Jump to content
IGNORED

GMO - Monsanto at the door


Idioteque

Recommended Posts

10 hours ago, namenski said:

+1

Samo, da bi to priznali, zagovornici trzista i profita kao mere svih stvari, morali bi da priznaju i da problem nije u proizvodnji i proizvedenim kolicinama, nego u raspodeli, sto je sasvim drugi problem, ni tehnoloski, ni bioloski, ni hemijski...

 

Ne znam na koji način misliš da su te stvari odvojene. Ovo što spominješ problem raspodele je samo jedna karika u lancu, i ne može da se rešava a da ne kreneš od celine, a proizvodnja je jedan njen deo, i da bi uticao na raspodelu moraš da utičeš i na proizvodnju.

Edited by miki.bg
Link to comment
  • Replies 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luther

    66

  • Aineko

    38

  • Indy

    32

  • dùda

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

9 minutes ago, palikaris said:

 

Da, kvari teoriju o "kraju istorije"... Socijalizam pukao, a socijalisticka zemlja sa sve petoljetkama ubedljivo najuspesnija ekonomija sveta vec 30 godina. :D

 

Dobro je da cute, bar da prestanu da se blamiraju, do pre koju godinu nije moglo da se zivi od naucnih analiza, radova, tekstova u Economistu kako evo samo sto nije puko sistem u Kini, sve je to balon, sad ce housing bubble da pukne, evo usporava rast, neodrzivo je to, i nista za sada :sad:

Imaju doduse u pricuvi krunski argument, ali i taj poslednjih decenija trokira i tamo gde je bio na snazi kao perjanica dokaza o nenadjebivosti sistema klasicne visepartijske prlamentarne demokratije: nedostatak demokratske legitimacije kineskog sistema, jednopartijski sistem, fingirane izbore, dozivotnog predsednika...

A, opet, s druge strane, u slucaju Kine, nemaju mogucnost da to uvedu bombama, ne ide nekako... :fantom: 

Link to comment
3 hours ago, palikaris said:

 

Kako trzisno-kapitalisticki strucnjaci objasnjavaju Kinu?

 

9 minutes ago, palikaris said:

 

Da, kvari teoriju o "kraju istorije"... Socijalizam pukao, a socijalisticka zemlja sa sve petoljetkama ubedljivo najuspesnija ekonomija sveta vec 30 godina. :D

 

Dobro je da cute, bar da prestanu da se blamiraju, do pre koju godinu nije moglo da se zivi od naucnih analiza, radova, tekstova u Economistu kako evo samo sto nije puko sistem u Kini, sve je to balon, sad ce housing bubble da pukne, evo usporava rast, neodrzivo je to, i nista za sada :sad:

 

 

 

Nemam pojma ja nisam stručnjak, pogotovo ne za Kinu, pitaj njih ima toga kolko hoćeš po inter-netu. Ovo je topik o GMO i malo šire o poljoprivredi i hrani pa se valja toga i držati.

 

A Kina danas je socijalistička u nekom izvorno-teorijskom ili praktičnom smislu koliko sam ja egipatski faraon. Čuj socijalizam sa milijarderima i Foxconnima.

Link to comment

kina svima odgovara kao najveća fabrika na svetu sa jeftinom radnom snagom, stabilna država ali još uvek daleko od toga da može da ozbiljno ugrozi zapad

- ono što ameri postižu bombama kina radi parama, pa tako npr kupuju farme po africi gde proizvode hranu za sebe, a šta bi bilo da požele da obezbede naftu za sebe kroz postavljanje njim poslušnih režima, pa verovatno isto kao kada je hauvej počeo da prednjači i pretio da napravi 5g mrežu na tom istom zapadu, tj usa

Link to comment
26 minutes ago, dùda said:

danas u tom selu rade dva bračna para penzionera i proizvode krompira za bar 5 porodica, kajmaka, sira, jaja, takođe imaju za prodaju

a ponekad i nekog drugog povrća, tipa luka, šargarepe, cvekle

 

olakšanje (u odnosu na vreme kada je moj svekar izdržavao porodicu) došlo im je u vidu tehnologije

traktor za oranje i sa raznim dodacima još raznorazne radnje, kosačica, balirka, automobili su takođe tu

pesticidi im ič ne trebaju, veštačko đubrivo takođe, imaju krave, ovce, prave kajmaka onoliko, sira

