Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

klikni na moj link ako smeš, pa da pričamo

ma znam bre, video sam i ranije.

 

pa kad ima ateisticko-propovedacki cilj pored predavacko-edukativnog. cuj, pola sale joj izaslo - klinci su je provalili. nema engleska taj procenat religioznih, posebno ne u sloju koji bi isao da se dodatno edukuje u oksfordu, pa da moze da se izvlaci na religijsku zatucanost kao glavni razlog izlaska s predavanja. 

to.

Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

 

zena isijava holier than thow stav na jedan potpuno ateisticki nacin  -_-

 

bas vala, nekako bi mi ekvivalent bio onaj nas svecenik sto se slikao sa mitraljetom.

spajanje ne nespojivosti, nego suprotnosti.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Ma razumem, ali poenta je u nečemu drugom, priča o religiji kao memi, iliti "virusu uma" ( :isuse: ) propušta ono najbitnije - društveno-ekonomski kontekst u kojem se religije razvijaju i njihovu funkciju u životima vernika.

 

Mislim da "virus uma" i drustveno-ekonomski kontekst nisu medjusobno suprotstavljeni pojmovi - i bioloski virusi obicno bolje uspevaju u uslovima siromastva.

Link to comment

Ali za razliku od bioloških virusa, koji su entiteti koji se daju lečiti prosto nekim farmakološkim sredstvima, "virusi uma" se svakako se ne mogu lečiti farmakološki, osim ako nisi Anduril. Zato što i nisu nikakvi virusi nego trapva metafora koja ne objašnjava ništa.

Link to comment

Ali za razliku od bioloških virusa, koji su entiteti koji se daju lečiti prosto nekim farmakološkim sredstvima, "virusi uma" se svakako se ne mogu lečiti farmakološki, osim ako nisi Anduril. Zato što i nisu nikakvi virusi nego trapva metafora koja ne objašnjava ništa.

 

Naravno da je "virus uma" metafora, samo se ne odnosi na aspekat lecenja i prevencije, nego na sirenje i mutiranje. Za sada je zaista neuspesna u objasnjavanju, te je njena popularnost nezasluzena (siri se u nenaucnoj javnosti poput virusa!).

Link to comment

Ma razumem, ali poenta je u nečemu drugom, priča o religiji kao memi, iliti "virusu uma" ( :isuse: ) propušta ono najbitnije - društveno-ekonomski kontekst u kojem se religije razvijaju i njihovu funkciju u životima vernika.

Nebriga za vrednosti ovog života nije rezultat virusa uma, nego činjenice da je ovozemaljski život u tim krajevima toliko jeftin. Religija u tom smislu predstavlja jedinu nadu koju ti ljudi imaju - da ovaj život nije sve.

 

to ti je pomalo romantizovano. ljudi uglavnom vrse rituale radi sopstvene koristi, bas misleci da ce nesto da ucare u ovom zivotu (nesto kao odlazak kod vracare). medjutim, zanimljivo je da se jedno ismeva, a drugo se opravdava. inace, retko ko se zanima za metafiziku, ali zaista retko, u svim religijama.

 

kao covek koji voli podjebavanje religije onako kako to rade maher i carlin, podrzavam covu, sve i da ima dijametralno suprotne stavove od mojih po ostalim pitanjima. nego, propustio je da kritikuje organizovane religije sa najbitnijeg stanovista  (recimo da bolje objasni na koji nacin je religija jedan od uzroka tako bednog zivotnog stanja "u tim krajevima", a i covecanstva u celini), ali dobro sad.

Edited by Zhota
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...