Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

On 5.1.2023. at 11:46, beta kentauri said:

e, milošice, na niske grane si spao.

zar u tom marakešu/norveškoj/istočnom timoru nema ništa bolje da se jede?

U Srbiji sam trenutno.

 

A i volim jaja na oko.

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, bags said:

 

Ima li kuca/stan bez ovih tanjira?

To je kumovski set mojih roditelja. Koristi se 3 puta godisnje - bozic, slava i uskrs :)

 

 

  • +1 2
  • Wub 2
Link to comment

Treće parče česnice danas, i to uz film, posle večere... :isuse: Juče dva.

Jednostavno, ne mogu da odolim, pritom je keva razbila ove godine. Već drugi dan kore su šuškave, ni suva, ni vlažna, rastresita. Taman slatka, orasi i smokve seckani na sitno.

Malo koji slatkiš ovoliko volim.

 

  • +1 2
Link to comment
18 minutes ago, banatjanin said:

Treće parče česnice danas, i to uz film, posle večere... :isuse: Juče dva.

Jednostavno, ne mogu da odolim, pritom je keva razbila ove godine. Već drugi dan kore su šuškave, ni suva, ni vlažna, rastresita. Taman slatka, orasi i smokve seckani na sitno.

Malo koji slatkiš ovoliko volim.

 

Ako moze recept/opis?Ta cesnica podseca na suvu pitu i u snu mi dolazi.Samo bez meda da ne bi postala i panajia .

Link to comment

Evo ga, vrlo jednostavno. Inače ima raznih varijacija, od vučenih kora, sa medom umesto šećera, bez smokava i slično. Ovo je kevin standard, sad je pitao, kaže od prababe iz Bečeja, i toga se drži

 

500gr dobrih, debljih, kora za pitu

250gr iseckanih suvih smokava

200gr suvog grožđa

300gr seckanih oraha

200gr mlevenih oraha

150gr šećera u prahu

Mleko

Ulje ili otopljeni puter

 

Svo voće, orahe i šećer pomešati. U nauljen pleh poređati tri kore, posuti nadevom, pa dve kore, nadev, dve kore, nadev i tako do kraja. Pokriti sa tri kore. Svaki sloj nadeva zaliti sa nekoliko kašika mleka (ne ume preciznije, kaže nekoliko) i poprskati uljem. Sa malo mleka i i ulja premazati odozgo. Može i otopljeni puter umesto mleka, ali keva tvrdi da su kore bolje s uljem. Peče se  na 200 stepeni, a kad porumeni, pokrije se listom papira za pečenje da ne gori. Ukupno se peče 30 do 40 minuta. Hladi se na sobnoj temperaturi i zatim seče na kocke.

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

... Moja keva dodavala još i rastopljenog meda jedno dva puta u sredinu i odgore na još vruću česnicu kad se izvadi. 

 

Od tih običajnih kolača, moja keva je pravila mean vasilice (to je kolač koji se pravi 14. januara ujutru za svakog ponaosob u familiji). To bi trebalo da bude isto samo plain pogača ali je moja keva to modifikovala presavijanjem u punjenjem. 

 

Zamesi se osnovno ukiselo testo sa dodatkom putera i malo pavlake i ostavi da naraste oko sat vremena. Ostatak putera ostaviti na sobnoj temperaturi. Podeliti na 4 dela, razviti jedan deo što tanje, premazati puterom, šećerom, tanko pavlakom ili domaćim mileramom pomešanim sa jednim žumancem i dva vanil šećera, posuti ovaš mlevenim orasima i suvim grožđem i staviti drugi deo, ponoviti postupak još tri puta. Sve zajedno uviti u rolat. Seći puževe debljine oko 4 cm, poređati u tepsiju i ostaviti još pola sata da naraste, premazati jajetom i mlekom i peći dok ne dobije rumenu koricu. Ugrejati nekoliko kašika meda i namazati vruće vasilice. Podeliti po familiji. Ja nisam nikad imala više prijatelja nego 14. januara ujutru svake godine dok je još keva bila živa. Ispizdela je do kraja jer je konačno stigla do 3-4 tepsije i do male pekarske manufakture. 

  • +1 2
Link to comment

o, da, divne vasilice!

 

i kad smo u toj temi, gurabije pravljene za Uskrs. mislim da je prababa to pravila jedno nedelju dana unapred, pa su stajale u hladnoj sobi do Uskrsa, uvaljane u prah šećer. koliko se sećam, oštro brašno, mast, jaje, korica limuna, vanila i to je to. nisam ih jeo, pa, sad već par decenija

  • +1 1
Link to comment

received_1518387351905456.thumb.jpeg.7220f99b40d9e9c9819462a252094157.jpeg

 

Večeras jednostavno, ali skoro savršeno.

Žunin slani maslac (najdivniji maslac u Beogradu) i sirevi od Francuza s Kalenića: ševr, komte i rokfor - koza, krava i ovca.

Dobar kiseli 'leba, Vinumov grašac 26a, odležao u hrastu, ženica i ja. Ljubav.

 

 

  • +1 7
  • Wub 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...