Jump to content
IGNORED

GMO - Monsanto at the door


Idioteque

Recommended Posts

Ovo mogu da potvrdim. Pre nekoliko dana sam dala pare za organsko pile sa idejom da kupim pile sa ukusom a bez hormona. Pritom naravno imam sreće da znam kako izgleda pravo pile, celo detinjstvo sam jela normalne domaće piliće. Onde ukusa nije bilo uopšte, nadam se da sam bar ekstra hormone zaobišla.
Gde si kupila organsko pile i šta jedu normalni domaći pilići?
Link to comment
  • Replies 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luther

    66

  • Aineko

    38

  • Indy

    32

  • dùda

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gde si kupila organsko pile i šta jedu normalni domaći pilići?
koliko znam, obicno jedu mesavinu koncentrata i mlevenig kukuruza.edit, evo nasla sam okvirno i recept, i dosta drugih detalja u vezi toga.1 kukuruz 47,472 sojina sacma 22,003 sojin griz 15,004 kukuruzni gluten 3,005 psenica 5,006 mast 1,007 ulje 1,508 stocna kreda 1,009 dikalcijum fosfat 2,2010 lizin 0,2511 metionin 0,2512 so 0,3313 premiks 1,00http://poljoinfo.com...za-tovne-pilice Edited by rajka
Link to comment
Gde si kupila organsko pile i šta jedu normalni domaći pilići?
Kljucaju svasta nesto po dvoristu, razno zrnevlje i kamencice..i da bi dostigli punu velicinu treba da prodje tri do 4 meseca. Ovi tovljeni ispice potrebnu kilazu za mesec i po ali su puni vode. Znam ponesto povrsno o tome jer treba da krenemo u proizvodnju na selu. Samo sto ovi organski pilici koji se sad kupuju nisu bas organski..jer ti za to treba organska hrana za zivinu, kukuruz i soja koji su organski gajeni. Nasi organski su najcesce pilici koji se uzgajaju na starinski nacin..pustis pile da kljuca svasta i cekas da poraste. Mislim da je jedini koji radi full organsku proizvodnju zivine kod nas neki lik iz Sapca.
Link to comment

volela bih da vidim te sto 'puste pile da kljuca po dvoristu'. dobrim delom sam takoreci odrasla na selu, i nikad nisam upoznala nekog ko ne prehranjuje pilice koncentratom, a svi su ih gajili u samo za svoje potrebe. ono kljucanje (odpadaka) po dvoristu je mozda bilo 10% ukupne hrane koje pojedu.kako mislis 'pustis ih'? odakle se hrana u tom dvoristu obnavlja, ako ne tako sto im ljudi daju sta ce da kljucaju?edit: u stvari, da se ogradim, ja to pricam o vremenu pre 20-30 god, kada su moji baba i deda ziveli na selu i imali pilice (za sopstvene potrebe). danas, kada ljudi brinu o tim stvarim, zapravo, sasvim je moguce da vecina ne hrani koncentratom, nego nekim zrnevljem, ali i to mora se davati pilicima. nece to oni sami pronace na dvoristu.

Edited by rajka
Link to comment

Moja baba im je bacala pšenicu, ako me sećanje ne vara.

Gde si kupila organsko pile i šta jedu normalni domaći pilići?
Organsko pile je iz radnje u inostranstvu, a domaći pilići su jeli valjda pšenicu. Ne znam šta je razlog za razliku u ukusu, da li samo hrana ili je i npr vrsta pileta. Ono što je čudno je što sam jednom kupila organsko pile u jednoj drugoj radnji i ukus je bio kao iz bakinog dvorišta. Međutim posle sam još dva-tri puta kupila organsku piletinu ali je bila bezukusna. E sad šta je sve razlog tome nemam pojma. Edited by Evi_
Link to comment

Pa razlika izmedju gajenja na farmi i uzgajanja u domacinstu se moze nazvati "pustis ih". Ja je bar tako dozivljavam. Inace, mislio sam da se podrazumeva da im ljudi obezbedjuju hranu. Ali razlika izmedju gajenja na farmi, gde ih drze na zatvorenom, ne dozvoljavaju im mnogo sna i kljukaju ih raznoraznim stvarima da se sto pre uvecaju..i onoga kako se gaje na selu je jasno vidljiva.

Link to comment

@ Evii nikakve vitamine pored toga?@ Snarcdobro, to je jasno. ali iz mog iskustva, i ovi sto gaje free range pilice, u malom broju, koji slobodno setaju po dvoristu, daju im vitamine i sta jos ulazi u taj koncentrat pored.

