Jump to content
IGNORED

Sergej Trifunović i VB, licimur(tm) ili ne?


dillinger

Recommended Posts

Nisam siguran koja je tačno operacija u pitanju kod te devojčice, na jednom mestu sam pročitao da je u pitanju transplantacija srca a na drugom da je nešto komplikovanije, ali mogu da napišem nešto o samom procesu i problemima sa slanjem pacijenata na takve operacije. I to mi nekako deluje pametnije od ove umobolno dosadne priče o Trifunovićevoj samopromociji.Kako bi se neki pacijent uputio na lečenje ili operaciju u inostranstvo mora da se sprovede pravna regulativa u Republičkom fondu za socijalnu zaštitu Srbije. Komisija od 25 lekara različitih specijalnosti mora da odobri predlog i stručno misljenje 3 lekara specijaliste da se unese član po kome neka bolest ili intervencija može da leči u inostranstvu. Potom Komisija odlučuje i izdaje rešenje o odredjenom pacijentu koji je podneo zahtev. To je uradjeno 2010. za transplataciju pluća pacijenata sa cističnom fibrozom, koja se do tada nije nalazila na listi za lečenje u inostranstvu. Po stručnom mišljenju lekara, po jedan pacijent godišnje sa cističnom fibrozom koji je stariji od 18 godina i sa kapacitetom pluća nižim od 40%, šalje se u Univerzitetsku kliniku u Beču na transplataciju pluća.Poseban problem nastaje decembra 2012. godine kada je Eurotransplant doneo odluku da neće obezbeđivati organe za pacijenate iz zemalja koje nisu pristupile organizaciji Eurotransplant ili koji nisu rezidenti neke od zemalja potpisnika Eurotransplanta (do tada je bilo moguće operisanje odredjenog broja pacijenata za koje su oni davali organe). Jedina mogućnost da naši pacijenti odu na transplataciju je potpisivanje Twinning agreement-a (jedne vrste ugovora o poslovnoj saradnji) između neke od naših klinika u kojoj se obavlja transplatacija organa i pomenute bolnice iz Beča. Problem za potpisivanje ovakvog sporazuma je što kod nas ne postoji pravna regulativa i međudržavni sporazum o donaciji i alokaciji organa, za šta je nadležno Ministarstvo zdravlja.Dakle, ono što je pričala Slavica Djukić pre neki dan na skupštini - da je problem nedovoljan broj potpisanih donorskih kartica - jednostavno nije istina.Poslednje na svetu što želim ikome je da mora skupljati pare za operaciju svoga deteta (ili nekog jako bliskog) i u isto vreme prolaziti kroz ceo ovaj administrativno sujetni pakao, ali da se meni to ponovo desi - Trifunovića bih ljubio u kurac za ovako nešto, bez obzira šta mislim o njemu. Ljudi, ima bitnijih stvari od našeg elitističkog gnušanja na kvazi šmekere i komentare širom interneta average Joe-a.

