Jump to content
IGNORED

81, 82, 83, 84... novi zlatni san


Indy

Recommended Posts

Svojevremeno sam se trudio da otkrijem što više muzike van engleskog i srpskohrvatskog govornog područja, tako da sam naleteo i na neke prave bisere nju vejva/post panka sa mesta na kojima ih ne biste očekivali. Najtoplije preporučujem da ovo preslušate:

 

Τρύπες (Trypes), Grčka - klasični nju vejv zvuk, u kome se, pogotovo na prvim albumima, oseća da nije sasvim raskrstio ni sa pankom. Začuđujuća konstantnost tokom 15 godina karijere, nakon čega su se posvetili solo projektima, uglavnom manje ili više eksperimentalnim. Možda po senzibilitetu najbliži jugoslovenskom novom talasu, u koji bi se bez problema uklopili, u ravni Haustora i Idola, ili možda pre Azre, sa kojom dele smisao za neobične jezičke konstrukcije (maltretirao sam drugaricu koja je završila grčki, možda vas lažem po tom pitanju):

 

 

Кино́ (Kino), Sovjetski Savez (Rusija) - Viktor Coi, misteriozno poginuli frontmen, sovjetski Milan Mladenović. Prva prava zvezda ruskog roka. Jednostavne, setne melodije, elegična atmosfera i vrhunski tekstovi. Ova pesma govori o lančiću sa krvnom grupom koja visi oko vrata vojnika koji je otišao da pogine u Avganistan. Dali sam pomenuo da je misteriozno poginuo?

 

Ultraje a Rigor, Brazil - vođa, Rožer Moreira se smatra jednom od najinteligentnijih i najkontroverznijih osoba na javnoj sceni Brazila. Potpuno udaljen od klasičnog poimanja brazilske muzike, melodije su mu najviše nadovezane na britanski ska i pank, dok su mu tekstovi izrazito sarkastični i puni duha. U ovoj pesmi peva kako ćemo osvojiti vašu plažu:

 

Xutos & Pontapés, Portugal - bend sa dve strane - blagom i energičnom, koje se često sustiču. Problem, kao i sa većinom ovih bendova, jeste u tome što su im tekstovi najjači adut. To nipošto ne znači da muzika zaostaje. Dok pevaju kako veslaju ka moru koje će ih utopiti u sebe, muzika naprosto stvara zvuk talasa koji se odbijaju o visoke stene:

 

 

Ne može da stane više jutjub videa u jedan, pa ću morati u dva posta...

Link to comment

一風堂 (Ippu-Do), Japan - iako nisu bili prvi, verovatno su najuspešniji bend iz prvog talasa japanske elektronske muzike. Japan je, hvala bogu, među prvima prigrlio ideale Kraftwerka, ali se u ovom bendu značajno osećaju uticaji aktuelne ska scene, kao i primese nju vejva, koji tek što je nastao desetak hiljada kilometara daleko. Ako ne možete da pronađete pesmu Mysterious Night, koju sad ne mogu da nađem i za čime žalim, pošto je u pitanju katarzična stvar, prilično dobro će vam čari ove grupe otkriti i ova:

 

Locomotiv GT, Mađarska - umalo da zaboravim, za ovu pesmu me vezuje jedno lepo sećanje. Budimpešta, 2012, treći i poslednji dan produženog vikenda, ponedeljak. Hoćemo da uveče popijemo piće, ali to jednostavno ne postoji. Najednom, kad smo već skoro odustali, nailazimo na autentično mađarsko karaoke veče. Između standardnog repertoara aktuelnih svetskih hitova i mađarske pop produkcije, na scenu stupaju dva pijana Mađara i kreću da se deru u mikrofon neku čudnu stvar. Taj nadrealni osećaj, kao Bil Marej u Lost in Translation, da se stapate sa nečijom muzikom i nečijom radošću, opsednuo me je. Dan-danas mi je ova pesma jedna od najdražih uspomena sa putovanja koje imam:

 

Bix, Sovjetski Savez (Litvanija) - verujem da Litvanija nije prva asocijacija na ska, ali ovaj ritam je naprosto zarazan i velika je šteta što veće tržište nije imalo priliku da čuje ovu idealnu plesnu muziku. O veličini litvanske muzičke scene dovoljno govori i to što tekst ove pesme nije moguće pronaći na internetu. Ipak, i sam uzvik "Kas iš to, kas iš to?" ("Šta je to, šta je to?")  uzviknut uz ovu južnu melodiju, naprosto zove na ples i neobjašnjivo oporavlja raspoloženje:

 

Gjurmët, Jugoslavija (Srbija (AP Kosovo i Metohija)) - za kraj, nešto čega nismo bili svesni, a odrastalo je tu, kraj nas. Priština je odgajila začuđujuće solidan broj bendova, i albanskih i srpskih (Paschad je neopravdano zaboravljeni bend, obavezno ga potražiti, Rock Wagrama takođe nema više na youtube-u, ali se sigurno negde može iskopati). Gjurmët je, ipak, bio nešto posebno. Usuditi se da budeš Spandau Ballet u Prištini u to doba svakako nije najrazumniji potez, a to što je ta muzika, iako u nivou aktuelne jugoslovenske scene, bila u potpunosti skrajnuta izvan Kosova, jasno pokazuje da zapravo nikome nije bilo u interesu da se shvati da Oni imaju kvalitetan, moderni rokenrol, da su, eto, sposobni i za to:

Edited by zzzzz
Link to comment

Vrteo danas Filigranske pločnike posle trideset godina. Jebemtisunce, koliko je ono dobro.

 

Naravno, najbolji je kad se fura na američki folk, vidi se da je Mlinarecova škola. Normalno da je prso posle toga, presijao je.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...