Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

U Istri ga većinom i rade kao nekakvu paštetu.Neki ga pak rade kao juhu ili čorbu.Meni je ovo gore najbolje.Inače kad se bakalar kuha, najbolje je pobjeći iz kuće jer smrdi kao da si stavio stare usmrđene čarape na raskuhavanje.
sve tačno.ja sam valjda naletela na te koji prave kao neku čorbu i meni se baš mnogo dopaloveć sam spremala oslića na isti način, baš tako se i zove ''oslić a la bakalar'', al' istina je da je to ipak fejk jbg
Link to comment

Inače je zanimljiva priča s bakalarom( koji nije autohtona riba niti obitava danas u jadr. moru ) i način na koji se primio u ovdašnje običaje.Meni je to i dalje misterija.

Edited by Mister No
Link to comment

Priča ide ovako.Bakalar su na Mediteran donijeli Baski, tj. preciznije baskijski pomorci. Baski imaju dva čuvena recepta za bakalar: bacalao a la vizcaina i bacalao al pil-pil.Od njih se je proširio širom mediteranskog bazena.Bakalar je u sjevernim morima bio riba težaka i radnika. No, imao je jednu veliku prednost. Sušeni ili soljeni bakalar je za razliku od ostale ribe bio bolji takav sušen ili soljen i nanovo pripremljen nego svjež iz mora. U vrijeme dok su frižideri bili misaona imenica, a rok trajanja ribe se mjerio u satima, bakalar se bez problema transportirao i raznosio svuda.Danas je prilično izlovljen, pa je samim time i skup. EU uskoro planira stroge mjere oko izlova bakalara, čime se pokušava povratiti njegov broj do se jata ne regeneriraju. Alternativa je pacifički bakalar ali on je puno manje kvalitete.

Edited by Mister No
Link to comment

Evo upravo imam knjigu ispred sebe.Gioia Calussi - Kuharica dalmatinskih gospođaBakalar se tuče drvenim batom da omekša, a poslije se, najmanje jedan dan, osavi u maštiliću pod tekućom vodom. Jednako tako treba pripremiti i usoljeni bakalar da bi se odsolio. Miris je gotovo nepodnošljiv, ali čini se da je rezultat utoliko bolji. Na koncu se ribi odstrani rep i peraje te se očisti od kosti (kožu je bolje ostaviti), nareže na pet cm široke fete i bakalar je spreman za kuhanje ne nekoliko slijedećih načina.Bakalar bjanko - Bacala in bianco ( ovo je recept bez krumpira ali nije teško pohvatati nit što i kako s krumpirom)1 kg bakalara, 3 dl maslinova ulja, ili 1.5 dl ulja i 1.5 dl mlijeka, lovor, 2 češnja češnjaka, petrusimul, sol i papar.varijanta 1:Kuhati bakalar u malo vode na umjerenoj vatri oko pola sata i ostaviti da se u istoj vodi ohladi. Zatim ga ocijediti, očistiti od kostiju, izrezati na komadiće, vratiti u posudu, dodati malo ulja, poklopiti i snažno tresti pritom vrsto pritiskajući poklopac. Malo po malo dodavati ulje (i/ili mlijeko) dok se ne dobije bijela sapunasta smjesa. Isto se može raditi i na pari, strpljivo i lagano dolijevajući ulje uz stalno miješanje. Kad je jelo gotovo, dodati sol, papar, fino narezani luk i petrusimul.varijanta 2:Kuhati bakalar 20 min, a potom nastaviti po prethodnoj riceti. Očišćenog staviti u tavu, posoliti i popapriti. U drugoj tavi zažutiti 3 do 4 češnja češnjaka uz obilato ulja, izvaditi ih i dodati vruće ulje u tavu s bakalarom.Kuhati poklopljeno 10 min, snažno miješati dok se ne dobije pjenasta smjesa.

Link to comment

na podlozi od tostiranog tonus hlebadžigernjača, a odozgo kolut jabuke zakaramelizovane na puterusa malo suvog grožđa i kimamrva dižonskog senfa na hlebu, a preko svega po dve kapi ulja od tartufatotalni vrh. sad mi malo 4 parčeta :piggy:usput, ne mogu da zakačim fotku. kaže too large, iako sam pobrisao ranije kačene.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...