Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

aflatoksin je izuzetno termostabilan (do 160 stepeni) tako da ne može da se uništi u procesu proizvodnje i ako se nađe u gotovom proizvodu jedino rešenje je da se ceo batch uništi. A usput budi rečeno, ovo nije jedini mikotoksin ali je najkancerogenija suspstanca od svih.Ne znam koje analize radi interna kontrola kvaliteta, ali sanitarna proverava da li je dodata voda, kiselost, nivo mlečne masti, količinu bakterija, a aflatoksin se rutinski mislim ne radi. Zavod za javno zdravlje je trebalo da naloži vanrednu kontrolu aflatoksina (bilo da naredi samim proizvođačima, bilo da sami krenu u kontrolu uzoraka).Kod malih životinja su efekti promptni, ali kod ljudi su odloženi i najčešće izazivaju hepatocelularni karcinom. Ako posle ove afere skoči incidenca...A recimo kikiriki, jel vam se desilo nekad da bude nekako gorko-kiselkast? Aflatoksin.

Edited by Kelt
Link to comment

Kako da je ova priča isplivala tek sad na videlo (ja juče prvi put upoznat s problem, a kako vidim i većina ljudi ovde)? Mada vidim ima nekih koji već mesecima izbegavaju mlečne proizvode ovde. Znači da se znalo o tome i ranije? I kako su to ovi upućeniji saznali? ....Wtf

Link to comment
kako su to ovi upućeniji saznali? ....Wtf
Koliko ja razumem, pocelo je od pokusaja izvoza zarazenog kukuruza Italijanima.EDIT. Takodje ovo se pojavilo i u susednim "republikama", ne samo u Srb. Edited by Indy
Link to comment
Jel može nekako da se proveri nivo tog govneta u organizmu?
može da se meri metabolit u urinu ali su ti testovi jako skupi, može i u serumu ali sve su to nestandardne analize Edited by Kelt
Link to comment
Mene je tada baš zanimalo šta će biti s tim količinama...Naivno sam verovao da će se nekako već preraditi i učiniti bezbednim recimo za ribe i ostalu stoku.
Ja sma naivno verovala da ćemo mi sve to pojesti, ali da količina ipak neće biti iznad maksimuma, tj naivno sam verovala da je maksimum well below "stvarnih" bezbednih koncentracija.
Link to comment

kod ljudi je problem hronično unošenje, ova jedna epizoda sama po sebi nije smak sveta, ali je pitanje koliko puta se već ovo desilo, aflatoksin uopšte nije vezan samo za kukuruz nego i pirinač, kikiriki, u stvari, sve žitarice i mahunarke (i njihove proizvode)

Edited by Kelt
Link to comment
Kako da je ova priča isplivala tek sad na videlo (ja juče prvi put upoznat s problem, a kako vidim i većina ljudi ovde)? Mada vidim ima nekih koji već mesecima izbegavaju mlečne proizvode ovde. Znači da se znalo o tome i ranije? I kako su to ovi upućeniji saznali? ....Wtf
pa pisalo se o tome punonarocito u hrvatskim medijima, da je bar 30% kukuruza u vojvodini zatrovano tim gljivicama,sta lija od tad ne jedem kukuruz, rekoh ranije. a mleko i ml.proizvode ne jedem ionako. mada meso..npr , mada bilo je i ranije pisano.. Edited by InvisibleLight
Link to comment

ja mislim da niko živ na planeti ne zna koja je to ''bezbedna'' doza tog otrovane znam šta da mislim, jbgono što me užasava možda i više od ovog otrova je panika i neko eventualno ludilo po prodavnicama, tipa, redovi baba koji se tuku za neko određeno mleko koje je kao'' zdravo''sve u svemu, sranje žešće

Edited by duda
Link to comment
kod ljudi je problem hronično unošenje, ova jedna epizoda sama po sebi nije smak sveta, ali je pitanje koliko puta se već ovo desilo, aflatoksin uopšte nije vezan samo za kukuruz nego i pirinač, kikiriki, u stvari, sve žitarice i mahunarke (i njihove proizvode)
kod ljudi je problem hronično unošenje, ova jedna epizoda sama po sebi nije smak sveta, ali je pitanje koliko puta se već ovo desilo, aflatoksin uopšte nije vezan samo za kukuruz nego i pirinač, kikiriki, u stvari, sve žitarice i mahunarke (i njihove proizvode)
Samo divljač. :fantom:
Link to comment

Znate kad kiseli kupus "uhvati cveće" odozgo sa nekim belim končićima i zamuti se rasol? Isto. Zbog puno azotnih materija podstiče se razvoj plesni.

Edited by Kelt
Link to comment
ja mislim da niko živ na planeti ne zna koja je to ''bezbedna'' doza tog otrova
Pa nisu to toliko relativne stvari. Trebalo bi da postoji neka tabela koje koncentracije izazivaju probleme u određenom procentu sitnih životinja i sl. Naravno da uvek ima ljudi koji će i U Hirošimi provesti ceo život srećno a da ne razviju kancer, ali postoje metode za procenu rizika iz kojih se potom određuju ove dozvoljene vrednosti.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...