Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

2 hours ago, ivy said:

 

 

da,ovako sam nesto i mislila...

 

ev. neku piletinu u nekom jednostavnom sosu sa njim

 

e jel znas mozda ti recept za ulje od tartufa? mislim na razmeru..koliko tartufa na koliko ulja

mislila sam da napravim malo da ga imam duze :)

 

ako hoćeš da sačuvaš tartuf za kasnije, probaj to što aram predlaže. što se tiče svih onih ulja od tartufa koji se prodaju po radnjama, to ništa ne mirše zbog samih tartufa, već zato što su aromatizovani sintetičkom supstancom 2,4-Dithiapentane.

prirodna aroma tartufa (vrsta merkaptana, čini mi se) je jako nestabilna, tako da su sve te tartufate, namazi, ulja i slično, zapravo aromatizovani, odnosno, pojačani, veštačkom aromom. ja to baš ne volim, dok pravi tartuf obožavam.

 

možeš svakako da potopiš tartuf u ulje, ali mislim da nećeš ništa naročito dobiti.

 

uživaj u svežem, kad već možeš :)

 

Edited by banatjanin
Link to comment

ondak dobro :)

 

a kaze mi gazza da mogu da ga zamrznem pa da ga rendam tako zamrznutog..valjda tako moze malo duze da traje

milsim rekao mi je tartufar da moze dve nedelje da traje u fridzu.. a kada bi to zamrzavanjem produzila na bar dve nedelje bilo bi super

 

 

 

 

@Strucnjak

 

u Srbiji je izobilje dok na Fruskoj jos nema

sto je potpuno van svake logike da na visljim i hladnijim planinama ima vrganja  :isuse: a ovde nista

Link to comment
1 hour ago, aram said:

nemoj, ne isplati se, treba ti ceo ovaj tartuf za pola litra ulja, a pri tome moraš da potrošiš to za maksimum dve nedelje. nešto duže traje jedino ako prvo izrendaš tartuf na listiće, pa ga osušiš, ali ni to nije nešto predugo. imaš i varijantu da ga staviš u teglu sa pirinčem, pa u frižider, tako će sam pirinač da povuče ukus tartufa, super za rižoto, ali se tartuf osuši pa izgubi na kvakitetu, to se ne radi sa boljim tartufima...
ako baš želiš da sačuvaš nešto, napravi salsu, pa ona može u zamrzivač i nekoliko meseci. 25ml maslinovog ulja na 10 grama tartufa naseckanog na taaaanke listiće, malo soli i opciono malo belog bibera. fino promešaš, ostaviš sat vremena na sobnoj temperaturi da se lepo prožmetm pa u zamrzivač.

To sa susenim listicima nije losa ideja a potom samleti i pomesati sa solju. Ja sam dugo imao takvu mirisljavu so, neko mi domeo iz inozemstva a verujem da nije bila obogacena vestackim aromama vec da je bas mleveni tartuf. So je bila prljavo bele boje

Edited by Haralampije
Link to comment

@ivy OK, ne znam zašto ti taj tartufar to priča, ali svež tartuf u frižideru 3-4 dana, 5 max. I to uvijen u kuhinjski papir koji upija vlagu, pa da se taj papir često menja, a onda sve to u kutiju koja se hermetički zatvara. Dobra je fora i u istu kutiju ubaciti i neko jaje, isto će povući miris od tartufa... trust me, prve komšije u Italiji su mi ozbiljni tartufari, 5-6 pasa imaju za to.

Da ga zamrzneš možeš, ali i tu gubi dosta od ukusa ako zamrzavaš ceo, naprave se kristali vode unutra koji oštećuju tartuf. Dosta ljudi radi sledeće - u posudu za led ubaciš po listić-dva tartufa, pa je napuniš rastopljenim puterom. Kad se zamrzne, prebaciš kockice putera u kesu i to je to, to može i nekoliko meseci da stoji, a svaka kockica ti je dosta za jednu porciju nečega.

 

Edited by aram
Nepis Men
Link to comment

Ja sam to radio. Naredam tartuf u puter i izmesam. Napravim kao kobasicu, tj uvijem u papir za pecenje. Onda u friz i po potrebu secem parce po parce. Odlicno za preko bifteka. 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Možda je za drugu temu ali vidim da su lisičarke dosta popularne ove sezone. Na Kalenić bile 1500din kg dosta velike navodno sa Kopaonika. U Lidlu imaju sitnije u drvenim gajbicama čini mi se 200g za 300 ili 400 dinara. Na Bajloniju 2000 za kilo.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
28 minutes ago, *edited by mod said:

Jel ima gljivara po BG ili se džabe nadam?

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

 

 

 

ima gljivara svuda ali ti po gradovima ugl beru za svoje potrebe da ne kazem rekreativno :D ...a berace treba da trazis u okolini suma i planina u kojima beru,po selima...

 

mislim da je @Skyhighatrist pisao da je imao neke veze u nekom selu za vrganje ako nisam pomesala ..ako jesam izvinte me :)

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...