Edited by rajka
Link to comment
volela bih da vidim te sto 'puste pile da kljuca po dvoristu'. dobrim delom sam takoreci odrasla na selu, i nikad nisam upoznala nekog ko ne prehranjuje pilice koncentratom, a svi su ih gajili u samo za svoje potrebe. ono kljucanje (odpadaka) po dvoristu je mozda bilo 10% ukupne hrane koje pojedu.kako mislis 'pustis ih'? odakle se hrana u tom dvoristu obnavlja, ako ne tako sto im ljudi daju sta ce da kljucaju?edit: u stvari, da se ogradim, ja to pricam o vremenu pre 20-30 god, kada su moji baba i deda ziveli na selu i imali pilice (za sopstvene potrebe). danas, kada ljudi brinu o tim stvarim, zapravo, sasvim je moguce da vecina ne hrani koncentratom, nego nekim zrnevljem, ali i to mora se davati pilicima. nece to oni sami pronace na dvoristu.
Meni je prva asocijacija na pilice ta kako oni idu po dvoristi i kljucaju nesto.. Nekad davno znam da su u baba i deda u selu maltene samo tako hranili pilice. I nesto minimalno koncetrat, kukuruz i sta jos... Tako da itekako mogu i imaju sta da kljucaju sami.. Edited by Timmy
Link to comment
@ Evii nikakve vitamine pored toga?@ Snarcdobro, to je jasno. ali iz mog iskustva, i ovi sto gaje free range pilice, u malom broju, koji slobodno setaju po dvoristu, daju im vitamine i sta jos ulazi u taj koncentrat pored.
Uf, pa stvarno se ne sećam, ali ako je tad bio običaj (pričam o kasnim 80im) da se pilićima dodaje nešto preko žita, onda su i moji verovatno dodavali. Kako god, ta pilad su bila ukusna, za razliku od ovih sad. Razlika može da bude u tipu pileta, hrani, hormoni +-, tome koliko pile hoda i ko zna šta još.
Link to comment
Meni je prva asocijacija na pilice ta kako oni idu po dvoristi i kljucaju nesto.. Nekad davno znam da su u baba i deda u selu maltene samo tako hranili pilice. I nesto minimalno koncetrat kukuruz i sta jos... Tako da itekako mozgu i imaju sta da kljucaju sami..
mislis, nisu ih hranili, nego sta nadju? ako je tako, onda mi je to bas cudno. sta to ima sto recimo 10-ak pilica moze da nadje u 1 dvoristu dovoljno da jede svaki dan, a da im ljudi ne bace .... to dvoriste se onda dosta razlikovalo od ovih koja su meni poznata, gde ima malo zemlje i trave i beton.inace, pilici uvek kljucaju, to im je instinkt, kao sto psi njuskaju, nevezano za to cime ih hranis. Edited by rajka
Link to comment
@ Snarcdobro, to je jasno. ali iz mog iskustva, i ovi sto gaje free range pilice, u malom broju, koji slobodno setaju po dvoristu, daju im vitamine i sta jos ulazi u taj koncentrat pored.
Pile koje klopa zitarice koje nisu organski gajene ili nedaoBbog, jede GMO ne mozes nazvati organski gajenim piletom. Moji na selu su ih svojevremeno hranili tako sto pomesaju nesto samlevenog kukuruza i psenice i cepaj. Mnogi greskom samlevene zitarice zovu koncentratom..koncentrat je nesto drugo, sama si postavila recept iznad. Inace, Srbija nije bas sjajno trziste za organski gajenu piletinu jer su takvi pilici po defaultu nekoliko puta skuplji.edit - da dodam, pilici kljucaju kamencice jer im pomaze pri varenju a i tako mogu da nadju nesto kalcijuma. To su reci coveka koji se razume, ja sam malo vise od laika. Edited by SNARC
Link to comment
Pile koje klopa zitarice koje nisu organski gajene ili nedaoBbog, jede GMO ne mozes nazvati organski gajenim piletom.
to niko ne spori.e, sto se tice kalcijuma, moja baba im je davala ljuske od jajeta. to su jeli ko ludi. i znali su kada ih nosi, samo se sjate oko nje. Edited by rajka
Link to comment
Baš zato što je ta pšenica menjana izuzetno polako, hiljadama godina.
Zivotati, kako ti zamisljas to izuzetno polako menjanje? :)'Izuzetno polako' u smislu male genetske promene ili 'izuzetno polako' kao imali smo vremena da vidimo koje su posledice upotrebe na ljudima? Ono prvo prosto nije tacno, jer ti kad napravis hibrid spajas dva citava genoma, sto je veca i neuporedivo manje kontrolisana intervencija od ubacivanja jednog gena u genom (da ne idem u detalje, to ubacivanje moze da bude vrlo kontrolisano, u smislu lokacije, mesta ekspresovanja itd.). A ako ne pravis hibrid vec selektujes za neku osobinu koja ti se svidela, nisi imao pojma kolika je genetska promena iza tog fenotipa. Ovo drugo - valjda ti je jasno da sve do razvoja moderne nauke sve sto smo jeli je prakticno bilo testirano na ljudima? Ne znam bas istoriju testiranja hrane ali cisto sumnjam da su se nove sorte ukljucivale u proizvodnju tako sto njima prvo 30 godina hranis ovce (sa sve kontrolnom grupom) pa ako se sve pokaze OK onda krenes da ih gajis za ljudsku upotrebu. Meni je to najjaci argument protiv te 'drasticnosti' koju ti vidis u GM - nase razumevanje i metode testiranja efekata promena su jednostavno neuporedive sa onim u proslosti. Sto me vraca na ono sto sam napisala u svom prvom postu - manje panike i emotivnog pristupa a vise hladne glave i istrazivanja.
Link to comment
...prvo 30 godina hranis ovce ...
tako to kod vas na novom zelandu, pa znamo sta posle bude:movie-blacksheep.jpg
An experiment in genetic engineering turns harmless sheep into blood-thirsty killers that terrorize a sprawling New Zealand farm.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...