Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Unutrašnjost Vučje jame, sa noćnog uspona na Subru (Orjen)

Sa vukom bi se i dogovorili, samo kad smo se sklonili sa vetra :D

 

attachicon.gif1.jpg

 

attachicon.gif2.jpg

 

Ne zajebavaj da si bila za noć punog meseca. Aaa, ubiću se, ja hteo da idem pa se usralo vreme, mislio sam da će da otkažu ali očiglegno nisu, ludaci.

Edited by Anonymous
Link to comment

Ne zajebavaj da si bila za noć punog meseca. Aaa, ubiću se, ja hteo da idem pa se usralo vreme, mislio sam da će da otkažu ali očiglegno nisu, ludaci.

 

Bila la la laa :D i to se taman malo smirilo vreme pred uspon, srećom, tako da nismo morali međusobno da se vežemo, nije bio jak vetar, samo smo svi morali imati dereze i cepin, bilo nas 40ak.

 

Bilo neko nevreme tih dana da da... i taman su zatvorili bili put zbog klizišta ka Budvi, pa smo nas nekoliko morali preko Rijeke Crnojevića (neplanirana tura po tom kraju :D pa malo na Jeremijino brdo, ima neka mala crkva na vrhu, super pogled odozgo), pa uveče kasno stigli u planinarski dom Za Vratlom (što je fino uređen btw).

Link to comment

(što je fino uređen btw).

 

Znam, provedem u njemu maltene mesec dana godišnje, a i onaj drugi (na orjenskoj lokvi) treba da vidiš.

 

:( Svake godine me Dule Avramović zove da obavezno dođem na to noćno penjanje (svi kažu da je Subra luđa zimi nego leti, a dovoljno je luda i leti), ove godine sam konačno nabavio ljudske duboke cipele, dereze bih pozajmio od njih. Prokletstvo.

 

 

Link to comment

Znam, provedem u njemu maltene mesec dana godišnje, a i onaj drugi (na orjenskoj lokvi) treba da vidiš.

 

:( Svake godine me Dule Avramović zove da obavezno dođem na to noćno penjanje (svi kažu da je Subra luđa zimi nego leti, a dovoljno je luda i leti), ove godine sam konačno nabavio ljudske duboke cipele, dereze bih pozajmio od njih. Prokletstvo.

 

Da lep je doživljaj zimi i super prizori, a bilo je toliko snega da se škrape preko Platoa na nekim mestima nisu ni videle i bile su zavejane snegom, pa ko ne zna tačan put, pogrešan korak i ćao. Organizatori su išli i ispitali teren prethodnih dana.

 

Uuu pa ti si maltene lokalni dole :thumbsup:

Link to comment

Da lep je doživljaj zimi i super prizori, a bilo je toliko snega da se škrape preko Platoa na nekim mestima nisu ni videle i bile su zavejane snegom, pa ko ne zna tačan put, pogrešan korak i ćao. Organizatori su išli i ispitali teren prethodnih dana.

 

Uuu pa ti si maltene lokalni dole :thumbsup:

 

Evo doma Za Vratlom na tvojoj fotki, ali to nije vrh, sa njega se ne vidi niti dom, niti CG primorje, baš se sad pitam odakle si to slikala:

 

VAZpEL3.jpg

 

A ovaj greben sa fotke je Dobraštica, popni se jednom na Odijevo, ne postoji bolji pogled na planeti.

 

Ajde ih (nas) malo reklamiraj okolo ukoliko ti se sve to dopalo, jednostavno imaju premalo gostiju, šteta je da ti njihovi napori propadnu.

Link to comment

A planinari, je li se i vama kad desilo da vam se nakon nekog celodnevnog planinarenja po jako strmim predelima bez većih pauza, ispod kolena nakon par dana pojavi otok poput kesica (malo više ka unutrašnoj strani kolena) i to na oba? To nadam se prolazi samo od sebe nakon par nedelja, a ja u međuvremenu svoje aktivnosti uredno ne zanemarujem :D

 

Drugo pitanje: da nije neko išao na uspon Rila-Pirin-Olimp i kakvi su lični utisci? :)

1) nisam imao problema sa kolenima te vrste, no da li koristiš štapove?

bilo je već ovde o mnogostrukim prednostima štapova, a jedna od njih je da smanjuju opterećenje na kolena. (naročito prilikom silaženja)

 

2) sva tri vrha preko 2900m. svaki impresivan na svoj način.

Rila - Musala najviši vrh Balkana. Bio zimi, 2 puta. Uspon može iz 1 ili 2 dana. Ne naročito naporan uspon ako se žičarom dođe do 2200m. Mi smo oba puta peške iz Borovca (1400m). Lepa planina, lep uspon. Tehnička ocena 2/5 - lagan uspon do 2750, samo na završnom grebenu je strmo, ali tu postoji sajla za koju možeš da se pridržiš (ili zakačiš). Postoje domovi na 2400 i 2700m.

