Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

21 hours ago, aram said:

i jeste brutalan. naravno, više je stew ili tajine, ali nema druge reči u srpskom

 

Može li ukratko recept, tj. u kom trenutku stavljaš suve šljive i ima li još neka razlika u odnosu na plain-vanilla gulaš?

Tajine je nešto najprilbližnije onom što mi na ovim prostorima zovemo sač.

 

 

Edited by JakeBlues
Link to comment

ne šljive, smokve :)
izvolte:

Vrlo preporučujem, odlična je kombinacija.
Dakle treba vam dobra šerpa, neka sa debelim dnom i dobro prianjajućim poklopcem. Pored toga vam treba, na kilo junećeg mesa za gulaš, tri-četiri paprike (dve zelene, dve crvene bile kod mene), dve veće šargarepe, 4-5 glavica crvenog luka, 5-6 čenova belog, lovorov list, biber, oregano, malo vina i maslinovog ulja, turska pasta od paprika (ako nemate može i ajvar, neki koji je bez patlidžana po mogućstvu), bujon, par kašika brašna i naravno suve smokve, 300 grama. Pošto su ove koje sam imao bile dosta suve i tvrde, presekao sam ih na pola i polio ih sa malo sirupa nara i ostavio da omeknu. Može i malo vina, tople vode... a i ne mora, kuvaju se 90 minuta.
Šargarepu, paprike i luk iseći na krupno. Šargarepu na kockice od 1cm, paprike i luk na debele kolutove. U šerpi zagrejati dobro maslinovo ulje, jedno pet kašika, pa ubaciti meso. Jedan sloj samo da bude! Ako ne može odjednom, ponavljajte. Ne dirati ga jedno 3 minuta, dok ne dobije braonkastu koricu odozdo, tek onda ga okrenuti. Sa strane staviti veliku cediljku na neku odgovarajuću posudu, pa meso izvaditi u cediljku, da se sokovi iz njega cede u posudu. Ako stavljate drugu ili i treću turu mesa sačekajte malo da se ulje opet dobro zagreje. Važno je da meso bude prženo sa svih strana. Kad ste gotovi sa mesom, šargarepa i paprike. Isto jaka vatra sve vreme, mešajte i pržite dok ne krene da dobija braonkaste ivice. Onda isto izvadite na cediljku, preko mesa. Dodajte još par kašika ulja pa ubacite onaj luk i cele čenove belog luka. Mešajte dok ne omekne, minut-dva, pa sipajte odozgo meso i povrće. Malo posolite, pospite brašnom i dobro promešajte, pa poklopite, smanjite vatru na najmanju moguću i ostavite 2-3 minuta. Za to vreme zagrejte bujon, nek ne bude više od pola litra. Sipajte pastu od paprika, jednu prepunu kašiku (ili 2-3 ajvara), prelijte bujonom, dodajte i one sokove koji su se ocedili sa mesa i povrća i jedan deci crvenog vina. Ubacite unutra 5-6 većih listova lovora, kašiku oregana, kašiku bibera u zrnu. Dobro promešajte, poklopite i ostavite na tiho pola sata. Ne dirajte poklopac nikako, samo tu i tamo prodrmajte šerpu! Kad prođe pola sata dodajte smokve, promešajte i poklopite i ostavite da se kuva još 90 minuta. Isto ne dirajte poklopac, samo drmnite šerpu kad prođete pored šporeta i za sat ipo imaćete fantastičan slatkasti gulaš.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
6 minutes ago, JakeBlues said:

 

Može li ukratko recept, tj. u kom trenutku stavljaš suve šljive i ima li još neka razlika u odnosu na plain-vanilla gulaš?

Tajine je nešto najprilbližnije onom što mi na ovim prostorima zovemo sač.

 

 

 

Da, da, suve smokve, ne šljive, ne znam što mi šljiva pade na pamet. Tj. znam, stavljao sam ja to nekad davno u gulaš, i nije uopšte ispalo loše, da fini smek a i boju. Hvala za recept!

 

Link to comment

lekovita corbica sa svim povrcem i bujonom od junece kosti

 

img_2055.jpg

 

 

i cuftice sa puuno svezeg djumbira i belog luka prvo zapecene na tiganju pa ukrckane u pilavu sa povrcem nalivenim takodje bujonom od junece kosti

 

 

img_2056.jpg

 

 

  • +1 8
Link to comment

Cuftice izgledaju sjajno.

Sinoc vecerinka sa prijateljima: ramstek rare, risotto milanese, rukola sa bademima i kruskama, lemon vinaigrette kao dresing. pila se Jura The Bay 12y.
Sveukupno sat vremena bakcanja u kujni a top rezultat.

  • +1 2
Link to comment
18 hours ago, Ras said:

 

y4mHA9XOU7A3EM_mOC-MFXM4gLxLuqsuouZF-cHx

 

Čorba od povrća (paškanat, celer, šargarepa)

Grašak i matovilec (nana, čili p, limun, ulje, so, biber)

Pečeni karfiol.

Pečena ćuretina - džejmioliverski metod: ispod pašakanat, celer, šargarepa, paprika, crni i beli luk, ruzmarin, nana), odozgo meso premazano puterom i začinima (so, biber).

Grejvi od pečenog, pa izblendiranog povrća, razređen vodom i ukuvan do valjane kozistencije.

 

Rase, super ti izgleda ovo :) Može još neki detalj tog Džejmijevog metoda pripremanja ćurećih bataka? Jel ih prvo pečeš pokrivene alu-folijom ili celo vreme otkrivene? Meni nekako ispadnu nedovoljno sočni ako ih, bar u prvoj polovini pečenja, ne pokrijem folijom jbg.  

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...