovarao za ovakve izjave.Mislim, ne mrzim ja Kjubrika, to je zaslužno ime u istoriji kinematografije, ali me nervira ova beatifikacija i dizanje u nebesa, a naročito nekritičko svršavanje po Odiseiji i Pomorandži.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...