Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Barrcode, srećno ako kreneš ! :)

 

Ni ja nisam bila na Vučjem zubu do sada pa ti ne mogu dati neke konkretne i korisne info :(

 

Planiram i ja tamo sa grupicom, ali u maju, po planu. :s_w:

Link to comment

Ako imas nekoga u Nemackoj, pa da ti tamo posalju, znam njihove sve sajtove. Mada salju i u druge zemlje EU.

Prvo moras da znas na kakve cipele hoces da ih kacis, jer postoje automatske i poluautomatske.

Imaju li cipele ispuste napred i pozadi ili samo pozadi (verovatnije)?

Link to comment

E da da, ja bih automatske. Imam rođake, mada i ja mogu videti kad pođem pošto mi i nije nešto hitno do sledeće zime, snalazila sam se sa tuđim-onom običnom varijantom za cipele bez ispusta. Hvala :)

Edited by Elmer
Link to comment

E da da, ja bih automatske. Imam rođake, mada i ja mogu videti kad pođem pošto mi i nije nešto hitno do sledeće zime, snalazila sam se sa tuđim-onom običnom varijantom za cipele bez ispusta. Hvala :)

a ko kaže da se dereza koristi samo zimi ? :)

 

što se tiče (polu)automatskih: na primeru mojih cipela vidiš da imaju dva ispusta - napred i pozadi. To je onaj jasno uočljiv plastični ispust, pozadi srebrno-sive plastike, napred crne plastike.

lowa-mountain-expert-gtx-evo-bergschuhe.

 

Ove moje cipele su za automatske . Postoje i poluautomatske . Primeti konstruktivnu razliku na čeonom delu dereza. Automatske bolje drže na cipeli i brže se stavljaju (pa ti ne promrznu prsti :) ). naravno da su automatske ne toliko bolje, koliko praktičnije, ali to sve opet zavisi kakvu cipelu imaš, odnosno da li na nju možeš uopšte da staviš tu automatsku.

Što se tiče marki - francuzi (Petzl) prave najbolje, slede Black Diamond, Camp... itd.

Link to comment

Jasna mi je razlika što se tiče dereza nego ranije nisam imala cipele sa ispustima, do skoro, pa sam morala da koristim ove

black_diamond_dereze_neve_strap_id_551_0

 

Moram priznati da sam ih do sada koristila samo po tvrdom snegu i ledu, uz cepin i samo zimi. Za ostale ture sam prolazila ok sa običnim planinarskim cipelama, eventualno gamašnama i to je to. Garabin, osmice, pojas takođe ne koristim, jer nam ture obično nisu ekstremne u tom smilu, vrlo retko, u tom slučaju neko od vodiča  ponese...

 

Dobre ove tvoje cipele ih! :thumbsup: 

Link to comment

barrcode, jel možeš da preporučiš neke kvalitetne cipele, ali univerzalke koje mogu da krljam i leti po suvom, i kada su uslovi malo drastičniji tipa sneg i sl?

 

Inače, imam dojavu u intersportu 3 za 2 u aprilu. 

 

Edit: nešto ovako bih, vidim da ima lake i teške, u čemu je razlika? Tj što bi neko uzeo teške, verovatno još kvalitetniji i nepropusniji materijali?

 

http://iglusport.rs/prodavnica/obu%C4%87a/duboke-cipele/merlon-gtx

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

pa jeste, ali osim nepropusnog materijala (u 95% slučaja Gore-tex), najveća razlika u težini je zbog đona, koji je kod tehičkih cipela teži, a i zbog dodatne izolacije.

opšte pravilo: što tehničkija cipela, to teža cipela. Hoćeš i cipelu za zimu - dodaš još težine zbog izolacije.

Ja imam one gore, koje imaju izolaciju (Primaloft), naravno gore-tex i na koje mogu da se postave automatske dereze. Takve recimo koristim zimi, tople su i potpuno krutog đona, zatim u višim planinama cele godine kada znam da će biti i snega i leda, odnosno da će mi trebati dereze, kao i kod nekih tehničkih via ferrata jer su cipele odlične u steni - bolje od ovih drugih koje imam.

Te druge su ove (Millet Bouthan), e one su mi za klasičan hajking, odnosno planinarenje npr. po Bobotu i sl. balkanskim planinama leti.

Ove Millet-ove su naravno udobnije, mogu u njima da hodam 35+km, ali su ove Lowa bolje zimi, u steni, pri nekom tehničkijem planinarenju. ali kako ne bi bile neudobne, kada đon ne može ni mm da se savije.

Drugim rečima, ne postoji univerzalna cipela. Moraju da se prave kompromisi ili da se imaju 2 para. Ja sam prvo kupio ove kožne, pa onda ove crvene. Tim redom. I to sam ih kupio kada sam se opremao za Musalu u januaru.