 

Odlično je što eto ti penzioneri nešto proizvode ali to su anegdote i zaista mala proizvodnja, šta je pet porodica, a ovde se govorilo o ozbiljnoj  proizvodnji za tržište. Ti penzioneri, živi bili, nemaju šanse da konkurišu količinom i cenom velikim proizvođačima koji koriste moderneu agrotehniku.

 

Evo ovo je već nešto: https://www.blic.rs/biznis/moj-biznis/skupa-proizvodnja-krompira-za-vadenje-po-jednom-hektaru-potrebno-80000-dinara/h4746rr

Edited by Luther
Link to comment
4 minutes ago, miki.bg said:

Ne znam na koji način misliš da su te stvari odvojene. Ovo što spominješ problem raspodele je samo jedna karika u lancu, i ne može da se rešava a da ne kreneš od celine, a proizvodnja je jedan njen deo, i da bi uticao na raspodelu moraš da utičeš i na proizvodnju.

Naravno da ne mogu, smatrao sam da je suvisno to i spominjati: problem je sto je prica ovde krenula u pravcu apsolutne dominacije trzista i profita kao odlucujucih cinilaca u proizvodnji hrane, a to je recept za propast.

Sistem koji se prema proizvodnji hrane i lekova odnosi pre svega kao profitabilnoj delatnosti, pa tk onda kao prema proizvodnji koja treba da hrani i leci jednostavno ne valja i neodrziv je.

Sad, dal' drzavna intervencija sto je jedna od omiljenih dimnih zavesa, ortopedskih pomagala da se prikrije, zakamuflira i ne pomene mrski socijalizam, dal' nesto drugo - ne znam.

Ono sto znam i to zasigurno, to je da nikakva drustvena odgovornost korporacija, sto je jos jedno od novokomponovanih ortopedskih pomagala, nece da resi stvar, a ako racunamo na drustvenu odgovornost raznih monsanta - najebali smo: sustina kapitalizma je da je - drustveno neodgovoran.

Link to comment
32 minutes ago, Luther said:

 

Odlično je što eto ti penzioneri nešto proizvode ali to su anegdote i zaista mala proizvodnja, šta je pet porodica, a ovde se govorilo o ozbiljnoj  proizvodnji za tržište. Ti penzioneri, živi bili, nemaju šanse da konkurišu količinom i cenom velikim proizvođačima koji koriste moderneu agrotehniku.

e svašta, pa to nisam ni tvrdila niti je bilo reči o tome

ovde se govorilo o tome da bi svi pockali od gladi da nisu izmišljeni pesticidi

Link to comment
34 minutes ago, namenski said:

Imaju doduse u pricuvi krunski argument, ali i taj poslednjih decenija trokira i tamo gde je bio na snazi kao perjanica dokaza o nenadjebivosti sistema klasicne visepartijske prlamentarne demokratije: nedostatak demokratske legitimacije kineskog sistema, jednopartijski sistem, fingirane izbore, dozivotnog predsednika...

A, opet, s druge strane, u slucaju Kine, nemaju mogucnost da to uvedu bombama, ne ide nekako... :fantom: 

Jedino je bedak sto nit je jednopartijski sistem nit je predsednik dozivotan, al ne treba se zamarati detaljima :fantom:

 

@Luther

Ima veze s hranom, evo objasnio namenski, ne mogu hrana, voda, lekovi, i razne druge osnovne stvari da se posmatraju samo kao roba na trzistu.