Link to comment
ma znate sta? mene ovo sve jako nervira. jeste, treba da se stalno govori o tome da je zdravstveni fond u kurcu, da gradjani ne mogu da se oslone ni na kakva sistemska resenja, da nam je drzava najveci neprijatelj, itd.ali proseravati se po individualnim inicijativama koje se desavaju uprkos toj i takvoj drzavi je neukusno i uvredljivo. ma, odvratno. ti takvi bi trebalo da se poseru po stubiku, izmedju ostalog.bavljenje drustvenim pitanjima i pomoc drugima jeste izuzetniji cin od gledanja ekrema (ovi ovde ludaci gledaju jer su ludaci i zato sto je to kemp furanje). e sad, nisu svi rodjeni u istoj sredini i od iste majke i oca, pa da kazes da im je to svestan izbor, ali ako ce jedna poznata licnost da to javno kaze i time da i nekakav marginalni doprinos, meni je to sve super i svakako bolje od elitistickog nitpickinga da li je serger podoban za tako nesto.
Mau Dau je ovim postom sve objasnila.Ja mogu da shvatim ljude kojima se gadi ST ( o kojem apsolutno nemam formirano mišljenje osim da je dobar glumac ) . Mogu da shvatim ljude koji će o njemu reći/napisati sve što sam pročitao na ovih dvadesetak stranica. Ali zaista ne mogu da shvatim da neko može a priori ispljuvati individualni čin koji je doveo do ovako pozitivnih posledica, samo zato što je u pitanju osoba koju ne vole/ne podnose/ mrze/ misle da je šaban, papan samopromoter dopuniti po želji.Mentalni ogled: Sve ove koji svoje negodovanje nastupom ST pravdaju činjenicom da ne postoji sistemsko rešenje sa slučajeve slične slučaju Tijane Ognjanović te da bi bolje bilo da je ST prećutao nudim dva alternativna scenarija, pa me izuzetno zanima koji im se više dopada.Scenario A: ( vrlo blizak realnosti ) ST je uradio to što je uradio. Javnost šokirana u rekordno kratkom roku skupi potreban novac, što organizacije, što pojedinci. Mala Tijana odlazi preko bare gde biva operisana i nakon nekog vremena se vraća u Srbiju. Tokom vremena odrasta u zdravu lepu devojku i ženu koja je svesna šta je za nju učinjeno i trudi se da bar deo toga pozitivnog vrati zajednici.ScenarioB: Pretpostavimo da ST to nije uradio. Novac je kapao tu i tamo od sitnijih pojedinačnih donacija ali nažalosti nije mogao da bude skupljen na vreme. Devojčica je preminula. ST ( ili neki Pera, Mika ili Žika, nebitno sa kojim motivima) sada skreće pažnju na to. Javnost je u šoku. Kako se zaboga to moglo desiti. Pokreću se zahtevi, pišu peticije, poslanički klubovi u skupštini su konačno našli zajednički jezik oko bar jednog pitanja. Stvori se jedinstveni front u celoj državi. Usvaja se platforma, nalaze se načini da se to isfinansira, i na kraju se formira fond za ovakve prilike koji omogućava da pojedinačne akcije poput ove neće više biti potrebne ( Jasno vam je da je putovanje sa kraja na kraj galaksije WARP pogonom u zvezdanim stazama realnije od stvari opisanih pod ScenarioB ali zamislimo to samo rasprave radi.)Moje pitanje glasi... Koju od ove dve varijant bi ste izabrali kada bi ste bili u mogućnosti da birate?
Link to comment
Mislim da tada nije postojao Utisak nedelje.
gresis, a naravno taj dogadjaj je pobedio te nedelje :)Studio B je krenuo TV (po drugi, uspesan put) 19. novembra 1990. UN je krenuo krajem '91. a to Bgd Prolece je bilo 1992. Edited by aram
Link to comment
Nisam siguran koja je tačno operacija u pitanju kod te devojčice, na jednom mestu sam pročitao da je u pitanju transplantacija srca a na drugom da je nešto komplikovanije, ali mogu da napišem nešto o samom procesu i problemima sa slanjem pacijenata na takve operacije. I to mi nekako deluje pametnije od ove umobolno dosadne priče o Trifunovićevoj samopromociji.Kako bi se neki pacijent uputio na lečenje ili operaciju u inostranstvo mora da se sprovede pravna regulativa u Republičkom fondu za socijalnu zaštitu Srbije. Komisija od 25 lekara različitih specijalnosti mora da odobri predlog i stručno misljenje 3 lekara specijaliste da se unese član po kome neka bolest ili intervencija može da leči u inostranstvu. Potom Komisija odlučuje i izdaje rešenje o odredjenom pacijentu koji je podneo zahtev. To je uradjeno 2010. za transplataciju pluća pacijenata sa cističnom fibrozom, koja se do tada nije nalazila na listi za lečenje u inostranstvu. Po stručnom mišljenju lekara, po jedan pacijent godišnje sa cističnom fibrozom koji je stariji od 18 godina i sa kapacitetom pluća nižim od 40%, šalje se u Univerzitetsku kliniku u Beču na transplataciju pluća.Poseban problem nastaje decembra 2012. godine kada je Eurotransplant doneo odluku da neće obezbeđivati organe za pacijenate iz zemalja koje nisu pristupile organizaciji Eurotransplant ili koji nisu rezidenti neke od zemalja potpisnika Eurotransplanta (do tada je bilo moguće operisanje odredjenog broja pacijenata za koje su oni davali organe). Jedina mogućnost da naši pacijenti odu na transplataciju je potpisivanje Twinning agreement-a (jedne vrste ugovora o poslovnoj saradnji) između neke od naših klinika u kojoj se obavlja transplatacija organa i pomenute bolnice iz Beča. Problem za potpisivanje ovakvog sporazuma je što kod nas ne postoji pravna regulativa i međudržavni sporazum o donaciji i alokaciji organa, za šta je nadležno Ministarstvo zdravlja.Dakle, ono što je pričala Slavica Djukić pre neki dan na skupštini - da je problem nedovoljan broj potpisanih donorskih kartica - jednostavno nije istina.Poslednje na svetu što želim ikome je da mora skupljati pare za operaciju svoga deteta (ili nekog jako bliskog) i u isto vreme prolaziti kroz ceo ovaj administrativno sujetni pakao, ali da se meni to ponovo desi - Trifunovića bih ljubio u kurac za ovako nešto, bez obzira šta mislim o njemu. Ljudi, ima bitnijih stvari od našeg elitističkog gnušanja na kvazi šmekere i komentare širom interneta average Joe-a.
bitan post
Link to comment
Kako bi se neki pacijent uputio na lečenje ili operaciju u inostranstvo mora da se sprovede pravna regulativa u Republičkom fondu za socijalnu zaštitu Srbije.
Sorry za upad, ali zar ove stvari nisu u nadleznosti RFZO?Ovo sto je Sergej uradio je odlicno, ali to sto niko lopuze iz RFZO ne obesi na bandere je problem.
Link to comment
http://www.tijanaognjanovic.com/
ScenarioB: Pretpostavimo da ST to nije uradio. Novac je kapao tu i tamo od sitnijih pojedinačnih donacija ali nažalosti nije mogao da bude skupljen na vreme. Devojčica je preminula. ST ( ili neki Pera, Mika ili Žika, nebitno sa kojim motivima) sada skreće pažnju na to. Javnost je u šoku. Kako se zaboga to moglo desiti. Pokreću se zahtevi, pišu peticije, poslanički klubovi u skupštini su konačno našli zajednički jezik oko bar jednog pitanja. Stvori se jedinstveni front u celoj državi. Usvaja se platforma, nalaze se načini da se to isfinansira, i na kraju se formira fond za ovakve prilike koji omogućava da pojedinačne akcije poput ove neće više biti potrebne ( Jasno vam je da je putovanje sa kraja na kraj galaksije WARP pogonom u zvezdanim stazama realnije od stvari opisanih pod ScenarioB ali zamislimo to samo rasprave radi.)Moje pitanje glasi... Koju od ove dve varijant bi ste izabrali kada bi ste bili u mogućnosti da birate?
Prvi deo scenarija B se vec desio nedavno. Javnost je bila u soku... dan-dva, pa se zaboravilo Edited by ficfiric
Link to comment