Te Mamut (odnosno Reichl - Mamut ih je kupio, jer su pravili sjajne cipele) mi deluju više nego ok sa 2000+ po Balkanu, sloveniji. alpima, verujem da mogu i zimi, sa nekom debljom čarapom, ali ne kada je preterano hladno. Za neko Homolje i Valjevske planine verovatno su suviše krute za udoban hajking.

 

Odoh sad da se pakujem. :)

Link to comment

Drugim rečima, ne postoji univerzalna cipela. Moraju da se prave kompromisi ili da se imaju 2 para

 

Pa sa obzirom da se moji usponi po snegu i zimskim uslovima mere brojevima tipa... Nula :D,  kontam da bih bio miran sa nekim "lakšim" kao one što sam naveo, sviđaju mi se.. Ili tako neke.. Pošto se uglavnom penjem leti, dakle, suvo i sl... Pa ne bih da nosim krut đon sa izolacijama i sl da bi jednom u dve godine gacao po snegu i sličnim uslovima gde to zapravo ima smisla? Jel mi ispravna logika?

 

Ja se sada penjem u ovome i u suštini sam prezadovoljan osim što osetim da ipak ne prijanja najbolje na stenu, pa mi se povremeno, ne prečesto, dešavaju blaga proklizavanja. Inače, patika je: :Hail:

 

20368_mens-salomon-xa-pro-3d-mid-2-gtx_1

Link to comment

Pa sa obzirom da se moji usponi po snegu i zimskim uslovima mere brojevima tipa... Nula :D,  kontam da bih bio miran sa nekim "lakšim" kao one što sam naveo, sviđaju mi se.. Ili tako neke.. Pošto se uglavnom penjem leti, dakle, suvo i sl... Pa ne bih da nosim krut đon sa izolacijama i sl da bi jednom u dve godine gacao po snegu i sličnim uslovima gde to zapravo ima smisla? Jel mi ispravna logika?

 

Ja se sada penjem u ovome i u suštini sam prezadovoljan osim što osetim da ipak ne prijanja najbolje na stenu, pa mi se povremeno, ne prečesto, dešavaju blaga proklizavanja. Inače, patika je: :Hail:

 

 

ima logike.

ako hoćeš da investiraš, svakako prvo kupi letnju cipelu, odnosno za 3 sezone.

Cipela/patika ti proklizava, jer nema Vibram.

 

ali nisam baš siguran da se u ovo doba godine može tamo uopšte popeti.

može. :) evo me juče na vrhu, sa sve Jadranom pozadi :

1623707_10153201941173844_37964117164106

Link to comment

Uspon iz Hercegovine, sa 1100mnv. Sneg od 1300mnv. Posli na turu oko pola8, sneg držao odlično - bio čvrst, idealan za dereze. Prvi deo kroz šumu, onda smo izašli u dolinu kada nam se ukazao Vučji zub (slika prva, Vučji vrh na dnu, kamen sav). malo potom kreće uspon kroz šumu, gde su svi poodustajali, tako da smo na uspon išli samo ja i vodič. Nas dvojica i 2 divna kucova koji su nas od početka pratili.... i izašli na vrh sa nama. Na momente veoma strm uspon (do 40%), potpuno nemoguć bez cepina i dereza, ali sa onakvim snegom potpuno uživanje.

Na vrhu opasno zbog onih rupa u steni (zaboravih im autohtono ime?) koje su poluprekrivene snegom, pa deluju kao ledničke pukotine na glečeru :)

Sve u svemu jedno lepo iskustvo.

 

P1010505.jpg

ispod zuba:

11096665_10153204687143844_7074989062875

još malo do vrha:

11136718_10153204687148844_3496818777686

11077949_10153204684778844_3140418465774

Link to comment

Uspon iz Hercegovine, sa 1100mnv. Sneg od 1300mnv. Posli na turu oko pola8, sneg držao odlično - bio čvrst, idealan za dereze. Prvi deo kroz šumu, onda smo izašli u dolinu kada nam se ukazao Vučji zub (slika prva, Vučji vrh na dnu, kamen sav). malo potom kreće uspon kroz šumu, gde su svi poodustajali, tako da smo na uspon išli samo ja i vodič. Nas dvojica i 2 divna kucova koji su nas od početka pratili.... i izašli na vrh sa nama. Na momente veoma strm uspon (do 40%), potpuno nemoguć bez cepina i dereza, ali sa onakvim snegom potpuno uživanje.

Na vrhu opasno zbog onih rupa u steni (zaboravih im autohtono ime?) koje su poluprekrivene snegom, pa deluju kao ledničke pukotine na glečeru :)

Sve u svemu jedno lepo iskustvo.

 

Škrape verovatno, nisam bio na Vučjem Zubu, pa nisam siguran.

 

Ovo sa kerovima je potpuno fenomenalno. Još da vam je bio otvoren dom sa crnogorske strane (Orjen sedlo, 1600 mnm), ali je verovatno sad potpuno pod snegom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...