 

I gladi ima i danas, bila ona velika nestasica hrane u indiji negde 2009-10, neke desetine, mozda stotine miliona ljudi ugrozenih, pa se ispostavilo bas ono sto je neko vec spomenuo, da se hrane u samoj indiji proizvede dovoljno, ali korporacije radije izvoze na zapad najveci deo, makar posle i propalo pola toga, jer mogu tako vise da zarade. Afrika isto. Tamo je problem sto se masa poljoprivrednog zemljista koristi za tipa holandske lale (vecina je iz afrike, kenija, etiopija, pa se izvoze u holandiju i prodaju kao domace), umesto za uzgoj hrane. I onda kazu ne moze afrika da proizvodi dovoljno, uvedi gmo. Ozbiljna drzava bi rasterala te dripce i stavila poljoprivredno zemljiste pod kontrolu, ima da se proizvodi to i to, pa kad se zadovolje osnovne potrebe za domace stanovnistvo onda moze fensi hrana za izvoz i cvece i gluposti. 

Link to comment
2 minutes ago, dùda said:

e svašta, pa to nisam ni tvrdila niti je bilo reči o tome

ovde se govorilo o tome da bi svi pockali od gladi da nisu izmišljeni pesticidi

 

Nemam pojma ko je to tvrdio, ja sigurno nisam. Ali ono što osnovano prepostavljam je da bi pocrkali mnogi. Između svi i mnogi je znatna razlika a nekako mi se čini da oni koji zagovaraju tezu da ne bi baš svi pocrkali smatraju da oni sami sigurno ne bi, već je to rezervisano ze neke tamo druge, daleke. Ti drugi  po mojoj proceni žive u regionima koji su inače zahvaćeni povremenim naletima umiranja od gladi i koji inače dobijaju znatnu pomoć u hrani (Potsaharska Afrika i neki drugi). S tim da bi i oni koji ne bi pocrkali živeli znatno lošije pošto bi znatno više resursa molrali da ulože u proizvodnju hrane. To bi rekao bi bile izvesne posledice "neizmišljanja" pesticida i uopšte moderne poljoprivrede a ako neko misli da bi bez pesticida rešio problem ishrane čovečenstva slobodan je da svoje ideje uputi direktno FAO, biće dobrodošle.   

Link to comment
19 minutes ago, palikaris said:

Jedino je bedak sto nit je jednopartijski sistem nit je predsednik dozivotan, al ne treba se zamarati detaljima :fantom:

 

@Luther

Ima veze s hranom, evo objasnio namenski, ne mogu hrana, voda, lekovi, i razne druge osnovne stvari da se posmatraju samo kao roba na trzistu.

 

I gladi ima i danas, bila ona velika nestasica hrane u indiji negde 2009-10, neke desetine, mozda stotine miliona ljudi ugrozenih, pa se ispostavilo bas ono sto je neko vec spomenuo, da se hrane u samoj indiji proizvede dovoljno, ali korporacije radije izvoze na zapad najveci deo, makar posle i propalo pola toga, jer mogu tako vise da zarade. Afrika isto. Tamo je problem sto se masa poljoprivrednog zemljista koristi za tipa holandske lale (vecina je iz afrike, kenija, etiopija, pa se izvoze u holandiju i prodaju kao domace), umesto za uzgoj hrane. I onda kazu ne moze afrika da proizvodi dovoljno, uvedi gmo. Ozbiljna drzava bi rasterala te dripce i stavila poljoprivredno zemljiste pod kontrolu, ima da se proizvodi to i to, pa kad se zadovolje osnovne potrebe za domace stanovnistvo onda moze fensi hrana za izvoz i cvece i gluposti. 

 

Mogu i treba jer se tako resursi najefikasnije koriste, s tim što država može i treba da osigura određene rezerve i mehanizme za slučaj većih elementarnih nepogoda ili drugih nepredviđenih okolnosti. I naravno da štiti konkurenciju, sprečava monopole, i ima uzoran pravni sistem.

 

Ova nestašica hrane u Indiji 2009-2010 mi nije poznata, na spisku gladi na vikipediji nema ništa o tome a ni brzopotezno gulanje ništa ne daje.  Osim toga konfuzna mi je tvrdja da korporacije izvezu hranu koje polovina  posle propadne. Gde i kome propadne. 