nit ST-a znam, niti konkretan problemda je, meni trenutno najantipaticniji lik, JK ucinila isto, podrzao bih je u potpunosti, dok je KR u toj sferi olicenje zlainace sam dosta visio na VMA - hirurgija (nema veze sa klincom-problem od 24h i resen dobro), ali pored je transplantacija - najtuznije odeljenje, ulaz naspram lifta sa leve strane neki od nizih spratova sa spec bravom, mozda drugi spratsedeo sam sa ljudima koji su u poseti tom odeljenju, i sa bolesnicima koji su smeli izaci vani na tu klupicusebicno je reci ali tesio sam se sto nisam na njihovom mestui gledaocima VB-a, volim i ja "smece" ali drugog tipa, dodje mu ovo kao sukob partizanovaca i zvezdasa

Link to comment

zamisljam divnu utopiju u kojoj internet zajednica istim zarom i ponosom kojim kaci uplatnice sutra kaci video klipove na kojima je snimak kako svaki redom odlazi do ministarsva zdravlja i uplacuje protesno pismo mnistarstvu zdravlja a onda ministarka daje ostavku i dalje se sve reazvija kao u danskojdotle ..bravo st@kingmejker ne treba ti poziv na broj

Link to comment

Možda program traži adresu, upišeš bilo šta, čak ni ime ne mora tačno, pare ležu na račune a ne na imena i prezimena. Šifra plaćanja 289.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...