Pirin - Vihren. Impresivnija monolitna kamenčina. Pravi alpski vrh. Bio takođe zimi. Busom/kolima se dođe do 1800m ili 1900m i onda sledi uspon koji je tehničke ocene težine 2/5 (leti). Završnih 200m se ide u cik-cak, jer je strmije nego do tada. Žao mi je što nisam bio i leti da vidim i prođem onaj kao brijač greben između Vihrena i Kutela (?). Postoji dom na ~2100m (tako nešto), ali se uspon izvodi u 1 danu i spava u Banskom.

Olimp- Mitikas, najviši vrh. Jako lep uspon, lagan osim poslednji veoma strm uspon na Mitikas. Tu grci kakvi su grci nikada nisu uspeli da postave neku sajlu da se ljudi zakače, kakvu bi postavili da se planina nalazi u nekoj normalnoj zemlji. Ovako, bez osiguranja, za nekoga bez iskustva zna da bude prilično neprijatno pri spuštanju sa samog Mitikasa. Tehnička ocena 3/5, nekome možda i 4/5. No i pored toga, uvek može da se dođe podno tog završnog uspona - i to je uspeh, jer se nalazimo na 2800m. Dom u kom se obično prespava je na 2100m (?).

 

Sva tri vrha za svaku preporuku. Klasici za ovaj deo Evrope. Meni se najviše dopadaju redom Olimp, Vihren, Musala. 

Ako se dvoumiš, idi svakako.

Link to comment

@barrcode Koristim stapove. Tjeh, sigurno sam se preforsirala pa i trcanjem i usponom tih dana opteretila kolena, ni meni se nije to desavalo ranije...

Hvala puno na detaljnom opisu! :) bice neka ekspedicija na leto,nadam se

 

@Anonymous Slikala sam sa Subre samo ugao je mozda malo cudan...ono jeste obala iako lici na nebo, nazire se sa leve strane. Inace, u domu je bilo puno vise ljudi,neki nisu isli na uspon nego ostali i u domu se druzili. Nisam stekla tada utisak da nije poseceno,mada, samo sam jednom bila.

 

Sto se tice reklame, za ovih oko pet god. koliko planinarim kad mi dozvole obaveze jos uvek nisam obisla sva mesta u CG i nanovo se cudim koliko lepota na tako malom prostoru! Reklama je uvek aktuelna :)

Edited by Elmer
Link to comment

Sto se tice reklame, za ovih oko pet god. koliko planinarim kad mi dozvole obaveze jos uvek nisam obisla sva mesta u CG i nanovo se cudim koliko lepota na tako malom prostoru! Reklama je uvek aktuelna :)

iako im je tu ispred nosa, osim mora, ljudi nemaju pojma koliko je to lepa zemlja. mala, ali neverovatno raznovrsna. Ja volim da kažem da ako postoji SI jedinica za lepotu po kvadratnom kilometru, CG bi tu pobedila u Evropi baš zbog sve te lepote i fenomenalne raznovrsnosti.

Link to comment

kakva baksuzna zima. četvrti uspon za redom (Komovi) na koji ne odoh zbog lošeg vremena.

uspevao sam da pogodim svaki ciklon ove zime. neverovatno.

Link to comment

Elmer, odnosno Anonimni - dajte neke detalje za Vučji Zub, Orjen (a sa njega na Veliku Jastrebicu) .

Nikada nisam bio na Orjenu, pa pitam. Vidim odlično poznajete te krajeve.

Možda odem sutra veče.

Uspon iz Hercegovine.

Link to comment

Elmer, odnosno Anonimni - dajte neke detalje za Vučji Zub, Orjen (a sa njega na Veliku Jastrebicu) .

Nikada nisam bio na Orjenu, pa pitam. Vidim odlično poznajete te krajeve.

Možda odem sutra veče.

Uspon iz Hercegovine.

 

Nikad se nisam popeo na Vučji Zub, to mi ostaje kao domaći zadatak, da vežem Zubački Kabao i Vučji Zub. Ukoliko ideš iz Hercegovine imaš istoimeni klub odande (Vučji Zub iz Trebinja, sjajni momci, ali ih ne poznajem lično, tj. jedino znam par njih), ukoliko ti treba podrška iz HN-a šalji PM, pa da ih zovem, ovi moji se penju tamo redovno, ali nisam baš siguran da se u ovo doba godine može tamo uopšte popeti.

Link to comment

hvala puno na odgovoru.

pokušaćemo da popnemo Vučji Zub, a da li će kvalitet snega odnosno njegova dubina dozvoliti da se produžimo i na tu Veliku Jastrebicu, to ćemo videti na licu mesta. Sve to naravno ako odem, a znaću danas pre podne.

Velika želja mi je već neko vreme da idem na Orjen u zimskim uslovima.

neće biti neko lepo vreme, ali imam onu organsku potrebu da idem negde na penjanje. ČETIRI ture (Ljuboten 2x, Komovi, Treskavica) su mi otkazane ove zime zbog lošeg vremena (pogodim svaki ciklon) i prilično sam frustriran. :)

Edited by barrcode
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...