 

Interesantno je ovo za lale pa ako možeš da kažeš koliki se procenat obradivog poljoprivrednog zemljišta u Africi, koja je prilično velika, koristi za njihovu proizvodnju. 

 

Što se tiče stavljanja polj. zemljišta pod kontrolu od strane države i određivanja šta i koliko da se proizvodi, praksa je pokazala da u lošijem ishodu dovodi do gladi i smrti od iste a u boljem do čupanja brkova. Moguće da ima i takvih koje to čupanje zabavlja, možda i na ovom forumu, ali treba razumeti da to onima kojima se brkovi čupaju nije prijatno.  

 

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Naravno da ne mogu, smatrao sam da je suvisno to i spominjati: problem je sto je prica ovde krenula u pravcu apsolutne dominacije trzista i profita kao odlucujucih cinilaca u proizvodnji hrane, a to je recept za propast.

Sistem koji se prema proizvodnji hrane i lekova odnosi pre svega kao profitabilnoj delatnosti, pa tk onda kao prema proizvodnji koja treba da hrani i leci jednostavno ne valja i neodrziv je.

Sad, dal' drzavna intervencija sto je jedna od omiljenih dimnih zavesa, ortopedskih pomagala da se prikrije, zakamuflira i ne pomene mrski socijalizam, dal' nesto drugo - ne znam.

Ono sto znam i to zasigurno, to je da nikakva drustvena odgovornost korporacija, sto je jos jedno od novokomponovanih ortopedskih pomagala, nece da resi stvar, a ako racunamo na drustvenu odgovornost raznih monsanta - najebali smo: sustina kapitalizma je da je - drustveno neodgovoran.


Jeste (ajde?), ali o tome je trebalo da se razmišlja mnogo mnogo ranije. I pitanje je da li je i tad bilo moguće rešiti ikako, jer je pitanje kako bi se razrešio sukob interesa. Veliki društveni problemi, ako uopšte mogu biti „rešeni“, retko kada ili nikada se ne rešavaju na osnovu nekakvog racionalnog svrsishodnog plana, već kroz procese u kojem razne manje i veće grupe guraju svoje interese, najčešće kratkoročne i rezultiraju u stanju manjeg ili većeg modus vivendia. Na kraju krajeva, život na zemlji je sam sebi najveći neprijatelj, svi osim jednog masovnog izumiranja su prouzrokovani biocidnim tendencijama samog života. Ne postoje naznake ni da će se u 21. veku to promeniti.
 

Kako bi izgledao socijalizam al pravi ovog puta? Ne ono fejk što smo imali i što imamo, SSR, Jugoslavija, Kina. Etatistički režimi akumulacije nisu ništa manje kapitalistički od zapadnog modela (po ugledu na koji su izrađeni) po svom izrabljivačkom efektu na običan narod i životnu sredinu. Fetišizovanje rasta u svakom mogućem obliku, rada, proizvodnje, potrošnje ima svoje limite i dolazi na naplatu kad tad, kako god se to ideološki etiketiralo i reklamiralo.

Link to comment
37 minutes ago, Luther said:

Mogu i treba jer se tako resursi najefikasnije koriste

Luther ponovo jase: ni pomena o visini subvencija za poljoprivredu koje vlade najrazvijenijih zemalja besomucno upumpavaju u svoje poljoprivrede, a sve zarad trzisno najefikasnijeg koriscenja resursa... :isuse: 

 

Meat-Atlas-2014-subsidies-animal-product

 

Ovo je samo meso, ostale USA i EU cifre su jos trzisnijetm:D 

Edited by namenski
Link to comment
40 minutes ago, Luther said:

 

Mogu i treba jer se tako resursi najefikasnije koriste, s tim što država može i treba da osigura određene rezerve i mehanizme za slučaj većih elementarnih nepogoda ili drugih nepredviđenih okolnosti. I naravno da štiti konkurenciju, sprečava monopole, i ima uzoran pravni sistem.

 

Ova nestašica hrane u Indiji 2009-2010 mi nije poznata, na spisku gladi na vikipediji nema ništa o tome a ni brzopotezno gulanje ništa ne daje.  Osim toga konfuzna mi je tvrdja da korporacije izvezu hranu koje polovina  posle propadne. Gde i kome propadne. 

 

Interesantno je ovo za lale pa ako možeš da kažeš koliki se procenat obradivog poljoprivrednog zemljišta u Africi, koja je prilično velika, koristi za njihovu proizvodnju. 

 

Što se tiče stavljanja polj. zemljišta pod kontrolu od strane države i određivanja šta i koliko da se proizvodi, praksa je pokazala da u lošijem ishodu dovodi do gladi i smrti od iste a u boljem do čupanja brkova. Moguće da ima i takvih koje to čupanje zabavlja, možda i na ovom forumu, ali treba razumeti da to onima kojima se brkovi čupaju nije prijatno.  

 

Izvini, nije 2010-11, nego 2013. Drought in Maharashtra  bilo je nekog muljanja sa navodnjavanjem, region generalno ima problema sa susom, a navodnjavaju se samo velike farme koje izvoze hranu i secer i ne znam sta, lokalne farmere koji proizvode hranu ko jebe. Onda im se desila najveca susa u poslednjih 40 godina, desetine miliona ljudi affected.

 

Propadne u transportu, ili se ne proda nego istruli po hipermarketima pa se baci, itd.

 

Otkud znam koji % zemlje, to mora bas da se istrazuje. Znam da je to u Keniji i Etopiji veliki biznis, nisu samo lale, nego se valjda 30% svog cveca za evropsko trziste proizvodi tamo, em je idealna klima za to em je blizu pa se avionom za cas transportuje u Evropu. I to su sve strane firme, kupuju zemlju za gajenje cveca. A ovi s druge strane imaju konstantan problem sa hranom. U Etiopiji je ceo taj hajp poceo devedesetih, kada je ukinuta zabrana da stranci kupuju zemlju.

Link to comment
3 minutes ago, palikaris said:

Izvini, nije 2010-11, nego 2013. Drought in Maharashtra  bilo je nekog muljanja sa navodnjavanjem, region generalno ima problema sa susom, a navodnjavaju se samo velike farme koje izvoze hranu i secer i ne znam sta, lokalne farmere koji proizvode hranu ko jebe. Onda im se desila najveca susa u poslednjih 40 godina, desetine miliona ljudi affected.

 

Propadne u transportu, ili se ne proda nego istruli po hipermarketima pa se baci, itd.

 

Otkud znam koji % zemlje, to mora bas da se istrazuje. Znam da je to u Keniji i Etopiji veliki biznis, nisu samo lale, nego se valjda 30% svog cveca za evropsko trziste proizvodi tamo, em je idealna klima za to em je blizu pa se avionom za cas transportuje u Evropu. I to su sve strane firme, kupuju zemlju za gajenje cveca. A ovi s druge strane imaju konstantan problem sa hranom. U Etiopiji je ceo taj hajp poceo devedesetih, kada je ukinuta zabrana da stranci kupuju zemlju.

 

Pa dobro, bila suša a tamo je često suša ,milioni pogođeni  ali ne vidim da je nešto puno pomrlo od gladi. Možda je država intervenisala kao što i treba da interveniše u takvim okolnostima. Samo ti je mnogo bilo ono "možda stotine miliona ugroženih". I dalje ne razumem ko to dozvoljava da mu pola proizvodnje propadne u transportu a ako istruli u hipermarketima to je njihov problem a ne proizvođača.

 

Bitan je procenat zemljišta koje se koristi za uzgoj cveća pošto ti ,mislim, tvrdiš da taj uzgoj ometa proizvodnju hrane. Što rekao bi nije tačno jer iako je to značajan biznis u Keniji, na tome raidi 80.000 ljudi na 129 farmi od populacije koja broji 50.000.000 pri čemu se  75% bavi poljoprivredom. (sve sa vikipedije). Ne čini mi se da je to cveće neki problem ali mi se čini recimo, da je pored drugih, značajan problem demografska eksplozija pošto su prema wiki od 2009 do 2019 porasli sa 38m na 50m što će reći 12m. To treba nahraniti.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...